Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Żądny wiedzy o dobrym ekogroszku w danym sezonie, muszę przebrnąć przez kilkadziesiąt rozsypanych postów.

Żeby zakończyć ten nierówny pojedynek, proszę szanownych kolegów o zamieszczanie informacji na temat polecanych jak i odradzanych ekogroszków.

Może zacznę od informacji zaczerpniętych ze strony SEKOM:

Polecane ekogroszki:

Na lato polecamy paliwa o nieco większej zawartości popiołu 7%

Karlik z PGG >26MJ lub węgiel z firmy “Pan Groszek” o nazwie Yellow do 26MJ

Retopal z PGG, zwykły Anmag z Imex-Piechota (paliwa 24-26MJ o niskiej spiekalności, bezproblemowe pod względem spalania, tworzące niewielkie, wypalone spieki a’la popcorn)

Retopal lub Karlik można zamówić w sklepie grupy PGG

https://pgg.pl/sklep-internetowy/

 

Sezon zimowy:

Paliwa wysokokaloryczne pod kotły 5-ej klasy w kolejności:

* Najlepiej Karlik z PGG, (26-28MJ, w stanie suchym w laboratorium 28MJ), dobrze się wypala, można w nie nawet mocniej dmuchnąć i nie zrobi spieku klinującego podajnik. Mała zawartość popiołu, czystość spalania pod względem emisyjnym.

https://pgg.pl/sklep-internetowy/

* “Super Mocny” 28-29MJ, Mało popiołu <3%, ładnie się wypala, małe zabrudzenie kotła, niskie spalanie.

https://mocnyopal.pl/ekogroszek-super-mocny.html

* “Ogień Ultra” od Sibugol 28-30MJ, popiół <3%, RI-3, dobrze się wypala, mało popiołu, czysty kocioł.

https://sibugolpl.com/produkt/ultra-ekogroszek/

* “KGM 29 wczesniej KGM Gold” marki KGM Hurtownia Opału, 29,8MJ, popiół <5%, niska spiekalność, bardzo dobrze się wypala.

https://kgmhurtowniaopalu.pl/sklep/ekogroszek/ekogroszek-workowany-kgm-29

* “Yellow” z firmy Pan Groszek o mocy do 26MJ w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło jest opałem, który także można stosować cały rok, to węgiel na poziomie Retopalu z PGG.

https://sklep.pangroszek.pl/ekogroszek-pan-groszek-yellow

Skarbek z Piekar 26-28MJ (wcześniej badany na tym paliwie był Skamp-PV 13kW, dane z laboratorium kaloryczność 27,9MJ), mała ilość popiołu, wysoka wydajność, czystość spalania pod względem emisyjnym.

Opis węgla na stronie Węglokoks, strona nie prowadzi sklepu internetowego. Pokazane są jednak oryginalne worki oraz parametry opału.

https://www.weglokokskraj.pl/pl/sprzedaz-wegla/ekogroszek-skarbek

* “SKARBEK” z Bobrka 28-29MJ, dobry na zimę, wysokokaloryczny, wydajny.

* “Pieklorz” z Chwałowic >27MJ, dobry na zimę, wysokokaloryczny, mało popiołu.

 

Paliwa, których należy unikać: 

nie stosować w kotle opału o nazwie Wesoła (ok.30MJ) opał teoretycznie o niskiej zawartości popiołu i wysokiej kaloryczności, ale niestety często wysoka spiekalność i sa problemy z jego dobrym wypalaniem, potrafi zrzucić niewypalony czarny koks, tworzy zlepione spieki na palniku (z palnika może wychodzić zlepiona kolba spieku)

* nie stosować w kotle Tauron Ekogroszek (różowe worki) oraz aktualny Jaret-Plus, mieszanka węgli do ich powstania może mieć bardzo wysokie RI do 25, nie nadaje się do spalania w kotłach retortowych niskiej mocy z małymi palnikami

* nie stosować w kotle podobnie j.w. ekogroszek “wujek” lub “wieczorek”, ze względu na wyższą spiekalność nie nadaje się do kotłów retortowych małych mocy.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ciekawe zestawienie... tylko czy Karlik na lato???  a fuj.... :-)) to lepszego zadymiarza nie ma?

A swoją drogą to na lato lepiej Teneryfa.... dobra ...ciepła ...i bez smrodu..

Pozdrawiam YARO.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Daniel12345 napisał:

Greenpal - Ekomiał a to się nadaje na zwykła retorte od ekoenergii? 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę ekogroszkiem Skarbek ale tym z piekar zakupiony na początku stycznia na lokalnym składzie, orginalny.  Wcześniej też od nich brałem tego Skarbka na sezon 2018/2019. Nic się nie zmieniło cały czas groszek ma te same parametry bardzo mało popiołu brak spieków i syfu na wymienniku. Ogólnie groszek pierwsza klasa. Niedługo będę testował 5 worków innego eko to jak coś dam znać. Pzdr.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie używać broń B... "czarny piorun" spieki Kokosowe okropne

Również niespecjalnej jakości i moltum ok 12% popiołu który się Spieka zuzlowo-"Stabek" i na bank nie ma 24 mj ale kusi cena ok 740

Za to kupiłem Pan Groszek Red 27-29 mj i 3% popiołu. Pali się super ma power i faktycznie znikoma ilość popiołu cóż cena 999

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie palnik ekoenergia 25kW ,palę  KGM Standard 26Mj,  zapłaciłem 1598zł za 2t z transportem, zakupiony w czerwcu,  opał niejednolity ,zdarzają się worki z dużą zawartością miału, jest też sporo kamienia ale nie we wszystkich workach, duże kamienie zawierają w środku trochę niespalonego węgla, kaloryczność ok, wilgotność ok, płomień zależy od worka raz duży innym razem niewielki , popiół w normie jakieś 8%, spieki - zależy od worka czasami spala się na pył ,innym razem daje spieki ale miękkie i wypalone ,spalanie dobowe dziś  -2stC ,wiatr, śnieg, 16,7kg, do dziś spalone 1100kg+45kg pelletu

 opał łatwy do spalenia, w piecu szaro, jest trochę pyłu na półkach, nie wygasa w czuwaniu ,spaliny nie śmierdzą, brak dymu moja ocena przy tej cenie to 4 na 5 

od początku roku dodaję do niego ok10% pelletu, jest bardziej dynamiczny,szybciej się rozpala po czuwaniu albo niskiej modulacji, szybciej pojawia się płomień (dopalają się gazy),można sporo zejść w dół powietrzem i modulacją 

20200104_171658.jpg

20200102_151708.jpg

20200102_151718.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 2 lata palilem Bartexem,spieki byly trochę smolil ale spalanie bylo ok,popiolu nie za duzo.W tym sezonie ragedia spalanie 4 kg do gory,popiół z 20% sadze na piecu 3-4dni czyszczenien.Jedyna zaleta to suchy.Kupilem sztygara i jest lepjej,trafia sie trochę kamienia.Poruwnujac do popiołu z bartexa to może gora 5%.W sklepach internetowych z węglem wymagają do zakopow pesel czy wy podajecie?

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam twoje spostrzeżenia  Bartex (Gold)w tym roku to tragedia  . W styczniu 2019 kupiłem  Golda ,palił się dobrze, ale partia z pażdziernika 20019  ,sadza ,popiół ,dym z komina .

Deklarowana kaloryczność  27-28 MJ  na sterowniku  musiałem ustawić kaloryczność 22,5  i  powietrze  min - max z 8  -  27  ( ustawienia ze stycznia 2019 )  na   4 -  24.

Ze stycznia  większość grudek węgla  była czarna i błyszcząca ,dostawa z pażdziernika  większość węgla była matowa .Coś ta mieszanka im niewyszła .Teraz palę karlikiem

kaloryczność na papierze  27,6  MJ   na sterowniku    27,4 MJ i lekki ciemny nalot na kotle ,.Dymu z komina niewidać.Karlik spala się dobrze i ma moc.

Stanowczo nie polecam firmy Bartex  zeszła na psy .

Edytowane przez szelest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pal123 napisał:

Przez 2 lata palilem Bartexem,spieki byly trochę smolil ale spalanie bylo ok,popiolu nie za duzo.W tym sezonie ragedia spalanie 4 kg do gory,popiół z 20% sadze na piecu 3-4dni czyszczenien.Jedyna zaleta to suchy.Kupilem sztygara i jest lepjej,trafia sie trochę kamienia.Poruwnujac do popiołu z bartexa to może gora 5%.W sklepach internetowych z węglem wymagają do zakopow pesel czy wy podajecie?

Dotyczy wszystkich Bartexów tj. Rubin, Silver, Gold?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten sezon grzewczy zakupiłem po 2 tony Ecodesign, Power Max (sam-bud-rol) i Wesoła z lokalnego składu (zielone worki jutowe 30kg). Jestem pierwszy raz zadowolony z zakupu, wszystkie groszki suchutkie, ale zważyłem na lokalnym kilka worków i w każdym było ok 1.5 poniżej 30kg. Tłumaczenie było takie że był pakowany wilgotny a teraz jest suchutki i do 2 ton dorzucili mi 4 worki. Dla Wesołej muszę lżej dmuchać 7-22, ten z sambudrolu 10-24 i chyba jeszcze lekko dymi. Wszystkie mają moc. Ogólnie jestem happy, ale na przyszły sezon zastanawiam się nad Ogień Ultra, cena mocno konkurencyjna.

A dodam jeszcze że groch pakowany w worki jutowe jest problematyczny przy zasypie kosza. Suchy jak pieprz i pewnie kurzy jak Varmo. Zasypuję w masce, spec. fartuchu i każdy zasyp to odkurzanie kotłowni. Ale myślę że lepsze to niż sypanie mokrego grochu.

Edytowane przez Oldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Deafnezz napisał:

Dotyczy wszystkich Bartexów tj. Rubin, Silver, Gold?

Moje uwagi dotyczą Golda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 2 lata palilem Bartexem,spieki byly trochę smolil ale spalanie bylo ok,popiolu nie za duzo.W tym sezonie ragedia spalanie 4 kg do gory,popiół z 20% sadze na piecu 3-4dni czyszczenien.Jedyna zaleta to suchy.Kupilem sztygara i jest lepjej,trafia sie trochę kamienia.Poruwnujac do popiołu z bartexa to może gora 5%.W sklepach internetowych z węglem wymagają do zakopow pesel czy wy podajecie?
Tak podaję to wynika z ustawy, że dla celów gospodarstwa domowego to jest tam jakoś taniej. Można nie podać ale wtedy jest drozej

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Oldek napisał:

Ja na ten sezon grzewczy zakupiłem po 2 tony Ecodesign, Power Max (sam-bud-rol) i Wesoła z lokalnego składu (zielone worki jutowe 30kg). Jestem pierwszy raz zadowolony z zakupu, wszystkie groszki suchutkie, ale zważyłem na lokalnym kilka worków i w każdym było ok 1.5 poniżej 30kg. Tłumaczenie było takie że był pakowany wilgotny a teraz jest suchutki i do 2 ton dorzucili mi 4 worki. Dla Wesołej muszę lżej dmuchać 7-22, ten z sambudrolu 10-24 i chyba jeszcze lekko dymi. Wszystkie mają moc. Ogólnie jestem happy, ale na przyszły sezon zastanawiam się nad Ogień Ultra, cena mocno konkurencyjna.

A dodam jeszcze że groch pakowany w worki jutowe jest problematyczny przy zasypie kosza. Suchy jak pieprz i pewnie kurzy jak Varmo. Zasypuję w masce, spec. fartuchu i każdy zasyp to odkurzanie kotłowni. Ale myślę że lepsze to niż sypanie mokrego grochu.


Witam
Ja co do wesołej mam tragiczne doświadczenie
nie da sie tego spalic, dopiero po domieszaniu Retopalu (proporcje Retopal : Wesoła = 2 : 1) jakos sie to pali ale i tak jest duzo spiekow koksowych, a z retopalu troche spiekow zuzlowych, z 24h mam popiol jak na zdjeciach: pol wiaderka + troche duzych spiekow koksowych

Deklarowane dane tej Wesolej:

wesola
 
popiol 3-8%
wart opalowa 28-30Mj/kg
zd spiek RI 16-40 (max90P
wymiar 6-25 max 40
wilg 5-6%

IMG_20200121_184820.jpg

IMG_20200121_184853.jpg

Edytowane przez konradzki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam ekogroszków: Czarną Perłę, Stabek oraz Czarny Piorun. Te węgle mają tyle popiołu, że potrafią pojemnik 240 l zapełnić w jeden miesiąc. Może to jest dobry węgiel na małe domki o małym zapotrzebowaniu. Co do kaloryczności jaką podaje producent to na pewno tyle nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarna Perła to się nie zmienia. Ludzie to kupują tylko dlatego że w promocji za 700zl można wyrwać, i jeszcze mokrą. Ale cóż, każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby to miało sens to proszę piszcie na jakich palnikach macie te doświadczenia z konkretnymi paliwami , i może jeszcze warto by dopisać  maksymalną średnią modulację uzyskiwana przez kocioł, zupełnie inaczej opał spala się na retorcie 25kW pracującej na 25%mocy a na 80% mocy 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, konradzki napisał:


Witam
Ja co do wesołej mam tragiczne doświadczenie
nie da sie tego spalic, dopiero po domieszaniu Retopalu (proporcje Retopal : Wesoła = 2 : 1) jakos sie to pali ale i tak jest duzo spiekow koksowych, a z retopalu troche spiekow zuzlowych, z 24h mam popiol jak na zdjeciach: pol wiaderka + troche duzych spiekow koksowych

Deklarowane dane tej Wesolej:

wesola
 
popiol 3-8%
wart opalowa 28-30Mj/kg
zd spiek RI 16-40 (max90P
wymiar 6-25 max 40
wilg 5-6%

IMG_20200121_184820.jpg

IMG_20200121_184853.jpg

Strasznie to wygląda aż tak to nigdy u siebie nie miałem. Najgorsze to strata czasu na latanie do kotłowni i czyszczenie popielnika. U mnie od ponad dwóch lat jest idealnie na Skarbku z piekar. Masz fotkę popiołu po 8 dobach 

IMG_20200124_171932.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Arczi82 napisał:

Strasznie to wygląda aż tak to nigdy u siebie nie miałem. Najgorsze to strata czasu na latanie do kotłowni i czyszczenie popielnika. U mnie od ponad dwóch lat jest idealnie na Skarbku z piekar. Masz fotkę popiołu po 8 dobach 

ile węgla spaliłeś w te 8 dni ?, masz popiołu ok 10L ,u mnie siedem dni po 16kg/doba, 22L popiołu z pieca łącznie z pyłem z całego wymiennika 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 5.5 worka na 8 dób czyli 192 godziny. Nie liczyłem popiołu tzn. osadu na ściankach i ruszcie po czyszczeniu może i by się wiaderko uzbierało razem z tym co teraz jest. Ogólnie na tym groszku to czyszczę kocioł co 1.5 miesiąca. Dam znać jak wypale 10 worków bo teraz ciężko mi powiedzieć czy to 5 czy 6 worków poszło dlatego napisałem 5.5. Pozdrawiam Arek.

Edytowane przez Arczi82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na palniku, od kilku sezonów Skarbek Piekary. Zawsze kupowany oryginał w zielonych workach ale w tym sezonie eksperyment na workach pp.(jest trochę więcej kamieni).

Kupiony latem, suchy jak pieprz, wsypywany do zasobnika "robi" ogromny kurz. Jednak, czyszcząc kocioł i patrząc na spalony popiół (ok.40L/1t - licząc popielnik+sadzę), rekompensuje wszystkie minusy oprócz ceny :-)

Nie wiem ile jeszcze się nacieszymy tym ekogrochem, ile mają zapasów, bo ptaszki ćwierkają, że na dniach mają KWK Ruch Piekary zlikwidować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas jeszcze ten ekogroszek bedzie w sprzedazy.

Prezes Weglokoksu Kraj Grzegorz Wacławeek w wywiadzie Kajetana Berozowskiego

http://nettg.pl/news/163428/jak-bedzie-wygladala-likwidacja-ruchu-piekary-co-dalej-z-jego-zaloga/set/page/1

"Przede wszystkim paczkować będziemy węgiel z Bobrka dostarczany do Piekar samochodami. Posiadamy również duży zapas węgla na piekarskich zwałach, który będziemy sprzedawać z ruchu Piekary jeszcze przez cały rok 2020."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak samochody dowiozą z rampy kolejowej to i na 5lat wystarczy aby tylko klient był ..... wiadomo....na wschodzie mnogo jest

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.