Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, eliks napisał:

 

 

17 godzin temu, Trener40 napisał:

Współczuję....To bardzo ważna decyzja, która może się odbić na całe życie :)  24 KW, to pewnie chata 350m2?, albo i więcej..  

 

230m z tąd moje obawy, z jednej strony czy wybrałem dobry piecyk, z drugiej czy dobrze zamontuje instalator, z trzeciej ile będę spalał, i po czwarte i po piąte itd

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam ponad 300m kotłem 24kw a tak naprawdę pracuje max na 8kw-12kw przy czym dom jakoś specjalnie nie jest ocieplony.
Tak naprawdę nie ma to znaczenia,  bo kocioł możesz sobie np zblokować na mocy a w cenie też chyba nie zaoszczędzisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, RadoRado napisał:

Ja ogrzewam ponad 300m kotłem 24kw a tak naprawdę pracuje max na 8kw-12kw przy czym dom jakoś specjalnie nie jest ocieplony.
Tak naprawdę nie ma to znaczenia,  bo kocioł możesz sobie np zblokować na mocy a w cenie też chyba nie zaoszczędzisz. 

To jakie jest spalanie? A obsługa? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2020 o 00:39, Kristian napisał:

 piec już czeka 24kw

Teraz to już po ptokach. Skoro kociołek już kupiony. Ja bym montował max 18, a nawet 16 kw. Palnik o mocy 16 czy 18 kw będzie inaczej pracował na mocy 5-8 kw, niż palnik 24kw z " obciętą" mocą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na specyfikę pracy kotła Ferroli (który działa od termostatu pokojowego, a nie dużej histerezie i stałej pompie), większa jego moc nie będzie stanowić większego problemu. Kocioł po prostu szybciej nagrzeje instalację i dom, po czym się wygasi i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Benton661

Moim zdaniem nie jest to do końca ekonomiczne spowoduje większą ilość rozpaleń (zapalarka). Spóźniłem się z odpowiedzią. Oraz ilością pelletu przy rozpalaniu. 

 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do specyfiki kotła to będę musiał ogarnąć bo żona on miesiąca mi truje że jak nie będzie 23 stopni to mnie wyśle na kwarantannę do lasu, ja z kolei przeliczam stopnie na piętnastokilowe worki heh, dobrze że kocioł będzie mógł pracować na niższej temperaturze od nocy do rana 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie włoskie kotły pracują na zasadzie on/off, wybierając je musimy zdawać sobie sprawę z tego, że komfort cieplny może nie być zachowany. Ale zawsze można dostawić bufor i mieć ciepłą podłogę/grzejniki cały czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Benton661 napisał:

Wszystkie włoskie kotły pracują na zasadzie on/off, wybierając je musimy zdawać sobie sprawę z tego, że komfort cieplny może nie być zachowany. Ale zawsze można dostawić bufor i mieć ciepłą podłogę/grzejniki cały czas...

No dobra, ja komfort ciepły muszę mieć od 15 do 23 i w weekendy, a może potem ocieplać dom do 24 stopni wyłączyć się i załączyć jak spadnie np do 22 stopni? 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pospisz napisał:

@Benton661Oraz ilością pelletu przy rozpalaniu. 

 

Ta ilość nie będzie aż tak drastyczna, co zużycie paliwa podczas ponownego "rozbujania" wystudzonej instalacji. 

Bufor OK. Ratuje sytuację i z opałem i z komfortem. 

Kolego. Spadek dwa stopnie to dużo ( przynajmniej dla mnie)... Coś mi się wydaje, że będziesz miał kwarantanne w lesie :) 

Edytowane przez Trener40
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kristian napisał:

No dobra, ja komfort ciepły muszę mieć od 15 do 23 i w weekendy, a może potem ocieplać dom do 24 stopni wyłączyć się i załączyć jak spadnie np do 22 stopni? 

Kolega @eliks ma włoski kocioł, działający na zasadzie on/off, termostat pokojowy ustawiony w najzimniejszym pokoju na 23 stopnie i nie narzeka... Jeśli zaś chodzi o komfort, niech lepiej sam się wypowie, bo ja osobiście nie jestem przekonany do takiego sposobu prowadzenia kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dokładajcie bufora do Ferolli on zagrzeje dom szybciej niż uzyska zadana w instalacji. W zależności od temperatury zewnętrznej tych rozpalen będzie coraz mniej. Tym bardziej do 230m2. Szkoda podrażać instalację on/of na regulatorze pokojowym i koniec jak napisał @Benton661

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak kiedyś prowadziłem kocioł i to mnie trochę irytowało. Fajnie było jak kocioł się odpalil i grzejniki robiły się gorące, a temp w domu 23.2.  Kocioł robił STOP, pompa STOP, a po godzinie zimne grzejniki, a ponowne załączenie kotła było jak temp w domu spadła do (ok 22.3)  

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie pisałem, że u mnie w domu praca on/off się nie sprawdza. Głównym powodem jest duża ilość wody w instalacji, jej cykliczne grzanie i wychładzanie jest moim zdaniem nieekonomiczne. Poza tym łazienka jest w najzimniejszym miejscu w domu i tam grzejnik musi grzać non stop...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pospisz napisał:

Dołożyć pompę ze sprzęgłem z prostym sterownikiem i problem zimnego grzejnika będzie mniej odczuwalny. 

., a skąd energia do potrzymania chociażby letniego grzejnika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że w całym zakresie a jedynie przedłużeniu efektu grzania, minimalnego przegrzania i wydłużeniu czasu między rozpaleniami 

Prosty przykład 0,5h pieć razy dziennie daje nam 2,5h bez grzania razy 30 dni to kocioł nie pracuje 3 doby w miesiącu. 

Co za różnica czy woda wystygnie w instalacji czy odda resztę energi do bufora czyli domu. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że na to samo wyjdzie i to sam użytkownik zweryfikuje po zamontowaniu wszystkiego. Pracująca pompa szybko wychlodzi instalacje, a co jedynie uda się osiągną, to " sztucznie" podbita temp w domu, która za jakiś czas będzie spadała, a to będzie odczuwała z pewnością żona kolegi, więc żeby kolega nie wylądował w lesie będzie musiał i tak załączyć szybciej kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.