Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Eco- Palnik od Skiepko


jameess

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, w moim PLUM 920 touch w trakcie pracy palnika  , bodajże u mnie co 30 minut , ruszt wykonuje ruch posuwisto-zwrotny w zakresie jakiś 4-5 cm.

Dodatkowo za każdym razem w trakcie wygaszania , ruszt wykonuje ten ruch w pełnym zakresie skoku siłownika który nim porusza.Oprócz tego załączona zostaje dmuchawa na maksymalne obroty aby wydmuchać dodatkowo to co jest pod i na ruszcie.

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na PLUM ecoMAX850P2 ruszt się tak samo zachowuje. A po wygaszeniu ruszt wjeżdża prawie całkiem do środka a potem wypycha na zewnątrz popiół a wentylator dmucha z siłą 100%. 

Nie zmienia to faktu , że co jakiś czas sam wyciągam ruszt i czyszczę go szczotką drucianą. Zwykle przy uzupełnianiu zbiornika na pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodzi.

Czy ruszt posuwa się najpierw w przód o jakieś 1-2 cm(czyli ta niby niewykorzystywana powierzchnia rusztu) następnie cofa się o wartość ustawioną w sterowniku po czym znów maksymalnie wychyla się do przodu i wraca na swoje miejsce pracy. 

Tylko chyba aby to działało ogranicznik musi być w pierwszej dziurce. W sumie zdziwiłem się dlaczego w instrukcji dla palnika jest podany ruch rusztu 300sekund jak faktycznie cofa się 240sek przu vip20. 

W sumie w dtr jest jeszcze taka ciekawa wzmianka która mnie zaciekawiła. Trzeba by to sprawdzić.

Co do czyszczenia to Skiepko zaleca ruch rusztu 50sek co 10min.

Capture+_2021-03-08-21-04-31.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2021 o 21:07, Michal86 napisał:

Nie o to mi chodzi.

Czy ruszt posuwa się najpierw w przód o jakieś 1-2 cm(czyli ta niby niewykorzystywana powierzchnia rusztu) następnie cofa się o wartość ustawioną w sterowniku po czym znów maksymalnie wychyla się do przodu i wraca na swoje miejsce pracy. 

Tylko chyba aby to działało ogranicznik musi być w pierwszej dziurce. W sumie zdziwiłem się dlaczego w instrukcji dla palnika jest podany ruch rusztu 300sekund jak faktycznie cofa się 240sek przu vip20. 

W sumie w dtr jest jeszcze taka ciekawa wzmianka która mnie zaciekawiła. Trzeba by to sprawdzić.

Co do czyszczenia to Skiepko zaleca ruch rusztu 50sek co 10min.

Capture+_2021-03-08-21-04-31.png

Sprawdziłem - ruszt porusza się u mnie najpierw do tyłu potem do przodu (kilka razy) o ~2 cm tak jak mam ustawione na sterowniku dla palnika VIP - co 15 minut pracy palnika przez 50 s. A sam ruszt, w pozycji maksymalnej wysuniętej w głąb pieca, ma schowany wewnątrz palnika (nie używane - czysty) pierwszy rząd otworów wentylacyjnych. I nie ma możliwości głębszego jego ułożenia , bo nie można wtedy zapiąć zapinek rusztu.

Edytowane przez adamo159
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czyszczeniem rusztu u mnie jest dokładnie tak samo

O to mój palnik po 7 dniach pracy i około 200 kg pelletu .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje cały czas , moduluje od 3 KW.

Grzałka ma na liczniku tylko 5 rozpaleń ( w dniu montażu  - testy).

Póki co jestem zadowolony, a kolor wymiennika to dla mnie szok, biorąc pod uwagę że 13 lat paliłem miałem w podajniku tłokowym. Co trzy dni wybieranie pyłów i sadzy  z wymiennika  (pół 10-cio litrowego wiadra ).

Tutaj po 10 dniach nie ma co czyścić.

 

I jeszcze kilka zdjęć.

Co ciekawe firma która im wykonywała naklejkę na obudowę palnika , zrobiła błąd w nazwie strony producenta: napisane jest "PANIK" zamiast "PALNIK" ?

20210311_195803.jpg

20210311_195820.jpg

20210311_195851.jpg

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, adamo159 napisał:

Sprawdziłem - ruszt porusza się u mnie najpierw do tyłu potem do przodu (kilka razy) o ~2 cm tak jak mam ustawione na sterowniku dla palnika VIP - co 15 minut pracy palnika przez 50 s. A sam ruszt, w pozycji maksymalnej wysuniętej w głąb pieca, ma schowany wewnątrz palnika (nie używane - czysty) pierwszy rząd otworów wentylacyjnych. I nie ma możliwości głębszego jego ułożenia , bo nie można wtedy zapiąć zapinek rusztu.

Czyli na filmie promującym producent trochę kłamie? u mnie też jest tylko ruch w tył i spowrotem. Myślałem, że może w innych sterach wygląda to tak jak przedstawia film. 50 sekund pracy mechanizmu Belimo to ruch rusztu ok 3.5-4cm.

15 godzin temu, arthek napisał:

Z czyszczeniem rusztu u mnie jest dokładnie tak samo

O to mój palnik po 7 dniach pracy i około 200 kg pelletu .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Jak na taką modulację wygląda bardzo dobrze?

 U mnie po tygodniu palenia wygląda to tak. Na 3cim zdjęciu jest szamot nad palnikiem.

W sumie tak to wyglądało przy nadmuchu którego nie zalecał Skiepko czyli tlen równy/większy niż 9%.

Tydzień leci już z zaleceniami od producenta. Jeszcze tydzień i otworzę kocioł. Zobaczymy.

th_b6cd8177.png.jpeg

th_65340e83.png.jpeg

th_aaa1a887.png.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie co do tlenków CO i poziomu O2 w spalinach był już nie jeden eksoeryment. Plik pdf poniżej. I producent Skiepko ma niby rację co do tlenu 6-9% ale pylenie i sadza jest znaczna. Co dziwi mnie bo przecież całkowite spalanie oznacza brak tlenków CO więc skąd ta sądzą. 

 

Experimentalstudyonoptimisationoftheburningprocessinasmallscalepelletboilerduetoairsupplyimprovement.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy  u mnie ta "jasność" w kotle nie jest przypadkiem wynikiem za dużego ciągu w kominie . Nie mam jeszcze RCK , a komin ma fi 200 średnicy.

Nadmuch mam ustawiony dość "nisko"

Nadmuch mocy max to 18%, mocy średniej 13% i minimalnej 8%, przy dmuchawce WPA 097 34 W

NA początku sterowny był trybem "standardowym" od trzech dni chodzi w FL

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po praz pierwszy od zamontowania i uruchomienia  palnika w moim kotle (3.03.21) , postanowiłem wyjąć ruszt i wyczyścic go.

Bardziej z ciekawości niż z potrzeby.

Zdjecia pokazują ruszt przed czyszczeniem.

20210312_191333.jpg

 

20210312_191327.jpg

20210312_191315.jpg

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak jak pisałem wcześniej po ponad dwóch tygodniach otworzyłem kocioł i nie wyglądał zbyt pięknie z ustawieniami o których też pisałem powyżej. Więc przyszedł czas na kolejne testy.

Spowrotem wsunąłem ruszt całkowicie do komory spalania choć jego ułożenie w końcowej czesci palnika za bardzo mi nie pasuje co widać na jednym ze zdjęć. Ale parametry spalania o wiele się poprawiły. Tlen w spalinach nie waha się już tak bardzo z reguły oscyluje między 8-10%, a tlenki CO na poziomie ok 100mg, wahają się pomiędzy 50-150.

Więc wg. mnie aktualnie wartość O2 i także emisja CO jest na dobrym poziomie.

Czas znów wyczyścić piec odczekać 2-3 tygodnie i zobaczymy jak to będzie wyglądało w środku. 

 

20210321_110755.jpg

20210321_110713.jpg

20210321_103532.jpg

20210321_103709.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniłem pellet na Olczyk i strasznie dużo mam sadzy, jak to ogarnąć? Po przeważeniu wyszło 2,6kg na 10min (poprzedni 3,1kg). Link do sterownika https://esterownik.pl/device/19931 mozna sprawdzić ustawienia i wykres z nocy po której kocioł wygląda tak:

PXL_20210323_085156312.thumb.jpg.a9c12bf26f85d099c6eda77cdb86cfa5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne właściwości fizyko-chemiczne pelletu i musisz pewnie dobrać nadmuchy na nowo. Widzę, że pracuję w PID i schodzi do 5kw. Przy palniku 25 to nie za mało?  Wcześniej też miałeś takie ustawienia i komora była ok?

Możliwe też że pellet lipny...

Ale na Twoim miejscu przeważyłbym jeszcze parę razy paliwo.

Ja jak zmieniam pellet i nawet jest od tego samego producenta tylko z innej partii zawsze czyszcze do zera zbiornik i rurę podajnika. Rura musi być pod kątem 45'.

Następnie przeważam parę razy pellet, aż wyniki będą zbliżone. Czasem jest to nawet 10 razy. Paliwo w zbiorniku łamie się i układa. Dopiero potem biorę się za ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 5kW jest za mało, ale przez noc modulował między 8-10kW wentylator 45-47%, a i tak czarno.

Wcześniej też były takie ustawienia i tak czarno jeszcze nie było

Rura jest pod kątem 45*

Może trzeba ustawić inną kaloryczność pelletu fabrycznie jest 18Mj i tego nie zmieniałem, w ogóle to ustawienie co zmienia dawkę i czasy podawania?

A tymczasem idę zważyć jeszcze raz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michal86 za daleko masz ruszt wysunięty, albo ogranicznik z tyłu mechanizmu przesuń albo ruszt na innym "oczku" przykręć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RedEd miałem tak wysunięty aby spalanie paliwa odbywało się na całej powierzchni rusztu. W sumie to do testu. Za nic żadne oczka nie pasowały mi aby ustawić ruszt tak jak podane jest w instrukcji producenta (screen poniżej). Mogłem ustawić jedynie zwalniając blokadę i ustawiając ruszt ręcznie ale i tak po wygaszeniu czy czyszczeniu ruszt porusza się w czasie co sekundę przeskakując na mechanizmie belimo o o mniej niż jeden ząbek i te ustawienie prędzej czy później było tracone.

Musiałem wziąć sprawy w swoje ręce i pilnik, kombinerki etc. w dłoń. Aktualnie ruszt jest w pozycji jak na zdjęciu. Blokuje się na ograniczniku w drugiej dziurce płaskownika. Specjalnie wykręciłem palnik z pieca aby zobaczyć jak wygląda ruszt w palenisku. Teraz jest ok. Pierwszy rząd otworów powietrza pierwotnego jest tuż przed palcem zgarniacza popiołu. Niestety nie mam zdjęcia ale przy najbliższej okazji kiedy będę wyciągał palnik to postaram się zrobić.

Capture+_2021-03-23-17-37-41.png

20210320_162948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ostatniej wersji palnika VIP 16 jest tak jak na zdjęciach.

We wczesniej zamieszczonych zdjęciach widać położenie   na listwie zębatek Belimo "kołka" blokującego.

Dodałem też zdjęcie pokazujące w górnej częsci palnika ( nad rusztem) otwory powietrza wtórnego.

We wcześniejszej wersji palnika tych otworów chyba nie ma , w tym miejscu jest wermikulit.

 

 

 

skiepko vip 16.jpg

skiepko vip 16 2.jpg

skiepko vip 16 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @bioly też dziś zasypywałem partie nowego paliwa od tego samego producenta(nie ukrywam palę pelletem Barlinek) chyba to nie będzie reklama czy anty reklama. Już po kolorze widziałem, że jest więcej domieszkdomieszki drzewa liściastego. Trochę ciemniejszy kolor.

Zacząłem kalibrację i kurw...ca mnie brała. Na screenie poniżej widać ilość powtórzeń i wyniki przesypu. Suma, summarum ustawiłem potencjał podajnika na 3100gram. Poprzednie paliwo 2600gram. 

Aktualnie ustawiam z analizatorem i już widze, że aby parametry spalania były podobne muszę dać nadmuch większy o 5%(przy mocy znamionowej palnika). Kaloryczność paliwa taka sama(bynajmniej tak twierdzi producent). 

Więc myślę, że w twoim przypadku musisz pokombinować z nadmuchem. A spróbuj zmniejszyć nadmuch... Może aktualny jest zbyt duży dla tego pelletu i emituje tyle CO, że osadza się w postaci sadzy... Kombinuj?

Capture+_2021-03-23-18-13-28.png

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnym Olczyku pełno trocin w worku i czarne plamki w pelecie jakby z kory czy kij wie co i różne długości, a we wcześniejszym no name też było trochę trocin we worku, ale długości pelletu w miarę równe krótkie bez czarnych plam i palił się bez problemu.

Przesyp wyszedł u mnie drugi raz taki sam 2600g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem raz taki pellet. Niby też "Barlinek" tylko, że od dystrybutora. Od tamtej pory biorę tylko od producenta. Sprasowana kora, trociny, duża ilość wilgoci bo popiół sklejał się. Ogólnie jakość tragiczna. Robiłeś "domowe testy" jakości?

U mnie końcówka testów, ustawień i trzeba brać się za czyszczenie kotła na następne 2-3 tygodnie... Złotówki uciekają w komin... Temperatura kotła +3.

20210323_191452.jpg

20210323_191422.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko test w wodzie rozpuszcza się szybko

Po 2 godz na mocy 8-10kW znów się zaczyna okapcać, zmniejszam nadmuch, ale na efekt trzeba czekać do rana bo już dogrzał i uruchomi się w nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem Olczykiem od momentu założenia palnika do kotła czyli od 3.03.21 i spaliłem 11 worków.

Paliło się to na ustawieniach które wprowadził w sterownik monter który montował mi palnik, czyli raczej takie "z palca".

Nie miałem z nim problemów, w kotle kawa z mlekiem.

Może to nie Olczyk ? tzn. farbowany lis ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.