Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie, najlepsza jest zielona energia i urządzenia nią zasilane. Do takich urządzeń nie zalicza się auto, więc dalej będą jeździł autem na paliwo kopalne.

A co do paliw, to może to się jakoś unormuje za jakiś czas. Na pewno nie będzie miłe, ale kiedyś to nastąpi.

Już kiedyś, gdzieś tu pisałem jaką ja bym miał wizję na zaspokojenie zapotrzebowania na energię. Tam gdzie to możliwe, to montować wiatraki, PV, magazyny energii. Przy każdym domu jest skrzynka przyłączeniowa. A jakby stała jeszcze jedna taka skrzynka w postaci magazynu energii i gromadziła tanią energię i oddawała w godzinach szczytu ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Po 500zł/t

To po ile będzie prąd produkowany w większości z węgla ? ( przy 30% sprawności elektrowni węglowych).

6 minut temu, wacio1967 napisał(a):

A jakby stała jeszcze jedna taka skrzynka w postaci magazynu energii i gromadziła tanią energię i oddawała w godzinach szczytu ?

Co ta skrzynka zgromadzi zimą? - kiedy są potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą skrzynkę kolejne 40 tysiaków ,dom wariatów siedzimy z kalkulatorem stoperem i załączamy wyłączamy bo teraz po 10 groszy a za godzinę po 3 zł , dom wariatów .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Co ta skrzynka zgromadzi zimą? - kiedy są potrzeby.

A czy ta skrzynka musi gromadzić energię tylko z PV? (bo pewnie o to chodzi)

4 minuty temu, omama napisał(a):

Za tą skrzynkę kolejne 40 tysiaków

A kto powiedział, że ta skrzynka będzie Twoja? Może być od dostawcy.

6 minut temu, omama napisał(a):

siedzimy z kalkulatorem stoperem i załączamy wyłączamy bo teraz po 10 groszy a za godzinę po 3 zł , dom wariatów

Raczej bym to zarządzał jakimś oprogramowaniem, a nie ręcznie.

To co mam na myśli, to raczej wizja przyszłości. Energia rozproszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piecuch19 napisał(a):

Co ta skrzynka zgromadzi zimą? - kiedy są potrzeby.

Zgromadzi jak np dodatkwo masz gaz i doładujesz to generatorem prądu może być już nawet LPG .Obecnie łączymy kogeneracja na jednym rodzaju się nie opłaca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marcus312 napisał(a):

Zgromadzi jak np dodatkwo masz gaz

Gaz to paliwo kopalne. Odpada. Technologia idzie do przodu. PV są coraz bardziej wydajne. Już teraz możesz mieć dachówki PV. Przyjdzie czas na elewacje, okna, płoty PV itp. Do tego turbiny wiatrowe, wodne, geotermia (wiem, może się źle kojarzyć). Każde paliwo spalane emituje CO2. Nie ważne jakie to paliwo. Jak się spala, to aby uzyskać ileś tam GJ, zawsze będzie tyle samo emisji CO2.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emisja C02 wróci tam skąd przybyła to tylko kwestia czasu .Radzić trzeba sobie tu i teraz a potem się zobaczy i na czas dostosować  się do zaistniałych warunków wystarczy tak ze cztery lata do przodu przewidywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy w szufladach mają głęboko schowaną technologię nocnych paneli to by był chicior ale za naszego życia chyba my tego nie doczekamy choćby i były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Skąd to się wzięło to już chyba każdy wie nie kazdy jednak ma jeszcze odwagę o tym napisać albo przyznać się do błędu .Ważne jest aby to zrozumieć i dobrze wybrać to co najlepsze dla nas dla Polski.

I w kontekście tego tematu społeczeństwo wybrało. Wybrano przystąpienie do Unii. Jeśli chodzi o sprawy bieżące to wybór jest między tymi, którzy będą otwarcie współpracować z Unią a takimi, którzy będą co innego mówić a co innego robić.

Też nie planuję zbytnio, choć lubię czytać i dowiadywać się o nowościach, nowinkach w temacie. Młodsi mają naturalny optymizm, to czyni świat bardziej urozmaiconym, interesującym, usprawnia i podnosi jakość życia.
Ja zaś mam ciągle w pamięci widok powrotów zimą, gdy jednego dnia widzisz gdzieniegdzie przyprószone, ledwie oszronione trawniki w Europie zachodniej a następnego przedzierasz się przez ośnieżone drogi, szczęśliwy, że przed sobą widzisz pracujący pług śnieżny. Nie wiem czy aktywiści klimatyczni biorą pod uwagę, że zima może wyglądać inaczej i trwać dłużej niż się to bierze pod uwagę. Koszty wtedy nie są takie same a urządzenia pracują w surowszych warunkach.
Gdy ogląda się ich wybryki, zakłócanie porządku, budzą się wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

. A jakby stała jeszcze jedna taka skrzynka w postaci magazynu energii i gromadziła tanią energię i oddawała w godzinach szczytu ?

Taka “skrzynka” rozproszona. Droga tylko.

https://www.gramwzielone.pl/trendy/109022/rzad-planuje-10-nowych-elektrowni-szczytowopompowych-w-polsce
 

I cytat:

Koszt budowy elektrowni szczytowo-pompowej Młoty jest szacowany przez PGE na około 4 mld zł.”

to jest prawie rownowartosc rocznego/dwuletniego finansowania TVP. Nie ogladam TV, wybieram… magazyn.

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy ktoś posłuchał cymbałów z sieci i zamontował magazyn z aku kwasowych zapominając o wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

Z tą skrzynką to różnie bywa

Obstawiam, że dostawca typu PGE, TAURON i inne raczej nie korzystaliby ze swoich nielegalnych magazynów. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - dlaczego ten magazyn nazywają nielegalnym?

Co do aku kwasowych to na forum jest kilku z takimi pomysłami - szczególnie aku trakcyjne czyli od wózków i podnośników ma wzięcie.

Z drugiej strony Li-jon też potrafi walnąć, nawet bez przeładowania - wide aku w telefonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał(a):

Pytanie - dlaczego ten magazyn nazywają nielegalnym?

Co do aku kwasowych to na forum jest kilku z takimi pomysłami - szczególnie aku trakcyjne czyli od wózków i podnośników ma wzięcie.

Z drugiej strony Li-jon też potrafi walnąć, nawet bez przeładowania - wide aku w telefonach

Pewnie, żeby lepiej brzmiało 😁

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PioBin napisał(a):

to jest prawie rownowartosc rocznego/dwuletniego finansowania TVP

Wytykają takie sprawy groszowe a sami wyprowadzali 250 mld zł rocznie z budżetu państwa gdzie szły te pieniądze zapytajcie ich unikają odpowiedzi ,za to pamiętamy z TV co gadali  pieniędzy nie ma i nie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, marcus312 napisał(a):

a gdzie szły te pieniądze

Ich “nie bylo” = piniedzy nie ma czyli nie zostaly sciagniete/pobrane od ludzi, ale bylo wystarczajaca duzo czasu (8lat) aby to udowodnic. Jesli bylem to ja/Ty w gronie tych 250mld to zostaly w mojej/Twojej kieszeni lub domu. W jaki sposob? W taki ze wystarczylo kupic towary/uslugi taniej bez paragonu/faktury.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2023 o 08:50, omama napisał(a):

Ciekawi mnie czy w szufladach mają głęboko schowaną technologię nocnych paneli to by był chicior ale za naszego życia chyba my tego nie doczekamy choćby i były.

Tak z ciekawości to te nocne panele to z czego miałyby czerpać energię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z pewnością niektórzy forumowicze zajmujący się jeszcze pozyskiwaniem drewna na opał zwrócili uwagę na zmiany w gospodarowaniu. Gdy inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania większość mieszkańców ma już za sobą to siłą rzeczy otwiera się pole dla tych, którzy gromadzą drewno. By uniknąć zaniedbań (połamanych, powalonych drzew), sąsiedzi mogą przyjść z propozycją; bo jeśli nie zainwestowali w rozwiązania hybrydowe, o których było wspomniane już na forum to nie mają motywacji ani za bardzo możliwości spalania takiego opału. Trzeba oczywiście dysponować odpowiednim sprzętem, którego większość już się pozbyła. Mieć też czas na taką robotę. Znaczenie ma też region.
Przyznam, że chętnie godzę się na taką współpracę. Jeśli nie jest to wyjątek to może ma przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tauron wraz z rachunkiem wysyła tabelkę z której wynika ile zaoszczędziliśmy na zamrożeniu cen  prądu w 2023r ( do 31.12.2023r). 

IMG_20231027_160325.thumb.jpg.0cfc980f4ffa86c98058a0a57751c294.jpg

Wynika z tego że po odmrożeniu cen prądu będzie 1,86 zł/kWh jeśli nie będzie dalszych podwyżek ( obecnie 0,83 zł/kWh). Tak nas delikatnie Tauron przyzwyczaja do przyszłej ceny.

Paradoksem jest że używanie prądu dla celów bytowych po odmrożeniu cen przy zużyciu 3000kWh = 5600zł jest droższe niż ogrzewanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest potwierdzenie trafności decyzji co do ogrzewania domu paliwami stałymi czyli tzw. palenia w kotle. 

Tauron wraz z rachunkiem wysłał tabelkę z której wynika ile zaoszczędziliśmy na prądzie w wyniku zamrożenia cen prądu w 2023r ( do 31.12.2023r). 

IMG_20231027_160325.thumb.jpg.d6a3d13b335914d9076b8913429e3982.jpg

Wynika z niej że cena prądu odmrożona to 1,86 zł/kWh przy zużyciu 3000kWh/rok ( obecnie 0,83zł/kWh). 

Przy pompie i COP-3 wychodzi 1,86zł/kWh : 3 = 0,62zł/kWh ( bezobsługowość będzie znacznie droższa ). Węgiel musiałby kosztować 4000zł/tona by wyszło tak samo. 

Przy zużyciu prądu 3000kWh/rocznie na zwykłe cele bytowe = 5600zł  ( powyżej 3000 kWh nie wiem ile za kWh?)

Ciekawostką jest że ogrzewanie domu na sezon kotłem na paliwa stałe wyjdzie taniej niż za korzystanie z prądu na cele bytowe - co świadczy o trafności podjętej decyzji ogrzewania domu kotłem na paliwa stałe ( "mniej ekologicznym").

Mi wychodzi z opału który mam na ok 3 sezony, że ok 5 x drożej zapłacił bym za ogrzewanie pompą ( nie licząc ceny zakupu pompy) przy cenie prądu 1,86 zł/kWh.

Nie wiadomo po ile węgiel będzie za 3 lata? ale duża ilość ludzi zachęconych dotacjami odeszła od węgla na ekologię co wskazuje na dużo mniejszy popyt na węgiel orzech. Zresztą widać to w sklepie PGG że parcie jest na ekogroszek, a orzech jest dostępny. Ewentualna znaczna podwyżka cen węgla w przyszłości wpłynie też na wzrost cen za prąd, bo produkowany jest w większości z węgla. Znów węgiel jako podstawowy produkt do produkcji prądu nie podrożał aż tyle razy by uzasadnić tak duży wzrost ceny kWh prądu - rembią nas aż huczy.

Nie muszę mówić jak cena prądu 1,86 zł/ kWh ( obecnie 0,83 zł/kWh) wpłynie na ogólny wzrost cen towarów i usług.

A w reklamach nadal tłuką że pompa jest najtańszym źródłem ogrzewania. Powinni ich podać do prokuratury z art. 286 kk za oszustwo (Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Ta nagonka na pompy przypomina mi  akcję z "ekologicznym" olejem opałowym jakiś czas temu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.