Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, pospisz napisał:

Masz rację że łatwiej jest zagrzać wodę w krótkim obiegu tylko w zależności od temperatury zewnętrznej nie jest potrzebne wrzucenie 55 i więcej w grzejniki żeby pokojowka wyłączyła kocioł. Często bywa tak że po 15 minutach wrzucenia wody o temperaturze 40 stopni też da sygnał stop. Na sprzegle woda krąży też w krótkim obiegu a instalacja tylko kradnie wodę. Miałem atv i spalanie miałem wyższe a temperaturę powrotu niższą. Wszystko kwestia ustawienia przepływów. 

Tłumaczyłem już kiedyś do czego służy ATV. Jest to zabezpieczenie przed głupotą i dłubaniem użytkowników. Promil będzie utrzyma odpowiednie parametry i wszystko będzie ok a cała reszta będzie kręcić na lewo i prawo a kotły będą działać jak będa działać i po 3-4 latach okaże się że dane kotły to szmelc bo ten przerdzewiał tamtego zżarło itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać tak jak możesz przepływem ustawić temperaturę powrotu tak tez można ustawić ile maksymalnie ma iść w instalacje bez stosowania jakiś zaworów 3d  nie mówiąc o zaworach regulujących przepływ .Na upartego też można zdławić na zwykłym kulowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że koledzy @pospisz i @Puławiak popierają moje rozwiązanie bez ATV i kręcenia w lewo i prawo , bo faktycznie u mnie działa jak trzeba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kordjano napisał:

Cieszę się że koledzy @pospisz i @Puławiak popierają moje rozwiązanie bez ATV i kręcenia w lewo i prawo , bo faktycznie u mnie działa jak trzeba .

Kolega Puławiak raczej takiego rozwiązania nie popiera. Bo mam do czynienia niestety z przeciętnymi użytkownikami kotłów. I muszę dmuchać na zimne. Żeby się później nie okazało że 90% kotłów które zamontowałem to pelletowe kotły kondensacyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można powiedzieć że Kolega jest za a nawet przeciw .))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie mam takie pytanie, mam w układzie grzejnikowym 50 litrów wody i chciałbym podłączyć piec peletowy (kominek) ,ale jedne mają pojemność wodną płaszcza 11 litrów, inne 22 a nawet 32. Który byłby najlepszy w pracy z takim układem i sterowany przez sterownik pokojowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kieruj się pojemnością wodna tylko mocą grzewczą pieca, a dokładniej zakresem modulacji.

50l wody w układzie to chyba raczej  jakaś niewielka instalacja i zapotrzebowanie na ciepło?

Szukałbym czegoś z jak najmniejszą mocą minimalną i nie sugerował się pojemnością wodna płaszcza.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kocyl mam niewiele więcej wody w układzie a może nawet i tyle a ogrzewam ponad 300m i podłączone 20 grzejników na cienkich rurkach. Jak spuszczam wodę, to schodzi mi 3-4 wiadra reszta to co w kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się o ile są to konwektory bo pojemność wodna zwykłych grzejników płytowych czy żeberkowych to już kilka litrów w zależności od ich wielkości (np. taki przykładowy c22 600x1200 to jest 7-8 litrów, drabinka łazienkowa też kilka litrów)  Do tego w samych rurach też się parę litrów zmieści.

Może najlepiej by było jakby kolega "albodek" napisał co to za instalacja i jaka powierzchnia ogrzewana.

 

Aaaa, już znalazłem. Kolega już wcześniej pytał o kocioł do ogrzania 96m2 mieszkania. Więc tak jak pisałem niewielka powierzchnia, a co za tym idzie niewielkie zapotrzebowanie na moc cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te grzejniki są fajna alternatywą dla podlogówki przy ogrzewaniu niskotemperaturowym np przy gazie lub pompie ciepła. Przy peleleciaku też można fajnie zjechać z temperaturą na mieszaczu. Zdecydowanie lepszy komfort cieplny w mieszkaniu. Przy tych grzejnikach już przy 40 stopniach czuć jak ciepłe powietrze "krąży". Przy zwykłych grzejnikach takiej konwekcji niestety nie ma. Zdecydowanie lepiej pracują na wyższych temperaturach gdzie bardziej odczuwalne jest ciepło poprzez promieniowanie. Tylko ta cena :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, mam grzejniki płytowe c33  1000x600 szt. 4,   c22. 1000x600 szt.2, c33  500x600 szt. 1 + drabinka 1400 W . Rurki miedziane od pieca 28 i redukowane do 18 które rozgałęziają wodę na dwa obiegi i przy grzejniki podejście 15. Wodę w układzie pcha pompa LFP 25/4 ,pompa pracuje na I biegu, grzejniki są na jednym poziomie włącznie z piecem. Steruje tym sterownik KEY ecologic RK - 2006lpg2 , który dostaje sygnał do pracy z czujnika pokojowego Salus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też przymierzam się do zakupu peleciaka, węgla mam już dość. Mam starego śmieciucha,  nie znam mocy, ale to mały kociołek i ogrzewam ok 110 m2. Dom w zabudowie szeregowej, z dwóch stron mam sąsiadów, trzecia sciana jest ocieplona 10 styro, jedna nie. Instalacja w miedzi, rurki 28/18, 7 grzejników alu + drabinka. Przez rok spalam miedzy 2-3 tony węgla orzech, plus 2-3 m3 drewna bo latem grzeje bojler 100 l. Z racji tego, że węgla mam już po dziurki w nosie i w nosie dosłownie też go pełno szukam peleciaka. Wertuje internety, forum, YouTube itp i zastanawiam się nad zakupem Ferroli Biopellet 12 . Nie musze mieć pełnego automatu jak np. BS albo Laguna, ale nurtuje mnie kilka spraw. Chodzi właśnie o to sterowanie pokojowe, boję się, że kocioł zimą będzie mi się zbyt często gasił i odpalał, dobije np do temp 23 i zgaśnie, ostygnie no do 21,5 i znów się odpali. Czytałem w tym wątku, że koledzy mają różnie rozwiązany ten problem (głowice termostatyczne np.) Nigdy nie miałem doczynienia z pelletem, z kotłem z modulacją też nie. Nie bardzo rozumiem jak przebiega ta modulacja w tym kotle? Ustawiam np na 30% mocy i tak startuje, ogrzewa, i gasi się? Zimą np ustawiam na 70%. Czy poprostu kocioł sam staruje sobie od namniejszej mocy i sam stopniowo ją podnosi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zbyt często się nie odpalał i nie wygaszał musi mieć możliwość pracy z małą mocą.  Ten ferroli moduluje od 3,6 kW do 12kW.

W większości czasu  te 3,6 będzie i tak za dużo więc kocioł będzie się wygaszał jak osiągnie zadana temperaturę od termostatu.

Co do pracy kotła to możne pracować w modulacji (dobiera moc w zależności od zapotrzebowania na ciepło) lub w manualu (określona zadana moc/ bieg).

Generalnie chyba najczęściej stosowana opcją w układzie grzejnikowym jest sterownik pokojowy w najzimniejszym miejscu i głowice termostatyczne na pozostałych grzejnikach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze celujesz. Kocioł odpali się i wejdzie na pełną moc. Potem będzie modulowal w dół tak aby podtrzymać zadaną temperaturę kotła. Na grzejnikach montujesz termostaty aby nie przegrzewać pomieszczeń a w najbardziej wychładzającym się miejscu czujnik pokojowy który będzie odpalał Ci kocioł. Prosto i skutecznie. Możesz nastawić 23* w domu z odpowiednią histereza żeby Ci się odpalał przy 22,4*, to już zależy jaki termostat pokojowy kupisz. Jedyne co musisz zrobić to w tej szarej wersji Pro zainwestuj w porządną pompę np. Wilo bo ta oryginalna to badziew. 

Generalnie kocioł prosty, fajny, przyjemny w użytkowaniu i genialny w kwestii cena do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. To ma wbudowany układ pompowy i nie będzie problemu jak w nowym kociołku wymienię pompę na inną? A jak z grzaniem CWU? Zimą wiadomo cwu grzane razem z grzejnikami, a wiosna lato jesień? Da się zrobić tak, że kocioł załaczy się o danej godzinie np o 18 zagrzeje mi wode i sie wyłączy? Jakiś sterownik pokojowy ogarnie to dodatkowo, czy to już za dużo wymagań co do wygody? Coś czuje, że po zakupie będę tutaj częstym gościem, mam wiele pytań jeszcze nawet co tych głowic termostatycznych. Mam nadzieje, że bracia pelletowcy pomogą, doradzą, jak będzie trzeba to i opieprzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.