Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na drewno, który wybrać MPM Wood czy Atmos


CV6

Rekomendowane odpowiedzi

@Emtecc Nie robić większego płomienia tylko mniejszy, ale gorętszy ( o wyższej temperaturze - żeby miał białą barwę, bo to ok 1200' a 800' na żółtym). Teraz masz za duży stosunek gazów do PW. Jak zrobisz nakładki z blachy na ścinki głównego otworu gdzie są dziury do PW to zmniejszysz przekrój tego otworu ( dziury do PW takie same tylko w kształcie dysz - zwężające się ku wylotowi -  stożkowym rozwiertakiem lub frezem dziury do PW trzeba zrobić). Będzie lepszy stosunek gazów do powietrza wtórnego i lepsze spalanie/lepszy/gorętszy płomień. Jak będzie gorętszy płomień to powinien iść bez wentylatora, ale to trzeba zrobić żeby się przekonać, a nie gdybać. Jak będziesz widział płomień ( nie przy otwartych czy uchylonych drzwiczkach) w trakcie palenia to sobie poradzisz - to jest ważne. Klin rozbijający płomień na 2 na pewno pomoże, bo jest wtedy lepsze wymieszanie i dopalenie gazów na krótszym odcinku w gorącej atmosferze szamotu - potem już się nie dopali tylko pobrudzi wymiennik ( krótki, a gorący jest lepszy od długiego nawet o podobnej temperaturze). Żeby to zrobić prawidłowo to musisz wiedzieć płomień w trakcie palenia -bez otwierania drzwiczek, bo to nie to samo.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 czyli zwiększyć jeszcze powietrze wtórne? PW mam mało wysunięte na ten moment.

Co do wkladek o których pisałeś to wstyd ale pierwszy raz zobaczyłem te dziury przy dyszy. No dobra jest, wiem o co chodzi. Na ten moment dysza ma +/-30mm szerokości, a otwory PW około fi 18mm. Do jakich wartości zejść? Płaskownik 2x6mm zostanie 18 mm na dyszę, 2x8mm - zostaje 16mm.

Jaką średnicę otworu zrobić na wyjście powietrza PW z płaskowników?

Robiłeś już kiedyś taką modyfikację?

Co do trójkąta z szamotu to zwykłą cegłę szamotową przyciąć na odpowiedni wymiar. Jak uważasz ile odstępu zostawić od spodu dyszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, login7 napisał:

Czekam na film z pracy kotła zasypowego na mocy 5kW ... szukam kotła poniżej 10kW - MPM na prawdę nie nie jest moim idolem lecz kompromisem pomiędzy tym co daje producent a ja chcę od kotła. Na szczęście są ludzie, którzy są pasjonatami i dzielą się wiedzą jak zmusić tego kloca do czystej pracy na mniejszych mocach.

Ale kotłami poniżej 15kW  jeszcze przed podwyżkami już nie opłacało się grzać paliwem stałym, a teraz to już koszmar.

Przecież małe kociołki mają wycięte wymienniki, ich sprawność jest mniejsza, co z tego, że spalają prawidłowo, na małe mieszkania "domki z małym głodem" to nieopłacalne, chyba że pasjonat? 

Jeszcze ostatecznie małe pelletowe kombajny to by coś pokombinował grzać, ale i tak taniej wyjdzie gazem. 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeć mnie po jakiego grzyba mi oraz kilkunastu tysiącom ludzi kocioł powyżej 10kW jeśli bilans energetyczny jasno wykazuje że zapotrzebowanie na ciepło domu przy -20 stopni Celsjusza  jest poniżej 8kW. Przerwy w dostawie mediów około 8 do 14 dni na rok taka to moja  wiocha koło Podkowy Leśnej a i w Podkowie nie jest lepiej ... 

A co jeśli w okolicy gazu nie ma  ?? 

Duży kocioł ma tzw minimum techniczne i choćbyś się porobił to musi swoje zjeść.

Taki MPM daje mi możliwość zmniejszenia komory i cywilizowanego spalania. Jednego kondensata już na śmietnik wywaliłem zataktował się na śmierć a rachunki za gaz 1,5 tego co węgiel. Po prostu mój dom zużywa za mało ciepła na te nowoczesne kotły. Dlatego nastąpił powrót do kociołka węglowego.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, login7 napisał:

Oświeć mnie po jakiego grzyba mi oraz kilkunastu tysiącom ludzi kocioł powyżej 10kW jeśli bilans energetyczny jasno wykazuje że zapotrzebowanie na ciepło domu przy -20 stopni Celsjusza  jest poniżej 8kW.

To czemu tak usilnie szukacie czegoś węglowego czy na drewno, dziad palił, ojciec, korzenie? 

Godzinę temu, login7 napisał:

Jednego kondensata już na śmietnik wywaliłem zataktował się na śmierć a rachunki za gaz 1,5 tego co węgiel..

Widocznie znów wziąłeś gazowca 20kW.

Godzinę temu, login7 napisał:

A co jeśli w okolicy gazu nie ma  ?? 

Pellet i jakiś ogrzewacz np. Hydropell  - sprawność 94,9%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@login7 Po to byś jeszcze kupił bufor i trochę gratów do  zmiany/modernizacji instalacji. Będziesz przygotowany też na epokę lodowcową. 

Cena 1 kWh/zł i nie uzależnianie się od jednego/dedykowanego paliwa to ważne kryteria przy wyborze ogrzewania - szczególnie w tych czasach, gdzie nie można przewidzieć cen paliw w dłuższej perspektywie. Zawsze można zmienić paliwo na tańsze. Np. pellet ( sprasowane trociny) po 1000zł/tona zamienić na big-bag trocin nie sprasowanych za 30-50zł. MPM wszystko wciągnie. Ważne jak zauważyłeś jest dopasowanie się z mocą do zapotrzebowania energetycznego budynku, ale tego średnio sezonowego, a nie średniej  na -20'C, bo wtedy kocioł może chodzić na mocy nominalnej bez bufora i czysto, ekonomiczne spalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Animus napisał:

To czemu tak usilnie szukacie czegoś węglowego czy na drewno, dziad palił, ojciec, korzenie? 

Być może niektórzy cenią sobie bardziej bezpieczeństwo energetyczne i wolą sami zorganizować sobie opał i zadbać o ciepło w domu, niż liczyć na dostawców energii.

A to wszystko w myśl zasady "chcesz mieć dobrze, to zrób to sam"

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki niby mały wypierdek 10kW ale na mały domek lub dobrze docieplony większy w zupełności wystarczy żeby nawet  wspomagać. Niekoniecznie trzeba patrzeć na ekonomię, w czasach gdy niepewność dostaw nośników jest bardzo realna. Jeden zasyp węgla 21kg i nawet 27 godzin nieprzerwanej pracy, czego chcieć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 dziś zrobiłem tak: PP wcisnąłem (zmniejszone do min), PW trochę dodałem. Płomień jest bardzo jasny. Kocioł bardzo szybko doleciał do 84-85⁰C. Z komina praktycznie nie ma dymu, trudno zauważyć. Spaliny też spadły (nie wiem o ile ale spadły- termometr wskazuje błędne wartości). 

Bez dmuchawy też słychać, ze w kotle huczy. Muszę zrobić ten wziernik, żeby widzieć efekt.

Gdy płomień jest bardzo jasny dużo szybciej rosną wskazania na buforach.

Dyszę przerobię w wolnym czasie bo żeby ją wykonać to trochę trzeba się zabawić bo otwór dyszy rozchodzi się ku dołowi. Trochę mierzenia, żeby dokładnie uspawać... bo muszę to wkładać od dołu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Animus napisał:

o czemu tak usilnie szukacie czegoś węglowego czy na drewno, dziad palił, ojciec, korzenie? 

W Polsce  18% areału lasów należy do właścicieli prywatnych, na ogół sami dbają o swój las i przygotowują sobie opał na własne potrzeby za tzw czapkę gruszek plus własna praca. Tu bym szukał odpowiedzi na Twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będzie sens sprzedawać drewna na 2-3 sezony palenia, zależy kto co tam ma w swoim lesie, żeby opłacić jeden sezon na gazie. Wygoda może jest, ale ekonomia też niejednego zmusza do takich rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Animus napisał:

będzie kasa na ogrzewanie bezobsługowe.   

Jeśli ktoś ma las,a do tego kuchnie kaflową, piec kaflowy, kominek,piecokominek to ogrzewanie ma darmo. Komfort cieplny wcale nie gorszy od ciepłego blaszaka pod oknem.

No i ogrzewanie bezobsługowe po sprzedaży wysuszonego drewna - to jest bezcenne.

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje może jak wygląda sprawa z mpm 14kw a 18kw? Mianowicie chodzi o paliwo ponieważ 14kw ma niby certyfikat na drewno, a 18 kw na węgiel. Czy to na kotle jest gdzieś napisane widać to? Jak to rozpoznać jakie paliwo podstawowe jest dla danego kotła? Co w przypadku jakiejś kontroli, że kocioł zakupiony uzyskał certyfikat na drewno a pali się węglem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał:

Nie wiem czy będzie sens sprzedawać drewna na 2-3 sezony palenia, zależy kto co tam ma w swoim lesie, żeby opłacić jeden sezon na gazie. Wygoda może jest, ale ekonomia też niejednego zmusza do takich rozwiązań.

Stawiasz pompę ciepła, a  drewno sezonowane zobacz ile kosztuje, niech spalają je miłośnicy/niewolnicy . 

Z gazem to raczej ostrożnie, ceny pewnie wzrosną. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma ogrzewanie bezobsługowe to  płaci za wywóz drewna które wykarczował na swojej posesji  . Firma zajmująca się wywozem za kontener karze płacić mały 750 duży 1500 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CV6 napisał:

Czy ktoś się orientuje może jak wygląda sprawa z mpm 14kw a 18kw? Mianowicie chodzi o paliwo ponieważ 14kw ma niby certyfikat na drewno, a 18 kw na węgiel. Czy to na kotle jest gdzieś napisane widać to? Jak to rozpoznać jakie paliwo podstawowe jest dla danego kotła? Co w przypadku jakiejś kontroli, że kocioł zakupiony uzyskał certyfikat na drewno a pali się węglem? 

Tak. MPM DS 14kW od tego roku ma certyfikat tylko dla drewna liściastego. Kotły o mocy 18kW masz w dwóch wersjach DS z certyfikatem dla węgla i WOOD z certyfikatem dla drewna.

Jeśli chodzi o przepisy jakie Ciebie obowiązują powinieneś skontaktować się z Wojewódzkim Wydziałem Architektury i Urbanistyki i dopytać jaki kocioł możesz zamontować, ważne by wiedzieć kiedy zostało wydane ostatnie pozwolenie na budowę, przebudowę lub rozbudowę budynku w którym wymieniasz kocioł.

U mnie takie pozwolenie po raz ostatni zostało wydane w połowie lat 90 i jeśli nie korzystam z dofinansowania czy zwrotu z podatku na wymianę źródła ciepła. Obowiązują mnie przepisy z lat 90 z dnia wydania w/w pozwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co konkretnie chodzi. Przecież nie mogą narzucać jaki kocioł mogę zamontować. Na jakiej podstawie? Mój dom moja sprawa. Certyfikat jest więc niech spieprz... Nie będę korzystal z dofinansowania w przypadku wymiany kotła. Co innego docieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Emtecc napisał:

@Piecuch19 dziś zrobiłem tak: PP wcisnąłem (zmniejszone do min), PW trochę dodałem. Płomień jest bardzo jasny. Kocioł bardzo szybko doleciał do 84-85⁰C. Z komina praktycznie nie ma dymu, trudno zauważyć. Spaliny też spadły (nie wiem o ile ale spadły- termometr wskazuje błędne wartości). 

Bez dmuchawy też słychać, ze w kotle huczy. Muszę zrobić ten wziernik, żeby widzieć efekt.

Gdy płomień jest bardzo jasny dużo szybciej rosną wskazania na buforach.

Dyszę przerobię w wolnym czasie bo żeby ją wykonać to trochę trzeba się zabawić bo otwór dyszy rozchodzi się ku dołowi. Trochę mierzenia, żeby dokładnie uspawać... bo muszę to wkładać od dołu

Najpierw zrób wziernik żebyś widział czy Twoja regulacja przynosi efekty? i jakie efekty? no i sprawny termometr do spalin.  

Może nie będzie potrzeba nic zmieniać jeśli nauczysz się właściwie regulować kocioł. Tylko najpierw zrób te 2 rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CV6 Odsyłam Cię z niektórymi pytaniami do urzędu, dlatego, że oni najlepiej orientują się w przepisach i mają do nich interpretacje, a my w pewnych kwestiach możemy się mylić i przez to źle doradzić.

O kotłach, czy o instalacji możemy napisać parę słów opierając się na swoim doświadczeniu, ale przepisy, są obecnie nie do koca jasne i oto lepiej pytać u źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2021 o 13:10, Emtecc napisał:

Moje kolejne pomysły to regulator obrotów dmuchawy, żeby tak nie goniła,

No i tu się producentowi dziwię że nie zrobił trzeciego pokrętła do regulacji obrotów ,było by to tanie rozwiązanie i na pewno bardzo dobre ,na pewno można by sobie tak ustawić obroty by spaliny były do 200 przy rozpalaniu ,wiadomo że nie miałby już takiej mocy ale pewnie by chodził dużo dłużej nie gorzej spalając drewno ,przecież blaze tak właśnie chodzi że dochodząc do zadanej zmniejsza obroty i przez to moc ,a w tym prostym atmosie można by to samemu zrobić  ,jaką chcę moc takie daję obroty,fakt jest miarkownik ale na nim już potrzeba dobrego ciągu by chodził jak hg a nie jak śmieciuch 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 13:38, Emtecc napisał:

dziś zrobiłem tak: PP wcisnąłem (zmniejszone do min), PW trochę dodałem. Płomień jest bardzo jasny. Kocioł bardzo szybko doleciał do 84-85⁰C.

No i już jest dobrze ,ile spala ci sie zasyp przy tych niby oszczędnych ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, CV6 napisał:

Nie rozumiem o co konkretnie chodzi. Przecież nie mogą narzucać jaki kocioł mogę zamontować. 

Są rejony gdzie nawet nie wolno już spalać węgla i drewna.

Kocioł zasypowy ma zaniżoną normę 5 klasy - certyfikat, więc lepiej się upewnić czy i w jakim regionie  oraz przez  ile lat można się czym dogrzewać, może nie opłacać się  kupować takiego urządzenia, potem problem, kocioł jeszcze sprawny a trzeba wymieniać.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.