Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, Kristian napisał:

Panowie, powiedzcie czy kotła nie da się po prostu podłączyć żeby działał i nie spalał ciężarówki paliwa

W zeszłym sezonie spaliłem 4,5T pelletu. Węgla szło mi 5,5T plus 2-3m drzewa którym opalałem od wrześnie do końca listopada. Mam dziwny dom, bo szybko fajnie się nagrzewa i wystarczą tylko letnie grzejniki w ciągu dnia i jest  idealnie, ale jak kocioł wygaśnie od razu  czuć chłód. Zapewne jest to spowodowane oknami które już mają kilka lat mimo, że mam rolety.

Z czasem wezmę się za okna, ale musiałbym wymienić wszystkie naraz, żeby zachować jakiś wizual  a z magazynami jest ich w hu... :)
Także @Kristian jak widzisz tragedii w moim wypadku nie ma. 

9 minut temu, pospisz napisał:

Rozumiem to. Zrzut sprzed minuty. 

Screenshot_20200404_224519.jpg

Jaki kocioł posiadasz, bo nie doczytałem? Eko groszek, tak? 

Ja pierdziule, ale syf z tymi postami się tu robi :)

Odpisuje jednemu, za chwilę drugiemu a to łączy się w jedno jeszcze te reklamy o których już kiedyś wspominałem...

Na telefonie nie do ogarnięcia, znikam stąd, bo zdrowie tracę :)

Dobranoc... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się chwalić, ale jak dwa lata temu napisałem na grupie o ferroli wyśmiali mnie i byłem  chyba jednym z pierwszych jak nie pierwszym który nagłośnił te kotły i broniłem je do bólu :)
Kilku osobom pomogłem w wyborze i naprawdę są mega zadowoleni i mam z nimi kontakt.

Wszyscy mają wersję PRO ja jako pierwszy mam biopeleta, ale wtedy jeszcze nie było PRO i nikt o nich nie słyszał.

Co jest na minus, to serwis w moich okolicach praktycznie nie istnieje...

Fajnie, że się przyjęły, bo ceny są ich mega! 

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieg 2 masz ustawiony tak żeby szybko zagrzać zlad i duża histereze między biegami tak? 

@RadoRado

Może źle to napisałem chodzi mi o to żeby zagrzać zład i później pozwolić się wychlodzić w instalacji wydłużając czas między wchodzeniem na 2 bieg. Można by w ten sposób grzać w większej cześci harmonogramu bez zwiększenia spalania. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RadoRado napisał:

Nie chcę się chwalić, ale jak dwa lata temu napisałem na grupie o ferroli wyśmiali mnie i byłem  chyba jednym z pierwszych jak nie pierwszym który nagłośnił te kotły i broniłem je do bólu :)
Kilku osobom pomogłem w wyborze i naprawdę są mega zadowoleni i mam z nimi kontakt.

Wszyscy mają wersję PRO ja jako pierwszy mam biopeleta, ale wtedy jeszcze nie było PRO i nikt o nich nie słyszał.

Co jest na minus, to serwis w moich okolicach praktycznie nie istnieje...

Fajnie, że się przyjęły, bo ceny są ich mega! 

No ja wybrałem gościa co jest i instalatorem i serwisantem ferroli 15km ode mnie więc będzie miał mnie pod opieką :-)  pytanie tylko jak wykona tą instalacje, wiem napewno że instalacje będzie zamykał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będzie bo kocioł nie ruszy poniżej 0,5 czy tam 0,6 bara. Można to obejść ale po co.

Ja wczoraj w Lagunie miałem pierwszą awarię i musiałem dzwonić na gorącą linię serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

No będzie bo kocioł nie ruszy poniżej 0,5 czy tam 0,6 bara. Można to obejść ale po co.

Ja wczoraj w Lagunie miałem pierwszą awarię i musiałem dzwonić na gorącą linię serwisu.

 Dobrze, że masz gdzie zadzwonić, bo do Ferroli się dodzwonić, to marzenie. Ostatnie s....ństwo! I to należy mówić głośno i otwarcie. Kotły super, ale podejście do klienta na poziomie prl.

 

2 godziny temu, pospisz napisał:

Bieg 2 masz ustawiony tak żeby szybko zagrzać zlad i duża histereze między biegami tak? 

@RadoRado

Może źle to napisałem chodzi mi o to żeby zagrzać zład i później pozwolić się wychlodzić w instalacji wydłużając czas między wchodzeniem na 2 bieg. Można by w ten sposób grzać w większej cześci harmonogramu bez zwiększenia spalania. 

Biegu drugiego nie ruszałem. Podawanie fabrycznie ma 1sek i jest to w granicach myślę 8kw-10kw i to wystarcza. Zaś pierwszy zmodulowałem tylko po to, żeby w momencie dogrzania instalacji mógł sobie pracować bez wygaszania. Nawet przy normalnej pracy co chwilę schodzi na 1 i to działa idealnie. Na 2 sypie tylko rano przez 1h-1,5h a jak dobije do 55* zaczyna pracę między 1-2.

Tak jak pisałem wcześniej, nie sprawdza się u mnie opcja wł/wył z termostatu. Chata ogromna, słońce raz z jednej strony, raz z drugiej. Rano od południa jest ciepło w salonie a wieczorem już tu jest chłód a sypialnia gdzie wisi termostat nagrzana i nie wł ogrzewania- nie da się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, RadoRado napisał:

Dobrze, że masz gdzie zadzwonić, bo do Ferroli się dodzwonić, to marzenie. Ostatnie s....ństwo! I to należy mówić głośno i otwarcie. Kotły super, ale podejście do klienta na poziomie prl.

Nie tylko klient nie może się dodzwonić "derekcja" też nie odbiera. 

 

36 minut temu, RadoRado napisał:

Biegu drugiego nie ruszałem. Podawanie fabrycznie ma 1sek i jest to w granicach myślę 8kw-10kw

O to mi chodziło. Wiem że kosztowało Cię to dużo pracy a raczej obserwacji i eksperymentów ale dążył bym do biegu w cudzysłowiu trzeciego ewidentnego przegrzania pomieszczeń i wygaszenia. Da to moim zdaniem większy zysk. 

Np. Teraz przy tych ustawieniach utrzymujesz 22,5-23 stopnie to ustawić wygaszenie na 23,5-24.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się co jest "lepsze" dla kotła:

1) praca na wyższej mocy, kocioł pracuje 8 godzin w ciągu doby i odpala się 6 razy na dobę 

2) praca na niskiej mocy, kocioł pracuje 16 godzin w ciągu doby i odpala się 3 razy na dobę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz  Wystarczy pierwszy bieg wrócić do ustawień fabrycznych i wtedy przy zakręceniu grzejników temp na 1 już rośnie lekko do 65*
Ustawić delte np 5* i przy 60* już nastąpi wygaszanie, ale tak jak pisałem próbowałem już wszystkiego. 
Tutaj zyskuję na tym, że kocioł nie rozpala się kilkukrotnie na dzień a przy takim podawaniu pykaniu to znika może 0,3kg na 1h także jest to nieopłacalne. Pyrkoli tak może max z 2h-3h i zaraz któryś termostat poprosi o ciepło, temp spadnie tylko o 1* a momentalnie kocioł reaguje i nie zaczyna procedury zasypywania i rozgrzewania. Naprawdę już cuda przerabiałem i doszedłem do sytuacji w której mam taki sam komfort cieplny jak przy paleniu węglem a nawet lepiej, bo wszędzie  jest jednakowa temp. 

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem @radik81 drugiego sposobu. Jak Ci spala 15kg to dolicz jeszcze 5. U Ciebie to i tak jedzie prawie cały czas na 3KW.

U mnie kocioł się nie odpalił bo manometr zgłosił za małe ciśnienie w układzie. Na szczęście wg zaleceń serwisu dolalem wody, zagrzałem układ i wskazówka ruszyła, teraz już pokazuje ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o to żeby go wygaszać kiedy ustawienie powoduje utrzymanie temperatury pomieszczenia tylko wtedy gdy ewidentnie jest przegrzane pomieszczenie to jest największą strata w spalaniu. Czyli świeci słońce przegrzewa pokoje a grzejniki letnie i trwa to kilka godzin. Spróbował bym przesunąć biegi z 1 zrobić zerowy z 2 pierwszy a z 3 drugi. Mam nadzieję że mnie rozumiesz. Sam nie wiem czy to się sprawdzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taka opcja jak mówicie o  utrzymywaniu pieca w stanie ciagłej pracy jest możliwa w Lidce? U mnie 18kw na sterowniku  to już bardzo mało wprzewazajacej wiekszosci to 25KW.Stad moze brak oszczędnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego wciąż goni Ci na maxa? Może wystarczy instalację zrównoważyć bo przy takiej mocy kocioł czasami nie zdąży do zadanej dobić a już się wyłącza bo w domu ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz rozumiem o co Ci chodzi. Coś jeszcze pewnie potestuję, ale póki co jest mega i na ten metraż to naprawdę uważam to jako cud, że takie coś szło wykombinować. Główną zaletą też tego rozwiązania jest oszczędność prądu, zapalarki i tak przeliczając serio nie wiem, czy mniej spali przy rozruchu po np 4-5h przestoju niż te 1kg-2kg które cały czas poświęcam na podtrzymanie rozgrzanego układu a kocioł wygląda przy tym  też w porządku.  Oczywiście w taki dzień jak dzisiaj wył kocioł już o 10 i pewnie odpalę go koło 19 jak wczoraj i tylko do tego w tym momencie służy mi termostat pokojowy za wł/wył .

Twój pomysł przetestuję i napiszę moje spostrzeżenia za i przeciw :)
Dużą zaletą w moim wypadku jest zapewne to, że mam instalację na cienkiej miedzi i grzejniki "convector" które momentalnie oddają ciepło. Nie wiem, czy w całym układzie mam z 60L

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz . Szkoda że nie może to pracować na pokojówce. Ustawiając dawki czyli moce było by idealnie. 

Screenshot_20200405_143938.jpg

Dobrze ze z ręki można zareagować gdyby był automat byłby full wypas. Miłego dnia życzę. 

"Główną zaletą też tego rozwiązania jest oszczędność prądu, zapalarki i tak przeliczając serio nie wiem, czy mniej spali przy rozruchu po np 4-5h przestoju niż te 1kg-2kg które cały czas poświęcam na podtrzymanie rozgrzanego układu" 

Zawsze byłem zwolennikiem stałej pracy ale pozwolił bym wychlodzić się zładowi o kilka stopni bo w Twoim przypadku dolanie do wiadra jednego dzbanka wrzatku spowoduje powrót do normalnej pracy. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Dlatego obliczanie kotła na "metry" nie ma sensu skoro ty masz 5 razy wody mniej ode mnie, chociaż grzeje połowę twojej powierzchni. Ja wciąż chce zrobić strych żeby był użytkowy. Tam już zrobiłem wyjście na 3 kaloryfery i jak wszystko uruchomie to do 150m2 dojdzie mi 66 kwadratów i 2 metry wysoko a różnica w spalaniu będzie niewielka.

 

A jeśli chodzi o spalanie u Ciebie Radek to teoretycznie minimalnie 1.2,kg na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks 1,2kg min według książki na 1 mocy w której to obniżylem czas podawania z 0,8sec na 0,4sec co daje już 0,6kg w co wątpię nawet, że pobiera tyle, bo praktycznie co kilka sec. spada kilka koralików co widać na filmie. 
Ale nawet niech będzie średnia 1,8 już tak z naprawdę dużym zapasem, bo wchodzi na 2 moc to i tak 1,8kg x18h masz 32kg ale w rzeczywistości mam

wynik między 24kg-28kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadoRado wpadł mi szalony pomysł.Wpiąć w instalację elektrozawor trojdrogowy a pod niego pokojowke i w momencie spadku na pokojówce będzie przekierowywał obieg na dom. 

Na małej histerezie żeby te wrzutki były częste. Tylko chyba szkoda forsy bo zmiana będzie minimalna. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w porządku tylko tak jak piszę mam specyficzny dom i to że   akurat tam gdzie termostat będzie ciepło niekoniecznie na dole od drugiej strony też będzie i odwrotnie. Wszystko można zastosować to co piszesz, ale w mniejszym budynku.

Wyobraź sobie, że np.  byłby to budynek wielorodzinny z mieszkaniami na strone południową i północną. Jednemu zawsze wtedy odetniesz ciepło a jak już jest ciepło to wszędzie tak jak np dzisiaj i po prostu wył kocioł z ustawieniem, że jak spadnie już naprawdę poniżej tych 21,5* to znaczy, że już pora grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest jeden musisz rozbić dom na strefy i odcinać zasilanie z dwóch pokojówek nie będzie wtedy dylematu chociaż w tej chwili robią to samo termostaty. Czyli rozwiązania nadal brak. 

Musimy jednak szukać rozwiązania w rozbiciu na 5 biegów tej modulacji mocy która masz. 2 bieg zrób jako 5 i ustaw pośrednie. Może się okazać że nie potrzeba 8-10kw na dogrzanie zladu po przejściu z 1 biegu. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz a to w sumie mi do głowy nie przyszło.

Można w sumie pogrzebać i rozbić te 5 stopni zaczynając od tych 0,4sec pierwszej mocy i dodawać tak co 0,2sec np.

Niżej jak 0,4sec nie zejdę, bo kocioł może wygasnąć, ale ma to sens, bo już np 2 modulacja ma bodajże 1sec albo 1,2sec już nie pamiętam a rzeczywiście mógłby np. sobie jeszcze pośrednie czasy (krótsze) wykorzystać. Dobra myśl ;)

Spróbuję, zaś jeżeli chodzi o strefy, to odpada, bo musiałbym ryć wszystkie piętra, całą chałupę a jest po remoncie... Teraz mam wszystko na jednym obiegu i po drodze idą rozgałęzienia, tak się kiedyś robiło 20 lat temu :)

@Kristian to są już takie głębsze przemyślenia i ingerowanie w ustawienia sewisowe niekoniecznie dobre dla każdego.

Kotły jak zresztą wszystkie urządzenia są skonstruowane "uniwersalnie". Każde można dostroić i ustawić pod siebie, ale tego serwisant Ci nie zrobi, bo nikt mu za to nie zapłaci a i czasami potrzeba jeszcze miesięcy obserwacji :)
Jak jesteś kumaty, to kombinujesz a jak nie chcesz lub się boisz, to lecisz na fabryce i ogólnie dostępnych schematach i też będzie ok.

Ja za wszelką cenę już po miesiącu przejścia na pellet główkowałem jak to zrobić, żeby było tak jak ogrzewanie z sieci miejskiej czyli ciepło w każdej chwili w każdym pokoju kiedy jest to potrzebne...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.