Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia o monobloku Haier 8kW


Henrykz

Rekomendowane odpowiedzi

Zafunduj sobie odmulacz z separatorem powietrza i pułapka magnetyczną. Sporo oglądałem materiałów na YT ekipy z Katowic. Mają dużo ciekawych pokazówek z objaśnieniem z których trochę wiedzy można wynieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2021 o 11:19, m1394 napisał:

Podeślesz link do tych sterowników? Rozumiem że one wpinane są do tej wtyczki 4pin co sterownik Haiera? PC będzie u ojca więc wolałbym to trochę zautomatyzować.

Ten moduł do krzywej nie będzie banglał z tym monoblokiem , bo ta pompa nie ma pilota IR . Ja wrzuciłem to rozwiazanie na FB i są filmy na miom kanale https://www.youtube.com/channel/UCwHDNBaY0ArqR_3b_moFknw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założony filtr manetyczny na powrocie z bufora,filtr  sznurkowy 50 na powrocie przed buforem (przez miesiąc wymieniłem 4x,poza tym wcześniej płukałem system z detergentem (atlantol) na ten moment filtr sznurowy cały czas zbiera osady. Grzeje 120m ,grzejniki panelowe temp. na pompie 35 pompa (haier 8 ) pracuie na zworce 50% mocy ,w tym systemie mogę grzać jednocześnie z pieca i z pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy filtr sznurkowy nie daje za dużych oporów przepływu. Ja bałem się płukać "starej" instalacji CO czymkolwiek, żeby nie

pojawiły się nieszczelności. Zastosowałem wymiennik płytowy i filtr magnetoodmulnik 1" żeby zabezpieczyć go przed zabrudzeniem. W obwodzie pompy są: filtr siatkowy i magnetyczny. Wczoraj uruchomili mi Haiera, chodził ze trzy godziny

na 40 st., grzejniki ciepłe. Na wymienniku różnica temp. pompa/CO nie więcej jak 2-3 stopnie. Dziś po pracy uruchomię na dłużej i będę obserwował zużycie prądu(mam podlicznik) i podzielę się spostrzeżeniami. Może ktoś z doświadczeniem podpowie jak ustawić sterownik pokojowy Haiera-tryb pracy temp. itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik płytowy SECESPOL LB31-40-1" moc 45kW(oczywiście na parametrach 90/70).

Ja wlałem ok.23-24l glikolu -35 stopni na ogółem 65-70l płynu w obiegu pompy. Powinno to teraz być na poziomie

-10 st. Nie wiem czy serwisant konieczny, ale ja chciałem żeby pospinali przewody oni bo mam też moduł WTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Henrykz napisał:

Czy filtr sznurkowy nie daje za dużych oporów przepływu. Ja bałem się płukać "starej" instalacji CO czymkolwiek, żeby nie

pojawiły się nieszczelności. Zastosowałem wymiennik płytowy i filtr magnetoodmulnik 1" żeby zabezpieczyć go przed zabrudzeniem. W obwodzie pompy są: filtr siatkowy i magnetyczny. Wczoraj uruchomili mi Haiera, chodził ze trzy godziny

na 40 st., grzejniki ciepłe. Na wymienniku różnica temp. pompa/CO nie więcej jak 2-3 stopnie. Dziś po pracy uruchomię na dłużej i będę obserwował zużycie prądu(mam podlicznik) i podzielę się spostrzeżeniami. Może ktoś z doświadczeniem podpowie jak ustawić sterownik pokojowy Haiera-tryb pracy temp. itp.

 

Początkowo miałem założony filtr 20mik. dość szybko się zamulił, teraz mam 50mik. widać że się zamula ale na razie przepływ jest dobry ,poza tym filtr jest przed buforem po stronie co. więc nie ma to bezpośredniego wpływu na pracę pompy. Mam pytanie jakie ciśnienie ustawili ci na obwodzie pompy.

3 godziny temu, m1394 napisał:

Jaki to dokładnie wymiennik i jaki roztwór glikolu zastosowałeś?

Serwisant jest konieczny do odpalenia?

 

Konieczny, na stronie Haiera jest wykaz autoryzowanych instalatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku przewodowym, po lewej stronie na dole jest kolumna w której wyświetla komunikaty : HEATER, DEFROST, ANTIFREEZE.

Defrost - wiadomo o co chodzi.

A dwa pozostałe? Co to za tryby? Instrukcja podaje: 

Heater - tryb nagrzewnicy,

Antifreeze - ikona ochrony przed zamarzaniem.

Podejrzewam, że Antifreeze to funkcja w której pompa gdy ma zasilanie , a nie jest w trybie grzania, przepompowuje wodę aby uchronić się przed spadkiem temp poniżej zera.

Dzisiaj pokazała mi Funkcję HEATER (nagrzewnicy).

Czy byłaby to próba uruchomienia grzałki ( której nie posiada),  poprzez podanie sygnału na złącze sterowania grzałką ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzyskać odpowiedż na te pytania sądzę, że najlepiej zadzwonić do serwisu. Powinni to wytłumaczyć.

U mnie od wczoraj chodzi Haier. Włączyłem tryb ECO, temp. 40 st. i w domu z 18.5 st dogrzało do 21 st w przeciągu 4,5 godz. Teraz po dogrzaniu budynku obniżyłem temp. wody do 37 st (grzeją tylko grzejniki) i zobaczę jak to będzie. Może wystarczy temp. czynnika na poziomie 33-35 st. żeby utrzymać wewnątrz temp.

na poziomie 21-21,5 st. Mogę sterować pompą CO za wymiennikiem regulatorem pokojowym. Czy jeśli regulator wyłączy pompę CO a Haier będzie tylko utrzymywał temp. w obiegu PC-wymiennik płytowy pozwoli to zaoszczędzić energii i nie będzie miało wpływu na trwałość PC? Co znaczy,że pompa pracuje na zworce 50% mocy?

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz moduł ATW to zakładasz zworkę na stykach (bezprądowe) CN23 i pompa pracuje na 50 % mocy ,pobór prądu 5o% ,u mnie na razie daje rade w tych temperaturach. Jeżeli masz termostat pokojowy ze sterowaniem wyjściem bezprądowym ,możesz podpiąć go bezpośrednio do styków CN 21  W ATW ,to dodatkowa oszczędność (u mnie ok 30%) , pompę obiegową za buforem też mam podłączona do ATW ,wszystko jest w instrukcji ATW

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Jaką instalację grzejesz Haierem (podłogówka, grzejniki) , jaką powierzchnię.

Mam wolny Euroster to będę musiał tak zrobić, Jaką temperaturę czynnika masz ustawioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię jak doszło do sytuacji z trybem HEATER (podgrzewanie)

Mam duży zład wody ( 300 l )  i grzejniki.

Pompa w nocy od 22 do 6 rano na timerze jest w trybie off.

Zazwyczaj rano "wstawała" i rozgrzewała po jakimś czasie wodę do 35 st.

Dzisiaj w nocy mróz był -3.

Pompa rano rozpoczęła pracę i po godzinie zauważyłem, że grzejniki były dalej chłodne.

Po sprawdzeniu sterownika temperatura około 26 stopni i nie rosła oraz załączony tryb HEATER.

Podejrzewam, że jakiś algorytm zadecydował, że jeśli np. w ciągu godziny pracy nie doszła do temperatury zadanej to trzeba ją wspomóc grzałką.

Wyłączyłem ją i załączyłem ponownie , nie pokazała komunikatu HEATER i doszła do zadanej temperatury 35 st.

Zmieniłem ustawienia w programatorze, i na noc ustawiłem jej minimalną ( 25 st.), co powinno wykluczyć zaistniałą sytuację.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mastik napisał:

Problemem może być pompa obiegowa c.o. ,jeżeli jest podłączona niezależnie od pompy ciepła to w momencie wyłączenia PC np. w nocy pompa c.o. nadal chodzi  aż do całkowitego wychłodzenia wody ,w takim przypadku pompę c.o. najlepiej podłączyć do PC albo wyłączać ręcznie

Haier podłączony jest bezpośrednio do instalacji. Korzystam z pompy obiegowej w pompie ciepła. W zeszłym sezonie przy pracy na wymienniku takie komunikaty nie występowały.

Teraz Haier po dwukrotnym off/on z guzika i jednym defrościku pracuje ok.

Musiało mu nie odpowiadać tak długie nagrzewanie.

Ps.

Była w trybie quiet, co na pewno przedłużyło proces nagrzewania.

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bobbuilder napisał:

Haier podłączony jest bezpośrednio do instalacji.

Masz bezpośrednio podłączone do instalacji grzejnikowej masz same grzejniki ?,układ jest czym zalany wodą glikolem propylenowym , masz jakiś bufor do tego jaka pojemność i jak podłączony na powrocie czy równolegle ?.Miałeś kiedyś podłączone przez wymiennik i zlikwidowałeś czy teraz są lepsze wyniki , czy coś jeszcze zmodernizowałeś poprawiłeś ?

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcus312 napisał:

Masz bezpośrednio podłączone do instalacji grzejnikowej masz same grzejniki ?,

Mam przede wszystkim starą dobrą instalację grzejnikową o pojemności 300 l. Rury i piony główne 2 cale, grzejniki żeliwne, co przekłada się na dużą pojemność cieplną. W obecnych warunkach pogodowych temp. zasilania na pompie 35 st. Niestety wymieniłem dwa grzejniki na aluminiowe, czego żałuję do dziś.

Pompa napędzana fotovoltaiką ( w magazynie 6000 kWh). Dom z lat 80 minionego wieku nieocieplony, 180 mkw. Ewentualne wspomaganie,  dwoma klimatyzatorami pracujących w taniej taryfie (G12W,) na programatorach pokojowych, tygodniowych.

Źródłem biwalentnym ( na mrozy ) jest kocioł gazowy.

Instalacja zamknięta w tym roku, napełniona na razie wodą, na próbę szczelności. Glikol czeka na podwórku, będzie roztwór 40 %  :).

Aktualnie brak bufora, ciepła woda z pompy trafia w pierwszej kolejności do wymiennika płaszczowego cwu 140 litrów, podgrzewając wstępnie wodę użytkową, a następnie na kaloryfery. Wszystko napędzane pompą obiegową z Haiera (siedzi tam coś dobrego - chyba wilo). Woda użytkowa z wymiennika płaszczowego trafia do pojemnościowego podgrzewacza gazowego cwu, który ją dogrzewa do 45 st.

To na dzisiaj.

Jak zakładałem w zeszłym roku pompę to wykonałem rozwiązanie, które mi się nie bardzo sprawdziło.

Zastosowałem pompę wraz z kotłem gazowym w małym obiegu zamkniętym wypełnionym roztworem glikolu. Duży obieg c.o. był otwarty. Jako wymienniki zastosowałem szeregowo najpierw bojler płaszczowy 140 l, a następnie wymiennik płytowy 40 kW.

Wadą tego rozwiązania były straty temp. na zasilaniu 3-4 stopnie (jak wiadomo przy pompie walczymy o jak najniższą temp. zasilania) oraz częste przerwy w pracy pompy ciepła, jak również konieczność zasilania dwóch pomp obiegowych.

 

 

 

Edytowane przez bobbuilder
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wymiennikach zawsze są jakieś straty, teraz chyba masz najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeżeli mogę coś doradzić w sprawie glikolu, to proponuję zrobić roztwór wytrzymujący temperatury -3 do -5 max. Sprawność wymiany bedzie większa, a sam czynnik przy większym mrozie przejdzie do konsystencji żelu. Płynny nie bedzie ale instalacji nie uszkodzi.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, carinus napisał:

Na wymiennikach zawsze są jakieś straty, teraz chyba masz najbardziej optymalne rozwiązanie.

W poprzednim roku mały obieg miałem na takim roztworu glikolu i było ok.

Co do sprawności, to już to tłumaczyłem jednemu z kolegów na forum. Mniejsza pojemność cieplna glikolu nie powoduje obniżenie sprawności urządzenia lub strat energii, lecz powoduje jedynie przedłużenie okresu odbioru ciepła.

Sprawność wymiany, nie obniża efektywności urządzenia.

Zasada zachowania energii.

Pozwolę sobie jeszcze raz to wkleić, aby rozwiać wątpliwości.

W układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii układu jest stała w czasie[.Oznacza to, że energia w układzie izolowanym nie może być ani utworzona, ani zniszczona, mogą jedynie zachodzić przemiany z jednych form energii w inne.

Jeśli wpływ na wydajność pompy ciepła miałoby, ciepło właściwe odbiornika energii, to nie grzalibyśmy klimami, które oddają energię do nośnika o znacznie mniejszej pojemności cieplnej (w porównaniu do wody, czy też roztworu glikolu) jakim jest powietrze.

Ciepło właściwe  wody 4200 [J/kgK],

Ciepło właściwe 40 % roztworu glikolu etylenowego 3540 [J/kgK],

 

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.