Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Dygresje" w tematach.


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku, gdy dyskutując w danym temacie przyjdzie nam do głowy jakiś inny temat (niekoniecznie ściśle związany z głównym wątkiem) proszę o:

  • napisanie "dygresji" w formie nowego tematu w odpowiednim dziale
  • (opcjonalnie) wspomnienie o nowym temacie w głównym wątku

W przeciwnym razie "dygresja" powoduje dłuższą lub krótszą dyskusję nie na temat. Co gorsza czasami oba tematy zaczynają się przeplatać, przez co moderator nie jest w stanie podzielić dyskusji na dwa oddzielne wątki.

Postaram się od tego momentu wyłapywać takie sytuacje i przenosić wraz z ostrzeżeniem (w którym podam link do tej instrukcji). Ostrzeżenia początkowo będą raczej informacjami, natomiast w przypadku gdy jeden użytkownik nie będzie stosował powyższej zasady mogą nastąpić większe represje :)

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z decyzją o wydzieleniu wątku proszę o zgłoszenie (najlepiej pierwszego wydzielonego posta) wraz z uzasadnieniem.

Przykład sprzed chwili: W wątku o kotle MPM użytkownik napisał post:

Cytat

Poniżej link do filmiku o najnowszym katalizatorze dającym duże oszczędności w opale i brak dymu ( patent z czerwca 2019r). Warto wypróbować w MPM-mie  i podzielić się opiniami w przyszłym sezonie na temat zużycia opału bo koszt niewielki - tyle co paczka papierosów.

Spowodowało to kilku-postową dyskusję nie o kotle MPM a o katalizatorze, który nadaje się przecież do wszystkich kotłów. Ten post i odpowiedzi wydzieliłem do osobnego wątku oraz podałem do niego link.

Proszę w takiej sytuacji od razu tworzyć nowy wątek w odpowiednim dziale i ew. w źródłowym temacie wspomnieć o tym nowym pisząc np: "Warto wypróbować w MPM-mie katalizator, o którym piszę w nowym wątku: <link>"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin przypiął/eła ten temat

Jak się można spodziewać zdanie odrębne wystąpiło :) Oczywiście szanuję każdy pogląd jednak opiszę dlaczego mimo wszystko zdecydujemy się na bardziej monotematyczne wątki.

Moim podstawowym argumentem będzie to, że forum służy nie tylko uczestnikom dyskusji, ale także innym osobom mającym podobny problem, takie osoby wolą mimo wszystko czytać o temacie, który ich interesuje, a nie przebijać się przez gąszcz postów nie na temat. Zresztą z obserwacji widzę, że większość uczestników dyskusji "na żywo" też woli aby dyskusja była toczona na temat.

A poboczne wątki powstające w czasie dyskusji nad danym tematem często stanowią fajny punkt wyjścia do rozpoczęcia nowej dyskusji. Jednak nie jest dobrze, gdy dyskusje te się przeplatają.

Rozumiem, że osoby dyskutujące w danym wątku w jakiś sposób tworzą "małą społeczność" skupioną wokół np. danego kotła czy problemu i z czasem zaczynają dyskutować na poboczne tematy w swoim gronie. Tego w żadnym stopniu nie zamierzam zakazywać, w związku z tym wspomniałem, że nie jest zabronione wstawienie "linka" do innego tematu.

Dodatkowo forum oferuje co najmniej dwie metody na dyskusje zupełnie "nie na temat":

  • dział "Rozmowy na dowolny temat", gdzie dopuszczamy dyskusje na dowolne tematy.
  • "instytucja" klubów, w którym każdy może założyć własny klub na dowolny temat z dowolnym poziomem dostępu. Można utworzyć także klub prywatny, w którym treści będą widzieć tylko zaproszeni użytkownicy. Do takich klubów nie wtrącamy się. Jego twórca może go traktować jako swoje osobne "podforum" (zapraszać i wyrzucać z niego członków, moderować wypowiedzi, itp). Wyjątkiem są wypowiedzi niezgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem.

Także jak powiedziałem rozumiem, że są osoby, którym nie przeszkadza że dyskusja w danym wątku niekoniecznie jest ściśle na temat, jednak moderatorzy postarają się od tego momentu utrzymywać większą dyscyplinę w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2019 o 22:24, maronka napisał:

Nie zgadzam się, ...

Regulamin moderatora: 

pkt  1 - Moderator ma zawsze rację

pkt 2 - Jeżeli uważasz że Moderator nie ma racji to patrz 'pkt 1'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja z tym że ktoś nowy chce się dowiedzieć czegoś w danym temacie ,ale w praktyce i tak od nowa pyta o coś i temat jest powielany -odświeżony na nowo,bo nikt nie będzie czytał kilkuset stron, a temat ewoluuje i tak ,ale ok niech będzie dyscyplina ,jak inni tak chcą to ja też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś nowy pyta ponownie ale otrzymuje odpowiedź powierzchowną bo te najlepsze, wyczerpujące zwykle są na początku tematu. Chyba, że temat dotyczy opału itp więc jest aktualizowany na bieżąco i nie ma co cofać się wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by robić na bieżąco aktualizacje na pierwszej stronie o danym kotle, albo instalacji (poprawny schemat) i to przypiąć na sama górę.

Taka pigułka wiedzy, z aktualizacjami, ustawieniami, modernizacji palnika,np.jego uszczelnienie.

Wtedy każdy kto ma dany kocioł czyta pierwsza strone i wie co może zmienić, poprawić, jak ustawić kocioł, na co zwracać uwage, a w instalacjach podstawowe poprawne schematy np.pod zawor 3d, 4d, ochrna powrotu.

 

Jest to czasochłonne i wymaga wiedzy, ale zaoszczedzi sie później tlumaczenia każdemu od podstaw co ma zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2019 o 16:01, marcin napisał:

W przypadku, gdy dyskutując w danym temacie przyjdzie nam do głowy jakiś inny temat (niekoniecznie ściśle związany z głównym wątkiem) proszę o:

  • napisanie "dygresji" w formie nowego tematu w odpowiednim dziale
  • (opcjonalnie) wspomnienie o nowym temacie w głównym wątku

W przeciwnym razie "dygresja" powoduje dłuższą lub krótszą dyskusję nie na temat. Co gorsza czasami oba tematy zaczynają się przeplatać, przez co moderator nie jest w stanie podzielić dyskusji na dwa oddzielne wątki.

Postaram się od tego momentu wyłapywać takie sytuacje i przenosić wraz z ostrzeżeniem (w którym podam link do tej instrukcji). Ostrzeżenia początkowo będą raczej informacjami, natomiast w przypadku gdy jeden użytkownik nie będzie stosował powyższej zasady mogą nastąpić większe represje :)

Jeżeli z jakiegoś powodu nie zgadzasz się z decyzją o wydzieleniu wątku proszę o zgłoszenie (najlepiej pierwszego wydzielonego posta) wraz z uzasadnieniem.

Przykład sprzed chwili: W wątku o kotle MPM użytkownik napisał post:

Spowodowało to kilku-postową dyskusję nie o kotle MPM a o katalizatorze, który nadaje się przecież do wszystkich kotłów. Ten post i odpowiedzi wydzieliłem do osobnego wątku oraz podałem do niego link.

Proszę w takiej sytuacji od razu tworzyć nowy wątek w odpowiednim dziale i ew. w źródłowym temacie wspomnieć o tym nowym pisząc np: "Warto wypróbować w MPM-mie katalizator, o którym piszę w nowym wątku: <link>"

Coś masz od tego MPM-a ? -  że nie reagujesz jak w innych wątkach forumowicze obrzucają się błotem, a tu jak piszę o usprawnieniu spalania w MPM- mie to mi dajesz ostrzeżenia?. To że można ten katalizator wykorzystać w innych kotłach to chyba dobrze? W końcu chodzi o czyste spalanie na tym forum - Czy o coś innego??????  Czy może moja osoba Ci nie odpowiada? Jeśli tak to proszę precyzyjniej bym miał możliwość dostosowania się do tego forum ( o czym mogę pisać? Czego nie pisać o MPM-mie ? I komu mam przyznawać rację?).

Swoją drogą to dużo łapek nałapałeś za to ostrzeżenie ( nigdy tyle nie było na raz ) Szkoda tylko że nie za merytorykę dotyczącą czystego spalania, ale gratuluję. Efektem takiego działania będzie że na forum będą popierduchy ( np. o pogodzie - że późno rośliny kwitną w tym roku - jak  w temacie MPM-a - na co nie reagowałeś????) - a prawdziwe dyskusje - będą na private ( już są), a szkoda bo inni forumowicze też mogli by się czegoś dowiedzieć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie robi z igły widły. Ostrzeżenie jak napisałem do Ciebie było informacją i nie dałem żadnych punktów. Nie masz co odsyłać do swojego profilu, bo ostrzeżenia widzisz tylko Ty i administratorzy/moderatorzy forum.

Post o katalizatorze był uniwersalny i nie związany ściśle z tematem kotła MPM, więc go wydzieliłem. Nie wyrzuciłem go do kosza i zostawiłem link dla chętnych posiadaczy MPM, żeby mogli się z nim zapoznać.

Żadne osobiste animozje ani antypatie do kotłów czy użytkowników nie mają tutaj miejsca. Nie ma kozłów ofiarnych. Po prostu wydzieliłem post nie na temat. Zresztą nie ten jeden.

Zupełnie nie rozumiem jakie łapki za ostrzeżenie nałapałem.

Tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak teraz koledzy w temacie o MPM poruszyli wątek solarów to jeśli chciałbym się odnieść to mam założyć nowy temat? Jeżeli tak to w tym momencie rezygnuje z napisania posta, bo dla zamieszczenia dwóch zdań odpowiedzi nie będę otwierać nowego tematu. Rozumiem intencje, ale moim zdaniem to "zabije" dyskusje na forum. Działam na różnych forach od 2004 roku, ale z tak restrykcyjnym podejściem do kwestii dygresji się jeszcze nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, h3nio napisał:

Działam na różnych forach od 2004 roku, ale z tak restrykcyjnym podejściem do kwestii dygresji się jeszcze nie spotkałem.

Restrykcyjnym?

To forum po pierwsze jest najłagodniejszym jakie znam a po drugie robi się śmietnik w temacie-nie każdego interesuje czytanie o solarach,gdy wchodzi na temat kotła mpm (taki przykład).

Sam jestem użytkownikiem kilku for i nigdzie takiej swobody w pisaniu nie ma,czyli pisanie w temacie nie związanym z tym co piszę i do tego z personalnymi wycieczkami.

@marcin nie rób kroku wstecz.

Lepiej założyć 10 tematów niż 10 tematów ma być w jednym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Restrykcyjnym?

To forum po pierwsze jest najłagodniejszym jakie znam a po drugie robi się śmietnik w temacie-nie każdego interesuje czytanie o solarach,gdy wchodzi na temat kotła mpm (taki przykład).

Ok z tymi solarami to trochę przesadziłem. Jeżeli ktoś np. zapyta o zastosowanie dmuchawy do kotła MPM to jest duża szansa, że rozpocznie się dyskusja o sensie stosowania dmuchawy i porównania miarkownik vs wymuszony nadmuch w kotłach zasypowych. Po prostu tak już jest, że w popularnych wątkach pojawiają się dygresje i teraz nakaz tworzenia za każdym razem nowego tematu zakończy dyskusję. Zrozumiała jest sytuacja kiedy debata wykracza całkowicie poza temat ogrzewania, wtedy takie posty powinny być kasowane, a użytkownicy upominani, bo wydzielanie postów do nowych tematów robi jeszcze większy śmietnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin odpiął/ęła ten temat

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.