Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rób pochopnych ruchów, zacznij od bardzo małych wartości korekty dmuchawy, zaobserwuj zmiany i jakie są reakcje Twojego palnika na korekty dmuchawy ze strony analizatora.

Nie miej do nikogo pretensji, że nikt Ci na małych mocach filmów nie udostępnia, wiesz najłatwiej to jest pokazać niski tlen, gdy palnik idzie 20min. na 100% mocy i z 20% (!) korekcją powietrza wink.gif

na niskich mocach już tak elektryzująco to nie wygląda, więc po co to pokazywać...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa ale głównie o te mocne minimalne chodziło. Będę się bawił jeszcze z tydzień i zobaczymy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jakbym będzie wyglądać. Mam jeszcze zamówione uszczelki do rusztu te z tylu rusztu bo wyczytałem ze ktoś miał problem z tym na małych mocach a ja pewnie już nie mam tych uszelel bo ruszt wyciągałem, dodatkowo zamówiłem uszelke na ta klapkę od czoła palinka. Całe zmówienie będzie kosztować może z 50zl z przesyłka prosto od Technix Pleszew. Zamówiłem tam 4 uszczelki od czoła palnika 5zl sztuka i 1mb taśmy do rusztu z tylu za 5.50zl mb. To 25zl plus koszt przesyłki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Węgiel to sobianek lew


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie aktualnie wykorzystanie mocy jest wysokie,nie mam przewymiarowanego kotła jak kolega Jockey, więc o tej porze roku to modulacji na niskiej mocy u mnie nie ma. To dopiero na wiosnę, jak zapotrzebowanie spadnie <20kg na 24h ,teraz to mi moduluje w górnych zakresach. Palnik i kocioł mam ustawiony na max 15kW

IMG_20201126_071920512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nawet nie wiedziałem, że mój kocioł 12kW jest przewymiarowany, cóż uparłem się na taki, bo wszyscy producenci z Pleszewa u których byłem wybierając kocioł, wciskali mi min. 20kW... weź Pan większy - będziesz Pan zadowolony, a tak to nie wiadomo laie_67.gif

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz większy palnik a jak pokazywałaś chodzi Ci głównie na 3kW

U mnie aktualnie na widełkach 12-15kW

 

O to mi chodziło, bo stwierdziłeś, że ktoś sobie na 20minut wrzuca na modulację wysoką. Jak widzisz 12h i nic takiego nie ma miejsca.

 

Musimy brać poprawkę na to, że kazdy ma inny dom, mamy różne palniki i różne wykorzystanie mocy.

 

Myślę Jockey, że posiadając retorte, która zmodyfikowaleś aby Ci na tych 2,5-4kW dobrze pracowała byłbyś w stanie pomóc kilku osobom z podobnymi palnikami, u Ciebie zdaje się stalkotu/Komster palnik siedzi?

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz proszę Cię, nie odbieraj wszystkiego co piszę w tym wątku tak personalnie, nie odnosiłem się do Ciebie odnośnie filmów z tlenem na mocy max. (nawet nie wiem, czy coś takiego pokazywałeś)

Tak, pokazuję w swoich filmach pracę na niskiej mocy, bo uważam to za największe wyzwanie i największą trudność w osiągnięciu przyzwoitego spalania na niskiej mocy, a zazwyczaj nasze kotły na takiej pracują. Teraz od tygodnia zrobiło się chłodniej więc i moc średnia od razu poszła do góry.

Uważam, że ludziom trzeba właśnie pokazywać, że na niskiej mocy jest gorzej i że jest trudno, a nie zamazywać obraz niskim tlenem na wysokiej mocy... bo ludzie czują się w ten sposób zawiedzeni współpracą z analizatorem (delikatnie to ujmując)

Pomagam na tyle, na ile mogę i potrafię. W moich filmach jest zawarte całe moje doświadczenie. Pokazuję jak jest w rzeczywistości. Wiem też, że nie każdemu to się podoba - takie prawa demokracji wink.gif

Jeśli ktoś uważa, że jest w nich coś wartego uwagi i godnego zastosowania u siebie w kotle, to może z tego dowolnie korzystać.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, większość prawidłowo dobranych kotłów jak wskazuje Instytut Energetyki przez jakieś 80%dni sezonu zimowego pracuje w okolicy 30%mocy dla uzupelniania strat ciepła.

Bardziej rozwinięte badania wskazywały jak pamiętam , że w okresie mrozu najczęściej nie jest potrzebne więcej jak 60%mocy kotła.

 

Praca na maxa to raczej źle wykonane instalacje, gdzie szarpie mocą, kwestia czujnika pokojowego (to oczywiście chwilowe zmiany mocy) lub rozgrzewanie zimnej instalacji-rozruch z podłogowym z dużą ilością wody.

 

Sam mam parę zmian, które dostosowały pracę na mojej instalacji pod moje potrzeby. Ja ograniczyłem moc max palnika tak,aby nie wychodził ponad max 16kW i jak dwa dni temu nad ranem miałem -6 zastanawiałem się czy nie wygasić kotła i nie odkleić palnika na znamionową, bo modulacja kręciła mi się już w granicy 90-95%..

Wszystko się rozbija o czas i poznanie swojego kotła, palnika, dobranie paliwa i pracy sterownika.

 

Kilka razy też już pisałem, że na 30%jest ciężej, to normalne i tak jest to wyzwaniem. Tu tlen 12-14% jest normalny.

Edytowane przez Pieklorz
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pieklorz napisał:

Zgadza się, większość prawidłowo dobranych kotłów

Hmm,taka wiekszosc bedzie w calym množstwe kotlow pod granica 20%. W przyslosci,ktora weglu nie przychodzi byloby wiecej kotlow dobro dobranych.Ni u was,ni u nas nie bylo oswiecenia kupowac kotly automaticke niby o 1/3 mniejsze od starych zasypowcow i majstry doradzali tak samo,jak zawsze-wiekszy lepszy.(Tež jestem w tej sytuacji,przynajmniej 20 gdybym zamiast 25 kupil,mialbym mniejszy palnik).Producenci tež wpchaja bez problemow palnik o dužej mocy zamiast odpowiednego kotlu i tu poczyna meczenie w pracy ciaglej i przerobki i tunningy.

Ludzia nadal glupi.Teraz dwum doradzilem kociol mniejszy od zasypowego,jednemu pokazywalem u siebie,na jakej mocy kociol naprawde grzeje,marne.Zakonczone zakupom wiekszego,bo sprzedawca jest wiekszym fachowcom.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chyba w kicu zacząłem ogarniać ten cały Brager. Ale wszytko zaczęło działać w miarę Ok po zakupie uszczelek w technix do wyczystki i z tylu na ruszt ta taśmę samoprzylepna. Ekogroszek to sobianek lew. 

144804B2-1ECD-469E-9203-751BBE2DD744.jpeg

9B9D9F3D-C794-40EA-AA94-EF19C8DEEA59.jpeg

Skoki modulacji bez uszczelek. Na piewrwszym foto zaczyna się stabilizować. Ten spiek na zdjęciu bez uszczelek. I to z ogniem z palnika tez bez uszczelek. 

DB83AA1E-3BF6-4FE7-89B5-ADD0725D474B.jpeg

80913CBB-DB8F-44A5-B17C-9127E2E58371.jpeg

85385C5B-CCEA-4B6A-90BD-DB09FA4A347B.jpeg

FBB6DDB6-EFAB-447B-8316-1C3F953C11A3.jpeg

Myśle jeszcze jak ustawić czas podawania w auto Min i Max i co zrobić z parametrem Stabilizacja w oknie Modulacja???


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak działa parametr stabilizacja?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę Wam tutaj pokazać szybkie przejście ze średniej mocy na moc maksymalną po załączeniu pompy CWU.

Można zaobserwować cały proces wzrostu mocy, wzrostu temperatury spalin, spadku a następnie wzrostu temperatury kotła oraz zmiany wartości tlenu w spalinach w odpowiedzi na zmiany modulacji. Film jest dość długi, więc raczej dla wytrwałych wink.gif ale to dlatego, że chciałem pokazać całość tego procesu.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac uciebie odwrotno ustawiony soft z inymi ustrojstwami..Jesli z takim malym O2 nie pokopczy,palec do gory na twoja przerobke tunningowa i wybor wegla.Ten gazowy plomik,to piekne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację, tak właśnie pracuje palnik z odwrotnymi korektami w odpowiedzi na wartość tlenu z odczytu analizatora, o których już tutaj pisałem wcześniej. Nie ma dławienia palnika przy wzroście mocy, nie ma dodatkowego powietrza przy zejściu z mocy, nie ma wypalonego kopca, nie ma rozchwiania modulacji i bujania temperaturą kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przyglądam się temu wątkowi tak nieustannie męczy mnie jedno pytanie. Do czego służy ten analizator skoro i tak samemu trzeba namęczyć się z ustawieniami? i nawet jak już się ustawi to i tak jest inaczej niż założenia analizatora.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem w swoim imieniu:

- odczytuje wartość tlenu w gazach przepływających przez miejsce w którym jest zamontowany (wartość bardzo zależna od szczelności połączeń elementów poprzedzających miejsce montażu)

- pozwala lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w procesie spalania na palniku

- jeśli mam na niego oko i nie pozwalam mu na zbyt wielkie korekty dmuchawy w odpowiedzi na odczyt O2, to skoryguje automatycznie to, co jeszcze można w poprawnie ustawionym procesie spalania dopieścić.

- nie ustawi niczego za mnie

- nie dobierze prawidłowo mieszanki paliwo/powietrze sam z siebie

- jeśli pozwolę mu na duże korekty dmuchawy, to proces spalania na palniku będzie zdecydowanie gorszy, będzie bujanie temp. kotła, modulacją, w kotle będzie czarno i krater w palniku

To tyle ode mnie wink.gif

 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej podsumował.

To narzędzie pokazujące jak palnik pracuje, dające możliwość wyciągnięcia wniosków, doszczelnienia, może zrobić korekty gdy wcześniej poprawnie będą ustawione dane w sterowaniu.

Korekta o 3 czy 4 to w rzeczywistości korekta o 6 lub 8% (+3 do -3 czy +4 do -4). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak myślałem bo oficjalne z retorami słabo działają 

Może TIMEL opublikuje to jako wersje dla retory lub rozszerzy poziom korekty w oficjalnym sofcie , sv200 i retory jednak wymagają innych korekt, mam nadzieje ze TIMEL nie zamknie się tylko na svki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze tu sam z soba :-) Džis wylaczylem czysczenie palnika co 2godz.I wlaczylem dodmuch gdy podaje na 8.Spieki znikly i  piekniejszie na palniku wyglada,zakryte popiolom,dodmuch troche trzyma rozpalone i nie mocno szrapie z wiatrom,eliminujac zmartwiony rozbieg mocy cez korekta w minusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czym wiecej obserwujem pracu z lambde,dawam za prawde @Jockey Przy wzrastu mocy korekcja powinna robič odwrotno.Czym dlužszej jest powietrze zatrzymane,tym wiecej jest "wolnego"powietrza uciekajacego nierozpalonym nowym weglom.Wystarcza na chwile dodac troche wiecej nadmuchu i jest to w normie.Ten niespalony opal jest do wypalania i kopczenia przy spadku(nawet spaliny i temperatura kotla leci).Bez poprawki softu jest to uzardzienie do sterowania marne,tylko podgladowe.Przy poprawke tež proponowalbym lekko progresiwna korekta mocy wiatraku.3% w 20%pracy nie sa to samo,jak 3% w 70%.Jesli ktos bedzie chcial to pod retorty poprawic :-),widze martwy watek.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w tym wszystkim właśnie chodzi o to, że podanie dodatkowego powietrza przy wzroście mocy powoduje podniesienie temp. żaru, który staje się dzięki temu lepiej przygotowany na coraz większe i częstsze dawki paliwa przy ciągle wzrastającej mocy.

U mnie działa to wg zasady:

1. więcej podanego tlenu przy mocy wzrastającej = mniej tlenu w spalinach i lepsze rozpalanie złoża

2. mniej tlenu podanego przy spadku mocy = brak niepotrzebnego rozpędzania paleniska, znacznego przekraczania zadanej i wypalania kopca (przy zejściu z mocy nie jest potrzebne tak dużo tlenu ponieważ jest dużo wyższa temp. żaru a dawki paliwa są zmniejszane)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.