Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, ponieważ dotacją jest na podstawowe źródło ogrzewania. Trzeba się zdecydować czym ogrzewasz jako źródło główne i odpowiedni wniosek złożyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo założyć nowe źródło ogrzewania w dowolnym momencie i domagać się zalegalizowania tego faktu w rejestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus oczywiście jest takie prawo. Nie ma natomiast przyzwolenia na składanie x wniosków tylko dlatego, że ktoś ma założonych kilka źródeł ciepła. Z początku urzędnicy w niektórych gminach namawiali mieszkańców, aby tak właśnie robili. Rządzący jednak rozjaśnili tę kwestię. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest pies pogrzebany, czyli środki niby przyznane, jednak przelewów do gmin nikt nie widzi i nie tylko w kwestii dopłat do opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marcus312 napisał:

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że ogrzewający energią elektryczną mogą liczyć na specjalne dodatki finansowe, tak jak w przypadku osób ogrzewających paliwami stałymi.Jednorazowo 1000 złotych otrzymają osoby, które do ogrzewania używają energii elektrycznej - w tym wykorzystują pompy ciepła.Jeśli natomiast roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie ponad 5 MWh, dodatek zostanie podwyższony do 1500 zł. Warunkiem jego otrzymania będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania, a z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Jak oni coś powiedzą, to powiedzą. Jeszcze niedawno niemal wszyscy wg nich w domch zużywali mniej niż 2000kWh rocznie, a dziś wg nich 800 tyś gospodarstw ogrzewa się prądem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MrWolf napisał:

@carinus oczywiście jest takie prawo. Nie ma natomiast przyzwolenia na składanie x wniosków tylko dlatego, że ktoś ma założonych kilka źródeł ciepła. Z początku urzędnicy w niektórych gminach namawiali mieszkańców, aby tak właśnie robili. Rządzący jednak rozjaśnili tę kwestię. 

Tylko, czy ustawa wyklucza po złożeniu dodatku węglowe, złożenie kolejnego (dotyczącego ogrzewania prądem) Mam taką sytuacje, że mogę zgłosić pompę ciepła powietrze powietrze. 

Jeżeli ustawa nie wyklucza takiej sytuacji (tylko jedna dopłata), to dlaczego mam tego nie zrobić?

Jestem naciągaczem? Nie, nie jestem, mam takie źródło ciepła i oczekuję dofinansowania! Jeżeli prawo na to pozwala, to nikogo nie oszukuję, jak twierdzą niektórzy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest fakt, że ustawa jest napisana na szybko i bez pomyślunku oraz szerszych konsultacji. Resort jasno określił później, że dotacja jest na jedno źródło ciepła i należy zdecydować jeśli ma się ich kilka. Nie wiem natomiast czy stosowne zmiany i zapisy znalazły się w ustawie czy tam rozporządzeniu. 

Rodzi to po prostu problemy, ponieważ jeśli pan x mając kocioł węglowy oraz pompę ciepła  otrzyma oba dodatki, to któryś z użytkowników kotła węglowego lub pompy ciepła, który nie posiada innych źródeł zostanie z wackiem w ręku. Ktoś natomiast zainkasuje dwie dotacje. To ma być dodatek w pewien sposób redukujący koszty ogrzewania. Interpretacja polegająca na tym, że posiadając 3 różne źródła ogrzewania mogę złożyć 3 wnioski defacto preferuje ludzi z większymi finansami, który mogli sobie pozwolić na dywersyfikację źródeł ciepła. 

@o6483256 absolutnie nie twierdzę, że jesteś naciągaczem itp. Rozumiem oczywiście Twój punkt widzenia, bo skoro ustawa pozwala to dlaczego masz nie działać w tym kierunku. Budżety na te dodatki są ograniczone i czasem trzeba wejść w czyjeś buty, żeby spojrzeć na zagadnienie trochę szerzej. Jeśli ktoś weźmie więcej niż planowali politycy to ktoś inny nie otrzyma nic. Tylko tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zrobią tak jak z dodatkiem węglowym, wymyślą sobie jakąś graniczną datę w systemie CEEB wg której będą określać co jest głównym źródłem ciepła.  Ale oczywiście złożyć wniosek możesz, oczywiście z nowym CEEB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MrWolf napisał:

Jeśli ktoś weźmie więcej niż planowali politycy to ktoś inny nie otrzyma nic

Albo 'jeśli Ty nie weźmiesz to weźmie ktoś inny' - punkt widzenia a punkt siedzenia. 
Taki to już problem z rozdawaniem pieniędzy za nic że zostaną wzięte do ostatniej złotówki i nadal będzie mało.
Jak przeczytałem u jednego mądrego, gdyby nie 500+ i rozmaite trzynastki, czternastki i inne dopłaty to mieli byśmy już ze dwie elektrownie atomowe i rozwiązane problemy z prądem, węglem i gazem. 

  

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko wtedy nie byłoby kupionych głosów na wybory. Oni tam sobie wymyślili, że jeśli zrobią w kraju coś dobrze tzn. ogarną kryzys energetyczny inwestując te pieniądze w budowę atomu, zamiast w rozdawnictwo to społeczeństwo tego nie zauważy. Natomiast tych parę stów utrwali się w głowach ludzi i hasło "bo oni dajo" jest aktualne i skuteczne. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego muszą wszyscy dostać grubo po kieszeni, żeby niektórym oczy się otworzyły. Betonu to nie ruszy, ale większość niezdecydowanych pewnie najdzie refleksja, że rozdawnictwo to była droga donikąd.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasło 'jeśli Ty nie weźmiesz to weźmie ktoś inny', do mnie nie przemawia. Skoro mogę legalnie wziąć powiedzmy 2 dofinasowania, to rząd musi spodziewać się moich 2 wniosków i zapewnić pieniądze w budżecie. Jeżeli tych pieniędzy NIE MA, to musi skonstruować takie przepisy, aby było to niemożliwe. Proste, ale nie dla rządzących bo nie radzą sobie z przejrzystymi i mądrymi ustawami.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będą latarnie plus. Postawcie jakąś przed chałupą może się załapiecie. Rzygać już się chce na te plusy. Niech to się już skończy w kolejnych wyborach , bo takiej kompromitacji to ja jeszcze nie widziałem jak długo żyję.

Edytowane przez daromega
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MrWolf napisał:

No tak, tylko wtedy nie byłoby kupionych głosów na wybory. Oni tam sobie wymyślili, że jeśli zrobią w kraju coś dobrze tzn. ogarną kryzys energetyczny inwestując te pieniądze w budowę atomu, zamiast w rozdawnictwo to społeczeństwo tego nie zauważy. Natomiast tych parę stów utrwali się w głowach ludzi i hasło "bo oni dajo" jest aktualne i skuteczne. 

"oni dajo" żeby zabrać czy zebrać więcej. Nie opłaca im się budowa elektrowni atomowej, bo prąd będzie tańszy=mniejsze wpływy do budżetu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piecuch19 napisał:

"oni dajo" żeby zabrać czy zebrać więcej. Nie opłaca im się budowa elektrowni atomowej, bo prąd będzie tańszy=mniejsze wpływy do budżetu. 

Teorie z przysłowiowej "dupy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nightwatch napisał:

Jak przeczytałem u jednego mądrego, gdyby nie 500+ i rozmaite trzynastki, czternastki i inne dopłaty to mieli byśmy już ze dwie elektrownie atomowe i rozwiązane problemy z prądem, węglem i gazem.

W obecnym systemie polityczno-ustrojowym,ukształtowanym w l. 90 tych -- z konstytucją,ustawami,przepisami które można interpretować dowolnie, jest to NIEMOŻLIWE.

One zostały właśnie tak uchwalone na kolanie,żeby mieszać i rzucać kłody pod nogi.Kto rządzi jest tu nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

43 minuty temu, o6483256 napisał:

Teorie z przysłowiowej "dupy".

Z czystej matematyki wpływów głównego dystrybutora nośników energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panstan napisał:

W obecnym systemie polityczno-ustrojowym (...) jest to NIEMOŻLIWE.

Niemożliwe było od zawsze, ale jak to mówią, niektórzy podejmują racjonalne decyzje dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości. Jak się okaże że prądu nie ma, węgla nie ma, kupić się nie da to wtedy nagle decyzje się odblokują i miliardy się znajdą. Tylko że to będzie wtedy jak z zakupami kolumbijskiego węgla 'na już' - przepłacą trzykrotnie a dostaną badziewie, bo wykonawca będzie widział że rząd stoi pod ścianą i wyskoczy z każdej kasy byle pokazać że 'coś' robi.

 

PS od godziny miga mi światło, napięcie spada tak że nie da się używać sprzętów domowych, żarówki gasną - laptop tylko jakoś działa. Mam nadzieję że to nie jest zapowiedź naszej nowej polityki energetycznej.

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem  jakiś czas temu że biedaszyby wrócą. No to są

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.