Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki kotłów 5 klasy, palenie w nich bez bufora, ekologia - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Znowu kompletna bzdura, stan komina w dużej mierze zależy od ustawień kotła, czyli w sumie od wiedzy i umiejętności użytkownika, a nie typu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, automatyk napisał:

nie było mnie dosc długo a dyskusje na temat odpicowanych piecyków nadal trwają

 

A gdzie kolega był , i dla czego się ukrywał ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcus312 napisał:

Jeżeli chodzi o pracę samej pompy to pików nie ma tym bardziej jak to inwerterowa , ale w instalacji jednofazowej mamy jeszcze inne przecież urzadzenia podłączone.Ja mam instalację jednofazową i dlatego mnie  ten temat bardziej interesuje bo chętnie bym zabudował pompę PW myśle że 7 kW wystarczy obecnie w okolicach 0 st mam zapotrzebowanie 4 kW - 5 kW co o tym sądzisz 7 kW będzie ok .?

napisz cos wiecej o domu jakie ogrzewanie ile metrów i orientacyjnie gdzie to cos bede mogł oszacować

3 godziny temu, PioBin napisał:

Rekord to jest głupoty inwestora ale ze go wywalil - zamiast dolozyc sprytnie pompe do istniejacej juz instalacji.

kocioł zapewne sprzedał ne itereseje mnie to a dostał z czystego powietrza 13500zł

3 godziny temu, sambor napisał:

Jak ma takich doradców, to nic dziwnego.

Jak ja dostałem od w/w kolegi wycenę na jedną inwestycję, to inwestor się za głowę złapał i oczywiście zrezygnował

Taniej wyszedł Panas.

na 250m pompa z montażem zasobnikiem i na gotowo ok 35 tys brutto  kazda wycena jest indywidualna i dla takiego budynku moze oscylowac od 33 do 40 tys w zaleznosci co zastaniemy w kotłowni

koszt ogrzewania budynku 250m wraz ciepła wodą w miare zaizolowanego na grzejnikach bedzie oscylował w zakresie 2700-3500 w skali roku ca cały pobór dla pompy przy załozeniu ze jeden kWh =0,62zł

przy instalacji podłogowej  2000-3000zł rocznie

31 minut temu, Kordjano napisał:

A gdzie kolega był , i dla czego się ukrywał ? 

nie sie ukrywał spoglądałem na forum ,ale byłem juz zmeczony czytaniem o problemach z weglem i odpicowanymi piecykami wiec stałem sie bierny

forum sie zatrzymało na epoce kamienia łupanego a dokładnie węgla którego los juz jest skończony wiec pora troszkę forum ożywić

jakby nie patrzeć to nie raz kontrowersyjne wypowiedzi powodowały tu burze ,nie zawsze kazdy miał racje ,ale wuwazam ze czytając moje posty z przed kilku lat które nie były wtedy akceptowane dziś sa na czasie

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, automatyk napisał:

na 250m pompa z montażem zasobnikiem i na gotowo ok 35 tys brutto  kazda wycena jest indywidualna i dla takiego budynku moze oscylowac od 33 do 40 tys w zaleznosci co zastaniemy w kotłowni

Mozemy przyjac ze wspolczesny budynek bedzie potrzebowal 10000 kWh na CO sezonowo.

CWU pomijam narazie.

Czy jestesmy w stanie w tych kosztach zrobic PV (10kWp) zamiast PC?

O kosztach eksploatacji PV=PC pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrobisz skutecznego pv bo

panstwo łupie cie na 20%

płacisz przesył od pobranej energi

dodatkowo produkowanie buforowanie wydłuza proces amortyzacji

najlepiej montowac tak 5-6kWp do tego pompa i sie cieszyc ze rocznie prad nas wynosi wraz zogrzewaniem mniej niz wczesniej bez pv

to tak pobieznie napisane ale z doswiadczenia

na dom ok 180-200m2 potrzebne jest rocznie 5-6,2MW energi z sieci na potrzeby pompy przy układzie grzejnikowym ,wiec wg mnie lepiej załozyc mnie foto i konsumować niż magazynować ,bo każde dołożone kWp to przynajmniej o dwa lata wydłużony proces amortyzacji wglądem kosztów poniesionych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, automatyk napisał:

najlepiej montowac tak 5-6kWp do tego pompa

Tyle ze ta inwrstycja nie zamknie sie w kwocie ~35k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja jest ciekawa , ale przenieśmy ją do właściwego tematu bo to nie ten wątek .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok no to mamy do 40k za pompkę + drugie tyke za PV i będzie super oszczędniej niż na węglu. Bo rozumiem że to porównanie węgiel za 600zl = prąd z sieci liczysz z PV właśnie. 

Ty jesteś zmęczony odpicowanymi kotłami a ja handlarzami zaklinającymi rzeczywistość.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.money.pl/gospodarka/rzad-chce-by-w-polsce-nie-bylo-piecow-czy-polakow-na-to-stac-6554648738150944a.html
Za 10 lat skończy się era odpicowanych pieców i węgla.

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, eliks napisał:

Ok no to mamy do 40k za pompkę + drugie tyke za PV i będzie super oszczędniej niż na węglu. ...

Teraz jeszcze policzymy ile dwutlenku węgla trzeba wyemitować by zarobić te 60 czy 80kzł i mamy super ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zabawa jest niesprawiedliwa :)

Moj kociol 3 klasy (wart ceny zlomu) potrafi spalac "darmowe" drewno z mojego lasu. Jak to porownam do wegla/pelletu/PC/PV to ni cholery nic tanszego nie znajde az do 2028 roku.

A jak spalam drewno to mam zero CO2.

A jednak czlowiek pomimo tych kosztow korzysta z innych zrodel...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Ryni napisał:

Teraz jeszcze policzymy ile dwutlenku węgla trzeba wyemitować by zarobić te 60 czy 80kzł i mamy super ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

nie wiem czy 40 tys czy mnie czy wiecej ,ale jak chcesz cos zmienic to od czegos trzeba zaczać

18 minut temu, sambor napisał:

Pamiętam te czasy jak kolega automatyk na forum palił węglem i drewnem i było git.

oj palił teraz nie pali i zapomniał o problemach ,zreszta nie ma czasu nawet na palenie czy jakies organizacje opału

37 minut temu, eliks napisał:

Ok no to mamy do 40k za pompkę + drugie tyke za PV i będzie super oszczędniej niż na węglu. Bo rozumiem że to porównanie węgiel za 600zl = prąd z sieci liczysz z PV właśnie. 

Ty jesteś zmęczony odpicowanymi kotłami a ja handlarzami zaklinającymi rzeczywistość.

liczę prąd z sieci ani słowa o udziale pv ,montaz pv trzeba traktowac jak kupowanie opału do przodu kupujesz montujesz i bierzesz opał w kupki ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zacząłem, wymieniłem kocioł na 5 klasy, bo wiem, że będzie miał mniejszą emisje i nauczyłem się go obsługiwać. Teraz buduje układ pomiarowo-sterujący oparty na sondzie lambda, by jeszcze obniżyć emisje. Więc po co mam kupować coś co zostało wyprodukowane w większej części w Chinach, które nie specjalnie przejmują się emisją takich czy innych zanieczyszczeń, a kupując od nich tzw. ekologiczne technologie de facto godzę się na to, by to tam zostały wyemitowane te zanieczyszczenia. Plus jest taki, że u mnie nie śmierdzi, ale choćby sam ślad węglowy globalnie się nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alewalneło2 napisał:

Dzięki za link. Mnie zastanawia w takich planach rządowych jedno. Wiem że często na wsi są ubożsi ludzie, ale w miastach tez takich nie brakuje. Czemu w mieście mam na to mniej czasu? Na szybko znalazłem jakieś "głupoty" z Konstytucji:

"Art.  32.  [Zasada równości; zakaz dyskryminacji]
1.  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2.  Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny."

Jak to się ma do tego artykułu Konstytucji? Ja muszę wymienić kocioł do 2030 roku, sąsiad działkę obok, ale już za granicą miasta ma 10 lat więcej i się śmieje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzać na psychologie społeczeństwa tym co sie obecnie dzieje to ludzie na wsi wymieniaja wiecej kotłow na pompy niz w miescie ,idac tym tropem sasiad wymieni pewnie w przeciagu 5 lat wiec spokojnie

co do rownosci ,jesli jestes w strukturach miasta to nie jesteś na tych samych prawach co na wsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie wszytko podciągać pod konstytucję bo po pierwsze to przy obecnej władzy nie ma znaczenia a po drugie jak będziemy analizować to wyjdzie że znaki drogowe też nas nie obowiązują bo ograniczają naszą swobodę. Już widzę jak na wsi ludzie likwidują kaflaki i zakładają pompy. U nas nowe domy rosną jak grzyby po deszczu, widziałem jedną gruntówke ale to tak średnio jedna pompa na 100 nowych domów, większość to ekogroszki. Dotacje gminne też dobrze to obrazują, 26 wniosków o ekogroszek i 6 na pellet + trochę gazu do mieszkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

Za 10 lat skończy się era odpicowanych pieców i węgla.

Toć to kupa czasu a wy się już czepiacie jak rzep psiego ogona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o swobodę tylko o równe traktowanie obywateli. Sam temat konstytucji pomińmy bo to nie temat o polityce...

Każdy to olewa bo i tak nie ma na to rady, ale sytuacja się zmienia gdy założysz kocioł 5 klasa ecodesign, wkład do komina, przerobisz instalację (sumaryczny koszt każdy tutaj z grubsza zna) a genialni radni napiszą byle uchwałę że kocioł na węgiel jest ble i nawet nie ma w takim dokumencie słowa o 5 klasie i ecodesign.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste w mieście więcej zarabiasz więc masz mniej czasu na wymianę, nie wiem co tu jest niekonstytucyjne.

No bo jest blee zatruwa powietrze.

A w UE i tak zakażą węgla do 2030 więc nie wiem jaki jest sens inwestować w kocioł na węgiel.

 

Edytowane przez Alewalneło2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie ma sensu, ale ja już miałem wstępną wycenę pompy ciepła + bufor i zasobnik CWU na moje potrzeby, kwota 38 tyś bez montażu. Kwota dla mnie zaporowa, mam 11 letni kocioł na ekogroszek i tak na razie pozostanie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakieś odgórne zarządzenie że w mieście zarabia się więcej?

Nie ma sensu inwestować w kocioł na ekogroszek ale nikt nie chce do rachunku za gaz dołożyć... Nie każdy ma nowy, ocieplony domek 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ten gaz to ja bym z chęcią płacił, tylko nigdy do mnie ta rura z gazem nie dojdzie. PC za droga, pozostaje mi jeszcze przeanalizować koszty ogrzewania z zastosowaniem LPG. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oleju ze względu na koszty nie biorę pod uwagę, chciałbym trochę bezobslugowosci. Pelet to by była taka ostateczna ostateczność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.