Skocz do zawartości

def

Stały forumowicz
 • Zawartość

  711
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  11

Ostatnia wygrana def w dniu 6 Maj 2018

Użytkownicy przyznają def punkty reputacji!

Reputacja

45 Bardzo wysoki

O def

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

Ostatnie wizyty

6374 wyświetleń profilu
 1. def

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  W mój powyższy post wkalkulowałem, ryzyko śmieszności. W dzisiejszych czasach podziału kompetencji, kiedy kompetencja historyka odnosi się do poerwszych 15 minut Rewolucji Francuskiej, trudno znać się na wszystkim,... Soczewka i lustro skupiają wiązkę światła i tym sposobem "indywidualne" promienie się "dodają", czym można generować wysoką temperaturę, ale płatek śniegu powstaje w wyniku (?) rozproszenia napięcia powierzchniowego drobiny wody. Znowu przy minusowej temperaturze, obniżaniu się temeratury środowiska (otoczenia) i coraz mniejszego ciśnienia . Płynna rtęć w naczyniu jest jednorodna. Rozlana, dzieli się na kulste drobny. Metale stopione zlewają się w "kulę" , ale nieżelazne ( pewnie nie wszystkie) w odróżnieniu od żelaznych, w wysokiej temperaturze przestają być kowalne i plastyczne, bo zachowują się jak wosk. Fizyka jest niezmiernie ciekawą nauką, tylko skąd brać na to wszystko czas i dobrego nauczyciela,..
 2. def

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  Czy z rozwiązania powyższej zagadki powinno wynikać, że stojany silników elektrycznych, i inne radiatory a także kaloryfery nie potrzebują powiększonych powierzchni oddawania ciepła. Wszak radiatory, jak kotły poprzez kaloryfery wymieniające ciepło spalin z nośnikiem-wodą, emitują ciepło do powietrza. Jak się ma ilość wody w instalacji CO do efektywności (oszczędności) energii cieplnej? Płytowy wymiennik zbudowany jest z bardzo cienkich blach. Co dzieje się z czasem wymiany ciepła ? Jest nieważny? Rozumiem, że wewnetrzne radiatory "zaburzają" przepływ strumienia spalin a spaliny niosą pyły,... Rozumiem też, że w wymianie bierze udział tylko powierzchnia na "styku" woda - metal, co może stanowić ograniczenie "przyjęcia" ciepła i nie "zamieni" konwekcyjnie wielkiej ilości temperatury dodatniej na wyższą, bo do tego potrzebna jest pompa ciepła ( dodatkowa energia). Wnioskuję (może błędnie) , że radiatory mają zastosowanie do szybszego rozpraszania wysokiej temperatury na niższą ,... odwrotność tego zjawiska musiałałaby kumulować ciepło a to byłby już efekt perpetum mobile, który czeka na odkrycie. Granicę przedmiotowej wymiany wyznacza "styk" ? Pękająca od wahań temperatury rura z wodą degraduje się tylko z powodu (?) kilkunastu stopni różnicy. To jest siła.
 3. def

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  A mnie ciekawi, czy płyny o menisku wklęsłym ( napięcie powierzchniowe) w stanie nieważkości przybierają kształt kuli ( jak woda i "coś tam" do picia), czy też zamknięte w naczyniu utworzą kulistą dziurę? To pytanie nurtuje mnie od podstawowki. Świadomość, że kilkadziesiąt stopni naturalnej różnicy ciepła potrafi rozerwać zamarzniętą rurę z wodą, wykrzywić masywną szynę, zerwać przewody elektryczne, lub pokruszyć "liniowo" polbruk ,... sprawia, że do końca nie wiadomo z jakimi zjawiskami ma się do czynienia,...
 4. def

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  Amatorsko zaryzykuję : 1, 2, 3, a potem nie mam zdania. Mam "przeczucie" że wypromieniowanie energi ze środka na radiatory jest naturalne ale odwrotnie ? , już nie. Po zastanowieniu : 1, 3, 2,
 5. Proponuję zamknąć już ten temat. Padło tu kilka ciekawych argumentów, ale doszliśmy do "ściany" i dalszy spór nie jest już twórczy.
 6. @Sambor, bardzo przepraszam. @Heso, bardzo dziękuję,...
 7. @Sambor, twoje przywołanie "hien ..." jest dość niefortunne. Żeby to wytłumaczyć musiałbym zamieścić tu rozprawę na temat granic etyki. Zatem krótko,... Gdybyśmy się skupili w komentowaniu tego nieszczęścia na samych ofiarach lub nawet na sprawcach, to miałbyś rację. Jednak to co jest najbardziej przez nas rozkminiane, to stan naszej technicznej kultury, jakości państwa (administracji), stanu bezpieczeństwa zależnego od indywidualnego dostosowania się do życia w społeczeństwie. Jeśli ktoś przeczyta nasze wypowiedzi, to jest szansa, że spojrzy na swoją pracę dalej niż do studni. (Rzemieślnicy , nie wszyscy, udzielają gwarancji do stu dni, a studnia znajduje się jeszcze przed bramą posesji). Po żołniersku : "nie czyń i nie mów drugiemu, tego co tobie nie miłe"
 8. ,... mam pewne własne obserwacje gazów butlowych i użytkowników tej "technologii". To co opisuje @Heso, jako oszukany nabywca gazu, to moment wypluwania płynu który w osiągnął krytyczny poziom w butli. Firmy rozlewające zarówno propan-butan jak i tlen nie osuszają butli tylko permanentnie dolewają gaz do częściowo w połowie pustych lub w połowie "pełnych" butli. Może nie chodzi o zysk typu ; pół piwa - pół pianki, ale czas to pieniądz lub jeden odpad (woda pogazowa) mniej. Brak przestrzegania zasad handlowych, bezpieczenstwa i zwykłej przyzwoitości. Zdarzają się butle zarówno z tlenem jak i propanem, które zatykają dysze, zabezpieczenia zwrotne na wężach,.... Przelewanie gazów z butli do butli z petem w zębach to też jest się czasami widziało. Rzecz jest w tym, że potrzebne są jeszcze predyspozycje i kwalifikacje których nie gwarantują dyplomy. Chirurg, spawacz, budowlaniec ,... no i kierowca, którzy mają przypadłość bałaganiarza bez wyobraźni i szacunku do tego co robią - od siebie się nie różnią. To mordercy i ojcowie klęsk i katastrof. Dziwią mnie też przypadki awarii ruchomych schodów które potrafią "się robiegać". Żółwie tempo schodów uzasadnia użycie przekładni ślimakowej, chyba się nie mylę,..?
 9. @Miki, regulacja, że nie możemy się obnażać (czyli zdejmować majtek) jest bardzo ogólna i załatwia prawie wszystko w temacie. Zakaz używania wulgaryzmów jest zakazem pustym, ponieważ nie istnieje definicja wulgaryzmów ( ja oczywiście mam swoją ) . Myślisz, że nie ma potrzeby uregulowania tego powszechnego problemu? Odmówiłeś mi prawa do komentowania praw i przepisów. Wydaje Ci się, że jako amator nie mam prawa powiedzić że prawo i prawnicy są do niczego. Zapewniam Cię że to ja mam rację i nie oczekuję tworzenia nowych przepisów. Poza tym świat postrzegam podobnie do Ciebie. @Cichy, od uprawianej przez Ciebie retoryki blisko jest do erystyki, a tej bardzo nie lubię, co nie oznacza, że my mamy się nie lubić.
 10. @Cichy , nie podejrzewałem Cię że jesteś aż taki czepialski. @Fozgas napisał o serwisie w Alpach i o butlach, których nie wnosi się do pomieszczeń mieszkalnych (i recepcyjnych). Wyobraź sobie, że szpital dysponuje sporym magazynem tlenu a i ten "pospolity" gaz rozprowadzany jest po wielu salach sztywną instalacją rurową. Można? Istnieje taka potrzeba? Pewnie nieźle uzasadniona. Nie jesteś świadomy jak wielu "Januszów" wychował PRL? Zaradność jest zaletą, ale fuszerka jest wadą karalną. Zawsze ktoś za nią płaci.
 11. Szanowny Kolego @Miki, ostatnie dwadzieścia parę lat prowadziłem własną działalność wymagającą koncesji. Podzielam Twój pogląd, że głupoty i biedy nie da się prawnie zabronić, ale Ty nie dostrzegasz, że jeśli głupota rządzi krajem, to jest bieda. Dużo biedy. Słyszałeś o posiadaczu samochodu "z gazem", który do przeglądu zdjął zbiornik i na drugi dzień zatankował do bagażnika !!!!! ,.. Słyszałeś o RODO? Widzisz różnicę? Idiota wysadził się blisko stacji benzynowej i zespół dyplomowanych idiotów ustanowił w dobrej wierze autorskie (idiotyczne) prawo, które oprócz kosztów i tak nie załatwia bezpieczeństwa danych,..
 12. ,... Dokładnie o tym samym piszę. Mniej przepisów, jesli już to mają być uniwersalne ( patrz 10 przykazań, które przy dobrej woli zastępują wszystkie kodeksy) dla wszystkich. Kiedy "tfurcy" prawa i regulaminów starają się wszystko dookreślić, zawsze coś zostanie nie zapisane. Tym sposobem twrzą się luki w prawie,... Nawiedzonych należy trzymać daleko od spraw społecznych i politycznych.
 13. Ależ ten wypadek ma związek z polityką. Ministrem (administracji) zostaje polityk (najczęściej bez kompetencji faktycznych), ale pracownicy ministerstwa, kancelaria prawna ( w Sejmie, w ministerstwie,...) to są już specjaliści z akademickim wykształceniem. To oni powinni stać na straży racjonalnosci prawa i regulaminów. Prowadzenie działalności, posiadanie obiektu użyteczności publicznej da się uregulować "z klucza". W tym przypadku : w pomieszczeniach recepcyjnych zakaz stosowania otwartego ognia, drożność dróg ewakuacyjnych, zakaz stosowania giętkich przewodów do niebezpiecznych gazów zwłaszcza do ogrzewania. I tak można długo, tylko że,.. jak wróci dopiero co miniony porządek, pierwszym flagowym wyborczym postulatem będą drogi ewakuacyjne z więziennych cel i izb zatrzymań aby nikt już się ,.. Drugim wyborczym postulatem będzie wpisanie do Konstytucji : "Róbta, co chceta" ale tylko z legitymacją rządzącej partii.
 14. Z szacunkiem i powagą. Zgadzam się, że ilość praw, przepisów, opłat, obowiązków i innych "pułapek" przekroczyła masę krytyczną, ale,... ,... właśnie, że nie, lub nie do końca można godzić się na wypadki "przy pracy". W oparciu o takie rozumienie przestrzeni i działalności publicznej, może administrator budynku drobnym druczkiem napisać " z windy korzystasz na własną odpowiedzialność" i zdjąć z siebie odpowiedzialność za otwarte drzwi do pustego komina windy wieżowca. kto nie doczytał jest sobie sam winny . Prawo dzieli się na kodeksy, medycyna na specjalności, nauka na kierunki aby specjaliści mogli "ogarnąć" swoją dyscyplinę. Osobiście uważam, że nieslusznie "specjaliści" uznali ów podział za zwolnienie od wszelkiego innego myślenia. To z tej przyczyny mamy wszelkie "mizerie i bryndzę". Oczywiście można przywołać tu powszechną chciwość, złą wolę,.. ale ja widzę zwykłą tolerowaną nieświadomość niekompetencji.
 15. def

  Dopalanie płomieni w gs

  FUKANIE? Z panów wypowiedzi wynika, że nie tylko ja, ale i Wy macie kłopoty z chemią i fizyką. Sadza ? Jest efektem niedopalenia lotnych już gazów wstępnego spalania. Niedopalenie wynika z przypadkowych niewystarczających proporcji palnych gazów do powietrza z tlenem, zbyt niskiej temperatury aby nastąpił zapłon (prawdopodobnie każdy palny gaz ma odmienną tę temperturę zapłonu). Spalanie węgla jest wielostopniowym procesem. Aby wszystko się spaliło potrzebne jest uzyskanie ciśnienia ( poprzez zwężenie i zawirowanie w palniku) i wcześniejsze podanie potrzebnej ilości powietrza oraz umożliwienie przepływu spalin od początku reakcji spalania do jej końca czyli wylotu dymu. "Fukanie" ? W komorze jest nadmiar gazów a brakuje powietrza lub brakuje odpowiedniej temperatury. Otwierając drzwiczki dopiero co załadowanego kotła, podajecie brakujące powietrze z tlenem, i następuje wybuch. Uzupełniacie opał (szczególnie drobny : miał, trociny) na dość duży żar (pozbawiacie żar dostępu tlenu) i wtedy poprzez zamknięte drzwiczki kocioł fuka. Nadmiar gazów do spalenia a komora jest zimna, palnik przytkany, zimny komin (brak wentylacji w kotłowni) jest w trakcie chwilowego odwróconego ciągu, to kolejne powody dymienia i fukania. Nie wiem czy to jest mądre co napisałem ale mieć tę świadomość to jedno, a dojść do tego ile, gdzie i jak osiągnąć optymalne warunki dla każdego rodzaju węgla i rodzaju kotła to już wymaga mistrzostwa. Najlatwiej uzyskać dobre spalanie paląc "na hura " ale koniecznie z buforem. Natomiast palenie w wytanionym kotle konstrukcji jałowego inżyniera lub amatora, wytanionym opałem jest żeglowaniem bez steru,...
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.