Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem o co chodzi z buforem ciepła, kocioł na chodzić na pełnej mocy (by spełniać 5 klasę i emisję zanieczyszczeń)  naładować bufor, i się wyłączyć tylko wtedy ma on sens. 

Jaki sens ma bufor ciepła przy ciągłym  paleniu (kiszeniu)  na połowie mocy gdy emisja syfu jest kosmiczna??? Żeby się nie zagotował? Przymknie klapkę i będzie to samo.

Palcie sobie tak dalej bez buforów lub z buforami na niby a nim się obejrzycie zakażą wam tych  kotłów zasypowych. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alewalneło2 napisał:

 Kocioł ma pracować na pełnej mocy nagrzać bufor i się wyłączyć

To trochę nieprecyzyjne bo można wtedy kisić.

Kocioł ma pracować na pełnej mocy nagrzać bufor i w tym czasie ma się wypalić cały ładunek paliwa do końca, w komorze zasypowej w części palnika itd.. . 

Po wypaleniu pusty kocioł zamyka się szczelnie, żeby utrudnić przepływ powietrza przez kocioł, wymiennik do komina, kocioł nie wychładza się tak szybko.  

Nie ma znaczenia do jakiej temperatury dobije bufor, byle nie zagotować, za to paliwo w kotle musi się wypalić do końca, jeżeli bufor jest za mały, lub woda w nim jeszcze zbyt ciepła do spalenia pełnego wsadu paliwa,  trzeba  ładować paliwo mniej kaloryczne, albo zmniejszyć jednorazowy zasyp w komorze, ale tylko na tyle, żeby kocioł osiągnął w trakcie cyklu spalania paliwa moc nominalną. Jeżeli się nie da, to trzeba zaniechać, spalać następną dawkę paliwa w innym czasie za kilka godzin czy dni.

 

2 godziny temu, Alewalneło2 napisał:

Jaki sens ma bufor ciepła przy ciągłym  paleniu (kiszeniu)  na połowie mocy gdy emisja syfu jest kosmiczna???

To jeszcze nic,  spalając poniżej mocy nominalnej dostaje palacz po kieszeni, dlatego że kocioł, wymiennik został zaprojektowany  na moc nominalną, najwyższa sprawność czyli oszczędności są na nominale. 

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór.

Mogę tylko pisać co u mnie się sprawdza.

Moc kotła ( najlepiej znamionowa) przekłada się na ilość masy wody podgrzanej w danym czasie o pewną różnicę temperatury. Zatem regulacja temperatury powrotu do kotła przy stałym przepływie odpowiadać będzie temperaturze z jaką ładuje się bufor. Tą samą ilość energii musi wyprodukować kocioł aby ogrzać 1 kg wody z temperatury 10C do 40C co i 50C do 80C. Osobiście boję się przekraczać temperatury 83 na wyjściu kotła. Mpm ma określoną maksymalną temperaturę pracy na 85C. Zaś minimalną powrotu na 55

Tak na marginesie jestem po pierwszych udanych próbach czystego spalania drewna. Po kilkunastu paleniach dam znać czy moja droga była słuszna.

Edytowane przez zubu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tewu80 napisał:

Jaką najwyższą temperaturę wody wychodzącej z kotła udało się Wam uzyskać?

Czy ktoś mi zdradzi jakiś sposób, żeby rozbujać kocioł do np. 80-85 stopni? 

W pewnym zakresie  można np. regulować temperaturę wody wychodzącej z kotła, szybkością  przepływu wody przez wymiennik.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzysz na konstrukcję to niczym sie nie różni oprócz papieru i jakiejś dodatkowej blaszki  przy palniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania jest ta sama, problemy są te same, potrzebny jest jednak większy ciąg, bo dysza w przegrodzie jest mniejsza i kocioł łatwo zdławić, ale większość problemów rozwiązuje bufor, ew. przy słabym ciągu wentylator spalin.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 01:55, Animus napisał:

W pewnym zakresie  można np. regulować temperaturę wody wychodzącej z kotła, szybkością  przepływu wody przez wymiennik.

 

 

 

Palę na jednym zawirowywaczu, bo bez niego kocioł jest bardzo nieprzewidywalny.

Mam pompę do ładowania bufora na pierwszym biegu. Czy zwiększenie prędkości przepływu coś mi da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 15:11, marcin25 napisał:

Ciekawe czy ten nowy model do drewna bedzie dzialal na tej samej zasadzie co ta 14...

czy to ten mityczny model o którym sie mówi od roku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 12:19, carinus napisał:

Jak popatrzysz na konstrukcję to niczym sie nie różni oprócz papieru i jakiejś dodatkowej blaszki  przy palniku.

Tą blaszkę może zastąpić kawałek szamotu/dopalacz nad palnikiem i będzie skuteczniejszy i trwalszy niż ta blaszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam  mpma 25 z buforem 1500l. W sobotę rozpalilem go pierwszy raz, nabiłem bufor na 85 stopni na górnym termometrze, i na ok 80 w drugim od dołu. Na powrocie maksymalnie miałem ponad 70 stopni. Spaliłem  3 wsady głównie brzozy, zajęło mi to jakieś 9 h. 

Jedyny problem jaki zauważyłem, to dymienie. Czy wentylator wyciągowy jest dobrym pomysłem? Co możecie powiedzieć na temat sytuacji na palniku? 

https://youtu.be/OTp1mNWbvT4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z komina nie dymi jest ok,jeśli chodzi o dymienie z komory to wyciągowy poprawi sytuację,jeśli dymi tylko przy dokładaniu to się go włącza na dokładanie i rozpalanie ,jeśli dymi podczas pracy na miarkowniku(raczej nie możliwe )to wtedy wyciągowy się sprawdzi,choć lepiej podobno palić bez niego na naturalnym ciągu ,ale jak jest ten ciąg słaby to raczej mus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrek00 napisał:

póki co mam piec w fabrycznej konfiguracji, o wyjęciu zawirowaczy nie pomyślałem

 

Jeśli z dwoma zawirowywaczami kocioł nagrzewa Ci wodę do ponad 80 stopni, to ich nie ruszaj ? U mnie z jednym zawirowywaczem daje radę nabić bufor do 70-75 stopni.

Jaką masz wysokość komina i średnicę?

Do wszystkich posiadających MPM i bufor: jaką macie ustawioną temperaturę startu pompy w obiegu kotła?

Edytowane przez tewu80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2021 o 22:35, Piotrek00 napisał:

Dzisiaj z 40 do ponad 80 st. napaliłem jednym wsadem w 3h. 

No i to jest już zarąbisty wynik ,raz jeden wsad,dwa szybkość,jak się będzie bździć wyciągnij zawirowacze, z wyliczeń wyszło mi że potrzebowałeś 70kw ,czyli kocioł osiągnął swoją moc ,3x25kw =75kw

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tewu80 napisał:

Mam ustawiony start pompy na powrocie kotła na 52 stopnie i zastanawiam się, czy to dobry nastaw.

To sterownik pompy ci tak psoci, pompę można też puszczać na 3 różnych biegach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.