Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

@MrWolf

Po części masz rację, Ale grzejniki to są za firankami i ich nie widać więc co za różnica co tam jest skoro spełnia swoje zadanie ?. 
A żeliwny to żeliwny. Dłużej się grzeje, dłużej trzyma i oddaje temperaturę nawet przy 30 stopniach. Nowoczesny przedmuchowy musi mieć tych stopni sporo więcej żeby grzał. Poza tym mam jeden alu w kańciapie. Żeliwne są od 30 lat i grzeją. Przy spuszczaniu wody leciała czysta do końca. A ten super nowoczesny alu wysypał się po paru latach. Zaczął syczeć i cieć. Założony nowy zobaczymy ile pociągnie. Jak nie, to też tam teraz żeliwnego wsadzę i będzie wieczny.

Zachłyśnięcie się nowoczesnością zależy też od podejścia i siły manipulacji. Ja mam takie podejście, że lepsze jest wrogiem dobrego, i jak coś działa to nie należy tego ruszać / zmieniać. Śmierdzący kopciuch pozaklasowy miał 16 lat i był czas na niego. Ale reszta grzeje jak grzała tyle, że obecnie 24/dobe i dużo niższą temperaturą spalając połowę tego co kopciuch. Dlatego mi to nie przeszkadza i nie dotykam. 

Bardziej przeszkadza mi to o czym w koło słychać, że węgla zero i prognozy na 5 czy 7000 za tonę. To nie jest do przeskoczenia dla 95% Polaków. Nie wiem, i ja sobie tego nie wyobrażam. Nawet te 3.5 tony po 7000 - wymiękam. A jak starsi ludzie mają po tysiaku emerytury i brak siły na cokolwiek ?. Sybir urządzili jednym ruchem narodowi. Czapkami ich zimą przykryją jak tak będzie. Ja nie wierzę w to wszystko co się dzieje normalnie bo tak źle to nigdy nie było jeszcze. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH miałem na myśli głównie wystrój domu. Samo w sobie ogrzewanie jakimkolwiek paliwem stałym jest zacofane, ale zarówno ekonomicznie jak również infrastrukturowo nie jesteśmy gotowi na wejście w erę czystego pozyskiwania energii. Ubolewam, że nie wykorzystujemy w odpowiednim stopniu energii geotermalnej. Mamy tego trochę, a ciepłowni opartych na tym jest malutko. Szkoda bo to też OZE, a dodatkowo zawsze dostępne. Wiatr, słońce są zawodne. Energia z wnętrza ziemi jest stabilna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ekogroszek i orzech już praktycznie nie do kupienia. Polacy: obowiązuje nieoficjalny zakaz sprzedaży węgla

To nie jest żadne straszenie. Już nie tylko szef Polskiej Grupy Górniczej zakłada, że w tym roku zabraknie węgla. W podobnym tonie wypowiada się były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jeszcze głośniej na alarm bije przewodniczący związku Sierpień 80, który mówi wprost: węgla po prostu nie będzie. A jak będzie, to będziecie płacić po pięć tysięcy za tonę.

Źródło: https://spidersweb.pl/bizblog/wegiel-braki-na-rynku-ekogroszku-nie-bedzie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgla nie będzie i dlatego wielu producentów kotłów przestawiło się lub robi to w tej chwili na dystrybucję pomp ciepła - oczywiście w postaci rebrandingu a nie własnych konstrukcji.

Pewnie w tym roku pojawią sie PC z logiem mpm, sekom, może kipi ,

A technix już tu jest , podobnie jak galmet.

Wystarczy tylko zakup kilku kontenerów no name i naklejki + odpowiednia reklama w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O węglu już wiemy. Czas o gazie wspomnieć 🙂 

Wbrew początkowym triumfom rządzących, wcale nie przestajemy kupować rosyjskiego gazu

Po pierwsze – to Rosjanie, nie my sami, wybraliśmy moment rezygnacji.

Po drugie – wbrew buńczucznym pokrzykiwaniom, to wcale nie oznacza, że nie będziemy już kupować rosyjskiego gazu.

Po trzecie – to, co dzisiaj prezentują bliscy rządowi eksperci, to najbardziej optymistyczny scenariusz. Tymczasem jesienią może się zrealizować gorszy.

Po czwarte – będzie drożej, może dramatycznie drogo.

Tu całość.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/rosja-odcina-gaz-warzecha-nie-nasz-wybor-i-nie-zaden-wielki-dzien-komentarz/hl7535y,79cfc278
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to będziemy kupować ruski gaz ale od Niemiec. Czekajcie chwilą moment NS2 będzie uruchomiony. Bo jak nam zakręcili gaz to Niemcom też bo to ta sama nitka a im NS1 nie wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam żałować że dałem się wmanewrować z kotłem na ekogroszek. Ogrzewam stosunkowo niewielką powierzchnię porównując do wypowiadających się na tym forum a i tak jest cholernie ciężko. Nie wiem co zrobią Ci którzy mają dochód na głowę w rodzinie 700/800 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Ci z niewielkim dochodem mieli ciężko już wcześniej, a teraz to nawet wolę nie myśleć, tylko im współczuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraził bym bardzo chętnie to co czuje w związku z tą sytuacją słowami,które powszechnie uznawane są za niecenzuralne,a nawet wykropkowane budzą wzmożoną czujność naszego ,,Stanisława Anioła" stróża
To co się dzieje to jakiś absurd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych cenach dodatek osłonowy słabiutko wygląda:

https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-oslonowy

Przykro się patrzy, że dla ubogich rodaków państwo oferuje jednorazowo ~750 zł na 3 osobową rodzinę i to jeszcze podzielone na dwie raty, bo państwo biedne, ale na uchodźców z Ukrainy znalazło się 1200 PLN/osoba.

W ZUS też nie słyszałem, żeby w związku z obecnymi cenami za węgiel zmieniła się wysokość deputatu węglowego...

Edytowane przez Anthrox
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej uważacie,że ten nierząd to Polacy Najpierw covidoza,teraz ukrainoza, ciągłe obniżanie oczekiwań narodu,jedna wielka dezinformacja. To co się dzieje to ewidentnie początek ,,wielkiego resetu". Ci co są w temacie wiedzą o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Tu gościu fajnie z lekkim zabarwieniem humorystycznym,to tłumaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Raczej za worek ekogroszku

Parafrazując wypowiedź naszego obecnego premiera:

Sowa i Przyjaciele - Mateusz Morawiecki szczerze:

(...) oczekiwania ludzi zostały zbyt mocno rozbudzone (...)

... za mocno by to rozbudziło oczekiwania obywateli. 

Edytowane przez Anthrox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też póki co są na tym forum informacje kupujcie z PGG dopóki jest jeszcze co kupić za w miarę rozsądną cenę. I później już tylko pozostaje przeczekać to. W którąś stronę to się zmieni bo musi. ja nie będzie węgla, w październiku, listopadzie ludzie z widłami na wiejską pójdą bo nie ma czym grzać.

Już gdzieś to pisałem. Człowiekowi do życia niezbędne są trzy rzeczy. Jedzenie, ciepło i dach nad głową. Jeśli jednej z tych trzech rzeczy zabraknie, zacznie się rozpierducha. A zacznie się tej jesieni bo 11 mln. ton węgla z rękawa nie natrzepią. Stary dziadek z babcią ubiorą trzy swetry, zacisną zęby i przeczekają może jakoś - też wątpliwe przy -10 czy -20. Ale jak są małe dzieci (a w wielu / większości rodzin są) to to tak nie zadziała. Dziecku nie powiesz, że nie ma chleba, nie ma ciepła bo nie ma węgla albo na węgiel bo to czy tamto. Ono nie jest niczemu winne i niczego nie rozumie. Więc spada to na dorosłych i koło się zamyka. Albo - albo. To się musi zmienić bo nie może tak być jak jest obecnie. I jeśli się za to nie wezmą już teraz natychmiast a nie w grudniu będą mieli na jesieni klarowną odpowiedź narodu za nic nierobienie.   

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, daromega napisał:

Człowiekowi do życia niezbędne są trzy rzeczy. Jedzenie, ciepło i dach nad głową.

Dla mnie potrzebna jest czwarta rzecz. Kobieta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kobiety 7 dni wytrzymasz. Bez jedzenia umrzesz, bez dachu i ciepła zamarzniesz. Kobieta owszem ale nie bezwzględnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał jedzenie, ciepło i dach nad głową, to sama przylezie, czasami trzeba się kijem opędzać. 

Parcie w węgiel jest nieuzasadnione, przy tych cenach jako paliwo stale, to drewno wychodzi na lidera.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, daromega napisał:

To się musi zmienić bo nie może tak być jak jest obecnie. I jeśli się za to nie wezmą już teraz natychmiast a nie w grudniu będą mieli na jesieni klarowną odpowiedź narodu za nic nierobienie.   

Na jesieni to rozpierducha może być mimo to,a krach finansowy Zachodu wielce możliwy,zresztą juz sie zaczyna

https://www.money.pl/gospodarka/wisi-nad-nami-bomba-rzedu-410-mld-dol-to-bedzie-finansowy-szok-6764516202154784a.html

 No i obserwowałbym co się w dzieje w samych Stanach,tam nie ma rąk do pracy,a mimo to wzrosło bezrobocie (niesamowite!!) ,socjal,wydatki zbrojeniowe, zapowiadane są wzrosty stóp procentowych. Wzrasta opłacalność obligacji,a to katastrofa dla rządów.Dzieje się,dzieje...

PS  a jak wzrasta ryzyko krachu z powodu rozbuchanych wydatków, to my mamy przykład sąsiada tak jakoś przed 1939

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Animus napisał:

Parcie w węgiel jest nieuzasadnione, przy tych cenach jako paliwo stale, to drewno wychodzi na lidera.

To po co dali ludziom dotacje na 5 klasę eko ?. Teraz jest masa nowych kotłów i brak paliwa do nich. Teraz niech im jeszcze w pakiecie po nowym Stihlu dołożą i hołota do lasu na przecinki i suszki. Darmowa siła robocza i wyprowadzą lasy na prima sort. Dalej niech sobie ruszt uspawają i tym drewnem w tych kotłach 5 klasy palą.  No nic tylko boki zrywać ze śmiechu. Ale w tym nie ma nic do śmiechu. Tak dokładnie będzie.

Jechałem wczoraj po takich przykopalnianych terenach. Wodę odkrywka obciągnęła na maxa. Wszystkie olszyny na podmokłych terenach stoją suchuteńkie i poprzewracane częściowo. W lasach masa suszków i powalonych brzóz i sosen. Nikt z tym nic kompletnie nie robi. Jak by to było bezpańskie. Przejść się przez takie lasy nawet już nie da za nic. Jeden wielki pęk suchych poprzewracanych drzew. No to jak napisałem wyżej - piła w łapę i można zaczynać akcję opał. Tylko nie wiem kto na to zezwolenie ma dać i ile dopłacą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.