Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, dom 122m2 - modernizacja, tylko grzejniki, dobór mocy


kejno

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, kejno napisał:

t

Oczywiście nie blokuje jej zasilania.

W kontrolerze przewodowym YR-E27 ustawiłem jej  dwa programy na dzień i na noc.

Zadałem jej temperaturę którą ma utrzymywać w dzień i w nocy.

Teraz np. dzień 30 st. noc 28 i w domu jest około 22 st.

Te nastawienia powodują że maks w dzień ogrzewa  ciecz do 35, w nocy do 32 (tyle pokazuje na wyświetlaczu kontrolera)

Mój dom ma dużą bezwładność i doskonale wiem ile potrzebuje w dzień i w nocy przy jakiej pogodzie.

Resztę dokładają głowice termo na niektorych grzejnikach.

Jeśli wyjątkowo oprze się o dom słoneczko to cyk zielony przycisk i korzystamy z natury, a pompa ma wolne.

Dotychczas przez  14 lat sterowałem temp. zasilania z kotła węglowego podajnikowego przestawiając lekko zawór trójdrogowy ręcznie - dokładniej niż pogodówka :).

To na razie doświadczenia z ostatniego miesiąca. Teraz myślę jak to usprawnić. Prawdopodobnie zrobię sterownik pokojowy do pompy obiegowej CO, która teraz jest obsługiwana przez odrębny sterownik pompy. Przy mocy pompy obiegowej, powinno obyć się bez przekaźnika ( jej max moc to 70 kw).

Jeszcze jedno - taki sposób mi wystarcza gdyż nie grzeję i nie zamierzam nią grzać CWU.

Do tego jak na razie służy gazowy bojler z zamkniętą komorą spalania, za rok pełnoletni. Spala przeciętnie 20 m. sześć. gazu miesięcznie ( 40 PLN) na pięć osób,  więc jest ok.

Jak padnie, to pójdzie jakiś bojler z pompą ciepła np. ARISTON LYDOS.

Mam miejsce, i moim zdaniem to prostsze i tańsze rozwiązanie, niż grzanie cwu Haierem, który tak ma co robić, aby ogrzać dom.

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bobbuilder napisał:

Te nastawienia powodują że maks w dzień ogrzewa  ciecz do 35, w nocy do 32 (tyle pokazuje na wyświetlaczu kontrolera)

Mój dom ma dużą bezwładność i doskonale wiem ile potrzebuje w dzień i w nocy przy jakiej pogodzie.

No to spoko, każda instalacja musi pasować do budynku i jego wymagań. W sumie dla pompy ciepłą porządana jest taka bezwładność. 

 

1 godzinę temu, bobbuilder napisał:

Przy mocy pompy obiegowej, powinno obyć się bez przekaźnika ( jej max moc to 70 kw).

Masz na myśli pewnie 70W ? :-) 

 

1 godzinę temu, bobbuilder napisał:

Jeszcze jedno - taki sposób mi wystarcza gdyż nie grzeję i nie zamierzam nią grzać CWU.

Do tego jak na razie służy gazowy bojler z zamkniętą komorą spalania, za rok pełnoletni. Spala przeciętnie 20 m. sześć. gazu miesięcznie ( 40 PLN) na pięć osób,  więc jest ok.

Jak padnie, to pójdzie jakiś bojler z pompą ciepła np. ARISTON LYDOS.

Mam miejsce, i moim zdaniem to prostsze i tańsze rozwiązanie, niż grzanie cwu Haierem, który tak ma co robić, aby ogrzać dom.

Czy taniej to wychodzić będzie to nie wiem, ale dodatkowy koszt inwestycyjny druga pompa ciepła... 

A jak główna pompa ciepła ma też grzać CWU to ładnie się jej cykl przedłuża. Mi wychodzi na razie około 3kWh dziennie na CWU na 5 osób. Czyli grzejąc w II taryfie G12R to około 35-40 zł/miesiąc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam podobną sytuację. Pytanie, jaka pompa ciepła sprosta zapotrzebowaniu na ciepło jakie generują grzejniki (temperatura około 55 st. C). Kolejne pytanie to układ dwóch źródeł ciepła (czyli pozostawiłbym sobie np kocioł węglowy na wszelki wypadek). Może ktoś już to wcześniej przerabiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dostateczną ilość miejsca na kocioł węglowy, to możesz zostawić. Zwykle jest jednak tak, ze nie ma dostatecznej ilości miejsca. Moim zdaniem lepiej sprawdzi się już kominek z płaszczem wodny (o ile masz możliwość jego montażu). Na co dzień korzystasz z pompy ciepła, a gdy mróz mocno ściśnie, to uruchamiasz kominek, który uzupełnia ewentualne braki termiczne.

Takie układy biwaletne w połączeniu z PC to w często chętnie wybierane rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompą ciepła to problemem nie jest czy sprosta tylko czy tego ciepła nie będzie za dużo i będzie jego wystarczający odbiór. Lepiej mieć 'na styk' albo mniejszą niż za dużą. 

Możesz zatrzymać jak chcesz węglowy, jak masz miejsce. Ja zachowałem piec elektryczny, ale on jest mały i sobie wisi na ścianie, do odpalanie w razie potrzeby. 

Co do 'zapasowego' to w moim przypadku mam jeszcze zwykły kominek bez płaszcza. I to zadziała w razie gdyby prądu nie było :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 09:07, mst napisał:

@kejno w tym drugim schemacie przyjąłeś, że pompa ciepła to jest monoblok? A drugie źródło to jest kocioł gazowy?

W każdym moim schemacie pompa to monoblok. I tak jak jak wcześniej opisane drugie źródło to kocioł elektryczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, też od niedawna jestem "szczęśliwym" ;-) posiadaczem PC Haier, ale o mocy 16kW. Przesiadłem się z ekogroszku, wcześniej sterowałem kotłem CO za pomocą termostatu pokojowego, teraz niespecjalnie mi to działa przy Pompie Ciepła. PC zdecydowanie bardziej woli modulowanie temperaturą na wylocie przy pracy ciągłej niż pracę typu włącz wyłącz :-( Niestety Haier nie poszedł śladami innych producentów PC i brak mu możliwości ustawienia temperatury na wylocie w funkcji temperatury na zewnątrz - krzywa grzewcza.
Jak radzicie sobie z balansem między ekonomią a komfortem termicznym ? Obecnie dużo eksperymentuje ze sterowaniem, ale dobowe zużycie prądu przez PC mam na poziomie 30 - 40 kWh.
Zauważyłem u siebie
jeszcze jeden problem, c.w.u. grzeje mi tylko do 46°C, później włącza się przekaźnik dodatkowej grzałki a PC się wyłącza - też tak macie ?

 

W dniu 29.10.2020 o 13:53, kejno napisał:

Dzwoniłem bezpośrednio do serwisu z tym samym pytanie, ale powiedzieli że to wejście na ATW nie ma zastosowania w przypadku tego monobloka.

Na jaki numer dzwoniłeś i z kim rozmawiałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do serwisu, wsparcie techniczne: 

https://haier-ac.pl/serwis-i-zgloszenia-serwisowe/

Masz 16kW pompę, to dość duży dom musi być. Masz odpowiednio duży zład wody? Może niewystarczający odbiór ciepła jest, a pompa nie jest w stanie zejść z wydajnością i się wyłącza.

Czemu chcesz tak wysoko grzać cwu? Mi starcza 43 stopnie w zupełności.

A jaką temperaturę na wylocie osiągasz grzejąc cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania jest ponad 250m2, te 16kW ma co robić. Zład wody jest duży, bo zaraz za pompą jest bufor 200L. Pompa wyłącza się tylko przy c.w.u., lub przełącza się na ogrzewanie po osiągnięciu w zbiorniku c.w.u. 46°C. Na wylocie PC dochodzi do 54-55°C, więc nie ma problemu z temperaturą, tylko nie wiadomo czemu sterownik tak dziwnie działa. Co do temperatury w c.w.u., to poczytaj sobie o bakteriach, legionella w instalacjach ciepłej wody. (http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id480,legionella-w-instalacjach-cwu)
Tak dla ciekawostki, to nie używam gliokolu, pompę dodatkowo wyizolowałem w środku, do tego potrójna  izolacja rur przyłączeniowych + system z UPS przejmujący kontrolę nad pompą obiegową w przypadku zaniku zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sterownik uznaje że nie jest w stanie ogrzać cwu do zadanej temperatury w przedziale czasowym. Podobny efekt jest gdy jest zbyt słaby odbiór ciepła i pompa wyłącza się bo nie może zmniejszyć taktowania.

Jaki masz rozmiar wężownicy cwu? m2 i litraż? Może tu jest problem. 

Temat legionelli oczywiście znam.  Wystarczy co jakiś czas dezynfekcja termiczna oraz instalacja nie pozwalająca na tworzenie biofilmu (no i ciągłe użycie wody... ) Dlatego mam grzałkę w zbiorniku cwu aby periodycznie wygrzać do 65-70 stopni. Nie widzę potrzeby utrzymywania ciągle wysokiej temperatury.

Mam już teraz układ zalany glikolem (225 litrów) Zamykam miesiąc listopad zużyciem na poziomie 16,5kWh dziennie na cwu i co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów. Także jestem szczęśliwym ? posiadaczem (od tygodnia) pc Haier 8kW. Cały czas testuje i mam nadzieję , że Panowie minie naprowadza na dobrą drogę. Dom blizniak z 1908 roku, ocieplony 25 cm styropian (pierwsze ocieplenie 20 , drugie po puszczaniu fajerwerków -5), stolarka wymieniona (2 szyby z gazem), poddasze zaadaptowane ocieplone wełną 30 cm. Poprzedni system CO i CWO to turbokominek 16kW. Grzejniki płytowe Purmo , zasobnik CWU 120 l  z wężownica 1 m2. I to w duzym skrócie wszystko.

PC uruchomiona : wpięta w obieg przed pompka dla CWU , bufor 300 l. Brak zaworu 3 -droznego (w momencie zapotrzebowania na wode ciepłą:  stop dla pompy obiegu CO i start dla pompy CWU. Pompa CO sterowana jest sygnałem z termostatu (bezprzewodowy) z jednoczesnym podaniem sygnału na ATW (grzanie). I tu mam pytanie : w ATW jest taki przekaznik (większy) , który mi napindala!!! Domyslam się ze jest to stycznik na dodatkową grzałkę do zasobnika CWU, . Czy tez tak Panowie macie?

Dodam, ze mam pv o mocy 4kW (mikroinwertery APSYSTEMS ze sterownikem  ECU-C który daje mozliwość załączenia dodatkowego urzadzenia przy nadprodukcji energii . I ja tak mam zrobione : przy nadprodukcji na fazie L1 (700W) załącza sie grzałka 600W w zasobniku CWU. Ten układ , to oczywiście na lato... ale juz zrobiony :). Tylko moje zapytania to : co z tym napindalającym przekaznikiem? i czy montować zawór 3 - drożny ( omijanie bufora) i bezpośrednio na zasobnik CWU ? Czy jednak lepsze jest to, jak teraz : woda na CWU pobierana jest z bufora. Oczywiscie przy tym ukladzie mogę zapomnieć o chłodzeniu latem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio masz 25cm na ścianie styropianu? Nie jest ciemno w mieszkaniu, te starsze domy nie miały zazwyczaj odpowiednich okien a taki gzyms 25cm to już potrafi zaciemnić, ja się do 15tki nie mogłem przyzwyczaić a co dopiero 10 więcej. Bufor chyba też trochę za duży jak na 8kW chyba, że to spadek po kominku.

4kWp dla pompy powietrznej to pewnie sporo za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, piątrek napisał:

I tu mam pytanie : w ATW jest taki przekaznik (większy) , który mi napindala!!! Domyslam się ze jest to stycznik na dodatkową grzałkę do zasobnika CWU, . Czy tez tak Panowie macie?

Nie, u mnie tak nie robi. 

A jak masz zrealizowany sygnał zapotrzebowania na CWU? info dla ATW i mierzenie temperatury? Myślę że gdzieś tutaj jest kłopot i sterownik pompy głupieje mierząc temperature zasilania oraz powrótu bo bada w zasadzie jak to wygląda w buforze a nie w zbiorniku CWU, a tam temperatura słabo rośnie. 

W Twoim układzie nie dawaj 3-drogowego zaworu, zbiornik CWU ma za małą wężownicę, pompa będzie się co chwila wyłączać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał zapotrzebowania na CWU jest z ATW (pomiar z dołączonym w komplecie czujnikiem rezystancyjnym) , oczywiście jest mozliwość sterowania za pomoca sygnału z zewnatrz , ale tego nie testowałem. Taktowanie pompy : kiedy mozna uznac ze zachodzi takie działanie?

@maniek83 , tak to na całe zuzycie , panele 400Wp. ale przy pełnym słońcu miałem ok 380-390 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu mam pytanie: w moim przypadku - temp. ustawiona CO -46st. ; CWU -41 st.. Zapotrzebowanie na CO - sygnał z termostatu pokojowego na ATW. Ruz pompa obiegowa a PC schodzi z obrotami i sie wyłącza nawet jak nie nabije do zadanych 45 st. Kazdy taki cykl, czyli termostat ma temp. - pompa rusz, termostat wykrywa za niska temp. pompa zatrzymuje sie . Chyba tak nie powinno być . I jeszcze jedno ; załączyłem samo grzanie bez CWU, i temp. w buforze spadła do 20 st. apompa sie nie załączyła. Gdzie jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślenie, że jak jest dużo styropianu i okna głęboko to jest ciemno jest błędem. Mam 20cm styro i głęboko osadzone okna i jest jaśniej niż bez styro. Ktoś zapyta dlaczego i jak to możliwe ? Odpowiedź jest prosta, światła bezpośrednio pada mniej, ale bardzo dużo pada światła odbitego od elewacji. Jak ktoś nie ma czarnej elewacji, to potwierdzi moje słowa .-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, piątrek napisał:

I jeszcze jedno ; załączyłem samo grzanie bez CWU, i temp. w buforze spadła do 20 st. apompa sie nie załączyła. Gdzie jest błąd?

A jak zewrzesz żądanie grzania CO w atw to działa dobrze? Pomijając termostat pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.