Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koszt Kwh - Pompa Ciepła Pw Vs Kocioł Kondensacyjny


milsa666

Rekomendowane odpowiedzi

Poradźcie mi proszę, bo zgłupiałem i nie wiem gdzie robię błąd (a może nie?).

 

Miotam się pomiędzy dwoma źródłami do CO i CWU – pompa ciepła PW vs kocioł kondensacyjny.

 

Abstrahując od kosztów inwestycyjnych próbowałem oszacować ile to pompa ciepła będzie tańsza w eksploatacji od gazu ziemnego spalanego w piecu kondensacyjnym. Bo są wykresy gdzie to widać…

 

Załóżmy, że zapotrzebowanie roczne na ciepło CO i CWU wynosi 14000kWh (ponad 200m2, wszędzie podłogówka, dom solidnie ocieplony z rekuperacją).

 

Pompa ciepła

Zakładam średnioroczny COP 3,5  co oznacza (chyba że się mylę), że z 1kWh prądu wycisnę 3,5kWh ciepła. Przy cenie 1kWh prądu 0,6PLN (bez opłat stałych bo i tak muszę mieć prąd) wychodzi, że 1kWh ciepła kosztuje 0,17PLN. Co daje rocznie 2400PLN. Zakładam jedną taryfę stałą, bo zużycie prądu u mnie będzie całodzienne – rzadko dom będzie pusty. No chyba, że poma ciepła = dwie taryfy obligatoryjnie. W dwóch taryfach pewnie wyjdzie lepiej, jeżeli chodzi, o CO i CWU.

 

Kocioł kondensacyjny

Zakładam sprawność 100% (kondensacja, bo podłogówka w całym domu). Cena 1kWh gazu ziemnego to według Internetu (takie wartości znalazłem) 0,15PLN , przy uwzględnieniu opłat stałych. Rocznie 2100PLN -  :huh: ?????????? Czy to są rzeczywiste/realne opłaty roczne przy opalaniu gazem bo coś mało to wyglada?

 

0,17 PLN/kWh vs 0,15PLN/kWh czyli

2400PLN vs 2100PLN rocznie

 

no to nie przemawia za pompą…

 

Zakładam, że gdzieś robię błąd, np. nie uwzględniam poboru prądu przez piec, gaz z gazowni ma mniejszą kaloryczność, mimo, że płacimy za kwh(GJ), realna sprawności pieca jest dużo niższa niż 100%, coroczny serwis pieca...

 

Nie wiem.

Poradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklep sobie dane na tej stronce stworzonej przez naszego forumowego kolegę: http://cieplowlasciwie.pl

i na samym końcu zobaczysz porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł ciepła.

 

Co do ceny gazu za 1kwh to co uwzględniłeś? Sam gaz czy gaz + przesył bo to wychodzi prawie x2 w drugim przypadku.

Do gazu przy zużyciu powyżej chyba 1200m3/rok trzeba doliczyć jeszcze ~600zł kosztów abonamentowych, które w moich stronach wynosiło około 50-60zł/msc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli w domu jest już gaz, to montowałbym kocioł kondensacyjny. Z 1 m3 gazu "50" jest uzysk 10 kWh - czyli sprawność rzeczywista ok.90 % /100 to w laboratorium/

Pompa P-W będzie duża tańsza w eksploatacji w okresach "przejściowych" jednak  2x droższa przy większych mrozach.

Zwłaszcza gdy musi grzać na drogiej taryfie.

Teraz u mnie na taniej taryfie cwu=50 stopni COP=2,1 czyli 1 kWh za 0,30 : 2,1 =0,143 zł. gazem byłoby ok. 0,265 zł.

Jeśli jesteś pasjonatem urządzeń grzewczych, to polecam pompę ciepła, bez montażu instalacji gazowej

.

Aha, tylko nie pompę samsung.../prywatne zdanie/

 

Z Twoimi wyliczeniami to coś nie tak;  zapotrzebowanie na kWh  określasz na 14.000 ;  czyli potrzeba  1400 m3 gazu x 2,3  ?  za m3 to 3220 zł.

Przy pompie  P-W średnioroczny COP myślę ze 2,5 do 3,0 /chyba mało realne/ 14000 ; 2,5 to 5600 kWh prądu lub 14000 : 3 daje 4650 kWh prądu.

Zakładając te  5600 kWh elektryki po 0,6 zł  to 3660 zł rocznie;

Jednak z połączenia taniej taryfy średni koszt to ok. 0.40 zł ; wychodzi więc 2240 zł rocznie. 

W zasadzie różnica to 1000 zł za sezon na korzyść pompy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

masz dostęp do gazu załóż kondensata , pompa to skomplikowane urządzenie drogie w serwisie nie każdy to naprawi a naprawa i przeglądy drogie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli gaz masz juz na budynku to rzuć monetą co wyskoczy to załóz jesli gaz jest gdziestam w drodze to masz sprawę jasną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga taryfa to również piekna ksieżycowa mroźna noc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzien np -10 w nocy 2 taryfie -18 cop w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ciepły rejon kraju. ja na wschodzie to syberyjskie zimy, a to idzie odczuć jak jest mróz na pompie widać spadek mocy no ale grzać trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.