Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbki kotłów 5 klasy, palenie w nich bez bufora, ekologia - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, bercus napisał:

.Mieszkam prawie na gornym skraju wsi i z okna widac w jakim czasie jaki Kowalski Pepik dojechal z roboty w swoj dom i poczyna grzebac z swoimi rusztami i pogrzebaczmi.Wy tego nie widzicie i bedziecie nadal sa sczestliwo dusic i bronic stopke tego tmarstwa kopciuchowego.Mamy w naszej wsi "ekoteroristow" i te sa trzasa na 1.1.2022,szybko beda zbyle smieczuchi uzamkniete i oplombowane(glupi Pepici zmarznu).Juž w tym sezonu tak niektore zakonczone,wystarcza zaznamenane dymenie ponad 15min,nastepuje ostrzezenie(to juž wymieniaja na szybko kociol) i w przypadku powtorzenia(to jescze nie wydarzylo sie,každy zmieni kociol,grzywna rowna kotlu) zaplombowanie kotla,grzywna.Niektorzym ludziom wlasne smrody nieprzeskadzaja i prosby sasiadow o przynajmniej lepsze palenie sa zbytne.Do takich LAW is the SAW.

Wiem,že VY nie chciecie kopczyc po wsi,przerabiacie,palicie od gory......od tego was tu.Ludzia sa ludzia i sa jim potrzebne podajniki.Roznicu widac,nie wiem,kiedy sa niektorzy Pepici wracaja z roboty majac juž podajnik.

Ja cię zrozumiałem w miarę ,i napisałeś jedną rzecz ,u was jak jest dym powyżej 15 min =kontrola ,i u nas też tak będzie ale dopiero od 2028r,a jak nie dymisz i masz papier na 5 klasę jesteś czysty

36 minut temu, Alewalneło2 napisał:

Wiesz musi się rozgrzać ,,palnik,, na mocy przerobionej nominalnej więc w tym czasie może ,,trochę,, mocno dymić. :):)

No właśnie nie dymi,w sobotę ci nagram niewierny Tomaszu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alewalneło2 zatem, skoro zasypowce należy zdelegalizować , choć nadal nie wykazałeś, że emitują więcej zanieczyszczenie niż kotły z podajnikiem, które nomem omen mają straszne problemy ze spalaniem na małych mocach i zaraza po podaniu nowej porcji paliwa, to jaka proponujesz alternatywę do ogrzewania domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwieksze problemy na malych mocach maja zasypowce.Mowic o nowej porcji paliwa u podajnika,gdzie zalacza sa slimak na 2-7s i podaje 2-7x3,5grama wegla do stalogoracej retorty,gdzie opal pozwoli sa przesuwa?Nie wiesz o czym mowisz.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się bo z zasypowcach trzeba palić na mocach nominalnych i trzeba mieć tego świadomość i umieć w takim kotle palić.

Znasz wątek o BCA-02, bo się tam udzielasz, a tutaj twierdzisz, że problemu niema w dodatku zarzucając mi, że nie wiem co piszę, a problem jest i na to wskazują problemy z ustawieniem poprawnej pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2020 o 10:32, maronka napisał:

Producentom jest zabronione coś przerabiać ale nie ma przepisu że mi nie wolno ,a co nie jest zabronione jest dozwolone a nie odwrotnie,być może to tylko luka prawna ale tak jest

A użytkownik ma wpis w DTR-ce, że nie może grzebać.

W dniu 14.12.2020 o 10:47, marcus312 napisał:

Czytanie i naukę , nieustanne dokształcanie się popieram jak najbardziej w dobie prześcigających się technologii trzeba być na bieżąco .Dobrze jest też umieć połączyć teorię z praktyką .Rozumie że 5 klasa itd ale na końcu jest użytkownik który musi  obsługiwać  to urządzenie  po jakimś czasie staje się ekspertem i dostosowuje urządzenie do własnych potrzeb zachowując przy tym jego poprawną albo jeszcze lepszą pracę.Sama 5 klasa jest dobra ale trzeba próbować zawsze coś jeszcze poprawić dla uzyskania jeszcze lepszych wyników.

Ale z buforem i na mocy nominalnej.

Cytat

Sam producent dopuszcza regulację powietrza , regulację wielkości palnika , regulację wielkości zasypu i rusztu to wszystko jest na wyposażeniu kotła w 5 klasie .

 To akurat legal naciągany, wątpię, że robił dodatkowe badania na tych dodatkach,.

W dniu 14.12.2020 o 17:12, maniek83 napisał:

Jak norma może być zaniżona?

GzAlxwG.png

Jak robisz z kotła kocioł pozaklasowy, to norma ta pierwsza ta po lewej.takaemotka.gif

W 3 klasie jeszcze kotły są traktowane tak samo, a od 4 klasy zasypowce musiały dostać fory nie dawały rady.bezradny.gif

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/norma-pn-en-303-5-2012/

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę luźny temat z poczuciem humoru, to i ja dodam 3 grosze :) 

Piszecie zasypowce, podajnikowce przepychając się przy tym.  Trzeba to trochę sprostować i nazywać rzeczy po imieniu.. :) 

Kotlem zasypowym, to nie jest tylko,kocioł gazowy, reszta to zasypowce, bo opał i tak trzeba wsypać, a różni się tylko system podawania paliwa :) 

Podajnikowce - trochę skomplikowane sprzęty, bo potrzebują różnych systemów ślimakowych, tłokowych często problematycznych, o których można się tu naczytać :) 

Kotły górnego spalania,,, hmm jak to nasz forumowy celebryta rzekł, trzeba zdelegalizować! Też jestem tego zdania, ponieważ większość pali w nich od dołu, dymiąc, kopcąc, przynosząc przy tym wstyd innym kotłom jakie są kotły ds :) 

Często widzę przewija się kocioł MPM, którego posiadam :) 

Jest to prosty kocioł z zasypem bezpośrednim, a system podawania paliwa, jest prosty jak natura przykazała, czyli grawitacyjny. To co się wypala automatycznie siłą natury prezesowa się w dół, paląc kolejną warstwę zasypu. Jest to system prosty, bo nie wymaga nawet prądu :) 

Co do dymu, to zależy, czasem jak natura zaszwankuje, to przydymi :) 

Zaznaczam, post luźny, więc bez spiny.. :) 

Acha, zaznaczam, że ja osobiście promuje palenie z buforem, ale są tacy co palą bez i sobie chwalą :) 

Edytowane przez zaciapa
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, zaciapa napisał:

Jest to prosty kocioł z zasypem bezpośrednim, a system podawania paliwa, jest prosty jak natura przykazała, czyli grawitacyjny. To co się wypala automatycznie siłą natury prezesowa się w dół, paląc kolejną warstwę zasypu. 

Wisi pod sufitem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Animus napisał:
Cytat

Sam producent dopuszcza regulację powietrza , regulację wielkości palnika , regulację wielkości zasypu i rusztu to wszystko jest na wyposażeniu kotła w 5 klasie .

 To akurat legal naciągany, wątpię, że robił dodatkowe badania na tych dodatkach,.

Można powiedzieć "swego nie znacie cudze chwalicie". Analogicznie zmiana ustalenia sterownika czasu podawania paliwa, siły nadmuchu itd. też powoduje utratę certyfikatu, bo kocioł przy takich ustawieniach nie został przebadany.

@Alewalneło2 nie widzę odpowiedzi na moje pytanie z postu #203.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to teraz zastanów się dlaczego nowe prawo budowlane, można powiedzieć promuje kotły z podajnikiem i kotły zasypowe na drewno (tak, tak kocioł zgazowujący drewno to też kocioł zasypowy).

A jak już to zrozumiesz, to sprostuj wszystkie swoje wypowiedzi dotyczące ekologicznych źródeł ciepła, a jeśli nie będziesz mógł czegoś zrozumieć to pytaj, bo jest na tym forum kilka osób, które to rozumieja, ze resztą ja też chętnie pomogę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ryni napisał:

Można powiedzieć "swego nie znacie cudze chwalicie". Analogicznie zmiana ustalenia sterownika czasu podawania paliwa, siły nadmuchu itd. też powoduje utratę certyfikatu, bo kocioł przy takich ustawieniach nie został przebadany.

@Alewalneło2 nie widzę odpowiedzi na moje pytanie z postu #203.

Nie, zasypowiec ma pracować na pełnej mocy,  więc dodatki producenta zmniejszające jego moc są legalne?

Zastanów się. 

Podajnikowiec badany na dwie moce może pracować w tym przedziale mocowym i pracuje.

Nie wiem czy wiesz co to jest PiD, do czego służy.

Początki kotłów podajnikowych, takie ustawiane miały, skromne, zwykle sterowniki.  

Nie ma potrzeby niczym teraz kręcić.

Przed sezonem włączasz przycisk na kotle, rozpalasz palnik i to wszystko przez cały sezon.

Obsługa  to:

-wysypywanie popiołu z szuflady do worka na popiół.     

-sypanie ekogrochu do zasobnika

- czyszczenie wymiennika kotła.

To chyba wszystko ze strony wytwarzania.

Ze strony odbioru instalacji też już sterowniki przejęły większość funkcji, sterują wszystkim co można spotkać w kotłowni. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež mamy od tego sezonu možliwosc užywac sonde lambda.U mnia juž doprzecywuje nadmuch na palnik,by nie bylo przeweglenego,lub niedoweglenego plomienia.Miarkownik na recznym prostszy,tylko kiedy zamknie doplyw powietrza,w komin leci CO  H2  CHx  i kociol zamkniety(lub przymkniety) nie ma certyfikatu.Dla tego bez bufora nie može miec žadna klase.Podajnikowy nie zatwara drzwiczki doplywu powietrza,czysczej dziala na malych mocach-mniej powietrza,tež mniej opalu.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Animus Zasypowiec ma procować na mocy nominalnej, czyli na mocy przy której procuje najwydajniej w domyśle ma mocy przy której ma najmniejszą emisję zanieczyszczeń i to ma sens bo modulacja mocy przy stałej objętości żaru(spalającego się węgla) jest bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa. Jednak to wcale nie oznacza, że moc nominalna jest zbieżna z tym co podaje producent, tym bardziej, że moc nominalną można zmniejszyć zmniejszając objętość żaru i tak się dzieję gdy zmniejszy komorę zsypowa i ruszt blachą zmniejszającą, analogicznie moc reguluje się w kotłach z podajnikiem, zmniejszając ilość podawanego paliwa i nadmuch, a główna różnica polega na tym, że ta regulacja odbywa się w inny sposób.

W efekcie jeśli weźmiemy pod uwagę kryteria certyfikacji kotłów wszystkie kotły spełniają je tylko w trzech przypadkach na mocy minimalnej i maksymalnej w przypadku kotłów z podajnikiem i na mocy nominalnej w przypadku kotłów zasypowych, reszta jest niewiadomą w domyśle kotły nie spełniają norm.

@bercus Wiem o tym i teraz sam widzisz jak trudno dobrze wyregulować kocioł nawet z pomocą sterownika, a w kotłach z podajnikiem jest to tym bardziej trudne, że one nie maja dodatkowej regulacji PW. Wiec tak naprawdę to jak dobrze kocioł spala i czy mieści się w normie zależy głownie od wiedzy i umiejętności właściciela.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Animus napisał:

Ale z buforem i na mocy nominalnej.

Zgadzam się zawsze  musi być jakiś rodzaj bufora bo gdzieś trzeba oddać to ciepło wygenerowane przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ryni napisał:

@Animus Zasypowiec ma procować na mocy nominalnej, czyli na mocy przy której procuje najwydajniej w domyśle ma mocy przy której ma najmniejszą emisję zanieczyszczeń i to ma sens bo modulacja mocy przy stałej objętości żaru(spalającego się węgla) jest bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa. Jednak to wcale nie oznacza, że moc nominalna jest zbieżna z tym co podaje producent, tym bardziej, że moc nominalną można zmniejszyć zmniejszając objętość żar

Ale fantasmagoria.bezradny.gif&key=771bcaa1d28f634a28ec30c

Weźmy tam  jakieś  pierwsze lepsze zaświadczenie.

Swiadectwo%20Ekoprojekt%20klasa%20MPM%20

Jak byk napisane:

Kocioł wodny typu zasypowiec DS 10 o nominalnej mocy cieplnej 10kW

Czyli moc tego kotła do pracy została określona na -  10kW

Na samym dole- kocioł przystosowany wyłącznie do pracy z mocą nominalną i buforem ciepła.

A te wszystkie dodatki co są na wyposażeniu kotła to twórczość pośrednia.

27 minut temu, marcus312 napisał:

Zgadzam się zawsze  musi być jakiś rodzaj bufora bo gdzieś trzeba oddać to ciepło wygenerowane przez kocioł.

Buforem ciepła.

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

Wisi pod sufitem.

 

Chyba tobie

9 godzin temu, marcus312 napisał:

Zgadzam się zawsze  musi być jakiś rodzaj bufora bo gdzieś trzeba oddać to ciepło wygenerowane przez kocioł.

Ale nie zaprzeczycie że nawet z buforem mogę doprowadzić do sytuacji że jest on już naładowany ciepłem  a kocioł jest w połowie pełny i albo zagotuję albo na miarkowniku i wg wszego rozumowania jest on wtedy smrodziuchem ,a tak na prawdę wszystko zależy od rozumnego palacza ,jeśli ja mam duży odbiór i duże potrzeby i kocioł nie za duży to bufor jest zbędny,odbiór w takie dni mojej instalacji to około 15kw a kocioł ma 17kw więc prawie idealnie a jakbym miał 14 kw to już w ogóle bajka ,bez żadnych przeróbek by szedł i nie wykluczam zakupu takowego jak sie będą przypieprzać za mocno w co wątpię osobiście bo jak Czech napisał ,nie ma dymu nie ma problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buforem u każdego  jest budynek instalacja CO zbiornik CWU ,podłogówka ,dla luksusu można dołożyć bufor ciepła ,ale wydaje mi się że on powoduje większe straty co przekłada się na większe zużycie opału .Kocioł podajnikowy u mnie np spala mniej niż zasypowy  DS.

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ma większą sprawność to mniej spala. DSy sprawnością nie grzeszą.

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale ja się spotkałem z tak wieloma zawiedzionymi palaczami związanymi z podajnikami że trudno to ignorować,wam pasują podajniki i ok ale dlaczego tak mocno czepiacie się nas i naszych kotłów skoro nam pasują,a jak komuś nie pasują staramy się mu pomóc co w większości się udaje,2 lata temu kolega jeden z nas był też zawiedziony a teraz po paru przeróbkach jest szczęśliwy i o to chodzi a co do sprawności to teoretycznie i nasze mpm-y 5 klasy i podajniki mają podobną,a różnice w spalaniu na korzyść jednego czy drugiego zależy przeważnie od palacza,zaletą naszych jest to że możemy spalać i węgiel i groszek i drewno i zrębkę i trociny ,brykiety itp,i tu obniżyć koszty i nie być zależnym od jednego słusznego opału

Edytowane przez maronka
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że to ciągle jeden i ten sam kocioł a spalanie różne w zależności czy jest jako DS czy podajnikowy zawsze wychodzi mi mniejsze spalanie na podajniku o GS to już w ogóle nie ma co porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w DS dobrze przerobionym zgazowuje się paliwo, a nie spała jak na przysłowiowym ognisku to żaden podajnik nie ma startu do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgazowuje :):):)
Podajnikowiec  przebija DSa sprawnością oraz mniejszym spalaniem, stała temperaturą w domu, i dużo mniej wymagającą obsługą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 14.12.2020 o 16:09, maronka napisał:

U nas w mpm-ds też jest 50% taniej do śmieciucha gs,ale bardzo dużo ludzi spala bardzo dużo w podajnikach np. kumpel u rodziców 8 ton ekogrochu po 1000zł na 140 m domu -przedwojenny nieocieplony

Ja mam odwrotne odczucia , w zasypowcu nie palisz nonstop tylko przeważnie rozpalasz kiedy ci się chce lub musisz a podajnik idzie cały czas i tylko straty uzupełnia , teraz w podajnikowcu palę zdecydowanie mniej niż w zasypowcu o komforcie z grzeczności nie wspomnę . 

ps na górniaka też nie powiem złego słowa bo to bardzo wydajne bydlaki to raz a dwa że spalą wszystko co mu wrzucisz i szukasz najlepiej najmocniejszy nawet silnie koksujący węgiel a potrzecie no tu już zdecydowanie gorzej bo one lubią pokopcić taki ich urok ,  miałem górniak teraz podajnikowca a w nowym starym domu dla syna założyłem mpm-a ale nie mogę wiarygodnie nic powiedzieć jeszcze bo dom zimny instalacja co bez sensu itp ,to kiedyś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Alewalneło2 napisał:

Zgazowuje :):):)
Podajnikowiec  przebija DSa sprawnością oraz mniejszym spalaniem, stała temperaturą w domu, i dużo mniej wymagającą obsługą.

Pomijając twoją osobowość, możesz to jakoś potwierdzić argumentami, bo ja z doswiadczen swoich jak i, z otaczającego mojego środowiska widzę to, w odwrotnym kierunku.. :) 

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marcus312 napisał:

Buforem u każdego  jest budynek instalacja CO zbiornik CWU ,podłogówka ,dla luksusu można dołożyć bufor ciepła ,ale wydaje mi się że on powoduje większe straty co przekłada się na większe zużycie opału 

Przy nominalnej mocy cieplnej z buforem, średnia wartość temperatury wody na wylocie z kotła (woda z rury zasilającej ładująca bufor) powinna zawierać się w przedziale 70-90*C przy czym średnia różnica temperatury wody wylotowej i powrotnej powinna zawierać się w przedziale  10-25K.

Tak się uzyskuje wysoką sprawność  kotła zasypowego.

Cytat

.Kocioł podajnikowy u mnie np spala mniej niż zasypowy  DS.

Nie pisz im tego i tak nie napiszą, że zasypowiec jest bee.. posądzą cię za to, że nie umiesz palić w zasypowcu. 

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.