Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki kotłów 5 klasy, palenie w nich bez bufora, ekologia - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy kocioł podajnikowy (pelletowy) nie dorówna dobremu kotłowi ds z buforem, i to sobie wbijcie do tej swojej podajnikowej głowy :) Możecie się mnożyć, reklamować gdzie się chce, ale i tak prawdy nie da się oszukać :) 

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcus312 napisał:

Buforem u każdego  jest budynek instalacja CO zbiornik CWU ,podłogówka

To wszystko sa odbiory ciepla a nie bufor.

Pracujac w funkcji histerezy (praca od termostatu) jestes w stanie tylko skorzystac z akumulacji cieplnej tych odbiorow. A to nie jest to samo.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze sa smiac,kiedy wiem o kilka mniej sam spalam w podajnikowcu tego samego wegla oproci "bezwadnemu" dolniaku i czytam tu takie glupoty.Jestem sczestliwym,že ten stary wyciekol i nie kupilem taki sam w nowym plasczu z "nowo wybadanymi" papiermi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maronka napisał:

Chyba tobie

Ale nie zaprzeczycie że nawet z buforem mogę doprowadzić do sytuacji że jest on już naładowany ciepłem  a kocioł jest w połowie pełny i albo zagotuję albo na miarkowniku i wg wszego rozumowania jest on wtedy smrodziuchem ,a tak na prawdę wszystko zależy od rozumnego palacza ,jeśli ja mam duży odbiór i duże potrzeby i kocioł nie za duży to bufor jest zbędny,odbiór w takie dni mojej instalacji to około 15kw a kocioł ma 17kw więc prawie idealnie a jakbym miał 14 kw to już w ogóle bajka ,bez żadnych przeróbek by szedł i nie wykluczam zakupu takowego jak sie będą przypieprzać za mocno w co wątpię osobiście bo jak Czech napisał ,nie ma dymu nie ma problemu 

To wygląda inaczej, bufor, jego pojemność dobiera się do mocy kotła.

50-100 l /kW to taki wskaźnik dla grzania bufora przez kocioł  z mocą nominalną.

Czyli ten powyżej  DS 10kW x 50-100l = 500-1000l bufor.

Bufor przecież może być jeszcze większy, 

jak-obliczy%C4%87-zapotrzebowanie-ciep%C

Powierzchnia do ogrzania przykładowo to  100m2 

Wybieramy zapotrzebowanie z tabeli

Np 50W/m2 

50W/m2 x100 m2 Powierzchni do ogrzania  to daje 5000W,  czyli 5kW

5kW x 24h = 120kWh dzienne, takie mamy zapotrzebowanie  tyle energii powinien zmagazynować bufor na jedną dobę.

Bufor  1000l  z wodą T/95*C  magazynuje 30 –60kWh ciepła.

120kWh : 60kWh to daje 2m3 buforowej wody na dobę T/95*C, czyli bufor 2000l.

To obliczenia uproszczone i wartości przybliżone, ale w miarę realne. Trzeba sprawdzić obliczania pojemności minimalnej bufora według normy!

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Animus napisał:

To wygląda inaczej, bufor, jego pojemność dobiera się do mocy kotła.

50-100 l /kW to taki wskaźnik dla grzania bufora przez kocioł  z mocą nominalną.

Tego się nie spodziewałem, taki bobel, przecież to jest niezgodne z prawem, norma wyraźnie określa jak dobiera się bufor i jest do tego odpowiedni wzór.

bufor norma.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Animus napisał:

To wygląda inaczej, bufor, jego pojemność dobiera się do mocy kotła

Nie mowie ze nie, ale dla mnie to mocno dyskusyjne.

Ten sam kociol, ten sam bufor dobrany wedlug tej regulki.

Startujemy z zaladunkiem smieciucha gdy w burze jest 35C i startujemy z zaladunkiem smieciucha gdy w buforze jest 65C.

Gdzie to pomiescic w tym drugim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Ryni napisał:

Tego się nie spodziewałem, taki bobel, przecież to jest niezgodne z prawem, norma wyraźnie określa jak dobiera się bufor i jest do tego odpowiedni wzór.

bufor norma.jpg

Tak masz rację, zapomniałem.bezradny.gif&key=771bcaa1d28f634a28ec30c

Obliczania pojemności minimalnej bufora od tego trzeba zacząć.

Ale można przecież zastosować większy.

 

 

 

38 minut temu, PioBin napisał:

Nie mowie ze nie, ale dla mnie to mocno dyskusyjne.

Ten sam kociol, ten sam bufor dobrany wedlug tej regulki.

Startujemy z zaladunkiem smieciucha gdy w burze jest 35C i startujemy z zaladunkiem smieciucha gdy w buforze jest 65C.

Gdzie to pomiescic w tym drugim przypadku?

Dlatego spalanie w zasypowcu  jest upierdliwe i nie warto instalować bufora o pojemności minimalnej. 

 

 

47 minut temu, Animus napisał:

To obliczenia uproszczone i wartości przybliżone, ale w miarę realne. Trzeba sprawdzić obliczania pojemności minimalnej bufora według normy!

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet nie chodzi o to czy mam racje, a bardziej zwracam na takie rzeczy uwagę, bo w przepisach jest bałagan, ja np. nie mam podstawy prawnej do wykonania obliczeń bufora zgodnie z normą, bo żeby je wykonać potrzebuje świadectwo energetyczne budynku, a nawet projekt, a jeśli ściśle trzymać się litery prawa to by uzyskać takie świadectwo muszę wykonać prace budowlane wymagające pozwolenia np. na przebudowę, wiec czy mam bufor, czy go nie mam i tak łamie prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Ryni napisał:

norma wyraźnie określa jak dobiera się bufor i jest do tego odpowiedni wzór

Nie chcialbym podwazac tego wzoru - w koncu to norma - ale... nie zgadzaja mi sie jednostki.

Moglby ktos to przeliczyc? 

Po lewej pojemnosc litry [l] a po prawej energia [kWh] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Animus napisał:

Powierzchnia do ogrzania przykładowo to  100m2 

Wybieramy zapotrzebowanie z tabeli

Np 50W/m2 

50W/m2 x100 m2 Powierzchni do ogrzania  to daje 5000W,  czyli 5kW

5kW x 24h = 120kWh dzienne, takie mamy zapotrzebowanie  tyle energii powinien zmagazynować bufor na jedną dobę.

Bufor  1000l  z wodą T/95*C  magazynuje 30 –60kWh ciepła.

120kWh : 60kWh to daje 2m3 buforowej wody na dobę T/95*C, czyli bufor 2000l na dobę.

To obliczenia uproszczone i wartości przybliżone, ale w miarę realne. 

Modyfikujemy kocioł by miał moc maksymalną 5 kW i palimy bez bufora na mocy nominalnej ciągle, ewentualnie z modulacją 1-2 kW. Żaden bufor wtedy nie jest potrzebny.

Jeśli ktoś od razu właściwie dobierze moc kotła to nie będzie musiał nic przerabiać/modyfikować i bufor będzie mu zbędny.

Edytowane przez Piecuch19
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PioBin napisał:

Po lewej pojemnosc litry [l] a po prawej energia [kWh] ?

Wynik wyjdzie poprawny jeśli przeliczysz litry na pojemność cieplną wody, wtedy wyjdzie mniej więcej coś takiego (l = kW x h) = kW x h.

Obliczeń nie zrobię bo brakuje mi danych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piecuch19 napisał:

Modyfikujemy kocioł by miał moc maksymalną 5 kW i palimy bez bufora na mocy nominalnej ciągle, ewentualnie z modulacją 1-2 kW. Żaden bufor wtedy nie jest potrzebny.

A potem się dziwić dlaczego wam dymi na mocy przerobionej nominalnej :):):)

Jest potrzebny,  zasypowiec bez bufora ciepła nie spełnia 5 klasy oraz zatruwa środowisko naturalne  i żadne przeróbki, cegły, blachy na sznurku nie sprawią, że jest inaczej :)

On jest fabrycznie zaprojektowany do pracy z buforem ciepła i mocą nominalną np. 10kw a nie 5kw.

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ryni napisał:

Wynik wyjdzie poprawny jeśli przeliczysz litry na pojemność cieplną wody, wtedy wyjdzie mniej więcej coś takiego (l = kW x h) = kW x h.

Obliczeń nie zrobię bo brakuje mi danych.

 

Cieplo właściwe wody jest ogolnie znane. To teraz ile trzeba tych litrow wody od temperatury A do temperatury B (maksymalnej) aby zmiescic tam  X [kWh] ciepla (zaladunek kotla).

Dlatego pytam: czy jest ustalone gdzies ze bufor (liczymy) startujemy ladowac przy minimalnej 35C czy 50C czy 65C itd. ?

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zaciapa napisał:

Nigdy kocioł podajnikowy (pelletowy) nie dorówna dobremu kotłowi ds z buforem

Możesz rozwinąć? Nie dorówna w czym?  Mówisz o sytuacji obu kotłów z buforem czy DS z buforem a peleciaka bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Dlatego pytam: czy jest ustalone gdzies ze bufor (liczymy) startujemy ladowac przy minimalnej 35C czy 50C czy 65C itd. ?

Tego nie wiem, ale jest to na tyle ciekawe, ze będę szukał informacji na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2020 o 19:51, Ryni napisał:

No, to teraz zastanów się dlaczego nowe prawo budowlane, można powiedzieć promuje kotły z podajnikiem i kotły zasypowe na drewno (tak, tak kocioł zgazowujący drewno to też kocioł zasypowy).

Panowie po raz kolejny - Prawo Budowlane ani nowe, ani stare nie określa sposobu ogrzewania budynków.

Natomiast jest o tym mowa, a właściwie o dopuszczalnej energii pierwotnej(EP) w Warunkach Technicznych jakim mają odpowiadać budynki!

Ostatnie zmiany z 07 06 2019r podają w paragrafie 329 max EP dla budynku jednorodzinnego =70kWh/(m2/rok) .

Mój dom z 2010r rocznie zużywa ok 14000 -17000 kWh i nie przekracza najnowszych wymogów WT - 70 x 300m2 = 21000 kWh!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

Ostatnie zmiany z 07 06 2019r podają w paragrafie 329 max EP dla budynku jednorodzinnego =70kWh/(m2/rok) .

Chciałbym się upewnić.

Czy EP nie jest składową  (sumą) przynajmniej trzech energii bytowych?

Wartość podałeś jedną z nich - tą potrzebną na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie CWU. A pozostałe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to suma składowych zapotrzebowań :

EP = EPH+W + ΔEPC + ΔEPL; [kWh/(m2 · rok)]
gdzie:
EPH+W – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania
ciepłej wody użytkowej,
ΔEPC – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia,
ΔEPL – cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o to wam chodziło ale wg mnie ilość energi potrzebną do zagrzania bufora liczy sie tak,1000l bufor temp startu 30 docelowa 90,więc 4,19x1000x60/3600=69,83 kw ,przy sprawności spalania węgla 28kj =80% potrzebujemy 11kg węgla by tylko ten bufor naładować,nie wliczając strat przesyłu ciepła,drewna plus minus 70 litrów/p lekkiego lub 22 kg

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2020 o 15:54, zaciapa napisał:

Nigdy kocioł podajnikowy (pelletowy) nie dorówna dobremu kotłowi ds z buforem, i to sobie wbijcie do tej swojej podajnikowej głowy :) Możecie się mnożyć, reklamować gdzie się chce, ale i tak prawdy nie da się oszukać :) 

Coś chyba ci się pokręciło nie sądzisz.

Wiesz co to sprawność kotła na mocy nominalnej?   

To kotły pelletowe osiągają najwyższą sprawność.

Zasypowce mają sprawność dochodzącą  do 90%   

Podajnikowe pelletowe przekraczają  ponad 95%

Podaj ile na świadectwie  te MPM-y mają sprawność na mocy nominalnej, 86%  czy więcej?

j0Og9zc.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2020 o 17:34, Animus napisał:

Jak robisz z kotła kocioł pozaklasowy, to norma ta pierwsza ta po lewej.takaemotka.gif

W 3 klasie jeszcze kotły są traktowane tak samo, a od 4 klasy zasypowce musiały dostać fory nie dawały rady.

Kocioł poza klasowy to podajnik bo on 90% czasu pracy  ma w modulacji a ta nie jest badana. Żeby nie wymagać bufora przebadali go na mocy minimalnej ale to nie oznacza, że w całym zakresie spełnia normę bo nie spełnia. Zasypowiec zawsze spełnia normę bo pracuje na stałej mocy z buforem.

Gdybyś znał problem to nie pisał byś takich rzeczy. Problem z normami zaliczył VW mimo, że na płynnym czy gazowym paliwie o wiele łatwiej o kontrolę procesu spalania. Nawet kotły gazowe wymagają serwisu, żeby jako tako działały.

Wypożycz sobie tester TESTO i zobacz co się dzieje w modulacji podajnika gdzie nie ma natychmiastowej kontroli nad dawką ani paliwa ani powietrza gdy musisz czekać aż dawka węgla musi się wypalić przy niedoborze tlenu i na odwrót kiedy zwiększamy moc i jest nadmiar powietrza i mniej paliwa rośnie temp i NOxy.

Mimo wszystko cieszę się, że nie zdajesz sobie sprawy z niektórych rzeczy i cieszysz się jak dziecko z kolorowych wykresów wygadując głupoty :)

14 godzin temu, Animus napisał:

To kotły pelletowe osiągają najwyższą sprawność.

Ale ledwo spełniają normy a gdyby je przebadać dokładnie to żaden by nie przeszedł.

Edytowane przez maniek83
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maniek83

Podajnik ma badania na 30% i 100% mocy.

Oprócz VW oszukiwali wszyscy oprócz Forda.

O pelleciakach pleciesz bzdury. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maniek83 napisał:

Kocioł poza klasowy to podajnik bo on 90% czasu pracy  ma w modulacji a ta nie jest badana. Żeby nie wymagać bufora przebadali go na mocy minimalnej

Nie masz pojęcia, podajnikowiec  na nominalnej i na minimalnej  spełnia normę, bez bufora!  

Więc po co takie głupoty wypisujesz, zasypowiec bez bufora nie istnieje, to pozaklasowy śmieciuch.

Z buforem zasypowiec na mocy nominalnej  gdzie  norma zaniżona  łapie się dopiero na  taką naciąganą 5 klasę.  

Czyli na nominalnej i z buforem bada się go jak podajnikowiec 4 klasy.

Z czym do ludzi.takaemotka.gif

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój tata to jest najlepszy , normalnie jak dzieci .)

Jedno i to samo w kółko piszecie i końca nie widać .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.