Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Gregoryy doskonale Cię rozumię bo podobnie psy wieszałem w 2018r na ten kocioł i producenta ( można sprawdzić w głównym temacie) i uważałem że mój poprzedni kocioł choć przerobiony na dolniaka spalał o niebo lepiej. Kocioł jest nie dopracowany, ale łatwo można go zmodyfikować/dostosować do swych warunków by się nie męczyć. Narysuj sobie na kartce: przekrój komina i w nim przekrój przegrody - łatwiej będzie zobaczyć przyczynę Twoich zmagań. Nie czekał bym na to aż przegroda się rozleci - szkoda zdrowia i nerwów

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z innej beczki.

Pracy i myślenia się nie boję, ale kupując urządzenie które wg. zapewnień producenta ma świetnie działać na drewnie okazuje się niewypałem bez przeróbek. Nie mam innego słowa cenzuralnego aby to opisać "frustracja". A przecież nie złożysz reklamacji bo jak byk w dtr opisany jest jako kocioł węglowy.

 

 

 

 

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie do drewna typowo są kotły hg,ale ja od samego początku kupiłem go do drewna świadomie przez to zamówiłem sobie z dwoma klapkami i dla mnie on spełnia swoje zadanie ,węgiel wprowadziłem później dla wygody ,w kotle hg typowym do drewna węglem nie napalisz a tu typowy do węgla a drewna spaliłem już z 50m/p i z 5 ton wegla,wspomniany kolega w starym domu miał atmosa i zawalał komin co chwila ,fakt nie miał bufora i wg mnie za mocny kocioł 24kw na 200m domu,ale widać że źle dobrany kocioł może stwarzać problemy nawet jak jest typowy ,u mnie z komina 5l sadzo pyłu na rok wybieram i to sobie chwalę ,że nie mam bufora to wiecie 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zubu napisał:

Tak trochę z innej beczki.

Pracy i myślenia się nie boję, ale kupując urządzenie które wg. zapewnień producenta ma świetnie działać na drewnie okazuje się niewypałem bez przeróbek. Nie mam innego słowa cenzuralnego aby to opisać "frustracja". A przecież nie złożysz reklamacji bo jak byk w dtr opisany jest jako kocioł węglowy.

Chyba każdy z nas miał takie rozterki, w dodatku posłuchałeś producent, a on musi przede wszystkim sprzedać produkt, by zarobić i w tym nie ma nic dziwnego.

Inna sprawa, że czego byś nie kupił w 5klasie to i tak trzeba się nauczyć obsługiwać taki kocioł i nie ważne czy jest zsypowy czy z podajnikiem i tak trzeba przez jakiś czas siedzieć w kotłowni i machać wajchami i przesłonami, albo klikać po sterowniku.

Ja niedawno dołożyłem do kotła sondę lambda i teraz się okazuje, że muszę się uczyć obsługi tego kotła do nowa, tak to jest jeśli kocioł musi spełniać wyśrubowane normy, a użytkownik chce jeszcze coś poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcin25 napisał:

Moze zamiast pisac tutaj to lepiej posłuchać kolegi piecuch19 i zwiekszyc otwor w przegrodzie,  wylewanie zali juz nic tutaj nie da.

To tak jak byś kupił samochód i sam musiał w nim złożyć silnik oraz napisać mapę. Kupujesz gotowy produkt, płacisz za niego swoje pieniądze , więc oczekujesz, że będzie działał jak zapewnia producent.

 

5 godzin temu, Ryni napisał:

Ja niedawno dołożyłem do kotła sondę lambda ... jeśli kocioł musi spełniać wyśrubowane normy, a użytkownik chce jeszcze coś poprawić....

I spełnia ci  5 klasę ? 

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś kiedyś samochód który może spalać 10 rożnych paliw?

I skąd mam wiedzieć czy spełnia normę, skoro mierze nadwyżkę tlenu, a nie CO, NOx i pyły. Nie do tego służy sonda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma spalać takie paliwo  jakie producent zaleca do tego kotła, nie 10 różnych.

Mówiłeś, że masz szerokopasmową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z 10 typów rożnych węgli dostępnych na rynku, o różnych parametrach.

Sonda lambda mierzy pozom tlenu, a szerokopasmowa mierzy po prostu większy jego zakres (0-21%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ryni napisał:

Czyli z 10 typów rożnych węgli dostępnych na rynku, o różnych parametrach.

Paliwo:  węgiel sortymentu orzech typ: płomienny

Skoro producent nie podaje dokładnych parametrów paliwa to znaczy, że jego urządzenie jest dostosowane do poprawnego działania  na każdym węglu płomiennym sortymentu orzech dostępnym na rynku , jeśli tak nie jest producent powinien podać dokładne parametry paliwa jakiego należy używać  w DTR kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Alewalneło2 napisał:

Kocioł ma spalać takie paliwo  jakie producent zaleca do tego kotła, nie 10 różnych.

 

A co wtedy,gdy kocioł dobrze spala więcej niż jedno paliwo?Doucz się też co to jest sonda szerokopasmowa i co mierzy.Przesiadujesz na tym wątku dla sportu czy czegoś szukasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, carinus napisał:

A co wtedy,gdy kocioł dobrze spala więcej niż jedno paliwo?

Wtedy producent wpisuje w DTR więcej niż jedno paliwo jakie można używać w danym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem co producent ma wpisać,tylko co wtedy gdy kocioł ma wpisane jedno paliwo a spala dobrze nawet 10 różnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest z kotłami na drewno i węgiel, jak się tego nie rozumie lepiej się o kotłach nie wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba jakiś zbiorowy pozew wytoczyć producentowi.. Bo w DTRce tylko węgiel, a ja spalam drewno, zrębkę, trociny, brykiet drzewny, nawet cała stodoła poszła z dymem (raczej bez) :) Chciał nas oszukać? :) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2021 o 22:00, Piecuch19 napisał:

@Gregoryy doskonale Cię rozumię bo podobnie psy wieszałem w 2018r na ten kocioł i producenta ( można sprawdzić w głównym temacie) i uważałem że mój poprzedni kocioł choć przerobiony na dolniaka spalał o niebo lepiej. Kocioł jest nie dopracowany, ale łatwo można go zmodyfikować/dostosować do swych warunków by się nie męczyć. Narysuj sobie na kartce: przekrój komina i w nim przekrój przegrody - łatwiej będzie zobaczyć przyczynę Twoich zmagań. Nie czekał bym na to aż przegroda się rozleci - szkoda zdrowia i nerwów

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
00:00 / 01:00
LIVE
 
An error occurred. Please try again later
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tap to unmute
Learn more
 
 
Advertisement
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czy pana zdaniem do czystego i efektywnego spalania drewna należy powiększyć przegrodę? + Szczelina i oczywiście powietrze przez środkowe drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czystego i efektywnego spalania drewna najlepsze jest wyłożenie komory zasypowej szamotem bo lepsze jest wtedy odgazowanie drewna. Drewno też wymaga więcej PW od węgla więc szczelina w przegrodzie wskazana. Jestem przeciwnikiem podawania powietrza pierwotnego przez środkowe drzwiczki ( podaję tylko od rusztu), ale każdy ma inne warunki: ciąg, rodzaj i granulacja opału, szybkie przepalanie, palenie ciągłe, zapotrzebowanie energetyczne budynku więc to indywidualna sprawa. Ja uważam że przy podawaniu powietrza środkowymi drzwiczkami rozpala się zbyt duża ilość opału i przy paleniu ciągłym nie ma to u mnie zastosowania, ale każdy ma inne warunki. 

Podobnie jest z zawieszaniem opału ( węgiel drewno) - jeśli jest za duży nadmuch od rusztu czy przez środkowe drzwiczki to paliwo za szybko się wypala i robią się duże przestrzenie gdzie jeszcze bardziej hula powietrze i ucieka do palnika, a zasyp intensywniej się wypala do tego stopnia że ruszt jest pusty, a wszystko wisi nad nim i warstwa żaru zniknęła -  płomień dziczeje bo na przemian - raz się pali w kotle, a raz w palniku, a powinno tylko w palniku. 

Z ustawieniami paleniska i powietrza trzeba uchwycić ten balans pomiędzy tym by warstwa żaru cały czas była przed otworem przegrody (otwór przykryty wcałości żarem) a tempo spalania nie było za duże - żeby paliwo nadążyło odgazowywać. Rozumię że wszyscy chcą jak najszybciej zagrzać chałupę, ale wtedy przy mocnym rozgrzewaniu trzeba pilnować czy się nie wiesza ( płomień i temperatura spalin to zawieszanie pokazuje). Po zagrzaniu kotła spalanie spowalnia i mniej się zawiesza bo kocioł ma mniejszy apetyt, a jak jest dobrze dopasowane palenisko do zapotrzebowania energetycznego budynku to nie powinno się zawieszać/wypalać dziur w zasypie bo tempo spalania jest właściwe. Jednorodna granulacja opału też ma znaczenie bo wtedy wszystko równo się pali, a nie jedno szybciej - drugie wolniej ( nie powstają dziury w zasypie). 

Powiększanie przegrody ma sens jeśli jej za mały przekrój blokuje kocioł. Jeśli ktoś ma bardzo duży ciąg i nie ma problemu z dymem w kotłowni po otwarciu drzwiczek to nie ma potrzeby.

Każdy ma inne warunki i kopiowanie czyichś rozwiązań nie zawsze się sprawdzi. Należy zastanowić się co jest przyczyną takiego stanu i znaleźć właściwe rozwiązanie swojego problemu, bo każdy może mieć inny.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tutaj ktoś, kto użytkuje MPM DS 25 kW z buforem?

Jaką najwyższą temperaturę wody wychodzącej z kotła udało się Wam uzyskać?

Ja mój kocioł użytkuję od września 2020. Palę głównie bukiem i do tej pory maksymalna temperatura, do której udało mi się zagrzać bufor, to było 75 stopni. Czy ktoś mi zdradzi jakiś sposób, żeby rozbujać kocioł do np. 80-85 stopni? Czy może mieć tutaj znaczenie stosunek wielkości bufora do mocy kotła? Chodzi mi o to, że wystarczy do połowy załadować komorę bukiem i mam załadowany cały bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz czy masz w włożone zawirowywacze a potem to zostanie chyba powiększenie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zraza a czy instalacja została policzona, czy może wszystko zostało dobrane na wyczucie, pytam, bo bufor dobiera się do kotła i do zapotrzebowania budynku na ciepło i w tym nie chodzi o to by nagrzać bufor tylko o to by nie zagotować wody, bufor ma w takim układzie magazynować nadwyżki ciepła które wyprodukuje kocioł, a których nie odbierze instalacja, wiec jego maksymalna temp będzie się zmieniać w zależności od temp. na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radość z posiadanie bufora to też możliwość naładowania go w krótkim czasie i do wysokiej temperatury,aby mógł jak najdłużej oddawać ciepło gdy kociołek nie może pracować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Ryni napisał:

Zaraz, zraza a czy instalacja została policzona, czy może wszystko zostało dobrane na wyczucie, pytam, bo bufor dobiera się do kotła i do zapotrzebowania budynku na ciepło i w tym nie chodzi o to by nagrzać bufor tylko o to by nie zagotować wody, bufor ma w takim układzie magazynować nadwyżki ciepła które wyprodukuje kocioł, a których nie odbierze instalacja, wiec jego maksymalna temp będzie się zmieniać w zależności od temp. na zewnątrz.

Głupoty piszesz. Kocioł ma pracować na pełnej mocy nagrzać bufor i się wyłączyć. Po czym energia do ogrzewania domu jest pobierana z bufora ciepła.
https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-sie-robi/bufor-ciepla/#Jak_dziala_bufor_ciepla

,,Kocioł pracując na pełnej mocy grzeje bufor do 80-90st.C. Grzanie trwa kilka godzin i w efekcie cały zbiornik powinien zostać nagrzany do jak najwyższej temperatury. Na tym praca kotła się kończy, a następne rozpalenie będzie konieczne dopiero gdy cały zapas ciepła z bufora zostanie wyczerpany (zwykle od jednej doby do nawet tygodnia, zależnie od pojemności bufora i pogody),,

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kogo to było?

edit. OK

 

 

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alewalneło2 doucz się, o co chodzi z buforem i jak to działa, na początek przyda Ci się fragment normy.

bufor norma.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.