Skocz do zawartości

bonanza

Forumowicz
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O bonanza

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Powyżej masz wyliczenia, odpowiedz sobie sam. Jak chcesz uzyskać pomoc, to powiedz, szczerze, ile zużywasz węgla dobowo na podgrzanie wody.
 2. Podsumowując. Nie ma co się denerwować, kolega tylko chce podzielić się własnymi doświadczeniami. Popal przez zimę, bo już nie czas cokolwiek zmieniać. Latem nie zalecam podgrzewania wody taki układem. Taniej wychodzi na prąd. Dla poniższego układu potrzebujesz 3,5 kW energii lub 0.5 kg węgla przy sprawności 100%. Przeanalizuj i się zastanów. Zimą będzie lepiej. Ale podejrzewam, że możesz nie wychodzić z piwnicy :-). Po sezonie dojdziesz do tego, że trzeba coś zmienić. Nie wspominam, że przez sezon będziesz mordował piec niską temperaturą powrotu. Może poczytaj instrukcję i zgłoś reklamację dla instalatora, jak ten jego układ ma zapewnić temp. powrotu > 60 C (takie są pewnie warunki gwarancji). Dla takich układów stosuje się zawory 4D z bardzo dobrym sterownikiem lub bufory ciepła, które uważam za optymalne. Przy buforach piec pracuje na 100% mocy na czas ogrzania buforów (ale to inny temat).
 3. Pochwal się, jak to wychodzi? Czy to się opłaca? Nie wnikałem w temat. Obserwując swój układ, to ogrzewanie elektryczne CWU jest bardziej ekonomiczne niż piec.
 4. Visitor1230 Ale ty jesteś z tych, którzy drążą temat. Ale jakbyś miał spalanie na początku 15 kg/dzień? Przy Twoich obecnych nastawach, raczej wyglądałoby to nie za fajnie? Ale przy kopciuchu, już nie byłoby tak źle. Podsumowując, każde osobiste doświadczenia są cenne dla nauki, ale każdy z nas ma inny układ technologiczny i nie możemy własnych doświadczeń bezpośrednio porównywać do innych (dlatego proszę moich uwag nie brać pod uwagę). Dla przykładu, trendy czujników mojego układu:
 5. Nie chcę wchodzić głęboko w temat ( nie mam czasu, pewnie jak każdy z Was). Może tym steruje panel sterujący (instrukcja panelu): Visitor1230 Wiedza jest zabójcza, a niewiedza pozwala przetrwać bez nerwów. Fachowiec stawia piec, pierniczy, że tak ma być i to przyjmujemy. Tak jak dla mnie mój kardiolog mówi o moim zdrowiu, a jako automatyk nic nie rozumiem. Ale przyjmuję to za pewnik, tylko czy o on ma rację? Całe szczęście, że lekarzem może zostać osoba, która x last studiowała i nabywała wiedzę praktyczną (oczywiście zdarzają się i owce). Ale patrząc na Pana Henia, który "stawia" piece? Wg mnie strach się bać, lepiej nie drążyć tematu i spalać 10/dzień przy CWU. Zimą będzie lepiej i czyściej niż kopciuch, ale czy optymalnie? Ale oczywiście szacunek dla osób, które nie poprzestają na powyższym :-) Tylko ładnie wygląda, ale gdzie jest T zewnętrzny (chyba, że przeoczyłem) :
 6. A dla kolegi, ile wychodzi kg/dzień (latem)?
 7. Tak chodzi o naczynie wyrównawcze. Ale ok, poza plastikami nie masz czego się obawiać o bezpieczeństwo. Widzę, że sterownik obsługuje pogodówkę. Poczytaj instrukcję, wg mnie pogodówka działa wg czujnika zewnętrznego (nie ma korekty krzywej grzania o czujnik wewnętrzny). Czy to odbywa się przez sterownik kotła, czy dodatkowy panel sterujący, nie wiem (doczytaj).
 8. Zanim zaczniesz zmieniać instalację na 4D i sterowanie pogodowe oraz jaki układ wybrać: z czujnikiem T wewnętrznym, zewnętrznym, czy dwoma na raz, to przeanalizuj układ technologiczny. Z ciekawostek podam, że aby utrzymać T zadaną w domu np: 22 C, przy zewnętrznej 10 stopni, należy podawać na zasilanie grzejników ok. 33 C (wynika z odpowiedniego wzoru), bez buforów lub mieszacza trudne do zrealizowania. Na pierwszy rzut oka wymieniłbym rury PP (zasilnie bojlera), z tego co się orientuję max. 95 C (BARDZO RYZYKOWNE). https://forum.muratordom.pl/showthread.php?32305-Kocioł-na-paliwa-stałe-a-rury-plastikowe-do-C-O Kilka pytań: Jaki jest to model pieca i sterownika, gdzie jest naczynie wzbiorcze oraz czy nie rośnie Ci ciśnienie w instalacji wodnej po podgrzaniu CWU? Podaj również typ rur z plastiku.
 9. Dokładnie. Nie chciałem poruszać tej kwestii. Bo warto określić, kto wykonał instalację? Jak sam, to ok. Uczymy się na błędach, ale jako instalator, to prokurator.
 10. Sam robiłeś instalację, bo wygląda niebezpiecznie.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.