Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Monoblok Haier 8kw - dlaczego nie?


wetib

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax

Sterownik "zaczaił", że PC nie daje rady i trzeba wspomóc się grzałką. On nie wie, że jej nie podłączyłeś. Sterownik steruje jedynie stycznikiem 230 V który z kolei za pomocą niezależnego przyłącza energetycznego z tablicy bezpieczników zasila grzałkę. Jak jej nie masz to instaluj w buforze w najniższym punkcie. Jak masz w domu instalację trójfazową to wykorzystaj ją i grzałkę kup trójfazową. Moc wybierz taką, by była w stanie ogrzać bufor (dom) nawet jak pompa ciepła będzie OFF. Zawsze możesz stycznik grzałki uruchomić ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli mój Haierek męczył się przy -10,5:) To było ok 10h więc w domu było ok ale grzałkę muszę dokupić. A pytanie techniczne bo znalazłem cos takiego, nie wiem czy można tutaj linkować ale chcę pokazać https://allegro.pl/oferta/elterm-strzelec-3kw-230v-dogrzewacz-ukladu-c-o-12939964053

Czy taką grzałkę mogę zainstalować na ciągu zasilania CO czy to jakoś zrobić opcjonalnie zaworami jako bypass? Chodzi o to czy to nie zrobi mi niepotrzebnych oporów podczas normalnej pracy kiedy grzałka nie jest potrzebna. Ps. Nie mam bufora w sensie zbiornika buforowego, buforem jest moja podłogówka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
46 minut temu, czyzoo napisał(a):

buforem jest moja podłogówka

😂
Gdy PC robi defrost to ten bufor staje się chłodziarką.
Zainstaluj chociaż mały bufor z 50 litrów gdzie będziesz mógł grzałkę zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, czyzoo napisał(a):

Aha, czyli mój Haierek męczył się przy -10,5:) To było ok 10h więc w domu było ok ale grzałkę muszę dokupić. A pytanie techniczne bo znalazłem cos takiego, nie wiem czy można tutaj linkować ale chcę pokazać https://allegro.pl/oferta/elterm-strzelec-3kw-230v-dogrzewacz-ukladu-c-o-12939964053

Czy taką grzałkę mogę zainstalować na ciągu zasilania CO czy to jakoś zrobić opcjonalnie zaworami jako bypass? Chodzi o to czy to nie zrobi mi niepotrzebnych oporów podczas normalnej pracy kiedy grzałka nie jest potrzebna. Ps. Nie mam bufora w sensie zbiornika buforowego, buforem jest moja podłogówka.

 

To że chciał wspomagać się grzałką nie znaczy że nie miał mocy ,mocy to jeszcze miał dosyć ale firmy tak robią aby nie męczyć sprzętu w niektórych grzałki są wmontowane na stale i zawsze grzeją wtedy wydaje się że pompa super wydajna ale w sumie kosztem poboru prądu no niestety nic za darmo nie da .

6 godzin temu, Digitrax napisał(a):

😂
Gdy PC robi defrost to ten bufor staje się chłodziarką.
Zainstaluj chociaż mały bufor z 50 litrów gdzie będziesz mógł grzałkę zainstalować.

Nie potrzeba buforu jak się ma podłogówkę ,sprawdzałem to w dwóch pompach ciepła i z bufore czy bez nie zauważyłem ani nic lepszego ani nic gorszego zero zmian więc dublowanie kosztów nic tu nie daje , bufor tak ale z kaloryferami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Digitrax napisał(a):

Sterownik "zaczaił", że PC nie daje rady i trzeba wspomóc się grzałką. On nie wie, że jej nie podłączyłeś. Sterownik steruje jedynie stycznikiem 230 V który z kolei za pomocą niezależnego przyłącza energetycznego z tablicy bezpieczników zasila grzałkę. Jak jej nie masz to instaluj w buforze w najniższym punkcie. Jak masz w domu instalację trójfazową to wykorzystaj ją i grzałkę kup trójfazową. Moc wybierz taką, by była w stanie ogrzać bufor (dom) nawet jak pompa ciepła będzie OFF. Zawsze możesz stycznik grzałki uruchomić ręcznie.

Ale w sumie jak HEATER u mnie pojawiło się podczas defrostu to przecież nie był spełniony warunek "brak wzrostu o 0,1st/min" bo PC nie była na grzaniu wody a była na defroście. Może jednak jest jakaś grzałka, która wspomaga jedynie defrost?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
13 godzin temu, berthold napisał(a):

Nie potrzeba buforu jak się ma podłogówkę ,sprawdzałem to w dwóch pompach ciepła i z bufore czy bez nie zauważyłem ani nic lepszego ani nic gorszego zero zmian więc dublowanie kosztów nic tu nie daje , bufor tak ale z kaloryferami .

Równowaga hydrauliczna także jest ważna by zachować małą deltę po stronie PC<>bufor (sprzęgło) co przekłada się na wysoki COP a to pociąga za sobą niższe zużycie prądu. Rzadko kiedy podłogówka w domu jest w stanie przyjąć taki przepływ minimalny jaki PC wymaga do poprawnej pracy. Gdzie ktoś już na tym forum wyliczył, że dodatkowa pompa do podłogówki za buforem pobiera w sumie z pompą ciepła mniej prądu niżeli układ ten byłby napędzany wyłącznie poprzez PC. Ludzie instalują po najniższych kosztach, bez buforów często za pomocą rur o za małych przekrojach a później jest lament, że dużo prądu pobiera i COP jest kiepski lub co gorsza wywala błąd przepływu. Koszt najmniejszego bufora (sprzęgła) to niewielki wydatek w stosunku do całości tego źródła ciepła, jednak chyba z chciwości inwestorów i / lub cwaniactwa instalatorów (większy zysk) pomijany jest ten istotny element układanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucałem gdzieś takie podsumowanie mocy obu pompek od kogoś z forum murujących.

W mojej PC nie mam bezpośrednio wpływu na deltę, przepływ reguluje biegami obiegówki. Standardowo producent zaleca najwyższy Vbieg, w manualu podaje zakres wydajności tłoczenia 9,0 -22,9 l/min (a error przepływka wywali przy strumieniu < niż 5 L/min) - wyniki mam takie:

V bieg: 25L/min - moc max 60W,

IV bieg: 23L/min - moc max 52W,

III bieg: 18L/min - moc max 40W

do tego druga pompka na autoadapt ciągnie 4W (przy mrozach ciut więcej, ale redukcja biegu głównej pompy z V na IV pokrywa już zapotrzebowanie drugiej).

Bez bufora musiałbym inaczej ogarniać temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.