Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

@pospisz   Jest tam jeden hipek w firmie który im to tłumaczy. Kiedyś o coś tam pytałem i Pan mi powiedział, że te instrukcje są tłumaczone "na kolanie" i mogą być pewne rozbieżności w danych :) 

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolegę od takich bajerów spytam czasami bywa na forum kiedyś bywalec forum Kostrzewy zajmuje się różnymi ciekawostkami. Tutaj sterownik pompy temperatur załączenia, wyłączenia i przedłużenia pracy po wygaszeniu który możesz programować  po wifi koszt śmiechu warte. 

Screenshot_20200428_220408.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne są przekaźniki wifi na allegro za ~40zł i to już można fajnie spiąć z kotłem i sterować np załączanie kotła przez internet.

Normalnie podpiąć zamiast termostatu i już proste sterowanie z neta za grosiki bez rezygnacji z normalnego termostatu, bo nie przeszkadza mieć wpięte jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, RadoRado napisał:

Fajne są przekaźniki wifi na allegro za ~40zł i to już można fajnie spiąć z kotłem i sterować np załączanie kotła przez internet.

Normalnie podpiąć zamiast termostatu i już proste sterowanie z neta za grosiki bez rezygnacji z normalnego termostatu, bo nie przeszkadza mieć wpięte jedno i drugie.

Same przekaźniki wifi to troszkę za mało ale bardzo ułatwiają życie . Jak czytam ile to jeden z kolegów zapłacił za termostat wifi (ecosmart czy coś w tym stylu) to myślę gdzie się kończą granice zdzierstwa . Ja rozumiem że ktoś nad tym pracował , testował i wdrażał do seryjnej produkcji i jacyś pośrednicy też muszą zarobić ale muszą być jakieś granice. Rozumiem tych co starają się zrobić coś we własnym zakresie bo sam do takich należę. Taki albo może tylko podobny termostat na bazie modułu który zareklamował kolega @pospisz może wyglądać tak jak na foto poniżej i pozwala na ustawienie większej ilości parametrów niż to cudo za 400 zł 

Są  tryby pracy OFF, AUTO, Manual i Wyjazd - dla każdego inna zadana , Ustawienia pracy godzin w jakich ster ma grzać do komfortowej w dni robocze i weekendy , informacja w jakim trybie  jest aktualnie  . Pracuje to u mnie od kilku lat i nie ma z tym najmniejszych problemów. To oczywiście tylko jeden z elementów całości , która składa się na wykresy , wyświetlanie wszystkich temperatur Kocioł, spaliny, powrót, palnik, zas CO , zas CWU itd Wskazania ilości pelletu z powiadomieniem o rezerwie , sygnalizacja pracy wszystkich pomp , wybiegi temperaturowe CO i CWU . Np teraz kiedy po nocy kocioł dogrzeje chatę to nie stygnie bezproduktywnie, tylko po dogrzaniu wchodzi w tryb wygaszania i włącza pompę CWU do czasu aż temp na kotle nie spadnie do 55 st.

termos.png

Edytowane przez besix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodziło tylko o możliwość odpalenia kotła przez wifi jak np dojeżdżam do chałupy a do tego wystarczy już najprostszy przekaźnik który zadziała jak zworka. To co pokazujesz, to już coś konkretniejszego.  Jak znajdę czas może coś urodzę np. z powiadomieniem o braku pelletu, odpalenie na żądanie, takie proste pierdoły z zastosowaniem gotowej aplikacji z modułem od jakiegoś "inteligentnego domu".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadoRado mówiłeś o Darwinie to poprosiłem kol. @besix o zademonstrowanie możliwości zbudowania czegoś co sam dla siebie wykonał. Sądziłem że chciałeś coś bogatszego w różne funkcje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, besix napisał:

Same przekaźniki wifi to troszkę za mało ale bardzo ułatwiają życie . Jak czytam ile to jeden z kolegów zapłacił za termostat wifi (ecosmart czy coś w tym stylu) to myślę gdzie się kończą granice zdzierstwa . Ja rozumiem że ktoś nad tym pracował , testował i wdrażał do seryjnej produkcji i jacyś pośrednicy też muszą zarobić ale muszą być jakieś granice. Rozumiem tych co starają się zrobić coś we własnym zakresie bo sam do takich należę. Taki albo może tylko podobny termostat na bazie modułu który zareklamował kolega @pospisz może wyglądać tak jak na foto poniżej i pozwala na ustawienie większej ilości parametrów niż to cudo za 400 zł 

Są  tryby pracy OFF, AUTO, Manual i Wyjazd - dla każdego inna zadana , Ustawienia pracy godzin w jakich ster ma grzać do komfortowej w dni robocze i weekendy , informacja w jakim trybie  jest aktualnie  . Pracuje to u mnie od kilku lat i nie ma z tym najmniejszych problemów. To oczywiście tylko jeden z elementów całości , która składa się na wykresy , wyświetlanie wszystkich temperatur Kocioł, spaliny, powrót, palnik, zas CO , zas CWU itd Wskazania ilości pelletu z powiadomieniem o rezerwie , sygnalizacja pracy wszystkich pomp , wybiegi temperaturowe CO i CWU . Np teraz kiedy po nocy kocioł dogrzeje chatę to nie stygnie bezproduktywnie, tylko po dogrzaniu wchodzi w tryb wygaszania i włącza pompę CWU do czasu aż temp na kotle nie spadnie do 55 st.

termos.png

Może kolega coś więcej powiedzieć na temat tego sterowania, tzn z czego zbudowane i jakie mniej więcej koszty wykonania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz i dziękuję, że włączyłeś kolegę w rozmowę. Chwała Ci za to, moze skorzystam z jego oferty, pomysłu. Każdy przykład i pomysł jest ważny dla takich niecierpliwych magików jak my ;) SUPER!

@besix a powiedz mi w co konkretnie to się wpina w przypadku takiego ferroli? Wydaje mi się, ze albo jest jednak na płytce jakieś wejście albo trzeba wpinać się w każdy czujnik z osobna np temp spalin, braku pelletu itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak ingerujemy w ferolkę, to zdradzę, że można w biopellecie  zamienić zapalarkę na ceramiczną. Moja jeszcze normalnie pracowała, ale chciałem coś pokombinować i kilka rurek poszło na marne, aż trafiłem na idealne wymiary ścianki i wyszło całkiem ok! Ma mniejszą moc, bo 300W a odpala 3-4 razy szybciej! 

Ważna jest jaka rurka zostanie zastosowana żeby grzałka nie latała w środku, ale i pasowała na zewnątrz w otwór komory. 
Ogólnie jest problem z zapalarkami ferroli a i cena jest kosmiczna, bo w granicach 500zł! 
A tutaj wymiana w 5sec i dostępna od ręki, spokój psychiczny bezcenny i nadal serwisant mi nie potrzebny :) Co ważne producent deklaruje ilość odpaleń 100k w co nie wierzę, ale na pewno jest trwalsza no i cena 120zł! 

C1D4202D-FC32-48AA-8DAF-3B5D376B4AF0.png

B6283615-067D-4649-8C53-8D7BE2343000.png

108B2BFD-A7D8-4FDE-964E-9C97627447DE.png

A86993C5-C3E1-4C3C-BB5F-C37A570068AC.png

Edytowane przez RadoRado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kocyl  Nie wiem co dokładnie Cie interesuje , sam termostat to dość proste rozwiązanie. Ponieważ mój sterownik nie ma możliwości podłączenia przyzwoitego termostatu a jedynie jakiś czujnik z potencjometrem do ustawiania temp pokojowej . To musiałem zbudować prosty układ który będzie mi ten czujnik zastępował. W dużym skrócie działa to tak Jak jest potrzeba grzania to sterownik widzi oryginalny czujnik i na jego podstawie dogrzewa dom , równolegle z nim temperaturę zadaną + histereza kontroluje moduł z niezależnym czujnikiem i jak temperatura osiągnie zadaną +histereza to odłącza oryginalny czujnik od sterownika i zastępuje go odpowiednią rezystancją . Dotąd dokąd sterownik widzi tą rezystancję nie uruchomi ogrzewania . Dzięki temu że w samym sterowniku ustawiłem że ma grzać do 24 stopni a rezystor jest dobrany tak żeby ster widział 25 stopni mam pełną dowolność w sterowaniu za pomocą własnego termostatu . Obrazowo jak w chacie jest 20 stopni to sterownik widzi oryginał i walczy żeby dogrzać do 24 stopni , ale po drodze jest mój termostat i jeżeli ustawię mu 21 + np 0,4 histerezy to po osiągnięciu w chacie 21,4 sterownik zobaczy temp 25 stopni czyli koniec grzania. Jak temperatura w chacie spadnie do 20,6 to znów sterownik zobaczy oryginalny czujnik i włączy grzanie. Co do kosztu to ciężko mi oszacować , sam element wykonawczy z czujnikiem + sterownie po wifi to około 80 zł 

@RadoRado

Za mało wiem na temat  ferroli sam mam stary ster Kostrzewy , jak znajdę trochę czasu to przyjrzę się bliżej temu sterownikowi i coś może wtedy będzie łatwiej ogarnać . Jaki w tym siedzi czujnik pelletu ? , moze chocaż w temacie powiadomienia coś na szybko Ci podpowiem . Z grzałką fajnie wymyśliłeś i na bank pożyje długo , robiłem podobny manewr u siebie i ceramiczna działa już trzeci rok i rozpala zawsze od strzała 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks mój ma, normalnie informuje o braku pelletu. Możesz wybrać opcję, że tylko komunikat albo sygnał i komunikat. Biopellet Plus tez ma.

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadoRado masz zdjęcia tego czujnika czy to jest na podstawie zliczenia ilości podanego pelletu i zerowania licznika.Własnie rozmawialiśmy przez telefon jak możesz to wstaw cokolwiek na temat tego rozwiązania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takie to zaawansowane nie jest żeby coś przeliczało :) Nigdy nie sprawdzałem jak to działa i z jakim wyprzedzeniem, ale zdarzało się, że przegapiłem dosypkę i zastałem napis "brak śrutu"

i sygnał dźwiękowy. Na schemacie będzie to pozycja 16 i 17 i w sumie tylko to mi jest potrzebne żebym wiedział, że zbliża się koniec i trzeba dosypać. 

7BF645A1-B3DE-42D1-A2A6-15198C7BBA7B.png

Nie mam zbytnio teraz czasu na otworzenie kotła ale przez dziurkę zrobiłem zdj. 
Jest to wkręcone od tyłu. Jakoś nigdy się temu nie przyglądałem i teraz żałuje :)   

650F6709-7780-41EB-8BB9-785DD5CE6DE4.jpeg

7EDA7270-52C4-49B5-A59B-888C5FB03CE2.png

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P-26 1-sygnal grzania z co                                2- sygnał grzania z co i z cwu                    grzane oba jednocześnie                        tryb zimowy                                          3- priorytet cwu czyli grzane                      same cwu  tryb letni.                            4- sygnał grzania tylko z cwu. 

Rozwala mi formatowanie pisownie

Wszystko zależy jak jest podpięte elektrozawor 2-3 drogowy czy pompa cwu. Po cholere wrzucać druga pompę cwu lepiej elektrozawor. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz wracając do tematu czujnika pelletu (fotokomórki) w Ferroli biopellet/biopellet plus od strony podajnika wygląda on tak. 
 

4D08B93F-5817-4BCE-A1C2-25273C3FD701.jpeg

94D27C1D-3472-4305-B37C-BF6ED1E0FC19.png

2FD61250-8B0E-46F6-9D78-C847E6AC0BD2.png

Edytowane przez RadoRado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadoRado ten czujnik wygląda na czujnik odbiciowy czyli coś co działa jak taki czujnik https://botland.com.pl/pl/cyfrowe-czujniki-odleglosci/2575-regulowany-cyfrowy-czujnik-odleglosci-e18-d80nk-5-80cm.html

Trzeba sprawdzić co to daje na wyjściu jak jest zasłonięte i potem odsłonięte . Ten z linku daje minus zasilania jak pellet go zasłania i u mnie wskazuje rezerwę opału , tu pewnie jest podobnie . Zresztą nawet jak działa odwrotnie czyli daje stan wysoki to też można to spokojnie wykorzystać. Jak masz to na wierzchu to sprawdz i daj znać 

Ja mam czujnik laserowy do pomiaru wysokości od góry do rezerwy gdzie pokazuje mi w procentach a rezerwę mam na takim czujniku jak z linku

pellet.png

Edytowane przez besix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , i mam pytanie , na jakich wysokościach umieścić króćce do zasilania i powrotów w buforze i jak je ukierunkować , gdyż słyszałem że musi być jakieś zawirowanie zasilania z pieca i powrocie z instalacji . Bufor prostokątny : wys 2m .szer. 1m * 0,5 m . wszystkie króćce na ściance 0.5m. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.