Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odwieczne Pytanie Atmos Czy Mpm ??


syriusz24

Rekomendowane odpowiedzi

Ale też średnio 1 komora mpm, tylko trochę drobniej porąbać pewnie trzeba. Twój wybór. Ja osobiście wersji s atmosa nie polecam. Nic więcej konkretnego nie wniosę do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka kastra starcza na dobę zapotrzebowania budynku na ciepło przy temp do  około - 10st. Wsad to około 25 kg, pali sie ponad 4h reszta czasu odzysk z bufora.. 

IMG_20220104_105207.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zaciapa przy jakim metrażu i jakim ociepleniu wystarcza Ci tyle opału..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzych13

Dom z lat 70-tych 9,5m/10,5m, pustak 24cm pustka 12cm ocieplone styro 10cm, strop częściowo ocieplony, ale byle jak.. Wszystko na grzejnikach i głowicach termostatycznych. Piwnica jest na połowie chałupy, ogrzewana od kotła i rurek, też jest ciepło 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed ociepleniem spalałem ok 3 tony  węgla i ok 3-4m drewna  W ubiegłym roku ociepliłem dom i teraz jest pierwszy sezon po ociepleniu i juz widzę różnice myślę że pójdzie mi ok 2-2,5 węgla i ok 2-3 m drewna  Więc dlatego pytam jeśli atmos będzie mi palił 3metry drewna miesiecznie to tak naprwde wyjdę na tym finansowo  gorzej niż teraz  nie mówiąc już  o stałopalności  że będę musiał latać do kotłowni co dwie godziny I pytanie Jeśli juz by padło na tego aymosa to lepiej wybrać tą słabszą wersje 20ds niż 25s ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś coś polecić? Mam na oku atmosa ac16s i mpm ds 18, ale ja mam zamiar palić tylko węglem. Czy ma to sens? Do tego będę kupować bufor kilkaset litrów. Zastanawiam się po mału nad zakupem, ponieważ do końca przyszłego roku muszę wymienić mój kocioł z podajnikiem. Stwierdziłem, że nie będę kupował kolejnego z podajnikiem, a kupię zasypowy i do tego bufor. Tak, żeby raz na jakiś czas nagrzać bufor i z tego korzystać. 

Miłej soboty! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@syriusz24 No niestety 1 tona dobrego węgla to 4mp drewna twardego. Jeśli szukasz taniego kotła, to mpm będzie MOIM ZDANIEM dobry, zwłaszcza że lubisz palić wunglem. Szufla tego czarnego złota na wierzch i na spokojnie jeden załadunek na dzień. Daj sobie spokój z kotłami HG na drobne drewno, za ostro będzie się palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@syriusz24 obecnie użytkuję to co w stopce i MPM 10kW pali cały czas z blachą zmniejszającą ruszt ( blacha hand made przysłania 40% rusztu) ... podejrzewam, że ty paliłbyś takim MPM  węglem.   ( Węgiel ORZECH II WESOŁA kaloryczność 27-29 MJ/kg) bez bólu  by wystarczyło 10kW.  Jakbym miał jechać tylko na drewnie to  18kW. W innym domu - kostka 130 m2  nieocieplona jechałem kotłem GS pereko 9kW spalanie kilka lat temu 3,5-5 ton na sezon i dawało radę  🙂 Więc nie ma co się napinać z tą mocą na zapas, bo to tylko implikuje wyższe spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, syriusz24 napisał:

Przed ociepleniem spalałem ok 3 tony  węgla i ok 3-4m drewna  W ubiegłym roku ociepliłem dom i teraz jest pierwszy sezon po ociepleniu i juz widzę różnice myślę że pójdzie mi ok 2-2,5 węgla i ok 2-3 m drewna  Więc dlatego pytam jeśli atmos będzie mi palił 3metry drewna miesiecznie to tak naprwde wyjdę na tym finansowo  gorzej niż teraz  nie mówiąc już  o stałopalności  że będę musiał latać do kotłowni co dwie godziny I pytanie Jeśli juz by padło na tego aymosa to lepiej wybrać tą słabszą wersje 20ds niż 25s ??

Można spokojnie kupić 10kW z małym buforkiem i ogrzewać węglem a okresach przejściowych przepalać drewnem. Pełny zasyp powinien starczyć na całą dobę grzania. Ja też spalałem prawie dwie tony węgla lub drewno w tak małym kociołku, ale opał sie spalał i nie kisił, bufor odbierał nadwyżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac08 Nie dokońca chodzi mi o tani kocioł ma być sprawny i mało palić albo inaczej długo palić w sensie jedno rozpalenie na dobę budżet na przerobienie kotłowni i kocioł ok 20-25 tyś ale wiadomo jak się uda zrobic coś fajnego taniej to super  Co do tego że lubie palic węglem to nie nie lubię teraz palę bo muszę i z drugiej strony Daje mi właśnie ta sałopoalność obecnie ok 10-20 kg węgla na dobe mi idze  dwa razy dokładając rozpalam dokładam ze cztery łopatki i po ok 6 godzinach kolejne 4-5 łopatek i mam spokój do następnego dnia  MPM Ds brałbymby w ciemno gdy miał papiery na drewno  bo wiadomo że świat zwaryjował na punkcie ekologi i może się okazać ze za pare lat  cena węga będzie kosmos i kotły bez papierów na drewno tez będą bee  Dlatego tak dopytuje bo  to sporo pieniędzy do wydania i jak się juz cos zrobi to trzeba tak zrobić zeby być z tego zadowolonym  a nie męczyć się 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak były mrozy w grudniu te -16 ... tak tak były takie mrozy całe 3 dni.  Wtedy jedyna  modyfikacja mpm 10kw to poszerzony wlot palnika o 2cm oraz cegiełki po bokach takie 3,5cm grube.  Sposób palenia: odpalenie Mpm-a 10minut po pół godziny/ 45 minut regulacja PP i PW potem  cała doba spokój. Czas spalania 13-14 godzin. Węgiel to był wtedy z wesołej  bartex ten słabszy  zielony.  Przydałby się większy bufor taki z 600l ale przez drzwi do kotłowni przeciągnąłem tylko lemeta 400 kombinowanego. I daje radę. Mpm z górnym zasypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mac08 napisał:

@syriusz24 No niestety 1 tona dobrego węgla to 4mp drewna twardego.

A w przypadku sosny to 6mp. Jeśli ma się swoje drewno to nie ma znaczenia, ale w przypadku kupowanego to warto sobie policzyć ile z tego wyjdzie kWh? Cenę 1kWh? I jak często trzeba dokładać? - w zależności od rodzaju drewna.

IMG_20220213_120040.jpg.0fd9670b2afe70470c00278fcd1c0854.jpg

Metr przestrzenny = ok 0,65 metra sześciennego i całkiem inna jest waga/kaloryczność/cena 1 kWh i częstotliwość dokładania. 

Dlatego węgiel jest wygodniejszy, ale zależy po ile? i jakie mamy drewno? (1kWh/zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja chyba idzie w kierunku MPM z racji ze jest uniwersalny mozna w nim spalić "wszystko"  w sensie drewno zrębke  węgiel  itd. Nie jest się uzależnionym od jednego paliwa Tylko teraz myślę czy ds18 czy ds 25 i czy górny zasyp czy dolny chyba lepiej górny ??? I myśle ze lepiej większy bo szybciej załaduje bufor  Aha Mpm podpinacie przez Laddomat ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej i bezpieczniej grawitacyjnie z dodatkową pompką dla głębszego naładowania bufora. W razie zaników zasilania nic sie nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta Tekla też wygląda ciekawie https://www.fuego.pl/manufacturer/tekla/tekla-classico-24-kw.html#youtube Ciekawie ta dysza wygląda może fachowcy sie wypowiedzą ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ciekawe, czy nie ma niespodzianek, jak w sąsiednim wątku przy okazji wymiany klapki krótkiego obiegu spalin (trzeba było pięć ciąć i potem spawać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 11.02.2022 o 12:05, syriusz24 napisał:

No własnie takie klepki nawet grubsze i tak załadowana komora ile ma stałopalności czyli jak długo taki wsad będzie sie palił i czy jednym takim wsadem załadujesz bufor ja bym miał 25s więc teoretycznie 27kw i bufor 1000 

Proponije nw you tube zobaczyc jak spalaja atmosy i w jakim czadie laduja bufor 1000l i wiecej.ja jestem tez w fazie wymiany z pelety na atmosa lub mpm,ale pow 30kw,drzewo juz sesonuje,zeby bylo suche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja jednak wybrałem MPM Będę montował w przyszłym tygodniu i zobaczymy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Na wrażenia, chyba musimy niestety poczekać do pierwszych przymrozków. Trzymam kciuki, żeby było dużo wniosków, porad dla kolejnych zainteresowanych i zadowolenia z dobrze działających instalacji. Za które przecież mało nie zapłacimy. Za zgazowywaczem drewna rozglądałem się już od 2020 roku i większość poszła do góry o dobre +50% do +100%, przynajmniej patrząc po samych cennikach, pomijając ewentualne rabaty czy VAT 8%.

Blaze Harmony były poniżej 20k za sam kocioł, najtańszy jest już bliski 30k. (A chciałem kupić...)
Cichewicz Sigma był z buforem za 12.5k jest już za 25k
Atmosy S/GS/GD były do dostania za 7k-8k za sam kocioł, są już po 12k-14k w zależności od wersji
Akcesoria typu elektronika, pompy i zawory o kosztach montażów od dystrybutora nie wspomnę, bo akurat tak daleko nie zaszedłem w proszeniu o wyceny. Sądzę, że jednak podobnie czyli wzrosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.