Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Podajnik ślimakowy do drewna?, a ten cały zasyp to ile i na jaką ilość cwu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajnik slimakowy tez jest w tym kotle zabudowany ale teraz pale w nim jak w typowym DS zbiornik CWU ma tylko 140l komora zasypwa szer 20cm na 24cm długosc i mały palnik szamotowy  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie bądź Pan głąb, praw fizyki Pan nie oszukasz". Na każdej chłodnej powierzchni będą kondensować produkty destylacji węgla. Wezyry nic tu nie pomogą możesz je od razu wyrzucić, mniej się namęczysz z ich wycinanie. Po nagrzaniu pieca smoła sama zjedzie z węglem do paleniska. Takie uroki DSa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat smoły w DS przez 16 lat i potwierdzam słowa @Sarmata - temat nie do przeskoczenia.

 

MPM DS II 17-19

Węgiel Chwałowice 32.1-teoretycznie.

-temp. na kotle 72-75C

-zawór 4 drogowy-wyjście na instalację 50C

-powrót z instalacji 40C

-zawór Afriso na 4

-powrót za zaworem 50C

-cwu 140l 55C histereza 2C

Teraz trochę moich spostrzeżeń po czterech dniach użytkowania.

1. Na zimnej instalacji kocioł długo dochodzi do zadanej-nie jestem zaskoczony nagrzanie całej wody musi potrwać, ale mogłoby być lepiej gdyby otwór PP był większy, bo po uchyleniu drzwiczek popielnika procedura trwa znacznie szybciej.

2. Dolna pozioma blacha w konstrukcji kotła w drzwiach zasypowych i paleniska powinna być pochylona do wewnątrz, aby smoła nie zalewała sznura uszczelniającego. 

Aby się ustrzec przed przyklejaniem można zastosować miedź w spray-u.

Sprawdzony sposób w poprzednim kotle.

Stałopalność bdb.

Dzisiejszej nocy około 3C Na rozgrzanej instalacji załadunek-dwie szufle =10h to mi się podoba :D

Coś nie halo w instalacji.

Pompa CWU w priorytecie. Woda częściowo pcha się do powrotu instalacji CO, przez co grzejnik w kotłowni zaczyna grzać od doopy strony.

Trzeba chyba będzie wstawić zawór zwrotny-lub? jakaś porada. Jestem otwarty na sugestie  :)

259828b44e60.jpg

 

Rury od prawej.

-powrót CWU

-zbiornik wyrównawczy

-powrót z instalacji CO i tam właśnie pcha się woda gdy pompa CWU idzie w priorytecie

 

  

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej powietrza nad zasyp

Nie da rady- fuka dymem na kotłownie. Przerabiałem to też w Żywieckim DS-ie, w którym stworzyłem otwór z przysłoną do regulacji bo w oryginale nie było.

 

Do zippo68 Które elementy kotła potraktowales ta miedzą w sprayu?

Uszczelkę.

Można też zastosować pastę miedzianą wysokotemperaturową taką jak do hamulców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak fuka to za słaby ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin 25x14cm 8m z cegły, nie zarośnięty. Cały w ścianach domu, no oprócz 1.2 m nad dachem :P

Cug jest dobry.

Edytowane przez zippo68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha, mam to samo, przy rozpalaniu na grawitacji czasem łapie lewe obroty, nie wiem dlaczego. Ale zawór 4d musi być skręcony na 0 żeby był obieg.

Też mam dorobioną klapkę w zasypie ale nie może być otwarta jednocześnie z PP bo fukać będzie bankowo. Używam jej dopiero przy pełnym załadunku, jak ruszt się zapopieli to wtedy fajnie podtrzymuje palenie i wtedy już nie fuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stałopalność bdb.

Dzisiejszej nocy około 3C Na rozgrzanej instalacji załadunek-dwie szufle =10h to mi się podoba :D

 

Mała poprawka.

Około piętnastej wpadłem na chwilę do domu i na kotle było jeszcze 63C i nieco żaru, a to już czternasta godzina.

Zdaje sobie sprawę że dzień był ciepły i ni jak nie ma to odzwierciedlenia do pory zimowej ale, w porównaniu z poprzednim kotłem nie do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do smolenia komory załadowczej to zgadzam się z Zippo68. Dolna blacha otworu zasypowego powinna być wygięta w dół, wtedy smoła ściekała by na dół a nie kleiła sznura w drzwiczkach. Zawiesiłem na drzwiczkach blachę, coś w rodzaju okapnika, jak będzie się sprawdzać to wrzucę zdjęcie jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała poprawka.

Około piętnastej wpadłem na chwilę do domu i na kotle było jeszcze 63C i nieco żaru, a to już czternasta godzina.

Zdaje sobie sprawę że dzień był ciepły i ni jak nie ma to odzwierciedlenia do pory zimowej ale, w porównaniu z poprzednim kotłem nie do porównania.

Po sezonie grzewczym zobaczysz wymierne oszczędności, tak samo jak Ja i paru innych kolegów :)

Do tej pory wiele osób mi nie wierzy, kiedy przytaczam swoją historyjkę o oszczędności naszego kotła ;) 

W wielkim skrócie, przybyło mi drugie tyle powierzchni do ogrzewania (dla tego zmieniłem kociołek z n,n na mpm) a opału poszło, praktycznie tyle samo co zimę wcześniej. (dwie zimy ciepłe) 

Hehe, sam nie bardzo wierzę jak to czytam ;) Jednak  wiem ile węgla kupowałem i mniej więcej ile drzewa mi szło. Wiem że w poprzednich latach miałem chłodno w domu, długa praca i brak możliwości cyklicznego co 2-3g dokładania. W zeszłą  zimę przed 5 rano rozpalałem, wsypywałem wiaderko węgla (słaby, Sobieski), wracałem ok 19 na kotle 40/50*C i żar na rusztach, dosypywałem kolejne wiaderko i tak zima mijała :) W chatce ciepło, kobita zadowolona, ja tym bardziej i był czas inne głupoty (niedługo rozwiązanie u mojej partnerki ) :)

Pozdrawiam.Grzegorz 

P.s 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Dolna blacha otworu zasypowego powinna być wygięta w dół, 

Pewnie ze powinna byc w dół tymczasowo mozna kocioł podłozyc i pochylic moze pomoze ;) .Moze  gdyby dobudowac do drzwiczek blache  na rowno z zasypem to powinno w duzym stopniu powstrzymac smołe  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to pod temat z węglem powinienem dać ale chodzi mi o to ile mpm węgla (jakiego)zużyje zanim zapcha się popiołem.

 

Więc mam pytanie takie o popiół/wajchowanie/węgiel. Ile popiołu produkujecie w MPMie, i z jakiego węgla? Jak często musicie rusztować? Chciał bym ustalić czy z innym będzie lepiej/gorzej, Czy warto sprowadzać węgiel z drugiego końca Polski i ile za to dopłacić, np piekary może wujek, bo wszystko wyjdzie 2-3 stówy więcej za tonę. Mam w okolicy na składach właściwie 2 węgle:

 

"ruski-płukany" (610zł/t) teraz +- pół kotła węgla, po <12 godzinach popiół zasłonił przelot palnika (powietrze oczywiście też) i oczywiście przygasa, ale węgla/żaru jeszcze jest na wysokość przelotu palnika, lekka spiekalność, pod węglem się wypala, krótką chwile trwa zanim opadnie,

 

"tajny/poufne bardzo dobry 31" (610zł/t) ta sama ilość, po węglu nie ma śladu, no może popiołu tylko trochę, nawet trochę się nie skleja, ale wypala się dość szybko,

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki problem że z pieca poprzez wyczystki kapie jakaś czarna substancja smolista, puki co palę. 80% węglem, tzn tylko przepalam wieczorami bo nie jest jeszcze zimno, piec nowy, palone dopiero 5 razy, a ta substancja kapieza każdym razem. Instalacja zrobiona poprawnie, temp na piecu ustawiona na 70 st, na dom puszczam 45. Strasznie mnie irytuje ta sytuacja.. piec mpm ds 2 20-25 kw Górny zasyp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek85st Z tym kapaniem to ponoć normalne.Z mojego też się jeszcze leje i również przepalałem go 5 razy.Ponoć zawsze z nowego leci.

 Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakie ustawić parametry na miarkowniku elektronicznym?Nie wiem czy te fabryczne są właściwe.Puki co zmniejszyłem różnicę temp.po której sterownik otwiera klapkę ponieważ przy obecnych temperaturach na dworze kocioł zdąży zgasnąć nim temp.spadnie o te fabryczne 5st.C

 Tak w ogóle to mam straszny problem z kopceniem.Wczoraj po raz pierwszy po rozpaleniu drzewem wsypałem ok.10kg.ekogroszku i wstyd mi było przed sąsiadami.Takiego czegoś jeszcze u siebie nie widziałem.Poprzedni miałowiec z wentylatorem nigdy tak nie zakopcił. Gęsty dym utrzymywał się min.dwie godziny.

Edytowane przez Hilar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Hilar tak czytam,i sie zastanawiam czy opał nie za mokry?jak mokry tez sie bedzie lało pozdro

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.