Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Karlik Ekogroszek - nowy towar PGG


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

Tu nie trzeba żadnej teorii - wysoka temperatura paleniska i nadmiar tlenu to idealne warunki do powstawania tlenków azotu a to cholerstwo jest chyba najbardziej szkodliwe z gazów powstających w kotle.

Przekonałem się o tym na własnej skórze podczas palenia tegorocznym retopalem , kiedy postawiłem sobie za cel likwidację sadzy.

Sadzę owszem zlikwidowałem ,  ale w kotle zrobiło się niebiesko , a po otwarciu drzwiczek paleniskowych nie szło wytrzymać od duszących NOxów .

W trosce o zdrowie własne i środowiska zrezygnowałem , mam sadzę ale nie truję środowiska , nie niszczę kotła i komina ( kwas azotowy).

To nie teoria .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie - ale pozbywanie się za wszelką cenę sadzy poprzez podnoszenie temperatury złoża i nadmierne napowietrzanie , rodzi niebezpieczeństwo nadmiernej emisji tlenków azotu i trzeba bardzo uważać aby nie przesadzić.

Ja przesadziłem z nadmierną czystością i musiałem się z tego wycofać.

Przy braku analizatora objawem ( fakt że bardzo prostym ) nadmiernego stężenia NOxów jest niebieski kolor wymiennnika.

Edytowane przez Jasa
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, xxyyzz napisał:

Jeszcze trochę i będziemy dozować adblue do ekogroszku :). Ale faktycznie duży nadmiar powietrza powoduje wysoką trmperaturę płomienia i to bez względu na rodzaj paliwa. 

Masz rację , w kotłach przemysłowych stosuje się coś takiego tylko pod inną nazwą.

W naszych lepiej stosować metody pierwotne unikania nadmiernych NOxów choć całkowicie ich wyeliminować się nie da.

Podobnie jak sadzy.

Edytowane przez Jasa
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że termiczne tlenki azotu zaczynają się od takich temperatur, na których my kończymy. Więcej w spalinach jest tlenków azotu pochodzących z paliwa, które w interesującym nas zakresie od temperatury nie zależą.

Wykres skubnięty stąd.

nox_2.jpg

Edytowane przez Juzef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstawaniu tlenków azotu bez względu na żródło sprzyjają wysoka temperatura złoża i nadmiar tlenu .

W temperaturach jeszcze wyższych nastepuje redukcja NO2 do NO , który jest mniej szkodliwy.

Sęk w tym ,że takich temperatur nie jesteśmy w stanie uzyskać w kotle podajnikowym komunalnym w dalszej strefie dopalania .

Edytowane przez Jasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2019 o 21:32, Jasa napisał:

Powstawaniu tlenków azotu bez względu na żródło sprzyjają wysoka temperatura złoża i nadmiar tlenu .

A co myśleć o tych wynikach?

https://ekostrzelczyk.pl/badania/

Np. na jednym wyniku jest 3.2% tlenu i 19ppm NO. 800-900* to jest kolor czerwony. W normalnym piecu, jakim jest kocioł wery, to jest normalna temp. paleniska. A skąd zamieściłeś wykres? Tam jest dziwnie dużo N2O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak wymiennik zrobi się biały to dobrze czy źle bo naprzyklad na retopala wymiennik robi się niebieski a przy lekko większym nadmuchu biały to co jest lepsze i jaki kolor wymiennika powinien być żeby było ekologicznie bo też czasami na innym groszku mam jasno brązowy

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, zizi napisał:

A co myśleć o tych wynikach?

https://ekostrzelczyk.pl/badania/

Np. na jednym wyniku jest 3.2% tlenu i 19ppm NO. 800-900* to jest kolor czerwony. W normalnym piecu, jakim jest kocioł wery, to jest normalna temp. paleniska. A skąd zamieściłeś wykres? Tam jest dziwnie dużo N2O.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiZ_Z7Ai9TgAhUqxIsKHfz1AQcQFjAAegQICRAC&url=http%3A%2F%2Fwww.plan-rozwoju.pcz.pl%2Fwyklady%2Fener_srod%2Fener_mus.pdf&usg=AOvVaw3cxPLmDVZh6RIVIJnM9Lac

NOxów też nie doceniałem , póki się z nimi bezpośrednio nie zetknąłem.

 

Tlenki azotu -opracowanie.pdf

Edytowane przez Jasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarekDabrowski napisał:

To w takim razie jak wymiennik zrobi się biały to dobrze czy źle bo naprzyklad na retopala wymiennik robi się niebieski a przy lekko większym nadmuchu biały to co jest lepsze i jaki kolor wymiennika powinien być żeby było ekologicznie bo też czasami na innym groszku mam jasno brązowy

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Moim zdaniem biały kolor wymiennika to tylko efekt wypalania się sadzy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest efekt osadzającej się i dopalone siarki lub i nnego trującego dziadostwa

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoznacznie musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej kompetentny.

Też mam takie sytuacje i u mnie jest to na pewno powierzchowne wypalanie się sadzy , pod tą białą warstwą jest czarno.

Ogólnie tegoroczny retopal to kopalnia wiedzy o spalaniu , w ubiegłorocznym nie wiedziałem ( oczywiście trochę przesadzam ) co to sadza i nie musiałem tak z nią (jak się okazuje mało skutecznie ) walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2019 o 20:37, Jasa napisał:

Przy braku analizatora objawem ( fakt że bardzo prostym ) nadmiernego stężenia NOxów jest niebieski kolor wymiennnika.

 

12 godzin temu, zizi napisał:

NO jest bezbarwny, a NO2 brązowy. Dlaczego niebieski wymiennik to tlenki azotu? Niebieskawy jest dym o b. drobnych cząstkach, np z papierosa.

Nie napisałem , że niebieski kolor wymiennika to tlenki azotu a jedynie że jest on objawem nadmiernego stężenia tych tlenków i może służyć , przy braku analizatora , jako pośredni sygnał o nadmiernym stężeniu tego świństwa w kotle.

Na swój sposób tłumaczę  to w ten sposób , że nadmiar powietrza ( tlenu ) powoduje bardziej intensywne ( może równomierne też ) wypalanie się większych cząstek sadzy a te  mniejsze osadzają się na ściankach kotła ,powodując właśnie niebieski kolor . Ale to tylko dorażna próba wytłumaczenia zjawiska i nie muszę mieć racji - może ktoś mnie poprawi.

Tak czy tak , niebieski kolor  to objaw nadmiernego stężenia tlenu w kotle a stąd już tylko krok do dużych NOxów.

Edytowane przez Jasa
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spalanie groszku wydziela dużo szkodliwych substancji ale przejście na ogrzewanie gazowe nie rozwiązuje problemu bo zmniejsza wydzielanie związków że spalania węgla a zwiększa emisję innych jedynie spalanie wodoru jest ekologiczne

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zlikwidowanie nie ekologicznych piecy nie rozwiąże problemu 90% toksycznych gazów i pyłów emituje przemysł i motoryzacja

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opieram się na żadnym ze źródeł wystarczy pojechać do dużego miasta i postać w korku i odrazu jest odpowiedź co zanieczyszcza powietrze albo przejechać się za autobusem który tak kopci ze świata nie widać za przykład można podać Wrocław jadąc autostrada widać jakby w tym mieście ciągle była mgla i nie jest ona od tego że wszyscy palą weglem

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.