Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co pamiętam typowy układ dla Ferolli ma zawór przełączający. Albo grzeje CO albo CWU. A co do rozbudowy o sterowanie pogodowe, pokojowe to popatrz na stronie Ferolli na  dodatki rozszerzające.

Na końcu masż układy z pogodówką i sterowaniem pomieszczeniowym.

http://www.ferroli.com.pl/uploads/a07e9f8ae284c7e8db63848f2aed0dc2d7837f64.pdf

 

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fidomyca po co Ci stałe grzanie tylko o 18 jeśli woda skonczy się o 16? Albo o 18 grzanie nie będzie potrzebne? Kocioł grzeje wodę tylko wtedy kiedy jest to potrzebne wg zadanej histerezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, eliks napisał:

po co Ci stałe grzanie tylko o 18

Ja grzeję o 5 rano i o 18 , po co resztę dnia trzymać gorącą wodę, jak rano o 5 nagrzeję 300l do 45C o 18 mam ok 32-34C i to mi wystarcza.

Grzanie cały dzień wg histerezy to większe zużycie kotła i paliwa.

Ale do takiego grzania potrzebna jest odpowiednia automatyka, a nie każdy kocioł ją ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma zasobnik CWU 300L. 

Zainteresowany ma 100 L. 

Grzanie CWU jest sprawą bardzo indywidualna, a składa się na to zapotrzebowanie... Czy dziadki są w domu i co chwilę korzystają z wody , czy ewentualnie chata jest pusta od 8-ej rano do 17-ej po południu.. Nawet nagrzany zasobnik 100L o godz 9-ej rano do temp 50 st z histerezą 10 st spokojnie wytrzyma te 9 godzin i kocioł się nie odpali. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks w tej chwili posiadam wymiennik od lokalnego, warsztatowego wytwórcy słabo ocieplony. Dlatego zawsze pod wieczór musiałem przepalić, żeby ta woda gorąca na wieczór była. Może masz racje z tym, żeby kocioł grzał według zapotrzebowania. Teraz szybko woda w nim stygnie, zasobnik i tak mam do wymiany bo chyba przegnił, zainwestuje w bardziej zaizolowany może nie bedzie potrzeby grzać o określonej godzinie. Mam nadzieję, że taki kociołek choć troche pozwoli oszczędzić czasu na razpalanie i planowanie kiedy i jak rozpalić w piecu żeby woda wieczorem była gorąca. Mam jeszcze troche zapasu drewna do spalenia i potem działam już chyba na 99% z Ferroli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferroli to dobry wybór. Jeśli chodzi o wymiennik to polecam Galmeta. Rok temu wymieniłem wysłużony już stary wymiennik na dwypłaszczowego Galmeta 100 l. Bardzo dobrze "trzyma" temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i trzyma dobrze, ale... Mam akurat dwa zasobniki-Neptun Kombi 130 L pionowy od kolektora słonecznego  i dwupłaszczowy 120L Galmet, którego podgrzewa kocioł.  Rozwarstwianie się wody dużo szybciej występuje w dwupłaszczowym. 

Przykładowo i sprawdzone..

Jezeli mam w zasobniku( dwupłaszczowym) od kotła 50 st i wezmę kąpiel we wannie i nie pozwolę aby kocioł podgrzał wodę, to rano juz lipa... Woda jest ledwo ciepła( wręcz chłodna), 

Natomiast takiej sytuacji nie ma w zasobniku pionowym, który również  ma 50st... Po zużyciu podobnej ilości ciepłej wody do wanny, to rano woda jest na tyle ciepla , że można spokojnie wziąć prysznic. 

, ale żeby nie było, że dwupłaszcz (poziomy) jest gorszy, to ma dużą zalete( którą wykorzystuje w zimie) , której nie posiada pionowy... Można go wykorzystać jako " mini bufor" aby sobie zapewnić komfort cieplny w domu w czasie zimy... O czym już pisałem i nie będę się powtarzał. Wszystko też zależy od instalacji :) 

 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam "zagrzany" wieczorem cały wymiennik do 55°C to rano (po 8 godzinach) temperatura spadnie max o 5°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. Wziąłem zimny prysznic  :)

Tu się zgodzę, jak zużyje połowę wymiennika ciepłej wody to pozostała woda w zbiorniku po zmieszaniu z zimną wodą  z wodociągu będzie chłodna. W tym przypadku pionowy zasobnik wygrywa. Tylko teraz porównajmy cenę pionowego a poziomego.

Plus dla poziomego dwupłaszcza  jest to, że po kilkunastu minutach grzania mam ciepłą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze 1 aspekt - w zasobniku poziomym temperatura wody spada płynnie, a w pionowym woda jest cały czas gorąca i nagle - lód. Przy grzaniu elektrycznym w nocnej taryfie mozna się zdziwić w trakcie prysznica, czy napełniania wanny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też dylemat dla mnie pionowy czy poziomy? Widzę, że każdy ma wady i zalety. Do tej pory miałem poziomy, teraz myślałem nad pionowym. Pionowy zagrzany wieczorem, przetrzyma mi do rana część wody gorącej a poziomy będzie już mymieszany? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, fidomyca napisał:

boję się, że kocioł zimą będzie mi się zbyt często gasił i odpalał, dobije np do temp 23 i zgaśnie, ostygnie no do 21,5 i znów się odpali. 

Wszystko zależy jak szybko ucieka Ci ciepło z domu. 1.5 stopnia różnicy, to dużo ( może dla innych mało), ale dla mnie nie do przyjęcia. Miałem spadek rzędu 0.8 do 1 st i strasznie mnie to irytowało.  

Co do zasobnika... Kupując dwuplaszczowy nie miałem zielonego pojęcia, że mogę go również inaczej wykorzystać, co przekłada się na jednakowe ciepło zimą w domu ( spadek jest jakieś 0.2 st, ale mało odczuwalne) , a woda w zasobniku jest zawsze 55st do 62 st. No chyba, że się wleje dużo do wanny, ale po chwili kocioł się odpali i spowrotem podgrzeje. 

Śmiem twierdzić, że i spalanie jest mniejsze, ponieważ kocioł nie musi rozgrzewać zimnej instalacji przy każdym cyklu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fidomyca  masz też fajnego ferroli już z wbudowanym zbiornikiem cwu, fakt że jest droższy, ale posiada już pompę elektroniczną którą i tak w PRO będziesz wymieniał i zakup nowego zbiornika plus montaż to też koszty. Może wyjsć podobnie a masz już wszystko w jednym. Wiem, że jesteś w stanie go wyrwać 18KW w granicach 10k z montazem na 8%

 

http://www.ferroli.com.pl/urzadzenie/203/biopellet

 

 

Edytowane przez RadoRado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, radik81 napisał:

Ferroli to dobry wybór. Jeśli chodzi o wymiennik to polecam Galmeta. Rok temu wymieniłem wysłużony już stary wymiennik na dwypłaszczowego Galmeta 100 l. Bardzo dobrze "trzyma" temperaturę.

Osobiście polecam wymienniki Kospel - dwupłaszczowy ma rozpraszacz wody wlotowej, emalia jest nanoszona proszkowo stąd dłuższa gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadoRado tam w tych Ferroli z CWU dolna moc 5,5KW będzie problemem przy tym domku 110m w zabudowie szeregowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks z łatwością można zejść z mocą w ustawieniach podawanie/nadmuch, niczym się to nie różni. Pozmieniać czasy i będzie niższa moc .Kwestia regulacji  :)

Kilka postów wyżej bawiłem się tym i pewnie mój 24KW zszedł do 3KW po tym zabiegu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ma 18KW to nieważne, ważne żeby dół miał nisko, dlatego pisałem że te 5,5KW to za dużo. Te 3,5KW w Ferroli 12 będzie dużo lepiej się sprawdzało.

Przecież wiem Radek co zrobiłeś :-) Ale nie ma sensu namawiania gościa po kupnie kotła żeby bawił się ustawieniami serwisowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zrobi.  Z  Laguną o ile się nie mylę też kwestia softu i z 12 nagle się robi 18 i odwrotnie, ale tak jak @eliks pisze może nie warto dłubać, nie każdemu się chce, ale do odważnych świat należy :)

Nie takie rzeczy się robiło :)

Ja bym zaryzykował inny już niekoniecznie...

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w Lagunie masz oryginalnie 3-12 i 3-18KW bez żadnego przestawiania. U Ciebie się sprawdza i w kotle ładnie wygląda ale masz metry i odbiór. Tutaj może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym wypadku jak schodzi do 5,5 to zmniejszyć na 4 nie zrobiło by wielkiego dramatu ten 1KW, ale tak jak piszecie nie ma sensu zeby ktoś kto dopiero zaczyna przygodę z kotłami bawił się z "głębokimi" ustawieniami. Jestem niemal pewien, że idzie to idealnie ustawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.