Skocz do zawartości

black8

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  48
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O black8

 • Tytuł
  Rozkręca się
 1. Ja już mam podajnik z całym osprzętem. Kupiłem domek w którym stał stary kocioł, zbudowałem do niego podstawę i zamontowałem podajnik. Wszystko jakoś działa problem polega na tym, że ten stary kocioł to typowy górniak z dużym rusztem i nieszczelnymi drzwiczkami itd. Kocioł wytrzyma jeszcze sezon może dwa ale już zastanawiam się nad nowym w którym mógłbym wykorzystać podajnik. Mogę kupić dolniaka (buderus logano 111) w dobrej cenie i postawić na podstawie z podajnikiem lub zaprojektować własną konstrukcje. Pierwszy sposób będzie na pewno tańszy i szybszy obawiam się tylko czy przez to, że podstawa (w której będzie podajnik) niema płaszcza wodnego nie będzie strat energii ??
 2. Skoro nikt niema pomysłu to zapytam inaczej. Mam przerobiony stary kocioł ( wodny ruszt i płomieniówki) dorobiona została skrzynia pod spód i zamontowany został podajnik. Czy taka przeróbka sprawdzi się w przypadku kotła buderus logano 111??
 3. Witam, Poszukuje pomysłów na konstrukcje kotła. Nie wiem czy to jest realne ale może ktoś ma jakiś pomysł. Pełno jest kotłów tak zwanych DUO w których można palić przy pomocy podajnika lub na ruszcie, niestety wszystkie te kotły to górniaki. Pomysł jest taki aby wymyślić konstrukcje kotła dolnego spalania z możliwością montażu podajnika samoczyszczącego ( taki posiadam). Idelanie było by gdyby miejsce na montaż podajnika było uniwersalne ( tzn z możliwością montażu retory, podajnika samoczyszczącego, palnika gazowego lub olejowego) Obserwując swój podajnik wydaję mi się , że miejsce ( komora) montażu palnika powinno być w płaszczu wodnym. Czekam na jakieś propozycje, sugestie, pomysły i krytykę. Pozdrawiam Ps. Kwestia wymiennika ( pionowy czy poziomy itd) wydaję mi się nie aż tak istotna ( chyba, że się mylę) najistotniejszy jest pomysł na rozmieszczenie paleniska i komory montażu podajnika czy palnika przy zachowaniu dolnego spalania.
 4. Witam mam pytanie czy w miejscu montażu palnika jest płaszcz wodny? U mnie praca w podtrzymaniu jest bardzo krótka i nie wiem jaka może być przyczyna kocioł został uszczelniony a mimo to praca w podtrzymaniu nie wydłużyła się. Prędkość nagrzewania podobna do twojej zależnie od ustawień 1 stopień na minute do dwóch minut. Czas w podtrzymaniu około 10 min. W chwili obecnej ogrzewam sam parter około 90 mkw grzejniki żeliwne bez zaworów poddasze w trakcie wykończenia rozłożony styropian 5cm na stropie czeka na wylewkę w suficie poddasza dziura około 1mx3m na nie ocieplony strych. Przy takich ustawieniach kocioł na worku 25kg pracuje 12h czy takie zużycie może być spowodowane niewykończonym poddaszem? Dom z czerwonej cegly 25cm +5cm styropian + 12 cm suporex. Temperatura na parterze około 21 stopni osobne wejscie na poddasze.
 5. Witam od niedawna jestem posiadaczem tego palnika i w podobny sposób przerobiłem kocioł. Walczę z uszczelnieniem kotła i ustawieniami. Podajnik mam zamontowany pod rusztem wodnym niestety chyba za nisko. Pod kocioł mam zrobioną podstawę z blachy i tam zamontowany podajnik. Mam problem z uzyskaniem zadanej temperatury strasznie dlugo to trwa i po uzyskaniu kocioł krótko pracuje w podtrzymaniu krótko to okolo 10 min. Podczas rozpalania podstawa z blachy bardzo sie nagrzewa. Wedlug mnie mam dwa problemy odbiór ciepła przez kocioł i nieszczelności. Nieszczelności wiadomo jak natomiast niewiem jak poprawić odbiór ciepła .
 6. Montaż zaworów termostatycznych nie podnosi temperatury powrotu a wręcz odwrotnie obniża ją. Montaż zaworu czwór drożnego pozwala na sterowanie temperatura na grzejniki ale na wszystkie naraz. Najlepsze efekty przyniesie układ A+B zawory + 4D. Zapewni regulacje temperatury na dwóch obiegach kotłowym i grzejnikowym oraz regulacje w każdym z pomieszczeń osobno. Innym rozwiązaniem może być montaż zaworów termostatycznych o zwiększonym przepływie stosowanych do instalacji grawitacyjnych bez montażu pompy. Takie rozwiązanie będzie chyba najprostsze do wykonania i niezależne od prądu a przy grawitacji z tego co można poczytać na forum temperatura powrotu niema takiego znaczenia. Wszystko zależy od wielu czynników między innym od sposobu palenia jeżeli w sposób ciągły to został bym przy grawitacji jeżeli przepalanie to pompka szybsze rozprowadzenie ciepła (przynajmniej w moim przypadku na grawitacji mijało sporo czasu zanim woda krążyła )
 7. Jak wywalę tę rurę to wysokość komina będzie wystarczająca?
 8. Mam pytanie odnośnie zaworu różnicowego i pompy bezdławicowej (nie wiem czy to poprawna nazwa) Czy montując taką pompę która z definicji nie daje oporów przy braku zasilania trzeba stosować zawór różnicowy?
 9. Witam. Komin o przekroju 13x30 cm wysokość około 8m. Komin przedłużony jest rurą ceramiczną o średnicy około 25cm. 30 cm rury w kominie i 60 cm ponad komin. Plamy widoczne na kominie mogą być przyczyna złego palenia ale wydaję mi się ,że ta rura też ma w tym udział. Wychładza spaliny i powoduje ich skraplanie wewnątrz komina. Co z tym zrobić? ocieplić i obmurować czy wyjąć ?
 10. Można zawór 4d montować poniżej góry kotła ? tak jak jest na schemacie w okolicach powrotu ?
 11. Ponieważ nie chcę 4 pomp w instalacji a rozwiązanie z 3 pompami i obiegiem kotłowym wygląda na chybione będzie zawór 4d . Teraz zastanawiam się nad wyregulowaniem instalacji. Grzejniki na parterze nie posiadają żadnych zaworów ani na zasilaniu ani na powrocie. 1.Czy wystarczy jeden zawor na zasilaniu parteru dlawiacy całą instalacje czy trzeba montować zawory na kazdym z grzejników? 2.Czy kryzowanie nowych grzejników na poddaszu można zastąpić regulacja rotametrami na rozdzielaczu? 3. Jak działaja zawory termostatyczne na rozdzielaczu ( mieża temperature przepływu) i kiedy się je stosuję. 4. jak powinien być uzbrojony rozdzielacz do podłogówki rotametry i coś jeszcze?
 12. Czy taki układ bez pompy obiegu kotłowego zadziała ? Według mnie ten zawór 3d i obieg kotłowy bez pompki powinien zadziałać jak 4d. Obieg kotłowy jest po stronie ssącej pompy ale tak samo w zaworze 4d . Wydaje mi się że układ bez pompki obiegu kotlowego zadziała jak zawor 4d bez sterownika (sterowanie iloscią wody) natomiast montaż pompki w jakimś stopniu zastepuje sterownik i siłownika zaworu 4d (kontrola temperatury) . Proszę o opinię. Pozdrawiam
 13. A taki układ bedzie działał ? Ewentualnie jakieś propozycje na uproszczenie układu? Da sie to zrobić sprawnie na 3 pompach i zachowaniu grawitacji w przypadku braku prądu ? Czy montując glowice termostatyczne na grzejnikach można zrezygnować z zaworu 3d i dać ewentualnie zawor 3d termostatyczny na powrocie? Lub poprzedni schemat bez pompy obiegu kotłowego czy bedzie działał?
 14. Patrze na schemat i wydaje mi się , że przy braku prądu mechanizm schładzania wody poprzez bojler nie zadziała pompka cwu nie będzie pracować.
 15. Chodziło mi o działanie grawitacji przy braku prądu.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.