Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Eco- Palnik od Skiepko


jameess

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecałem eliksowi  fotki palnika (ecopalnik) od skiepko, co prawda było to w innym temacie ale temat jest o palnikach więc myślę że będzie dobrze.

Jest to palnik samoczyszczący, testowałem "różny" pellet i nie było najmniejszych problemów.

Palnik to VIP 15 KW. mam go prawie 2 lata. Na fotkach widać demontaż rusztu palnika, fotodiody i zapalarki. Są to banalne czynności nie wymagające żadnych narzędzi.

Podczas czyszczenie palnika nie demontuje się go z kotła, jak to bywa w przypadku np. palnika Kipi

 

20210220_130514.jpg

20210220_130724.jpg

20210220_130758.jpg

20210220_130818.jpg

20210220_130842.jpg

20210220_131008.jpg

20210220_131104.jpg

20210220_131129.jpg

20210220_131320.jpg

20210220_131420.jpg

20210220_131435.jpg

Edytowane przez jameess
  • Lubię to 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Założyłem temat o palnikach od Skiepko , bo jak na razie informacje o nich są rozrzucone w różnych tematach.

Prosiłbym jeszcze kol .eliks żeby przeniósł mój post z fotami palnika z tematu "Palniki Pelletowe "tutaj.

 

1 godzinę temu, arthek napisał:

No właśnie, chciałem Cię zapytać jak radzi sobie ten VIP 15 przy tych 3 kW ? Nie przykapca ? nie gaśnie ?

Jak nisko właściwe da się zejść z mocą przy tym palniku , tak aby właśnie nie dymił i nie gasł ?

Producent dla Skiepko VIP 15/16 podaje zakres mocy od 5kw do 16 kW .

Żeby palnik nie gasł trzeba wyregulować dawkę paliwa i powietrza na mocy minimalnej, wszystko zależy od pelletu. Na każdym pellecie będzie inaczej. To czy będzie "przykopcać" też zależy od pelletu.

Ostatnio przy mocy max palnik miał wartość 17% a moc min 5% to łatwo obliczyć. Mam sterownik Key

 

 

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2021 o 20:20, jameess napisał:

Ostatnio przy mocy max palnik miał wartość 17% a moc min 5% to łatwo obliczyć. Mam sterownik Key

 

 

NIe bardzo rozumiem to ostatnie zdanie.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ViP 16 + PLUM 920 touch + econet300 już działa u mnie . Zamontowany  3.03.21 .Montaż odbył się bez problemów ... z wyjątkiem napięcia około 48V które pojawiło się na zbiorniku na pellet....monter poprawił i na razie już "nie kopie".

Zobaczymy jak będzie się spisywał.

Ustawiłem mu eksperymentalnie zakres mocy  od 3KW do 16KW i przez większość czasu ( o dziwo) pyka sobie stabilnie na tych 3 kW.

Tryb regulacji standardowy, zasypany Olczykiem.

Od momentu uruchomienia palnika , jeszcze się nie wygasił.

Od strony konstrukcyjnej - prosty jak konstrukcja cepa, od strony eksploatacyjnej  - banalny dostęp do rusztu w razie konieczności  jej czyszczenia.

Jak popracuje kilka miesięcy to napisze o nim coś więcej.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, arthek napisał:

NIe bardzo rozumiem to ostatnie zdanie.

Mam sterowniki Key i w nim się tak ustawia, np. po zważeniu dawki wychodzi np 1 kg, sprawdzam w tabeli i tam to odpowiada np 17%. Wpisuję te wartość do sterownika. Co oznacza że wartość 17%  dopowiada 100% mocy palnika. W plumie jest to oczywiście inaczej.

Co sterownik to inna historia ?

Ten palnik 16 Kw czym się różni w budowie od mojego 15kw ? Cyknij jakieś fotki.

 

 

Edytowane przez jameess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różni się tylko kształtem rusztu , jest jakby wygięty środkiem w literę V.

Cyknę kiedyś  foty przy okazji wysypywania popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten VIP 16 ruszt wygląda jak w serii TOP

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę  na zdjęciu Twojego palnika,że czujnik temperatury palnika masz  bezpośrednio złapany "trytytkami"  do rury od klapy p.poż. 

W Palniku VIP 15/16 jest specjalne miejsce przewidziane przez konstruktora do umieszczenia tego czujnika.

Powinien być zamontowany pod tą blaszką , która jest przykręcona dwiema śrubkami od góry do tego metalowego kolanka p.poż.

Poluzowujesz sruby , unosisz  blaszkę i wsuwasz czujnik pod tą zakrzywioną krawędź blaszki i dokręcasz.

24 minuty temu, bioly napisał:

Ten VIP 16 ruszt wygląda jak w serii TOP

Wydaje mi się ze to wygięcie rusztu w literę V , sprzyja pracy palnika na małej mocy , kiedy to niewielka ilość pelletu nie jest "rozrzucona" po płaskiej powierzchni tylko jest jakby "skupiona" w samym środku palnika, dzięki temu łatwiej utrzymać ogień na niewielkiej ilosci pelletu....tak mi logika podpowiada.

Rzeczywiście na 3 Kw pracuje stabilnie, płomień jest ok , nie gaśnie .

Spróbuję zejść na 2KW tak dla testu  i zobaczymy czy da radę.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Przerobiłem piec Defro KD 2 15 kW na pellet. Palnik VIP 16 kW . W skład zestawu : VIP 16 KW, podajnik 2m, sterowanie PLUM ecoMAX850P2, zasobnik na 200 kg, pokojowy regulator przewodowy ecoSTER TOUCH, moduł internetowy ecoNET, czujnik pogodowy, czujnik temperatury spalin. 

Użytkuję ten zestaw  od 16 czerwca. Dom ~180m2 + bojler 120l. Na grzanie samego bojlera dla trojga domowników - średnio mi wyszło ~4 kg pelletu na dzień. W największe mrozy jakie były tej zimy (- 24) przy ustawieniu temp w domu na termostacie w dzień na 23 , a obniżenie nocne na 21,8 szło mi niecałe 30 na dzień . Normalnie bez super mrozów to ~25 kg bo zasyp 200 kg starczał mi na 7-10 dni. aktualnie przy temperaturach w dzień +2-4 stopnie, noc - 3-5 stopni idzie około 20 kg.

A użytkowanie to bajka - zasypać pojemnik, i patrzeć jak się pali ? Raz na tydzień zwykle czyszczę tylko ruchomy ruszt palnika - zdejmuje się dwie zapinki i wypina kostkę zasilania - wyjmuje się wtedy cały ruszt na zewnątrz. Prościej się nie da. I ruszt przejechać szczotką drucianą i po robocie. I tyle - słownie nic przy nim się nie dzieje. Tylko sypać i czasem ruszt oczyścić, no i raz na jakiś czas odkurzaczem czyszczę piec. Zero spieków, zero niewypalonego pelletu. A i kupiłem sobie zasilacz/ups VOLT Sinus 1000Pro + aku AGL 100Ah i nawet o zasilanie się już nie martwię.

Palnik mam założony w dolne drzwiczki nad rusztem . Jedynie ze względu na dziwny układ drzwi powyżej panik nie bezpośrednio do drzwi ale z flanszą dystansową. Ją trochę po swojemu tylko wyizolowałem. I jak widać moja instalacja to dwa obiegi z osobnymi pompami i zaworem 4D z siłownikiem.

 

A tu mój temat przed wyborem palnika

 

IMG_20210224_144007.jpg

IMG_20210224_144021.jpg

IMG_20210224_144040.jpg

IMG_20210224_144111.jpg

IMG_20210224_144145.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 10:00, bioly napisał:

Vip 25 kW płomień na mocach 80% i 30%

 

 

Kolego @bioly dziwny masz ten płomień na 20kw. Choć wiadomo w Twoim ruszcie jest używane więcej otworów napowietrzających dla dystrybucji powietrza wtórnego i może przez to. Widzę, że też masz sterownik z Kutna. Wentylator to WPA HL07 34w czyli tak jak w VIP 20. W sterowniku obroty nominalne 2500obr/min? Masz ustawiony wiatr dla tej mocy ok 60% ... Nie przykapca Ci komory? Poniżej wstawiłem film z pracą na 20kw i złapany na poziomie tlenu ok 8-9%. U siebie mam nadmuch 65%. Ciąg ustabilizowany na poziomie 15Pa czyli tyle ile minimalnie zaleca Skiepko. Tlen na mocy max oscyluje 8/9-12% i wg mnie jest to najczystsze spalanie. Nie jest spalaniem ekonomicznym i ekologicznym bo sprawność jest nizsza, a tlenki CO skaczą nawet do ok 500mg/m3

Serwisant od Skiepko zalecił aby tlen na mocy max nie przekraczał raczej 9%. Inny serwisant pelleciaków z którym kiedyś rozmawiałem mówił mi, że dla tych palników uśredniony tlen powinien wynosić ok 8% czyli wahania mniej więcej 6-10%.

Ze swojej obserwacji wiem, że tlenki CO najniższe są między 6, a 7% tlenu. Choć przy rewizji na szybko otwierając drzwiczki pieca płomień jest bardzo pomaranczowy, długi, obmywa ścianę kotła i zwyczajnie przykapca. Przy 5% tlenu płomień jest już czerwony i kopcenie znaczne.  

A ja cały czas stoję przed dylematem jak ustawić piec? Wyższa sprawność i mniejsze trucie tlenkami CO, czy czysta komora? 

Dzisiaj jeszcze postanowiłem ustawić parametry spalania na te uśrednione 8% tlenu. Czyli w moim przypadku(ciąg, pellet) nadmuch na 61%. Obiecałem sobie nie zmieniać nic i otworzę piec za dwa tygodnie zobaczymy co tam zastanę...?

Jeszcze wrzucę analizę Ogniwa 18tki z badań nad uzyskaniem 5 klasy. 

 

EKO-PELLET-18-Sprawozdanie.pdf

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamo159

Jaki masz model wentylatora ?

Mój to WPA 097 35 W, palnik też Vip 16 ( Plum 920 touch)

Jakie masz ustawienia procentowe dla nadmuchu dla mocy max , średniej i min ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michal86 Płomień rzeczywiście wygląda dziwnie i w dodatku rozszczepiony. Ale z innego telefonu już to inaczej wygląda pewnie przez balans bieli 

 

Wentylator w sterowniku jest na 2500 obr i przykopcenie zaczyna się dopiero poniżej 10 kW i mocy wentylatora poniżej 45%, a u mnie na mocy 25 kW jest tylko jakieś 20min potem schodzi na 7-10 kW i tak se pyrka aż dogrzeje pomieszczenie na CO 45* powrót 58* spaliny 105-110* RCK 20Pa, a w większe mrozy chodzi tak na okrągło

Jaki masz analizator spalin warto się w taki zaopatrzyć, czy wystarczy takie ustawianie na oko?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra nie warta świeczki na oko przy pelletowcu będzie ok. A, że jak już coś robię to chcę mieć idealne to już inna kwestia i popaprana cecha charakteru.

Mam też sondę ale chyba mnie przekłamuje.

Dzisiaj przyszedł Brager. Zobaczę, potestuje jak będzie ok to przy nim zostanę. Analizatora i sondy będę chciał się pozbyć. 

Rzeczywiście na tym nagraniu płomień wygląda ok. 

Zresztą aby ocenić płomień to jedynie na szybko otwierając drzwiczki i szybkie spojrzenie. Potem tlen z zewnątrz miesza.

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Brager będzie działać z Pello i który model zakupiłeś BCA 01 czy 02??

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 19:17, adamo159 napisał:

Użytkuję ten zestaw  od 16 czerwca. Dom ~180m2 + bojler 120l. Na grzanie samego bojlera dla trojga domowników - średnio mi wyszło ~4 kg pelletu na dzień. W największe mrozy jakie były tej zimy (- 24) przy ustawieniu temp w domu na termostacie w dzień na 23 , a obniżenie nocne na 21,8 szło mi niecałe 30 na dzień . Normalnie bez super mrozów to ~25 kg bo zasyp 200 kg starczał mi na 7-10 dni. aktualnie przy temperaturach w dzień +2-4 stopnie, noc - 3-5

@adamo159 bardzo ładny wynik jak na metraż. Co ja bym dał za takie spalanie??

Choć na CWU dużo Ci idzie. Choć wiadomo zależy kto jak lubi się pluskać?

U mnie latem na 4os rodzinę ok 2-2.5kg. Grzałem tylko rano i wieczorem do określonej temperatury. Z automatu programatorem. Zbiornik 140l wiszący pionowy.

Aktualnie kocioł chodzi jak na screenie. Temperatura kotła faktycznie jest o 3st wyższa. Czujnik skalibrowany aby wartość nie przekraczała 80st bo wtedy sterownik otwiera mieszasz na 100% aby schłodzić kocioł.

Na tym małym kawałku ekranu zjadł jakieś 8.5kg pelletu?

 

Capture+_2021-03-08-10-36-16.png

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Co do spalania to z ostatnich 9 dni (26.02 - 06.03) to zasypiałem 10x20 kg rano 26.02 i potem 07.03 też rano. Czyli łatwo wyliczyć poszło 22,22 kg na dzień. A pogodę każdy widział w tym czasie. Temperatury w domu dalej 23 i 21.8 noc. Przy czym w weekend mam cały dzień 23, bo w dni robocze obniżenie nie tylko noc, ale i 8-14 w dzień. Myślę że na te metry nie jest źle. Jak dobiję do 16 czerwca to pokażę rozkład zużycia przez cały rok. Każdy zasyp zasobnika mam zanotowany.

Załączam aktualny wykres pracy palnika, przy czym jak mam wyczyszczony piec to temperatury spalin spadają mi o jakieś 15 stopni - do max 130. 

Screenshot_2021-03-08-11-37-06-285_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez adamo159
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam pytanie - takie fajne statystyki to masz ze sterownika pello w swoim ogniwie 18kw?

Możesz coś więcej o nim napisać? I o samym kotle również fajnie by wiedzieć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i tresciwie.

Pello bardzo fajny i dobry sterownik, mocno rozbudowany, wiele opcji, dobrze "pali". Typowo internetowy sterownik. Ale ma też wady. Nie posiada obsługi buforu na przykład co bardzo mnie dziwi.

Kocioł jest ok co do wykonania, obsługi. Mógłby mieć trochę lepszą sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2021 o 19:07, arthek napisał:

Wydaje mi się ze to wygięcie rusztu w literę V , sprzyja pracy palnika na małej mocy

Tu chyba bardziej chodzi o "natlenianie paleniska".

Masz ruchomy ruszt zgarniający czy stały? (chodzi o te cześć w tyle nad rusztem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam palnik VIP 16kw. I u mnie jedyna różnica względem VIP 15kw to przekrój palnika. W 16 kw to jest kwadrat 95x95. A ruszt ruchomy taki sam - płaski z wywiniętymi tylko rantami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o  zakupieniu do swojego sterownika PLUM 920 Touch,  termostatu pokojowego eSTER x40 ( żeby mi wyłączał palnik w okresach "przejsciowych" - wiosna , jesień , kiedy temp pomieszczeń w ciągu dnia będzie się utrzymywać powyżej 22'C . Znalazłem taki nowy, nieużywany termostat  eSTER x40 ale na obudowie napisane ma "PELLUX" zamiast "PLUM". Czyli był na wyposażeniu  kotła Biawaru.Teoretycznie jest to to samo urządzenie , tylko zastanawiam się czy nie ma jakiejś "blokady- locka" i czy po podłączeniu do mojego stera będzie z nim działał.

2 godziny temu, jameess napisał:

Tu chyba bardziej chodzi o "natlenianie paleniska".

Masz ruchomy ruszt zgarniający czy stały? (chodzi o te cześć w tyle nad rusztem)

Stały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.