Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

O jest nasz Guru)Żyje)Bez niego to Forum byłoby "martwe"Już się martwiłem  że coś się stało.Przecież niebawem będą świeczki na torcie,toasty,sztuczne ognie itp)Na szczęście wszystko wróciło do normy) Sor koledzy Forumowicze że nie w temacie

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz Guru, żyje i ma z Nas niezłą bekę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Jak większość postów tym temacie - czysta bzdura, głupota i bicie piany, sprawdźcie lepiej na stronie kostrzewy gdzie ma swoje serwisy,

zamiast się ośmieszać i kłamać na tematy w których mienicie się znafcami

Poniżej przykład: 

https://www.billiger-heizen.com/pelletkessel-kostrzewa.html

https://www.klimaworld.com/twin-bio-luxury-24-kw-kostrzewa-pelletkessel-bafa-foerderbar-komplettset-3.html

Ale wszyscy wiedzą że Kostrzewa ma  duuuuuży serwis. To że próbuje pchać kotły w cenie zachodniej konkurencji i zestawy pelletowe w cenie pomp ciepła, też wszyscy wiedzą. Przykład który zapodałem, był z życia wzięty. Sam kiedyś pisałeś o cofniętym pelecie na zachód bo miał dziesiąt milimetrów za dużo czy tam za mało. Normy na zachodzie są troszeczkę inaczej przestrzegane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a mojemu klientowi w DE kominiarz powiedział że jak będzie miał taki zielony kocioł z Polski to mu go z miejsca zaplombuje bo nie trzymają parametrów. A tak już 3 sezon  chodzi u niego Red Compact z badaniem spalin co roku :) Przypadek? Nie sądze :D

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi przepis, który nakazuje w Niemczech wykonywanie analizy spalin w kotłach na paliwo stałe w prywatnym domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wybacz mi ale nie znam. Mogę  Ci za to podać Ci nr do moich klientów w Bawarii, Bremie, Baden Wittenbergii, Szwardzwaldzie których co roku odwiedza kominiarz, bada spaliny i dopuszcza do użytkowania. To nie jest tak jak w PL , gdzie kominairz bada ciąg palącą się gazetą.  Bez wytycznych i akceptacji kominiarza odnośnie kotła oraz komina nawet nie zaczynam inwestycji. Po instalacji przychodzi kominiarz i bada ciąg, komin,kocioł oraz instalacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zadzwoń do nich i wpisz tu przepis, w Niemczech podstawa prawna jest na każdym swistku. Inaczej, sam rozumiesz, wyjdziesz na konfabulanta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DE raz w roku przychodzi kominiarz i wykonuje pomiar spalin. Jezeli kociol nie spelnia norm dostajesz czas na usuniecie usterki. Jezeli kociol jest stary i nie da sie nic zrobic to kociol zostanie urzedowo zaplombowany i nie grzejasz. Tak dlugo dopoki nie wstawisz nowego. Nie  ma znaczenia czy to gaz, drewno, pellety, olej itd. Jezeli palacz oleje wszystko, moze sie spodziewac powaznych konsekwencji.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajki opowiadacie, jest tylko prosty pomiar CO i pyłów, nie ma analizy ani badania spalin. Macie link prosto do ministerstwa, bo odpływacie:

https://www.umweltbundesamt.de/publikationen/heizen-holz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kroitzman napisał:

Hmm, a mojemu klientowi w DE kominiarz powiedział że jak będzie miał taki zielony kocioł z Polski to mu go z miejsca zaplombuje bo nie trzymają parametrów.

A co ma kolor kotła, do nie trzymania parametrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nic, tylko jak przyjechał do mnie transport pelletu, na moje pytanie ( głupie ) jak się będzie palił ( ten pellet),  młody ukrainiec ( kierowca) stwierdził, że w zielonych kotłach dobrze, a w czerwonych już nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem dlatego trochę wyśmiałem dostawcę, mówiąc mu, że raczej powinien podawać nazwę kotła,  ewentualnie jaki palnik, model itp. ,niż kolor kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze ja  mam szary  młotkowy  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Jezeli kociol jest stary i nie da sie nic zrobic to kociol zostanie urzedowo zaplombowany i nie grzejasz.

U nas taki urzędowy nakaz by się przydał, bo to że program "Czyste powietrze" wchodzi to niewiele da, tu liczy się kasa na nowy kocioł i świadomość ludzi. Bo dajmy na to ile czasu istnieje obowiązek podpisania umowy z odbiorcą śmieci i ewentualnie segregowania, a to co się dzieje w lasach i różnych odosobnionych miejscach to tragedia, nie mówiąc co jeszcze ludzie robią z tymi śmieciami.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeszcze ludzie  robią ? ano segregują ,składują dowożą z zachodu  kasę czepią ,a na koniec podpalają i jest dobrze a ty palaczu się przejmuj czy kocioł ci ekologicznie spala . Urzędowy nakaz to na bidnego chłopa ,a na tych wielkich to nakazu nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już było o segregacji śmieci że niby dzielimy je na palne i te co wywozimy do lasu  dalej te palne dzielimy na te które spalamy w dzień i te które spalamy w nocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy przez ten wątek przetoczy się słowo sprawność? 

Sprawność czego? W jakich warunkach? Sprawność odzysku ciepła? Zróbcie 2 razy większy wymiennik, pociągnijcie wentylatorem to i sprawność pod 100% dojdzie - w końcu co wyprodukuje palnik, odbierze wymiennik, temperatura spalin powędruje pod 0 - to, że na końcu woda się będzie lała to już szczegół. Jako, że mamy chronić kocioł to mieszamy wodę o danej temp. więc 100% nigdy nie osiągniemy bo temp. spalin spaść poniżej temp. kotła nie spadnie...
Jak mamy duży wymiennik i mały palnik - temp. spalin niska, duży palnik, ten sam wymiennik - wysoka - sprawność się zmienia - co to kogo obchodzi? Jak ktoś ma ceglany komin to się modli o niską sprawność...

Świstki czy badania 5tej klasy są robione dla STAŁEGO ODBIORU, gdzie producenci jadą już z ustawionym sterownikiem i swoją porcją opału - takie badania to nie badania - mają przejść i tyle... Jak to już tu powiedziano - dla danej mocy ma się emisja zgodzić i świstek jest.

Jedyna wielka różnica między kotłami śmieciuchopodobnymi a pelletowymi to algorytmy spalania, czujniki itp. zapewniające bezobsługowość. Jak ktoś ma ładnie naszpikowanego śmieciucha to nie kosztuje 10 tys. tylko ceną wędruje pod konstrukcje typowo pelletowe.
A kotły w których użytkownik musi wprowadzić jakiś min / max mocy, czy ustawienia parametrów dla nich, to już automatem w pełni nazwać nie można, zwłaszcza jak chop nie wie co robi...

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii badań to jak tak ogląda się kotły marketowe  to mają 5 klasę pomimo że stoją tam parę lat nie ruszane i nigdy tej klasy nie miały z tym samym wymiennikiem i palnikiem ,wygląda to tak że dostały tylko nową naklejkę na 5 klasę już nie wspominam o cenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym odgrzewać lub podgrzać tematu w kwestii kotłów typowo pelletowych i montażu do nich bufora ale wczytuje się w instrukcję Laguny  a tu taki zapis.

Kol. Puławiak montujesz je z buforkami, czy nie, fakt jest to nieobligatoryjne aczkolwiek zalecane przez producenta.

493489963_Zrzutekranu2018-10-28o07_33_29.png.3f830399cd38c848ffa5c7ba6fea1e05.png

 

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy z buforem czy nie to pewnie zależy od klienta , bufor w żadnym przypadku nie będzie przeszkadzał a wręcz pomaga , pytanie jest czy nam jest nie zbędny ? a to już zależy od instalacji dodatkowych źródeł ciepła i samego budynku .

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.