Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Oldek napisał:

Po tej strzałce przy temp. zadanej. Ona oznacza że kocioł pracuje z temp. obniżoną. Obniżenie na kocioł masz 2 stopnie. A obniżenie nastąpi jeśli kocioł będzie pracował w programie czasowym. W karcie Kocioł, w Opcjach masz temp. obniżenia 2, a w trybie pracy, program czasowy nie stała temp.

No wlaśnie wcześniej tego nie było .a jak fahura zakładał siłownik to gmerał w ustawieniach i po tym właśnie pojawiła się strzałka i samoczynne spadanie temp. Spróbuje jeszcze podnieść temp kotła do 60* jak sugerowano i zobaczymi co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie dotyczące wentylatora elektronicznie komutowanego - czy będzie on działał z tym sterownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2021 o 20:25, Oldek napisał:

A która klasa będzie u mnie ?

Średnia modulacja ok 36,67% z 30kW, czyli ok 11kW, co na dobę daje 264kWh

264kWh -> 950MJ. Kocioł spala mi 33kg węgla, więc wychodzi mi, że węgiel przy 100% sprawności miałby 28,8MJ/kg

Węgiel który teraz dopalam to zwykły Pieklorz >26. Jeżeli założyć że ma 26, to sprawność spalania 28,78/26 wynosi 110%, przy 28- 28,78/28 wynosi 102%. Powiedziałbym że tak całkiem nieźle jak na 3 klasę.

Gdzie mój błąd w tym rozrachunku ?

Jeżeli masz Brager BCA-02 to lepiej analizować średnią moc, ponieważ moc jest korygowana przez analizator spalin ilością paliwa. U mnie średnia  sprawność z tygodnia 90% (palę Sztygarem 26-28MJ) przyjąłem 27MJ. Wyniki w zależności od dnia od 80,7 do 98%.

Jak ze strony pobierać dane w formacie xls lub innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji w pliku, ja robię to na piechotę. Całkowite spalanie, modulacja, moc i temperatury na zewnątrz. W sterowniku moc jest obliczana moc*0,01*modulacja, u wojszyma inaczej. Kiedyś mi odpisał że uwzględnia korekty kaloryczności. Loguje sobie 2 moce kotła, wojszyma i ta z obliczeń. Ta druga oczywiście sama się liczy, podobnie jak inne dane 🙂. Wychodzi z tego całkiem niezły dziennik palacza. Prowadzę go 3 rok.

 

xls.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek szacun, za cholerę by mi się nie chciało. Po całym dniu pracy w tabelkach nie mogę patrzeć na Excela😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, cudów nie ma. Notował - nie notował, jak nie włożysz do pieca to ciepło nie będzie 🙂

Ja z innej beczki. Pytanie może i głupie się wydawać, ale odpowiedzi proszę jak najbardziej poważne: Co daje wpisanie do sterownika innej mocy kotła niż jest faktyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej węgla na palniku i mniejszą moc. Oczywiście należy dostosować na nowo powietrze. Przydaje się przy skopanych instalacjach bez ochrony powrotu, gdzie jest duża delta między zasilaniem i powrotem. Można trochę ustabilizować pracę i wyeliminować odstawianie się kotła w czuwanie. Ja nie jestem zwolennikiem takiego sposobu obniżania mocy maksymalnej. Jeśli nie potrzebuję pełnej mocy to lepiej moim zdaniem obciąć maksymalną modulację na np. 70%. W razie co można łatwo odblokować całą moc bez ponownego ustawiania wszystkiego. 

Edytowane przez MrWolf
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wysterowanie palnika na 16 kw (papierowa moc to 18) nie było problemu . Problemy robia się przy oslabieniu ciagu . Wtedy albo iść z kaloriami do góry lub odjecie mu mocy . Aktualnie jest 15 kw i wolny wiatr . Opal to czarna perla majacy tendencję do klejenia popiolu . Mniejsza moc i delikatna dmuchawa zmniejszyła do minimum klejenie popiolu . Mógłbym podniesc moc o jeden lub dwa kw ale spala się bez problemu to nie będę cudowal . W moim przypadku duży wplyw miał ciąg kominowy i usilna praca sterownika na minimalnej mocy , co skutkowalo czasem sypnieciem opalu do popielnika . No i opal który mozna szybko spalic bez klejenia lub opal który trzeba troszke potrzymac na palniku .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia dužo to pomoglo na przewymiarowanym kotlu do ogarniecia przegrzewania i stabilizacji pracy.Zeszlem z 25 do 15(wiecej nigdy nie potrzebne).Potrzebne dostroic wiatrt odpowiedno innej mocy.% wzrastu i spadku mocy sa przy dobrym dobraniu podstawowej mocy odpowiadniejsze zapotrzebowaniu i calkowo piec szmiga liepiej i dužo stabilniej.Zamiast wymiany kotla na mniejszy jest to dobra proteza,straty ale nieogarnie.Te bedziem placic do konca žycja tego mamuta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podłączenie czujnika pogodowego do sterownika SKZP 02 jest wymagane ? Posiadam taki czujnik, obecnie nie podłączony. Zastanawiam się czy podłączyć go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wymagane, choć jego posiadanie daje dodatkowe możliwości. Sterowanie temperaturą CO od korekty pogodowej oraz możliwość automatycznego włączania i wyłączania obiegów grzewczych w zależności od temperatury zewnętrznej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 8010 napisał:

Panowie, cudów nie ma. Notował - nie notował, jak nie włożysz do pieca to ciepło nie będzie 🙂

Ja z innej beczki. Pytanie może i głupie się wydawać, ale odpowiedzi proszę jak najbardziej poważne: Co daje wpisanie do sterownika innej mocy kotła niż jest faktyczna?

Zmniejszasz moc, czyli ilość dostarczanego węgla przy zachowanym ustawieniu nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycję nowej lub zmiany starej funkcji w sterowniku. Zmieniłem opał i poświęciłem nieco więcej czasu na ustawienia. Wpisałem kaloryczność i potencjał. Ustawiłem powietrze dla max i min modulacji, a następnie dla 70,50,30,20%. Popiół bardzo dobry, w kotle prawie siwo, małe spalanie - ale.

W czasie wzrostu modulacji palnik był przetleniony, w czasie spadku lekko kopcił. Zareagowałem ustawiając opóźnienie powietrza. Efekt. Przy wzroście modulacji palnik zdążył się nawęglić a przy spadku przestał kopcić. Jeden problem rozwiązany ale powstał nowy. Przy spadku temp kotła opóźnienie powietrza opóźnia również wzrost temperatury i modulacja jeszcze bardziej się podnosi. W efekcie kocioł się rozpędza, osiągnie temp żądaną i modulacja zaczyna spadać. Na palniku jest sporo opału a opóźnienie powietrza powoduje wzrost mocy mimo, że modulacja spada. W efekcie kocioł przebija temp żądaną o 2-3°.

Nie posiadam analizatora ale śledzę wątek SKZP+Brager i znam początkowe problemy, gdy obiektem korekcji było powietrze. Obecnie korygowane są dawki opału i wszystko pracuje bardzo dobrze.

Moja propozycja to zmiana korekty powietrza jaką jest ,, opóźnienie powietrza" na korektę dawki opału. A jak to sobie wyobrażam. W ustawieniach podajnika ustawiamy czas podawania min i max, czyli dla 20 i 100% modulacji. Zamiast czasu opóźnienia ustawiali byśmy wielkość korekty podawania 10,20,30,40,50%.

Przypuśćmy, że czasy podawania min i max to 3 i 8s, a korekta podawania to 40%. Przykłady.

Dla wzrostu modulacji wyliczony czas podawania to np. 4 lub 6s, po korekcie 5,6s lub 8s. Dlaczego 8 a nie 8,4, ponieważ 8s to max czas podawania.

A teraz to samo dla spadku modulacji. Wyliczony czas podawania to 4 lub 6s, po korekcie 3s lub 3,6s. Dlaczego 3 a nie 2,4, ponieważ 3s to min czas podawania.

Obserwując palnik korygowałem ilość podawanego opału. Opóźnienie powietrza ustawione na ,,0"

Przy szybkim wzroście modulacji, gdy podajnik podał opał naciskałem raz dodaj paliwa w oknie ,,Rozpal Wygaś". Po 3-5 cyklach podawania z dodatkowym opałem palnik był nawęglony.

Przy szybkim spadku modulacji zatrzymywałem podajnik na 2-4 min aby opał na palniku mógł się wypalić.

Druga opcja na korektę podawania. Jeśli zachodzi potrzeba to sterownik zmienia modulację w odstępach co 20s.

Max korekta mogłaby wynosić 50%. Przy wzroście modulacji. Jeśli między podaniami opału modulacja wzrosłaby o 2, 5, 10%, to korekta podawania wynosiłaby +20, +50, +50%. Analogicznie przy spadku modulacji. Dawki opału byłyby zmniejszane proporcjonalnie do wartości jej spadku, max do 50%.

Korekta dawek opału jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem niż korekta powietrza.

Co myślicie o mojej propozycji? Może ktoś ma inny pomysł na to jak korygować dawki opału. Uważam, że temat jest wart dyskusji. Nie każdy posiada Bragera.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pomocyklimosz czystość na sciankach i mozesz dać zawirowywacze . To nie reklama jak by co .

https://www.centralne.co/zawirowywacz-do-kotla-kmw23kw-id-2756

Można samemu zrobić takie z blachy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to dokładnie wyczyścić kocioł. Jak jest czysty to generalnie kwestia manipulacji nadmuchem. Ja bardzo kombinowałem w tym temacie i w końcu ustaliłem, że tak musi być (po prostu konstrukcja kotła była taka a nie inna).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.