Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.02.2021 o 09:56, tewu80 napisał:

Jaką masz wysokość komina i średnicę?

Do wszystkich posiadających MPM i bufor: jaką macie ustawioną temperaturę startu pompy w obiegu kotła?

Komin ma ok 8 metrów 20 cm średnicy czopuch na wys 1,5 m.

Ja pompę nastawiam na ok 75 stopni, żeby kocioł osiągał wyższą temp i wygrzewał opał 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawioną temperaturę załączenia na 40C i układ ochrony powrotu na zaworze 3d ze sterownikiem na około 60C. Do tego dodatkowo załączenie pompy uzależniłem od temperatury spalin powyżej 80C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2021 o 16:07, Gregoryy napisał:

Kolejna modyfikacja ląduje w koszu. Zaczynamy od serii. ?

IMG_20210206_094347.jpg

IMG_20210206_094321.jpg

Od serii zaczynałeś jak wystawiłeś kocioł do kotłowni. Postaraj się wyciągać wnioski z niepowodzeń i znaleźć przyczynę tych niepowodzeń. Wtedy będzie Ci łatwiej. 

U mnie komora zasypowa wyłożona szamotem w całości spisuje się bardzo dobrze - szczególnie w te mrozy. Ale ja palę ciągle - nie wygaszam kotła całkowicie ( np. do czyszczenia rusztu z kamieni, czy szybkiego  czyszczenia/ omiecienia wymiennika - można zrobić to na pracującym kotle jak żaru jest mało). Szamoty cały czas są rozgrzane i nie stygną. Wtedy nie trzeba ich rozgrzewać ponownie. Komora zasypowa u mnie wygląda inaczej ( do połowy widać bearwę szamotu, a powyżej jest odymiona ( nie ma smoły - smoła jest na suficie komory zasypowej - zasyp boczny).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek na wieczór po całodniowym paleniu chciałem dorzucić na noc węgla i drewna na ok 15cm żaru. Ben bubel się udusił. Dym zero palenia palnik zasypany. Nic nie pomagało. Wkur...nie siegnelo zenitu. Zamknąłem wszystkie powietrza a rano wyciągnąłem cały wsad. 

Wydlubalem resztę przegrody i na szybko postawiłem z szamotu górny pasek 5.5 cm na dwóch nogach po 6.5 cm. Teraz otwór ma 14x 11cm wydaje się być za duży. Ale wreszcie udało się zagrzać do 80c. 

Dzięki @piecuch za poradę, choć muszę przyznać że nie Ty pierwszy mi to radziłeś. Wierny zapewnieniom producenta nie podejrzewałem że aż tak można z siebie kur.e zrobić byle tylko sprzedać. 

Teraz pozostaje dobranie odpowiedniego przekroju przegrody.

 

IMG_20210214_102114.jpg

IMG_20210214_085518.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregoryy

Skoro tak się męczysz z tym kotłem, czy tam palnikiem to wywal ten palnik i spróbuj popalić bez palnika. Będą pewnie większe straty kominowe, ale zwiększy się pewnie komfort palenia. Przynajmniej ja tak bym zrobił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregoryy Długo stawiałeś opór żeby sobie sobie pomóc w tej nierównej walce.Teraz chyba widzisz różnicę miedzy teorią a rzeczywistością.Życie pisze inne scenariusze niż te w instrukcji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2021 o 15:25, Piotrek00 napisał:

Ja pompę nastawiam na ok 75 stopni, żeby kocioł osiągał wyższą temp i wygrzewał opał 

Żebym dobrze zrozumiał: pompa w obiegu kotła startuje Ci dopiero przy 70 stopniach? Poniżej kocioł grzeje się grawitacyjnie? Jaki masz zawór do ochrony powrotu? 55 stopni? Może w tym tkwi mój problem, bo u mnie pompa na powrocie startuje przy 52 stopniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę że jeśli komin jest bez wkładu to z domu ucieka tylko to co ucieka przy wylocie a to duża różnica ,przy moim kominie to stanowi 50% tego co na czopuchu ,przykładowo na czopuchu mam 300 a z komina wylatuje 150 ,na czopuchu 200 - z komina 100,to co nie ucieka z komina zostaje w domu i nie źle grzeje jak kaflak ,u mnie  ściana kominowa ma teraz przy ciągłym grzaniu 36 stopni i stanowi niezłe źródło  ciepła a nie stratę kominową,więc jeśli mam średnią temp spalin 180 to do atmosfery ucieka 90 a tyle to mało które kotły podajnikowe mają  

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten stryszek mini co mam nad górnym stropem jest też trochę ogrzewany przez komin który tam przechodzi i czuć że ciepło stropem aż tak nie ucieka ,góra w zimie jest cieplejsza,a dokładnie to nie muszę jej aż tak grzać by temp.była ta sama co na dole,co innego w lecie ,wtedy już czuć że strop wymaga docieplenia ,co uczynię na pewno ale właśnie bardziej ze względu na przegrzanie góry latem,a pomieszczenia które są przy ścianie kominowej to w zasadzie w ogóle nie wymagają włączenia grzejników,tak że straty nie ma na pewno

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek00 No i jak Ci się sprawuje kocioł w tej konfiguracji, że pompa startuje przy 70 stopniach? Już po kilkunastu dniach możesz powiedzieć że takie ustawienie jest dobre? Mam zamiar go jutro wypróbować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

@Gregoryy ostatecznie jaki rozmiar dyszy w przegrodzie zrobiłeś ?

Muszę powiększyć u siebie oryginalny rozmiar, dlugo sie do tego cos zabieram...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego powiekszasz ja narazie jadę no oryginale i w te upały daje radę myślę że na zimę może włożę zawiriwuwacz albo jeszcze ograniczę przepływ pgmoja przegroda to 8 x5

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bajek, czasami drewno lub węgiel przytłumiają mi palnik, na początku mojego palenia doprowadzało to nawet do wygaśnięcia opału. Klapkę kr. obiegu mam praktycznie zawsze rozszczelnioną gdzieś na 1/6.

Tej zimy już sobie nie mogę na to pozwolić.

Edytowane przez Dziczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.