Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, dom 122m2 - modernizacja, tylko grzejniki, dobór mocy


kejno

Rekomendowane odpowiedzi

Burza się zaczęła. :)

W tym roku i tak przejdę na inny system ogrzewania. Test małej pompy ciepła Powietrze-Powietrze (3,7kW mocy grzewczej) przy temperaturach zewnętrznych w okolicach 0oC (ogrzewane testowo ok 60m2) był pozytywny. mała pompka spokojnie dała rade utrzymać 22oC w ogrzewanym metrażu. Pomiaru zużytej energii nie robiłem. Dlatego zmiana ogrzewania nastąpi na pompę PP lub PW, a zapasowe ogrzewanie kondensacyjny kocioł gazowy z modulacją mocy palnika. Kocioł z podajnikiem pójdzie precz, bo mi sie nie chce już chodzic do kotłowni. Dom z lat 80-tych do ogrzania 160m2 (parter i piętro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, piątrek napisał:

Pompa Haier 8 kW - AU082FYCRA(HW), troche brzęczy , ale wezwe  serwis ?

Sterowniki tych pomp (tanich) nie maja algorytmu sterowania pogodowego, co u mnie praktycznie dyskwalifikuje to urządzenie. Przywykłem do standardu automatycznego sterowania pogodowego i nie widzę innego komfortowego sterowania.

Ważne że u Ciebie ta pompa się sprawdza i jesteś zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maniek83 napisał:

 

Bo masz wszędzie grzejniki, do tego pewnie "na styk" i jak wstępnie policzyłeś wyszło Ci miesięcznie w największe mrozy 1500-2000zł za prąd... 

Mimo, że umiesz liczyć i ociepliłeś "tyle ile trzeba"... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat pc wyszedł po załozeniu fotowoltaiki , a fotowoltaikę załozyłem gdyz miałem odłożoną gotowke na wakacje których nie było. Także nie kredytowałem inwestycji a i skarbowka odda mi ponad 10 k złotego :). Turbokominka nie zlikwidowalem i mam jeszcze ok 4m3 drewna. Jedyne pytanie to czy moja instalacja foto jest wystarczajaca. Ale mam mozliwośc dołozenia 800 W, także po roku bede wiedzial wiecej. Jednak komfort  jest lepszy niż przy ogrzewaniu paliwem stałym. A cenowo? podobnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie!

Obserwowałem wątek od jakiegoś czasu, ze względu na Haier 8kW

Ostatecznie zainstalowałem to 'cudo'. Pompa + ATW + bufor 60L(galmet) + 140m2 podłogi(pex 16) + c.w.u(300l) + glikol(~140l) + kocioł na ekogroszek(wymiennik płytowy 40kw) + wszystko w miedzi. Instalacja poszła sprawnie (2dni), sprzęt hula. Do wywalenia pozostaje mi mieszacz w podłogówce bo zakłóca modulację i taktuje na c.o. Dodatkowo myślę nad wysterowaniem zapotrzebowania na c.w.u. bo bardzo nie podoba mi się moment przełączania z c.w.u. na c.o.

Największy błąd jaki zrobiłem(!) to bezpośrednie połączenie wszystkiego miedzią. Ja jest sztywna i rury mi brzęczą w kotłowni - rezonuja od sprężarki. W drodze są już łączniki elastyczne 1'.

Obecnie jestem bardzo zadowolony - zobaczymy jak długo. W moim przypadku koszt ogrzewania wychodzi porównywalnie z ekogroszkiem - ale znacznie wygodniej;). Przy temperaturach ok -5st ~24-30kw/dobę.

Sam monoblok wymaga jednak dopieszczenia. Czujniki temperatury wy/wej przyklejone jakąś 'miętową' taśmą - przekłamują o ok 2st - więc i wysterowanie pompy na tym cierpi. Rurki wewnątrz też warto docieplić - bo są dosłownie gołe!

Pozostaje obmonitorowanie wszystkiego (esp8266+DS18B20+tasmota) i wpięcie w Smart Home.

Czy udało się Wam wysterować zadaną temperaturę wejściem 0-10V? To byłaby jakaś furtka do sterownika pogodowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna konfiguracja, w połączeniu z podłogówką super. Dobrze działa bo temp zasilania niższa i wtedy praca PC bardziej ekonomiczna. 

Walczę z tematem zadawania temperatury... ale w tym sezonie już raczej nie ogarnę, może na przyszły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie zuzycie przy -5 bylo 39kWh,  pomiar całkowitego zuzycia , czyli pranie , gotowanie , (cwu tylko w 2 taryfie - grzałka 1kW + 2 grzałka 600W załączana przy nadprodukcji fotowoltaiki). 19kWh w 2 taryfie. Troche modernizuję - dokupiłem czujnik temperatury (salus PS 600 + przekaznik SR600) którego czujka umieszczona jest w miejscu termometru górnego w buforze. Przekaznik podaje sygnał na zapotrzebowanie ogrzewania w ATW. Powyzszy zestaw dołozyłem do systemu smart sallusa , bedę chciał zrobic regułę załączenia pompy ciepła od sygnału z głowic kaloryferów i temp. w buforze ale tylko w nocy, bo mnie wqrwia szum w rurkach ?) Obecnie sygnał z glowic załącza pompkę co. Jeszcze czeka mnie wymiana pompki co (zakupiona WILO YANOS PICO 2) oraz montaż dodatkowego filtra magnetycznego Vortex. 

To chyba rozbiore pc i docieple , skoro tak napisał motyl. A i jeszcze jedno - na sterowniku mam wyswietlona godzine wyłączenia pc  : 25:30 !!! he he coś maja skopane , no chyba ze ja nie wiem o godzinie 25... 

Czy widzicie różnice w ustawieniu pracy pc w tryb  turbo a tryb eco? Bo ja nie. 

20210203_190032.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, piątrek napisał:

To chyba rozbiore pc i docieple , skoro tak napisał motyl.

Napiszę więcej... dzisiaj rozebrałem jednostkę popatrzeć jeszcze co tam usprawnić. Ku mojemu zdziwieniu widzę GLIKOL KAPIE!

1. Nieszczelność na zaworze bezpieczeństwa - tam jest to skręcone na taśmę (w instalacji 1.8bar).

2. na łączeniu rury z czujnikiem różnicy ciśnień to samo...

Co do trybów to też nie zauważyłem różnicy. Różnica natomiast jest jak dam połowę mocy na ATW;)

Chwilowo walczę jeszcze z taktowaniem - mieszacz podłogówki do wywalenia. Ale już trochę obmonitorowane... czekam na ustabilizowanie.

obraz.thumb.png.d3351435992d1699c7c610bd4604b2a1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, piątrek napisał:

A odszranianie co jaki czas Ci sie włącza?

tego niestety nie zauwazyłem - miałem na zewnątrz 5 na plusie, wieć w ogóle się nie szroniło. Dzisiaj wracam do normalnych ustawień i zobaczymy.

Co do limitowania częstotliwości (zwora) to zauważyłem, ze pompa chodzi ze stałą częstotliwością tj 40Hz (odczyt z debugu).

przy doborze odpowiedniej temperatury udało mi się ograniczyć taktowanie miałem cykl 20 minut - teraz ok 5h.

 

obraz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.02.2021 o 08:51, bobbuilder napisał:

W trybie quiet pompa pracuje ze zmniejszoną wydajnoscią. Rozkręca się max do 60 hz.

U mnie tak pracuje i nie taktuje zbyt często,

Włączyłem quiet dla testu u siebie na 3 dni. Wszytko fajnie...chodziła ciszej. Sprawdzając w debug raz widziałem jednak 68Hz - ale to nic - wiatrak jednak kręcił sie wolniej i było ciszej.

Zaskakujące jednak jest to, że zużycie prądu wzrosło ok 30%(!!!) w porównaniu z trybem EKO. I tak przy temp na zewnątrz ok -1 pobierała ok 44kwh/dobę. W eko przy -5 mieściła się w 30kWh...

Na dniach domonitoruję zużycie ciągłe prądu, wtedy sprawdzę jak te tryby przekładają się na kWh/PLN

Dysponujecie może jakąś dodatkową informacją czym się te tryby charakteryzują poza lakonicznymi TURBO/CICHO/EKO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, motyl82 napisał:

Włączyłem quiet dla testu u siebie na 3 dni. Wszytko fajnie...chodziła ciszej. Sprawdzając w debug raz widziałem jednak 68Hz - ale to nic - wiatrak jednak kręcił sie wolniej i było ciszej.

 

To ciekawe co zauważyłeś z tym zużyciem, U mnie pompa wisi na ścianie, więc cały czas pracuje w trybie quiet.

Jeśli faktycznie miałaby zużywać więcej prądu to przejdę na Eko. Podziel się proszę wynikami pomiarów ( ja mam nieopomiarowaną  pompę ).

W trybie quiet sporadycznie rozkręca się powyżej 50 Hz.

Wydawało mi się, że jeżeli sprężarka pracuje z mniejszymi obrotami, to zużywa mniej prądu. Pozostałe obciążenia ( pompa obiegowa i wentylator ) pozostają bez zmian.

Moje spostrzeżenia:

Tryb quiet - ograniczona praca sprężarki.

tryb eko - praca nomalna

tryb turbo - szybsze podgrzewanie, wyższe obroty sprężarki, wyższe obroty wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie podejrzewałem, że tryb Quiet jest cichszy kosztem efektywności i w konsekwencji zużycia prądu aby utrzymać zadane temperatury.  

Dość ciężko jest porównać różnice w trybach pracy bo musiałby być te same warunki pracy pompy przez dłuższy czas i podobny odbiór ciepła. 

Pytanie dodatkowe: czy ktoś wie czy złącza P i Q wychodzące z ATW są połączone odpowiednio z A i B na wyjściu z jednostki zewnętrznej do których podłączony jest YR-E27?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, właśnie przyszła paleta  z pompą, wydaje mie się że wszystko ogarnę samemu, ale mam jedną wątpliwość, w instrukcji jest mowa o mostkowaniu, punkt 3. CJ1 skrócić przed włączeniem zasilania, skrócić po włączeniu zasilania - funkcja skrócenia czasu, 60 sekund do 1 sekundy - o co chodzi??? Mogę prosić o pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.