Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Co do tego węgla to mam dwie odmienne opinie. Na starym sterowniku i na SKZP02. Na starym piec był czarny, sadzy w cholerę i mało popiołu. Na SKZP02 piec jest siwy, sadzy 0 i mało popiołu. Tak to wygląda.

W węglu jest sporo kamieni

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo747 napisał:

nie router z funkcją repeater tylko router lub repeater z funkcją klient 

Kolego własnie router z funkcją repeatera  ponieważ odbiera sygnał  z innego rutera ma 4 porty lan do dyspozycji i jednocześnie router ten już rozsyła sygnał dalej czyli poszerza zasięg swojej sieci w piwnicy  router który koledze posłałem jednocześnie odbiera i wysyła sygnał  ( co według ciebie znaczy repeater ?  bo wedle mnie klient i nadawca )  wydaje mi się ze router o którym pisze ma większe zastosowanie niż sam router z funkcją klient , ogranicza go to da samego odbioru i rozsyłaniu po lan a tak to ma tez i wifi w kotłowni

 

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie jestem zadowolony z niego. Co do mocy to nie wiem jak to potwierdzić . Wydaje się być mocny Kierowałem się opiniami z internetu bardziej niż jakimś doświadczeniem .
Nie potrafię jakoś go ustawić . Albo spiekalność jest jakaś duża albo mój piec się nie do końca nadaje do tego typu groszku. Powyżej 23-24 procent już zaczynaja się spieki robić . Mam w zasadzie bardzo wąski zakres nastaw ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem KGM GOLD na początku tego roku i też bardzo się spiekal

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawcą, dopiero 2 sezon męczę sterownik, na spieki w moim przypadku jest kilka sposobów: częste podawanie opału w małych dawkach, powietrze jak najniżej - aby nie kopciło przy 10%, dodawanie wapna palonego do opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zmniejszenie czasu podawania zwiększy jego częstość. Ale główną przyczyną powstawania spieków wg mnie jest modulacja 100%, rozgrzanie węgla prawie do białości a potem schłodzenie tego, bo spadamy na minimalną modulację przy której wentylator ledwo dmucha. Dodatkowy tego efekt - będzie kopcić.

Dużo też zależy oczywiście od węgla, więc uniwersalnej zasady tutaj nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ogóle czegoś brakuje wam w tym sterowniku?

Np. taki tryb dogrzewania wody z modulacją. Tzn sterownik włącza pompę CWU na krótkie okresy czasu (powiedzmy 30s), żeby powoli podładować bojler. Jak na początku bawiłem się sterownikiem, to przy dużych przestrzałach włączałem na chwilę pompę, co schładzało mi piec, a jednocześnie powoli podgrzewało zbiornik. Nie wiem tylko jak to by wpłynęło na żywotność pompy.

Przy dużych spadkach oczywiście praca w trybie ciągłym, ale żeby podtrzymać to 50C. Można oczywiście ustawić histerezę na 1C i będzie ciągle podładowywać, ale to zajmie znacznie więcej czasu niż 30s. A tutaj chodzi po prostu o wpompowanie gorącej wody do wymiennika i zostawienie tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli proces spalania jest właściwy i odbiór ciepła z kotła jest stały, to żadnych dużych przekroczeń, ani spadków temperatury kotła być nie powinno, a temperatura oscyluje wokół zadanej. Jeżeli takowe duże wahania temperatury przy stabilnym odbiorze są, to do regulacji mieszanka paliwo/powietrze. I nie ma co wydziwiać z załączaniem pompy na 30 sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli proces spalania jest właściwy i odbiór ciepła z kotła jest stały, to żadnych dużych przekroczeń, ani spadków temperatury kotła być nie powinno, a temperatura oscyluje wokół zadanej. Jeżeli takowe duże wahania temperatury przy stabilnym odbiorze są, to do regulacji mieszanka paliwo/powietrze. I nie ma co wydziwiać z załączaniem pompy na 30 sekund.


@Jockey a co Ty proponujesz w mojej sytuacji.?

Niestety zmniejszenie mocy kotła nic nie dało ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Jockey napisał:

Jeżeli proces spalania jest właściwy i odbiór ciepła z kotła jest stały, to żadnych dużych przekroczeń, ani spadków temperatury kotła być nie powinno, a temperatura oscyluje wokół zadanej. Jeżeli takowe duże wahania temperatury przy stabilnym odbiorze są, to do regulacji mieszanka paliwo/powietrze. I nie ma co wydziwiać z załączaniem pompy na 30 sekund.

U mnie już działa stabilnie. To było przy rozruchu sterownika. Ja po prostu wyciągam pewne wnioski z obserwacji tego co robiłem. Zdziwiło mnie tylko, że krótkie odpalenie pompy CWU potrafiło podbić temperaturę.

@JockeyPrzecież napisałem, ze chodzi mi o możliwość podbijania temeperatury CWU, a nie stabilizację temperatury pieca.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michaelkw przy stabilnym odbiorze oscylacja zamyka się w jednym stopniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey u mnie notorycznie, cyklicznie temp. zadana spada sr. o 1 C, takze o 1,5 a nawet (rzadko) o 2 C.

Nie wiem co zrobić żeby sterownik zatrzymał spadanie temp. jak najszybciej bo spoada szybko a rośnie długo i spalanie w góre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres z dzisiaj, temperatura kotła zadana 47" bo na grawitacji jak na razie nie mogę dodać wyżej bo kocioł się odstawia. Instalacja bez pomp 100% grawitacja.

 
 

20191213_125222_HDR.jpg

20191213_125056_HDR.jpg

Edytowane przez cez19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj testuję jeszcze pewną koncepcję związaną z przesuwaniem krzywej modulacji. Tak żeby to było łatwe do zrozumienia. Oczywiście to jest ustawianie stosunku podawania paliwa do powietrza.

Wcześniej mój piec chodził ze średnią modulacją na poziomie 60 i węgla na retorcie było tyle co trzeba. Teraz podbiłem modulację do średniej 75 i węgla jest coraz więcej (bez zmian oczywiście innych parametrów). Parę osób na forum próbuje zmniejszać nawęglanie korektą albo zwiększając potencjał podajnika.

Jeżeli piec moduluje średnio powyżej 50% i są takie problemy jak opisałem, to wystarczy podbić minimalne (ewentualnie razem z maksymalnym) powietrze, czyli przesunąć wykres napowietrzania do góry. To spowoduje, że na niższej modulacji będzie dmuchał mocniej. Ponieważ modulacja będzie niższa, to węgla na palnik powinno podawać mniej.

Wydaje się to logiczne. Koncepcja wydaje się słuszna, bo skoro średnią modulację udało mi się podbić, to i powinno mi się udać wrócić do poprzedniego poziomu. Dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Michaelkw napisał:

@mkwapisz masz glowice termostatyczne?

W zasadzie to nie. Tylko na dwóch grzejnikach, co przy 15 sztukach jest praktycznie niczym. Ale ja mam zwaloną instalację, bo mam bardzo niską temperaturę na powrocie i bez przeróbek nie da się tego podnieść. Dlatego na początku miałem takie problemy z konfiguracją sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak to teraz schodzi, przy przesunięciu powietrza o 1% na obu końcach w górę

20191213_Modulacja.thumb.jpg.d6d369331c7d7c66b36d57eaaf33ad8c.jpg

Nic innego nie ruszając zmniejszyłem w ten sposób podawanie węgla na palnik. Przez dwa tygodnie, udało mi się wyrównać pracę sterownika i obniżyć średnią spalin o ponad 20C. Było o co walczyć.

A poniżej diagnostyka u mnie.

20191213_Diagnostyka.thumb.jpg.444a14e464e376b9b6ab04f1a1f8f9b5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mkwapisz napisał:

Przez dwa tygodnie, udało mi się wyrównać pracę sterownika i obniżyć średnią spalin o ponad 20C

Nie odbierz tego za czepianie :) . Tylko czy udalo się obniżyć spaliny czy poprostu udalo sie ustawic naweglenie tak by powietrze lecialo sobie przez mała ilosc zaru . Taki drobny szczegół . Widac że już coś jest na prostej . A czytajac Twoje posty odnosze wrażenie że za dużo tam jest magi a za mało wegla :). Kombinujesz I to cenie tylko wszystkiego nie przeskoczysz niestety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, cez19 napisał:

Wykres z dzisiaj, temperatura kotła zadana 47" bo na grawitacji jak na razie nie mogę dodać wyżej bo kocioł się odstawia. Instalacja bez pomp 100% grawitacja.

20191213_125056_HDR.jpg

Mała powierzchnia do grzania. Tak patrząc po wykresie, to piecyk przechodzi z modulacji minimalnej na maksymalną i z powrotem w 30min. Minimalna modulacja jest na 5%? Jeżeli masz możliwość obniżenia powietrza to spróbuj z metodą którą pokazałem wyżej. Możesz zmniejszyć tylko maksymalne, albo oba, o ile na tym minimalnym pali ci dobrze i zmniejszenie go nie wpłynie na dobre spalanie.

Tylko trochę zwiększy ci się podawanie paliwa na palnik, więc kontroluj to co się dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, powietrza nie mogę dać poniżej 8% - WPA6, max daję nie więcej niż 25%, nie skarżę się bo jest bardzo dobrze, spalanie max 10kg/24 średnio 7.

Edytowane przez cez19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, FAFAŁ napisał:

Nie odbierz tego za czepianie :) . Tylko czy udalo się obniżyć spaliny czy poprostu udalo sie ustawic naweglenie tak by powietrze lecialo sobie przez mała ilosc zaru . Taki drobny szczegół . Widac że już coś jest na prostej . A czytajac Twoje posty odnosze wrażenie że za dużo tam jest magi a za mało wegla :). Kombinujesz I to cenie tylko wszystkiego nie przeskoczysz niestety :)

Generalnie każdą zmianę staram się uzasadnić. Więc powinieneś wiedzieć dlaczego tak robię. Kopczyk staram się utrzymać na tym samym poziomie, więc nie jest to czynnik który wpływa na ustawienia. Może moje pierwsze decyzje były błędne, ale teraz potrafię doś precyzyjnie ustawić ten piec

Pierwszym moim celem było maksymalne "spowolnienie" sterownika, żeby za szybko nie reagował na zmiany. Zamiast obcinać mu zakres modulacji, przyciąłem moc palnika i przeskalowałem parametry. W tym nie ma żadnej magii.

Teraz moim celem jest zachowanie stabilności pracy sterownika przy podbijaniu temperatury CO. Cały czas problemem moim jest ładowanie CWU. Niezależnie co ustawię w sterowniku, minmalna temperatura kotła jest ustawiana przy tym na 57C (palę w priorytecie CWU, a CO przechodzi w tryb grawitacyjny)

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest spoko jest kopiec jest zar jest impreza . Tylko czemu magia ? Bo . Generalnie moja retorta jest niby 18kw . Dobrze mi się ją stroi na 17 . Tu parametry jak kalorycznosc to potwierdzaja . Czemu potwierdzaja ? Bo zwyczajnie normalnie na świecie watpie by producent dawał tak dobry i mocny groch . Ktory sięga gornej polce kalorycznosci . Tu @Jockey dobrze podaje ze polowa pomiędzy dolem a maksem kalorycznosci . Ja powiedziałbym że ta polowa to maks w który musimy juz wierzyc . No dobra polecialem hihi z tekstem . Wracamy do palnika . Stroje go na sile już na 18 . Sile bo jak pisalem w ta kalorycznosc jest umowna :) .  Testujac  ustawienia wystarczy że zabiore mu 2kw i już robi się plasko . Co z tego że sterownik pokazuje ileś mniej jak to są już parametry całkowicie odbiegające od normalnych . Moim zdaniem powinno się dążyć do ustawien takichac jakie sa realne I nie robic za duzo magi . Są przypadki ze debil producent bo inaczej nie mozna nazwac kogos kto wklada wielki palnik mocowo raz wiekszy do malego kotla . Jednak w innym wypadku jak mamy to dobrze dobrane czyli moc kotla 20 palnik 22. To klepiemy 22 w sterownik ustawiamy powietrze i wszystko grac juz powinno . Kazdy palnik ma swoj zakres mocy i nie da się zrobic z krowy cielaka . Sory .Nie da sie . I dalej  co ? masz prawidlowo zaweglony palnik to on Ci dalej dziala z ta sama moca jak wczesniej a tylko ster pokazuje polowe mniej .ot tyle :).dziękuję za wytrwalosc i przeczytanie powyższej treści :)

Edytowane przez FAFAŁ
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.