Skocz do zawartości

Jaco80

Stały forumowicz
  • Postów

    178
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana Jaco80 w dniu 11 Marca 2021

Użytkownicy przyznają Jaco80 punkty reputacji!

O Jaco80

  • Urodziny 08.10.1964

Informacje o ogrzewaniu

  • Co ogrzewam?
    100m2 ocieplone ściany 15cm grafit, nieocieplony strop
  • Instalacja
    zamknięta grzejnikowa
  • Kocioł
    Termet Ecocondens Gold 20kW

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Śląsk

Ostatnie wizyty

1 317 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Jaco80

Doświadczony Forumowicz

Doświadczony Forumowicz (8/14)

  • Bardzo popularny Unikat
  • Oddany Unikat
  • Reacting Well Unikat
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jakież znaczenie ma region Polski przy porównaniu kosztów ogrzewania 2 rodzajami paliw? Oświeć mnie bom ciekaw. Przecież nie porównujemy mnie do ciebie tylko koszty ogrzewania Twojego budynku węglem vs gazem. Jak będzie średnioroczna temperatura niższa to chyba logiczne jest ze obu paliw zużyje się odpowiednio więcej. Mógłbyś mieszkać sobie i na Syberii co nie zmienia faktu ze będziesz potrzebował określonej ilości kWh ciepła i jedyne co się liczy to koszt uzyskania tej kWh. Nawet gdyby spalić te 5 ton węgla ze 100% sprawnością to nadal gaz za 10000zł da sporo więcej energii. To ok 4760m3 gazu x 9.86kWh = 46952kWh nie licząc nawet kondensacji. 5 ton wegla ma ile? 40000kWh? A ile pójdzie z tego w komin? Uwzględniając sprawność przeciętnego spalania węgla i cenę ok 900-1000zł/tona koszta wychodzą podobne. Ja przerabiałem oba paliwa, i wiem ile kosztował mnie węgiel a ile gaz. Proste wyliczenia i doświadczenia innych to potwierdzają. Ile jest kWh w danych paliwach i sprawności kotłów nie są żadną tajemnicą. Nie wiem, może węgiel stanieje a gaz pójdzie do góry 3x, ale na razie to węgiel podrożał bardziej, a na forum póki co mamy zawody w porannym wstawaniu i testowaniu klawiszy F5 na stronie PGG...
  2. I jakież to ma znaczenie region Polski? Jedyne co się liczy przy porównaniu obu paliw to koszt uzyskania kWh ciepła z danego paliwa. Spalałeś 5 ton węgla? Spoko no to liczymy: 5000x8kWh=40000kWh zakładając 60% średniorocznej sprawności kotła = 24000kWh. Koszt uzyskania kWh z gazu (po uwzględnieniu sprawności) jest teraz rzędu 22 grosze. 0.22x24000kWh - około 5200zł za gaz. Teraz policzmy przypadek super sprawnego spalania węgla czyli IMO nierealne srednioroczne 80% Z 5 ton wychodzi 32000kWh co w gazie teraz by kosztowało okolice 7000zł. Gdzie tu masz 10000zł? Koszt gazu i węgla przy cenie węgla 900zł jest zbliżony matematyka i fakty nie kłamią. https://blog-techniczny.pl/2019/07/31/koszty-ogrzewania-domu-gazem-w-sezonie-2018-19/?fbclid=IwAR1cQiQqMWnC4hhezCl-uFbKDBcjrIxbqF1wUTa6vUD08Gol8MESdQ-K6T0
  3. Jak grochem o ścianę... Policz sobie koszt uzyskania kWh ciepła z gazu i węgla uwzględniając sprawności i daj znać co wyszło. Skoro wg Ciebie gaz jest 2x droższy to dlaczego węgla 2 lata temu spalałem za tyle samo pieniędzy co teraz spalam gazu? Zaraz, zaraz czy ja dobrze rozumiem ze Ty chcesz dowieść 2 krotnie większej ceny gazu porównując koszt ogrzania węglem swoich 52m2 z moimi 100m2? 52m2 to ja bym opędził gazem za jakieś 1200-1300 zł licząc z CWU i gotowaniem. Co do cen węgla to na śląsku w 2020 ostatni węgiel jaki kupowałem było dokładnie po 860zł/tona nie licząc przywozu.
  4. Na pewno później niż by mnie dosięgnął zakaz palenia węglem. Gazu tak szybko nie wyeliminują u nas bo nasza energetyka nie udźwignie pomp ciepła w ilościach masowych. Już ledwo zipie. Także zanim sobie przejdę na pompę ciepła obstawiam ze zajadę co najmniej 1-2 kotły gazowe 😉 Zawsze tez mogę przejść na ciepło miejskie do rury mam 5 metrów. To ze teraz wybrałem gaz nie oznacza ze mam być do niego przywiązany do usr... śmierci. Po prostu na tę chwile był najrozsądniejszym wyborem po kątem kosztów inwestycji, eksploatacji i wygody. Co miałem brać mając gaz i stojąc przed wymiana kotła z powodu uchwały antysmogowej? Pellet i znów nosić woreczki po 1200zł tona popiół i te sprawy? Ciepło miejskie w cenie wyraźnie wyższej niż gaz? Kij biorę gaz co prawda mówili ze pójdę z torbami, ale ryzyk fizyk - założyłem koszt 3500-4000zł rocznie. Wyszło 2300zł. Jedyne co żałuję to ze tak późno zdecydowałem sie na zmianę bo grzanie węglem mając gaz ziemny nie ma IMO sensu od co najmniej 5 lat. Węgiel po prostu zrównał się cenowo z gazem a teraz go nawet i przebił. Owszem jestem świadom ze kupa ludzi nie ma dostępu do GZ, jestem świadom ze jest jakaś grupa ludzi których na to nie stać ale jestem też świadom ze jest kupa ludzi mających gaz, palących węglem i nie mających pojęcia jak teraz wypada porównanie kosztów grzania tymi paliwami. U mnie w mieście jest cała bogata zgazyfikowana dzielnica gdzie na podjeździe stoją po dwie fury a oddychać niema czym bo z co drugiego komina się kopci. Ludzie od 20-30 lat mają zakodowane ze gaz jest co najmniej 2x droższy od węgla co dawno stało się już nieprawdą 😉 Ogólnie w kwestii kosztów energii jest niewesoło nieważne czy węgiel, gaz, PC, czy pellet. Węgiel po prostu przestał być tanim paliwem jakim był przez lata. Sam pamiętam czasy kiedy tona kosztowała 200-300zł a teraz?
  5. No nie do końca bo ogromna większość ludzi mających gaz w domu nim nie grzeje mając od lat zakodowane w głowie rzekomo ogromne koszta ogrzewania gazem xD ( i ja jeszcze do nich należałem niedawno) Jeśli dobrze pamiętam to wg statystyk gaz w domu ma ok 70% gospodarstw a do ogrzewania wykorzystuje go poniżej 20%. Owszem jest drożej w okresie letnim o około 20zł/msc ale twierdzenie ze to równowartość tony węgla rocznie to jakiś absurd. W rzeczywistości to różnica rzędu 100-150zł rocznie. Moje letnie rachunki na W2 wychodziły po 50zł, na W3 wynoszą po 70zł. Zimą to się mniej więcej zrównuje bo na W3 jest tańsza dystrybucyjna zmienna. Jakby kogoś interesowały realne koszta gazu na dziś to wstawiam tu jeszcze ostatni rachunek, bo w poprzednim poście już nie mogę a szczegółową fv dostałem dopiero dziś:
  6. Odpowiadam lobby węglowemu że mnie nic bo gaz miałem od lat 70 w domu. Zaś sama zmiana ogrzewania na gazowe 10000zł absolutnie ze wszystkim z czego był baardzo solidny zwrot w postaci dotacji z CZP. A czy ci co grzeją węglem, nie wiem czy mają świadomość tego że dni węgla są w zasadzie policzone? Na śląsku wszystko wskazuje na to że węgiel jako źródło ogrzewania będzie zakazany od 2028-2029. Prawda jest taka że wszystko drożeje, czasy taniego ogrzewania się skończyły. https://smoglab.pl/slaskie-zakaz-palenia-weglem/
  7. Wczoraj dostałem rachunek za listopad. 332zł za 1628kWh co daje cenę 20 groszy za kWh. M3 wyszedł 2.3zł. Po uwzględnieniu sprawności na pewno nieco więcej ale nie chce mi sie tego liczyć, straty są bez porównania mniejsze niż na węglu (rachunek po wszystkich ostatnich podwyżkach, razem z CWU i gotowaniem w domu stałe 23C) Zużyłem 144m3. Za 332zł w swoim składzie kupiłbym obecnie 245kg węgla a gdzie jeszcze koszt drewna na rozpałkę i dowozu xD. Obecnie przy 0C na zewnątrz spalam gazu za 13-14zł dziennie (w tym CWU i gotowanie) Jak dla mnie to są jak najbardziej akceptowalne koszta i nawet jakbym miał zapłacić 500zł za taki listopad to do węgla nie wrócę bo mam go po 20 latach serdecznie dosyć. Komfort i święty spokój są dla mnie o wiele więcej warte. A jeszcze mam strop do ocieplenia co jeszcze mocno mi zbije zapotrzebowanie.
  8. Szkoda tylko że węgiel jest obecnie droższy od gazu, a oszukano mnie na nim wiele razy. A co do bezpieczeństwa to czas pokaże. Póki co węgiel zdrożał dużo bardziej niż gaz. Woreczek 25kg za który płaciłem w 2019 jeszcze 21zł dzisiaj na tym samym składzie kosztuje 34zł 😉 O wygodzie i komforcie z litości nie wspomnę.
  9. Jaco80

    Kocioł DS MPM

    Człowieku czy ty potrafisz czytać i wiesz jaką wartość opałową ma Piast, który jest jednym z typów (31.2 chyba) wegla zalecanych przez producenta do MPM? (Mocniejsze się spiekały ale to pewnie moja wina bo nie umiałem wrzucać węgla do kotła) Wyliczanie opłacalności na podstawie paliwa zalecanego przez producenta to demagogia? Demagogię to ty uprawiasz twierdząc że masz średnioroczna sprawność 80%. Już ci ktoś tu wytknął że nijak do siebie nie pasuje twoje spalanie i zapotrzebowanie na moc. I nic mnie nie obchodzi twoja kostka dla mnie to sobie możesz palić sianem i udowadniać że jest 1000% bardziej opłacalne od gazu.
  10. Jaco80

    Kocioł DS MPM

    Przepraszam że tak obcesowo ale o czym ty piszesz? Ty rozumiem sie nie dołożysz? Dzięki, miły jesteś. Ale opon ani żadnych śmieci nigdy nie spalałem. I zastanawiam sie jakie paliwo byłoby sensowniejsze mając gotową instalacje gazową w domu. Bo chyba nie pellet, albo pompa ciepła która kosztuje wraz instalacją 2.5 raza tyle.
  11. Jaco80

    Kocioł DS MPM

    Mi nikt nie kazał, wybrałem gaz bo w mojej opinii jest lepszy od węgla pod każdym względem. Wybór był banalnie prosty. Za to jakbym miał wyliczać ile problemów miałem z jakością węgla, uczciwością jego sprzedawców przez ostatnie 5 lat to hoho, długo mógłbym pisać. Dziękuję bardzo za takie paliwo. I jak policzy to parsknie na sensowność palenia węglem. Nawet na sprawności 80%. Chyba że nie ma wyboru. Różnica rzędu 1-2 groszy na kWh przy koszcie i kaloryczności węgla zalecanego do MPM. 1-2zł dziennie przy zapotrzebowaniu 100kWh na dobę. Majątek. Oczywiście nawet tyle nie wyjdzie bo przeciętny palacz średniorocznie z zasypowca wyciągnie okolice 60% sprawności a nie 80%. A dodajmy do tego koszty i efektywność przygotowania CWU ? Piast, typ węgla zalecany przez producenta do MPM: 0.85zł/7kWh/0.8=0.152zł/kWh Gaz: 1.82zł/11.2kWh/0.95=0.171zł/kWh Wystarczy zjechać do sprawności 70% w zasypowcu by cenowo zrównało się z gazem.
  12. Jaco80

    Kocioł DS MPM

    Dopóki ci pozwolą nim palić... A gdzie ja tak twierdzę? Twierdze że koszta są porównywalne. Twierdzi tez tak ogromna większość osób które przeszły na gaz. Jednym wyjdzie podobnie, innym troche taniej jeszcze innym troche drożej. Wystarczy poczytać fora, grupy na FB policzyć REALNĄ cenę kWh. Przecież ty nawet negowałeś cenę kWh z mojego rachunku , nie znając obecnej ceny GZ, ironicznie komentując że mam (hehe) najtańszy gaz w Polsce. Tłumaczę tyle razy że przeciętny Polak palący węglem nie bedzie stawał na głowie jak ty aby starać się wyciągać jakieś ostatnie % sprawności i dobierał kocioł co do kilowata ryzykując że może w mrozy nie dogrzeje. Ileż można... A strzygł będzie tylko wredny dostawca gazu a dobre kopalnie nie xD
  13. Jaco80

    Kocioł DS MPM

    Ależ ja go doskonale rozumiem. Trzeba było na gaz przejść już w 2012, bo węgiel przy obecnych cenach jest bez sensu jak ktoś ma dostęp do GZ. Tylko ty tego nie potrafisz zrozumieć. Nie bawi mnie też babranie w węglu. traktowałem go jako zło konieczne, karmiony opowieściami dookoła że gaz puści mnie z torbami. Już ci tłumaczyłem dlaczego mniejszy kocioł z mniejsza komorą był dla mnie nieakceptowalny. Tylko ja byłem go w stanie obsługiwac a nie miałem zamiaru być całą zime uwiązany w domu bo sie mpm 6 raz w ciągu doby zawiesił. Ile bym zaoszczędził spalając idealnie (ciekawe jak bez bufora w październiku) i idealnie wymiarując kocioł 10% 20%? Nie jest to tyle dla mnie warte. Tyle. Dawaj następnego minusa. Bez ocieplenia około 5kW przy średniej na zewnątrz 0C. I co to zmienia Piecuch? Nawet jeśli osiągnąłbym te mityczne 80% zamiast 65% to jest kilkadziesiąt złotych mniej w styczniu na mniejszym kotle za cenę jeszcze większego uwiązania do kotła? 200 złotych rocznie? Nie widzisz jakie to bezsensowne trzymać sie tak kurczowo węgla w takiej sytuacji? Sprawdź ile kosztuje olej a ile naprawdę gaz...
  14. Jaco80

    Kocioł DS MPM

    Dzięki Piecuch ale moje problemy z weglem się skończyły. Raz na zawsze. Dla mnie taką samą, bez wszystkich węglowych problemów. Czas strzyżenia owiec za pomocą węgla nastąpił już jakiś czas temu a gaz którys raz z kolei staniał (ile % wzrósł gaz na przestrzeni 20 lat a ile węgiel? Analogicznie tak samo się od lat straszy ile to autogaz nie podrożeje, tymczasem gaz tanieje a dostawy są dywersyfikowane) Zresztą ja mogę i płacić po 4zł/m3 jak ocieplę strop, święty spokój i brak marnowania czasu w kotłowni jest dla mnie cenniejszy. Tylko ciekawe czy wtedy będzie jeszcze można palić węglem a jeśli tak to ile on z kolei będzie kosztował.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.