Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

- ->zaciapa

 

Dlaczego wyjeżdżasz politycznie?,odniosłem się tylko do tego co kol.@brodekb zacytował wcześniej,że trzeba rusztować najlepiej co 2-3h lub co 4-5h.

To użytkownik automatycznie staje się tym niewolnikiem swojego kotła i nie ma to nic wspólnego kto rządzi lub jaki ma status materialny.

Jak ktoś ma dużo wolnego czasu,to może nawet mieszkać w kotłowni i sprawiać sobie przyjemność :)(wolny wybór)

Ja wolę spędzać czas na świeżym powietrzu i przy innych zajęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin mam z cegły kwadrat prawdopodobnie 16x16 bądź 17x17 licząc od posadzki w piwnicy będzie miał długości jakieś 8,5 metra.

Problem w tym że w tym domu mieszka starsza osoba i "kopci" sobie w Ogniwie S6WC, zastanawiam się czy da sobie rady palić w takim mpm-ie ds . Nie chciałbym aby dym z komory zaladunkowej ją "znokautował" na samym początku.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez lukk9314
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,.... jak nie wymyślił? Już starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie oraz starożytni Szwedzi stosowali ten mechanizm. Ale po co tak daleko sięgać. Wystarczy przywołać wynalazców lokomotywy ( zamiana ruchu liniowego na obrotowy), kosiarki listwowej ( zamiana ruchu obrotowego na liniowy),.... Impulsem włączenia funkcji odpopielania może być sterownik dmuchawy lub każdy inny sterownik, których macie multum w swoich kociołkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmierzyć ten komin.Byłem na dachu i tam ma szerokość koło 30cm. Możliwe jest że ten komin łączy się z kominem od kuchni kaflowej?Dobrze to czy źle?Wysokość komina od kotłowni to z 10m będzie

Czy jeżeli coś nie tak będzie z kominem to ten wentylator załatwi sprawę?Da się go później domontować czy lepiej od razu?

Edytowane przez enzol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zostawcie polityke w spokoju,bo poprosze admina o usuwanie postów politycznych ;-) bo tu można przynajmniej odpoczac od bezsensownych kłótni :-)

 

Co do automatu rusztujacego to pełno jest pomysłów z silnikiem od wycieraczki tylnej auta,ale jeden z kolegów tutaj zapodał pomysł ciekawego sterowania,nie na stałe co np 2-3godziny wyłacznik czasowy ale od temp spalin cos jak PID,czyli temp spalin spada i automat rusztuje ,ciekawe rozwiazanie bo automat pilnuje zeby w palniku był cały czas ogień .

Jak zmierzyc komin w środku ?wsadzic lampe od dołu i najpierw sprawdzic czy równy w środku,tzn nie wystaja cegły (pozostałości po zamurowaniach przyłaczy piecy kaflowych) i pozniej od góry jak u mnie kawałek rury opuszczałem od góry na próbe ,z tym że miałem pecha i komin kombinowany rózne średnice i z 170mm skonczyło sie na 140mm i jeszcze rozkuwałem bo miejscami było i 120mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie automat rusztujący jest na forum opisany i przedstawiony w naturze przez kolegę AdamaGuitara

w temacie o Dakonie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12-buderus-logano-s111/page-53?do=findComment&comment=177922 między chyba 800 a 1000postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Udało mi się dzisiaj zrobić parę fotek zmodernizowanego palnika z 2015r ( nie wirowy) który właśnie testuje. 

Dość łatwo w nim regulować moc,zwiększając, zmniejszając przepływ spalin.  Choć powinno to się robić razem z  wielkością komory załadowczej. ;)

Na pewno się nie zatyka! Dzięki regulowanej dyszy, według mnie wzrosła mi stałopalność, aczkolwiek kosztem słabszego oddymiania komory. 

Osobiście nie przeszkadza to mi, dokładam co 12/16h a w tym czasie raz odpopielając. Czekam z dołożeniem do czasu aż opał praktycznie się  wypali dzięki czemu unikam jakiegokolwiek dymienia na kotłownie :)

Moja dysza palnika to dwie szczeliny 1x17cm Przed dyszą podawane jest Pw,  wszystko cały czas się świeci z gorąca.

Użyłem pieciu połówek szamotek 3x11.5x23cm. Nie docinane 

Jedna cała, ścieniona do wymiaru 5x11.5x23cm

Kilka drobnych docinek z połówki cegiełki(uzależnić do potrzeb)

Skosy z pełnej cegły trójkąt 6x8.5cm 

 

post-65457-0-77031500-1487449724_thumb.jpg post-65457-0-82635200-1487449774_thumb.jpg post-65457-0-94932700-1487449800_thumb.jpg

post-65457-0-15723000-1487449863_thumb.jpg post-65457-0-19034300-1487449892_thumb.jpg post-65457-0-92077400-1487449929_thumb.jpg

post-65457-0-57755100-1487449969_thumb.jpg post-65457-0-25165700-1487450061_thumb.jpg

 

 

 

XXI wiek i żeby kocioł spełniał należycie swoją rolę potrzebny jest niewolnik na etacie tzw.wajchowy  :lol: ...

porażka!

Porażką to jest, taki tok rozumowania!!!
 Według Ciebie kocioł za 3000 co jeszcze powinien mieć? Nie licząc automatu do odpopielania? 
Automatyczne napełnianie opałem,zapalarkę? Jakiś komputerek żeby się świeciło i ładnie wyglądało, tak nowocześnie!
Wiesz co to jest "ubóstwo energetyczne? Wiesz ile osób w Polsce nie stać na zakup węgla na zimę?? Ogrzewając swoje domy odpadami drewnopochodnymi,czymś tańszym co będzie "grzało"
Głównym założeniem było wyprodukować kocioł tani, dostępny cenowo dla wszystkich! Jednocześnie pozwalający czysto spalić praktycznie każdy ogólnodostępny opał! 
Ja chodzę odpopielać co 6/8h nie jest to dla mnie problemem, ale mam jednak ten komfort psychiczny, że mam wybór. Wybór odnośnie opału.
Mieszkam na wsi , czasami nie ma prądu, pomimo zaworu 4d, grawitacja mi działa. Mam też kawałek swojego lasu,  jak zajdzie potrzeba, dla moich potrzeb wystarczy.
Teraz zastanów się kto jest "niewolnikiem"  skazanym na jeden  rodzaj opału a w razie zaniku energii na brak ogrzewania. ;)
 

Czyli jak mam stary komin z cegły nieocieplony i o marnym przekroju to mogę sobie pomarzyć o tym piecu ?

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

 
Wszystko zależy jaka moc Cię interesuje i jaki masz ten komin. Drobne odstępstwa od wymogów, podanych przez producenta mogą wystąpić, ale nie rzędu 30-40% bo narobisz sobie kłopotów jak kolega @Yachtline 
Choć wtedy może uratować Cię wentylator wyciągowy. 
 

To zapytam u źródła ,Gredy jak to z tą nieszczęsną blacha w wymienniku nad wyczystką ? ja mam jak widziałeś na zdj ,poprawiony przelot na stałe do 14cm ? a wymiennik tak samo i blacha czy większy-dłuższy w dół i bez blachy ?jak to jest ,ew jak będzie ?
Co do palnika który mi zasłonił PW -cofniety na dole-to teraz jak czysciłem zeby zobaczyc jak u mnie sięga blacha w/w i po lipnym węglu to popiołu było mniej ok 1/3 w palniku ,ale kawałki węgla i kamyczki dalej sie wsuwały w palnik,więc poprawa mała -przytkane PW ,ale dalej zatyka palnik ,więc testuj Gredy :-)

 

Kurcze ja też nie znam na wszystko odpowiedzi i nie ze wszystkim jestem na topie. Mieszkam ponad 200km od siedziby i ostatnio dawno tam mnie nie było. 

Prawdę pisząc posunięcie z tą blachą też jest dla mnie dziwne i nie znam szczegółów odnośnie jej roli. Na tą chwilę  tylko  przypuszczam co i jak i osoiście wybrał bym inne rozwiązanie, ale wolę fakty ;). 

Wybieram się w niedługim czasie do producenta, popytam, porozmawiam i jak tylko coś będę wiedział więcej, napisze :)

Dzięki za konstruktywną krytykę, myślę że na producenta szybciej taki rzeczy wpłyną, niż moje pitolenie :P

 

Chyba konkurencja ciśnie:)

 
Tego nie wiem, ale wiem od właściciela, że były osoby z forum, które chciały podjąć współprace i się nie udało. Może coś je boli :D
Pozdrawiam Grzegorz 
Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prawdę pisząc posunięcie z tą blachą też jest dla mnie dziwne i nie znam szczegółów odnośnie jej roli. Na tą chwilę  tylko  przypuszczam co i jak i osoiście wybrał bym inne rozwiązanie, ale wolę fakty ;). 

 

 

Tą blachę to pewnie dodano aby zmniejszyć stopień rozprężenia gazów w komorze nawrotnej,

ma to na celu podniesienie temp spalin na wylocie kotła oraz wydłużenia drogi spalin w kotle.

Ja mam podobną konstrukcję i z braku możliwości wspawania takiej blachy wstawiłem przez dolną wyczystkę

2 warstwy cegieł , przez co zmniejszyłem wolną przestrzeń w której gazy mogą się rozprężać.

Efektem było podniesienie temp spalin na wylocie o ok 20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Speed21 

Niewiele wnosi bo niewiele widać, cały czas to samo. Do czasu jak jest opał, nie zdarza się żeby palnik przysypiał :)

Główne wymiary uzupełnione ;)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą blachę to pewnie dodano aby zmniejszyć stopień rozprężenia gazów w komorze nawrotnej,

ma to na celu podniesienie temp spalin na wylocie kotła oraz wydłużenia drogi spalin w kotle.

Ja mam podobną konstrukcję i z braku możliwości wspawania takiej blachy wstawiłem przez dolną wyczystkę

2 warstwy cegieł , przez co zmniejszyłem wolną przestrzeń w której gazy mogą się rozprężać.

Efektem było podniesienie temp spalin na wylocie o ok 20C.

.

Już dawno zauważyłem, źe wcale niekoniecznie niska temperatura spalin na czopuchu musi wynikać z doskonałego odbioru ciepła przez wymiennik a właśnie z efektu ich rozprężenia w zbyt obszernych kanałach kotła czy nawet samym czopuchu. Stąd między innymi biorą się tak niskie temp. spalin w podajnikowcach. Wielu się na to nabiera i sądzi, że jak ma chłodne spaliny to sprawność też pewnie jest wysoka a tu może tak nie być, o pogorszenu ciągu już nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tylko żeby kocioł miał pełną 5 klase, musi zejść z temp... spalin. A z tego co piszecie taki zabieg teoretycznie ją podnosi. Gdzie testowane są "zawirowywacze" dla lepszego odbioru ciepła przez wymiennik. Wydłuża się droga spalin do dołu, przez co ciąg kominowy musi być lepszy. Do tego dochodzą problemy z zapychaniem popiolem szczeliny na dole kotła. Jakoś nie widzę w tym jeszcze logiki :/ Hehee jak pojadę do nich, liczę ze mnie oświecą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz zastanów się kto jest "niewolnikiem"  skazanym na jeden  rodzaj opału a w razie zaniku energii na brak ogrzewania. ;)
 

 

 

Nie jestem skazany na jeden rodzaj paliwa,mój palnik spala lepszy i gorszy groszek oraz miał.

Nie będę też uciekał z domu,jak zabraknie prądu nawet przez tydzień,przygotowana jest do tego celu konstrukcja na wkładany ruszt żeliwny tuż nad palnikiem,czeka też zawsze w kilku workach zapas grubszego sortu węgla.

Oprócz tego działa grawitacja i jest możliwość podawania klapką pp i przez regulowaną rozetę do której przykręcana jest kpw,żeby w cywilizowany sposób palić awaryjnie w takich sytuacjach.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotły na paliwa stałe z automatycznym podawaniem paliwa, spełniające wymogi klasy 5. Nie będą mogły mieć rusztu awaryjnego! Miał ma być wycofany z obiegu! Pojawiają sie głosy by kocioł był blokowany w momęcie gdy opał jest złej jakości i jeszcze sporo takich różnych kwiatków, jest szykowanych, które uzależniają,wymuszają na użytkownikach,podporządkowanie się.

 

Tak, Ty jesteś osobą z bardzo dużą wiedzą i też sobie z tym poradzisz, przejdziesz na pelet,czy wykombinujesz coś innego. Ale takich swiadomych "zboczeńców" kotlarskich ilu jest 1% ogólu? Tak czy inaczej, daleki jestem od wyśmiewania osób, które decydują sie na zakup "śmieciucha" czy "podajnika" w XXI wieku. Jedne jak i drugie mają swoje zalety jak i wady. Łatwo też można policzyć koszt amortyzacji,oraz serwisu kotła który kosztuje 3500zl i 10000zl przyjmując podobny czas eksploatacji. Ponoć teraz "żeliwne" ślimaki wytrzymują do 5 lat ;) Osobiscie wybrałem tańszy "niewolniczy" wariant nie koniecznie ze względów finansowych.

Pozdrawiam Grzegorz

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja widzę a właściwie wczoraj przez moment zobaczyłem światełko w tunelu... Wyobraźcie sobie na TVN24 pokazali materiał o straży miejskiej z Kielc uczącej palić od góry w górniakach. Pokaz żywcem zerżnięty z filmiku z youtube z dwiema kozami odpalanymi w stary i nowy sposób (czytaj od góry). Potem miało być coś jeszcze o tym ale nie miałem czasu siedzieć przed tv i czekać. Może jednak kropla drąży skałę...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Tylko żeby kocioł miał pełną 5 klase, musi zejść z temp... spalin. A z tego co piszecie taki zabieg teoretycznie ją podnosi. Gdzie testowane są "zawirowywacze" dla lepszego odbioru ciepła przez wymiennik. Wydłuża się droga spalin do dołu, przez co ciąg kominowy musi być lepszy. Do tego dochodzą problemy z zapychaniem popiolem szczeliny na dole kotła. Jakoś nie widzę w tym jeszcze logiki :/ Hehee jak pojadę do nich, liczę ze mnie oświecą :D

Piszesz nieskładne bzdury - klasa kotła nie ma nic do temp spalin!

A tym bardziej ta mityczna 5.

Temperatura spalin na wylocie jest wynikiem :

odbioru ciepła od spalin oraz "strat" podczas przepływu.

Jeżeli podczas przepływu spaliny się rozprężają to zgodnie z przemianą adiabatyczną gazów obniżają swoją temperaturę a w związku z tym mają mniejsze możliwości oddania ciepła na wymiennik i spada sprawność kotła.

 

Ponadto jak piszesz następuje szybsze zapychanie szczeliny pyłem.

Więc ja się spytam:

Skąd ten pył, przecież nie powinno go tam być - to ponoć wysoka klasa kotła.

Jak dużo wyleciałoby tego pyłu jakby nie było tej przegrody - pewnie nawet na 4 klasę by się nie załapał.

 

Zauważcie, że są sprzeczności pomiędzy producentem a użytkownikiem

Jeden chce wysokiej sprawności przez co chce jak najdłużej zatrzymać w kotle spaliny oraz chce

aby te spalin oczyścić przed wylotem - podstawowy warunek wyższych klas kotła.

Drugi chce max ciągu i wysokich temp spalin + niezapychającego się pyłem wymiennika.

 

A wystarczyłoby wprowadzić wymóg albo czyszczenia co 2-3 dni całego kotła,

albo badań klasy na kotle który był palony przez 1-2 tygodnie u pana X lub Y, oczywiście bez czyszczenia.

 

PS

Ja u siebie w tej komorze nawrotnej mam ok 6cm przelotu i nie czyszczę jej przez cały sezon,

a po sezonie wyciągam z niej szklankę pyłu i sadzy po spalonych ok 2,5mp drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sześć centymetrów przelotu (wysokości) ale na jakiej powierzchni ? Na ilość pyłów czy sadzy w tej wyczystce wpływ ma wiele elementów. Pewna drobna zmiana w palniku i tych pyłów jest o 1/3 mniej. Druga zmiana w komorze i kolejna 1/3 mniej, itd. Ale do tego trzeba godzin prób i eksperymentów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SONY23 ,

widziałem to kiedys przez chwile w głównym wydaniu Wiadomości na TV1 o 19:30 ,tez byłem zaskoczony -to chyba ten sam film i fajnie choć jak widze argumentacje przeciwników palenia z góry to sie zastanawiam kto głupszy -ten co argumentuje czy ten co w to wierzy :

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/nie-klamstwom-alarmow-smogowych-na-temat-palenia-od-gory/

Gredy ,

moje uznanie za podjęcie wyzwania tematu zapychania popielnika :-)ciekawe rozwiazanie ,jak wyszło ok to fajnie ,i co mnie zastanawiało kiedys czy podanie PW przed palnikiem zda egzamin ,bo wiadomo ze za palnikiem wystepuje jakieś podcisnienie i pomaga zasysać PW-widać zdało egzamin:-)

To mam jakąś baze do kombinacji na przyszłość ,ale co bym zmienił to może szerszy wlot do palnika ,tylko te boczne szamotki i ten klin wtedy szerszy-powinno jeszcze bardziej wydłuzyc stałopalność,a te szamotki -"palnik szczelinowy" jako jeden odlew zbrojony od komory załadowczej na cały palnik .

 

Co do komory nawrotnej i jej zadania ,w sensie temp i przelotu spalin to pamietam kiedys P2ar (poprawcie jakby co ) pisał o przepływie spalin i przekrojach kolejnych sekcji wymiennika za palnikiem i ze powinny być te przekroje coraz mniejsze na drodze od palnika do czopucha - argument że coraz chłodniejsze spaliny zmniejszaja swoja objętość .

To zapytam doswiadczonych kolegów co o tym sądzą ?czy zmiejszenie przekroju jest zasadne i cos da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@brodekb,

Tak się składa, że byłem zwolennikiem palenia GÓRNIE w górniaku, ale ,.... Wadą górniaków jest fakt, że górniak tylko w rękach palacza świadomego w nim palenia daje pozory ekologicznego palenia. Pozory, ponieważ nie istnieją dowody przeprowadzonych w tym zakresie testów . Drugim powodem moich wątpliwości jest możliwość palenia objętościowego (śmieciowego z dymem) w górniaku, ponieważ ten kocioł NIE WYMUSZA ekologicznego (górnego) palenia. Idiota, który legalnie nabywa górniaka w handlu, uważa że dopuszczony do handlu, jest legalnym produktem i zwalnia nabywcę od zachowania jakichkolwiek rygorów. Uważam też, że producenci powinni nietylko modernizować swoje modele, ale też powinni poprzez serwis i podaż części zamiennych, zadbać o możliwość nabycia elementów i części tuningu udanych innowacyjnych rozwiazań proponowanych przez użytkowników. Mają super dokładne wymiary kotłów oraz znajomość i dostęp do niezbędnych materiałów i technologii ,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno,po zakupie kotła,napisałem ze jest skopany od strony technicznej skoro dużo wcześniej na tym forum pisaliśmy o prawidłowych proporcjach wymiarów rusztu,palnika i proporcjach przekrojów kolejnych kanałów dymnych.Estetyka kotła jest naprawdę bardzo dobra i tutaj wystarczy poprawić przekroje wewnątrz kotła i będzie dobrze,nawet bardzo dobrze.Pierwszy kanał jest bardzo obszerny i na początku przeklinałem to rozwiązanie,teraz zabudowałem wszystko szamotem robiąc 2 otwory w słupie cegieł szamotowych wypełniających cały kanał.Zmniejszyłem pow.paleniska do wielkości jednego ruchomego rusztu i poprawiło się dopalanie gazów,obecnie czyszczę wymiennik zmiotką zamiast drucianą szczotką.

Palnik mam zrobiony z szamotu i PW podawane z popielnika ,co wpada z paleniska do palnika wpada otworem do popielnika.Proponuję poprawkę w palniku który pokazał Gredy a mianowicie pionowe otwory PW wykonać w cegłach tworzących skos.Miałem tak wykonany poprzedni palnik i nie było problemu z zapychaniem.Ciąg powietrza uniemożliwiał zapychanie otworów pyłem.

Teraz mam nowy pomysł na podawanie PW przed sam palnik żeby jakiekolwiek zapchanie nigdy nie było możliwe.Nadal bowiem mam problem z niedokładnego dopalania gazów zaraz po przerusztowaniu gdy zaczyna odgazowywać większa część opału,wtedy mam delikatny,ledwo widoczny dymek.Dążę do całkowitego zlikwidowania dymienia w każdym przypadku.Mechanizm rusztowania zamienia ruch obrotowy w posuwisto-zwrotny i delikatnie zrzuca sam pył a nie kawałki opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

carinus,prosze napisz jak zabudowałeś pierwszy kanał i jak zmniiejszyles powiierzchnie paleniska, z jakiego metriału, moze jakies zdjecia albo szkice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.