Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Wyczuli możliwość wydojenia klientów i skrzętnie z tego skorzystali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że te czasy nie wroca. A jednak... Będzie do tej zimy i na tą zimę sortowanie śmieci na palne i nie palne. A te pierwsze na palne w dzień i w nocy.
Lasy też będą ostro przerzedzone by się chociaż ogrzac. Żony rodzice jakiś czas temu doświadczyli nielegalnej wycinki w ich lesie.

Prawda jest taka że żeśmy się bardzo rozpuścili w dobrobycie. Spytajcie swoich babć czy temp 22 przez całą dobę to była norma... Ja pamiętam huśtawkę temperatur. Jak napalone to nawet i 25 w przy kozie to o ze 40 a z rana coś ok 15 jak nie mniej.
Pora się przyzwyczajać do 18-19 stopni w okresie zimowym i do tego coś z długim rękawem.


Co do tematu. W kwietniu podłączyłem bufor ciepła do kotła. W buforze grzałki. Zamierzam grzać prądem a gdy 1000l bufora niezdoła mnie ogrzać wspomoże mnie kocioł z podajnikiem pozaklasowym.
Nie zamierzam inwestować 15-20k zł w kocioł + instalacja który potrzebuje opału za 2-3k zł.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Emilien
W dniu 13.05.2022 o 20:02, Oldek napisał:

A co to za opcja "kiedyś będzie jeszcze normalnie" ? Ja czarno widzę

Mam na myśli perspektywę powyżej 3-5 lat, może więcej.

Gospodarki które mają już duże wydobycie węgla jeszcze je zwiększą, cenny u odbiorcy końcowego spadną.

Europa będzie dążyć do bardzo szybkiego przestawienia się na zielone energię.

U nas w PL można przypuszczać że zmienią ustawę 10H i "rzucą" kasę na dalszy rozwój OZE. 

Krótkoterminowo to dramat dla wielu ludzi ale w potrzebie ludzie potrafią się mobilizować i sobie pomagać.

Wojna jest tylko wymówką tego co było nieuniknione kiedy rozdaję się pieniądze i dożyna przedsiębiorców, mądrzy już dawno wiedzieli że to się musi skończyć drożyzną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Prawda jest taka że żeśmy się bardzo rozpuścili w dobrobycie. Spytajcie swoich babć czy temp 22 przez całą dobę to była norma... 

Pomieszałeś zagadnienia. Babcie mieszkały w starych zimnych budach z kamienia, grzały kuchniami i w piecach kaflowych, a jeździły w konia na wozie do miasta. Zapotrzebowanie na energię było 2-3 razy większe na jeden metr. Jak by nie patrzył obecnie mieszkamy w domach innych niż nasze babcie, ocieplonych z innymi oknami. Zużywamy o wiele mniej energii na ogrzanie, tylko płacimy za nią coraz więcej. Nawet tak daleko nie trzeba szukać. Jak miałem budę nieocieploną z lipnymi oknami 30 lat temu spalałem 6-7 ton kostki. Obecnie spalam w tym samym domu powiedzmy 3.5 tony ekogroszku czyli połowę. Natomiast każą sobie płacić za niego 5 raz więcej. Więc to co podałeś to zły przykład.

To nie my jesteśmy winni. My zainwestowaliśmy pieniądze żeby było ekonomicznie i czysto. To że ktoś nas dorzyna to nie jest wina rozpusty. Rozpusta to jest na wiejskiej. Poczytaj o podwyżkach premiach i innych takich. My jesteśmy tylko normalnymi ludźmi, normalnie chcącymi żyć, i pracować tyle, że obecnie w nienormalnym kraju.

 

2 godziny temu, Emilien napisał:

Europa będzie dążyć do bardzo szybkiego przestawienia się na zielone energię.

Dążyć będą, bo po to ten biznes wymyślono. Ale zielona energia to jest jedynie namiastka energii. Jest kapryśna, droga, niestabilna i nie zastąpi gazu, węgla i innych dotychczasowych źródeł energii. Nie w tym  modelu jaki jest teraz. Jej udział jest symboliczny i nigdy nie będzie inaczej. Załóżmy tydzień, bez wiatru i słońca, i ile jest tej zielonej energii wówczas ?.

Edytowane przez daromega
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co możecie powiedzieć o takim brykiecie dębowym?

IMG_20220515_111821.thumb.jpg.30952d8fef8c8b019b2d06da51733132.jpg

 

Widzę, że ktoś tym handluje w okolicy i cena jest atrakcyjna ale dziwi mnie stopień pokruszenie tego tworu.

A dwa.chyba to jest sprzedawane w workach propylenowych więc przechowywanie tego do sezonu zimowego może okazać się paleniem samymi trocinami?!

Edytowane przez piastun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun

Paliłem tym brykietem w mpm z buforem, jak dla mnie najlepsze paliwo dla tego kotła, ale zaznaczam, że tylko z buforem, bo nie jest to paliwo do opanowania, trzeba palić na pełnej mocy.. W mojej okolicy cena około 900pln średnia.. Jak na takie paliwo, atrakcyjna cena.. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zaciapaNNie do opanowania bo?

Mam unrodzicow.mpm 8kw i bufor 1000l i wziąłbym to jako alternatywa dla węgla po 2,2k....

Pytanie moje jest taki czy te pokruszenia na zdjęciu o czymś świadczą? Dwa czy przechowywanie tego w workach jak na zdjęciu nie skończy się złapaniem wilgoci i "spuchnięciem"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piastun napisał:

Pytanie moje jest taki czy te pokruszenia na zdjęciu o czymś świadczą?

Ja tam znawcom prasowania trocin nie jestem, ale wiem że jeśli są zbyt wilgotne prasowane wtedy jest taki efekt jak na zdjęciu. Poza tym przyszły żniwa. Wszystkie domorosłe mechaniki zwietrzyły biznes. Będzie to prasowane na masową skalę ile się da, do kiedy się da i czym się da. Żeby to prasować są wysokociśnieniowe prasy które dodatkowo podgrzewają etc. Ale są też proste wynalazki który domorosły mechanik skleci w szopie i będzie jakoś prasował. Dlatego może być to zbyt wilgotne zbyt słabo sprasowane.

Jeszcze zapodam przykład takiej prasy którą każdy sobie na własne potrzeby może sklecić i na swoje potrzeby pewnie to wyda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają się już kombinacje. Tylko kozetkę tam wstawić, budzik co godzinę i można oszczędzać ekogroszek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Prawda jest taka że żeśmy się bardzo rozpuścili w dobrobycie. Spytajcie swoich babć czy temp 22 przez całą dobę to była norma... Ja pamiętam huśtawkę temperatur. Jak napalone to nawet i 25 w przy kozie to o ze 40 a z rana coś ok 15 jak nie mniej.
Pora się przyzwyczajać do 18-19 stopni w okresie zimowym i do tego coś z długim rękawem.

Niestety. Na Zachodzie 18-19 stopni to standardowa temperatura w dzień, a na noc zmniejszają do 15-16 stopni co nawet jest zdrowsze. Chodzenie po mieszkaniu w grubych swetrach to też normalność. Tymczasem w Polsce są ludzie co mieli zimą w domu 28 stopni, pewnie w wakacje też będą palić w piecach.

O prognozach cen pelletu to już się prezesik Olczyka wypowiadał:

https://magazynbiomasa.pl/cena-pelletu-musi-rosnac-uwaza-producent-pelletu-olczyk/

W skrócie: oczywiście wysokie ceny pelletu to wina Unii Europejskiej i ich certyfikatów, nie ma żadnych szans na niższe ceny (ani latem ani później) i im szybciej Kowalski przyzwyczai się do nowej sytuacji, tym lepiej dla niego. Prezes w każdym razie nie ma czym się martwić, bo czemu skoro zapotrzebowanie jest ogromne i pellet będzie się sprzedawać zawsze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, stg20 napisał:

Prezes w każdym razie nie ma czym się martwić, bo czemu skoro zapotrzebowanie jest ogromne i pellet będzie się sprzedawać zawsze.

U mnie też był taki prezes. Już z pracownikami nie rozmawiał nawet osobiście takie panisko. Żona do Francji na zakupy latała bo w PL się nie dało nic kupić. I co ? Jeb i po ptokach w pół roku. Teraz jeździ starym cientociento i ludziom dywany myje za parę groszy. Życie jest pokręcone, a ze stołka można szybciej spaść niż się komu wydaje. Wystarczy jeden impuls / zmiana / pomysł i cały ten pellet na szczaw pójdzie razem z kotłami, palnikami i całą resztą, a prezesina starawy już, to może na emeryturę. Świat nie znosi próżni i zawsze tak było że jedno wypiera drugie. Doskonałym przykładem jest Olej opałowy. Burza w nocniku kilka lat, cena w kosmos jak pelletu, i cały biznes królów nafty poszedł się kochać, a reszta na złomie skończyła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś myśli, że będzie relatywnie tanio grzał chałupę pompą lub grzałką w drugiej taryfie to nie mam dobrych wieści. URE prognozuje na 2023 rok 50% wzrost energii elektrycznej bez uwzględnienia reszty opat przesyłowych itp. w stosunku do kwietnia tego roku. Dojadą nas wszystkich bez wyjątku. 

Edytowane przez MrWolf
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, bo w skali roku kwiecień 2021-kwiecień 2022 energia dla firm wzrosła ciut więcej niż 100%
Pewnie dlatego cena energii wzrośnie tylko o 50%, bo URE nie pozwoli na większą podwyżkę.
Obecnie cena netto energii bez kosztów przesyłowych waha się w granicach 0,6-1 zł
Ja w drugiej taryfie płacę obecnie 0,38 groszy z VAT 23%, a teraz 35 groszy ze zmniejszonym VAtem.
Czyli 1/2-1/3 ceny rynkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info z ostatniej chwili. Do Lerła wungiel przywieźli. Jakiś tam popularny kosztuje 3k tona, sztygar ultra 3,4k tona. Jeśli tak mają wyglądać te legendarne transporty morskie węgla z innych krajów to hoho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popularny pojawił się w Obi. 49 za worek 25kg. Zniknął od razu. Chciałem kupić 3 worki i protestować ten groszek, ale nie zdążyłem. Pojechałem i jakiś facio przede mną kupić 8 ton. Czyli całość z magazynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daromega napisał:

cena w kosmos jak pelletu

Pellet podrozal bo wegiel podrozal. Do tego inflacja, koszty produkcji itd.

Jak ktos chce na dzisiaj  „tanio” to drewno lub PC a najlepiej w parze z welna i styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to wszystko wygląda. Tak jak inne państwa wstrzymują eksport zbóż Polska powinna wstrzymać eksport surowego drewna.

Może jakaś petycja by się przydała.

Edytowane przez kult5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co robić w obecnej sytuacji? Kupienie ekogroszku z PGG graniczy z cudem, trochę zostało z ostatniego sezonu, 2t dokupiłem bo kosmicznych cenach, aby mieć jakiekolwiek zabezpieczenie. Będę polował w sklepie PGG, może coś się zmieni w cenach koło lipca-sierpnia, ale mocno się obawiam, że będzie tylko drożej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź na gaz 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, BORA napisał:

Przejdź na gaz 😉

Genialny pomysł 🙂. A to się dopiero zaczyna........

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,182251,28447187,500-procent-podwyzki-za-gaz-jestesmy-mieszkancami-opalenicy.html#s=BoxWWLink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, BORA napisał:

Przejdź na gaz 😉

No tak. Gaz drożeje. Co on będzie miał lepiej ode mnie? Niech zainwestuje w kocioł na gaz żeby miał tak samo gorzko jak ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz nie drożeje. Gaz zniknął. Poczekajmy do jesieni kiedy magazyny opustoszeją a cena na rynku stanie się zaporowa. Oni słodko pierdzą w tv, że są na wszystko przygotowani. Nie maja żadnego kontraktu. Nic kompletnie. Wszystko wydmuszka jakoś to będzie. Nic poza tym. A kurek na wschód się nie odkręci. Będzie tej zimy nie tylko z węglem wesoło. W następnej kolejności rozłożą PC jak poszaleją i uwolnią ceny energii w 2023. Na co by nie popatrzył jest lipa. Ruski zrobił praskę i całkiem mu to wychodzi. To nie prom kosmiczny. Takie coś nas czeka w najbliższej przyszłości jako wyposażenie obowiązkowe gospodarstwa domowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.