Skocz do zawartości

JankoM

Forumowicz
  • Postów

    51
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana JankoM w dniu 5 Listopada 2013

Użytkownicy przyznają JankoM punkty reputacji!

Osiągnięcia JankoM

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

1

Reputacja

1

Odpowiedzi społeczności

  1. Przeglądając forum doszedłem do wniosku że brakuje forumowiczom w tym i mnie informacji o programach do prostego rysowania instalacji grzewczych. Pojawiają się rysunki rysowane w Wordzie ,Paincie i innych edytorach a było by dobrze znaleść jakiś prosty program do rysowania nawet nie rysunków technicznych a rysunków poglądowych. Jakie programy polecacie ??Oczywiście oprócz znanych gigantów . :D
  2. Super pomysł z tymi kolektorami -może pochwalisz się jak wyglądają ,podpowiesz z czego je zrobić. :D. Noszę się z zamiarem zrobienia takiego kolektora ,niestety brakuje motywacji, latem podgrzewam wodę w bojlerze piecem gazowym i napewno kolektor przynajmniej wstępnie podgrzał by wodę.
  3. Czyli będzie docelowo tak jak u mnie wygląda kotłownia . :D Mam piec weglowy podłączony przez wymiennik do obiegu grzejnikowego.Zastosowałem jednak zawór 4 drogowy ,może to błąd ale mam większy wpływ na regulację temperatury na kotle i zasobniku cwu (z tego korzystam gdy palę w węglowym czyli zimą) . Po stronie grzejnikowej jest wpięty piec gazowy Vitopend 100 z drugim zasobnikiem cwu oraz sterownikiem znajdującym się w pokoju dziennym (z tego latem -cwu :P ). Jeśli palę w piecu węglowym a temperatura w domu spadnie poniżej 18 stopni (taką temperaturę mam ustawioną na sterowniku),a tak dzieje się jeśli nie ma nikogo w domu dłuższy czas włącza się piec gazowy . Początkowo myślałem że będę potrzebował jakiegoś dodatkowego sterowania kotłem gazowym ale wszystko śmiga bez tego. Opisy różnych sposobów sterowania takich dwóch pieców można znaleść m.in.na elektroda.pl. U mnie węglowa wygląda to tak http://forum.info-og...__fromsearch__1 ,gazowa w pomieszczeniu obok :blink:
  4. JankoM

    Ciepłomierz

    Przestudiowałem cały wątek ,jest tutaj dużo wiedzy do wykorzystania :rolleyes: ,na tej podstawie usystematyzowałem to co wiem. Tak więc : Mimo wielu wypowiedzi które są przeciw montażowi ciepłomierza postanowiłem go zainstalować -lubię wiedzieć ile zużywam energii :P ,może mi to pomoże w podjęciu decyzji o przejściu na ogrzewanie gazem ziemnym. Ciepłomierz do którego mam dostęp jest do montażu na powrocie,przepływ 0.6 m3/h,przyłącze 1 cal,dwa czujniki temperatur na przewodach. Koledzy sugerowali że jeśli podłączę ciepłomierz za wymiennikiem (a zdjęciu jako 2) będzie to pomiar cząstkowy i tu się zgadzam ,będzie to tylko pomiar C.O. bez CWU ,podobny pomiar w miejscu oznaczonym jako 3 lub 4 Całkowity pomiar C.O i CWU byłby w miejscu oznaczonym jako 1. Widzę że kilka osób ma zamontowane ciepłomierze więc proszę o podpowiedz które miejsce było by najlepsze . Przy okazji może pokażecie Panowie jakie i w którym miejscu instalacji macie ciepłomierze zamontowane ,to napewni pomoże innym w podjęciu decyzji o montażu.
  5. JankoM

    Ciepłomierz

    Moja prośba o pomoc w sposobie i najlepszym miejscu montażu ciepłomierza utoneła w dyskusji wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :D . Pozdrawiam
  6. JankoM

    Ciepłomierz

    Cieszę się że temat ciepłomierza wywołał taką dyskusję :D . Ciepłomierz najlepiej chyba zamontować na powrocie z grzejników ,gdzieś przed lub za pompą.Na obiegu pierwotnym wydaje się że pomiar może być trochę niedokładny ale mogę się mylić,tam też na zasilaniu było by najwięcej miejsca na montaż. Narazie śnieg mnie zasypuje ,trzeba brać się za szuflę :angry: .
  7. JankoM

    Ciepłomierz

    Instalatorem byłem ja :ph34r: . Wymiennik był potrzebny bo w obiegu kotłowym jest woda a w grzejnikowym płyn. link do mojej kotłowni B) http://forum.info-og...902#entry102902
  8. JankoM

    Ciepłomierz

    W którym miejscu najlepiej wstawić ciepłomierz tak aby było jak najmniej demolowania instalacji ,za czy przed wymiennikiem.
  9. JankoM

    Ciepłomierz

    :D Te które ja znalazłem mają przepływ max 0.6 m3/h ,najlepiej aby miały przyłącze 1 cal ,wtedy nie musiałbym robić przewężenia na powrocie :D . Pompa c.o to grandfos UPS 24-40 i chodzi na pierwszym biegu.
  10. JankoM

    Ciepłomierz

    Zastanawiam się nad zamontowaniem ciepłomierza na instalacji c.o- tak dla własnej ciekawości :P ile mój dom potrzebuje energi na ogrzanie ,poradzcie czy warto a jeśli tak to jaki ciepłomierz polecacie
  11. Ten parametr jest nie do uzyskania np.w górach (tam mieszkam :D ) gdzie przeważnie jest woda miekka o odczynie poniżej ph 7,przeważnie 6.5 do 5.5 ph a niekiedy i niższym. ;) Miękka woda może też powodować rozpuszczanie się jonów miedzi, co nie ma wpływu na trwałość rur,ale powstają zacieki na urządzeniach sanitarnych (co zaobserwowałem u znajomych którzy mają wodę poprowadzoną w miedzi) ,w mojej instalacji zastosowałem do rozprowadzenia wody rury z polibutylenu.
  12. Nie jest to jeden obieg. Zabezpieczyłeś płaszcz, przed wysokim ciśnieniem. Nie do końca się zrozumieliśmy ,chodziło mi właśnie o obieg grzewczy. Natomiast w zasobniku masz wodę, która się podgrzewa i zwiększa swoją objętość. Zgadza się dokładnie to co napisałeś,z tym że naczynie wyrównawcze( koloru niebieskiego)dla wody użytkowej jest za scianą w kotłowni gazowej na przewodzie wody zimnej .
  13. Zawór 4D może zostać tak wpięty? Pompa ładowania zasobnika była przewidziana ale okazało się że bez problemu zasobnik dwupłaszczowy w obecnym układzie nagrzewa wodę do temperatury 65 stopni,bo tak mam ustawiony regulator . Zasobnik ładuje się głównie w czasie gdy pompy C.O. nie pracują a jest to zakres między 63 a 67 stopni, tak mi wyszło z doświadczeń ,przy niższj temperaturze na piecu faktycznie brakowało trochę ciepłej wody. Odpowietrzniki nad zasobnikiem dołożyłem już w eksploatacji tak było wygodniej ,poprzednio były tam zwykłe odpowietrzniki. O który zawór dokładnie chodzi. W którym miejscu dokładnie trzeba by zamontować tą pompę?? Farba pozostała z malowania w pokoju mojej młodzieży więc wykorzystałem :P kasetony na suficie to też odpady . Naczynie na zasobniku jest konieczne???Jest przecież naczynie wyrównawcze na piecu a jest to jeden obieg. Trafiłem też na wątek dotyczący przeróbek tego kotła muszę go przestudiować ,głównie chodzi mi o zmniejszenie komory zasypowej podczas palenia węglem. :rolleyes:
  14. Witam Wszystkich Jestem nowym na tym forum ale trochę tematów przeczytałem i postanowiłem poprosić forumowiczów o ocenę kotłowni którą sam zrobiłem,zaznaczam że nie jestem fachowcem z branży więc proszę o wyrozumiałość jeśli zrobiłem duże błędy. :D Piec to JUNKERS Supraclass K 32-1 S62 na drewno ale palę także węglem o wielkości orzech. Część do wymiennika jest napełniona wodą natomiast za wymiennikiem płynem a to z tego względu że dom po wybudowaniu stał kilka lat nie zamieszkały i był ogrzewany wiszącym piecem gazowym Viessman 24KW,który zresztą wisi dalej w drugim pomieszczeniu i jest wykorzystywany gdy wyjeżdżamy na kilka dni. Obieg pieca jest otwarty natomiast kaloryfery i piec gazowy obieg zamknięty. Wymiennik c.w.u dwupłaszczowy 160 litrów. Proszę o sugestie co zmienić ,co jest źle zrobione jak to usprawnić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.