Skocz do zawartości

bonanza

Forumowicz
 • Zawartość

  68
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

5 Neutralny

O bonanza

 • Tytuł
  Rozkręca się

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. bonanza

  Rozpalanie pieca na ekogroszek

  Po to, żeby palić optymalnie i nie dusić paleniska. Oczywiście mamy też straty na buforach, ale też mamy przy braku buforów, pracę na min. mocy. Łatwiej jest opanować piec na mocach większych niż minimalnych. Podsumowując: każdy piec - paliwo stałe z jest przewymiarowany bez buforów :-)
 2. bonanza

  Rozpalanie automatyczne ekogroszku

  Możesz rozwinąć powyższe?
 3. bonanza

  Rozpalanie automatyczne ekogroszku

  Bez urazy. Ale poproszę o odpowiedzi od użytkowników takiego rozwiązania (rozpalanie automatyczne ekogroszku).
 4. Czy warto jest inwestować w zapalarkę do ekogroszku? Poproszę o opinie praktyków w powyższym temacie :-)
 5. bonanza

  Sprawność instalacji (paliwa stałe a inne media).

  Ciepłomierz powinien być na wyjściu z pieca, a nie powrocie. Zliczasz energię pieca, wchodzi na piec 30 C, wychodzi 60C przy danym przepływie.
 6. bonanza

  Temperatura powrotu a zasilania na kotle - ekogroszek?

  .. raczej zobacz jaką masz temp. spalin i poszukaj, co to jest kwasowy punkt rosy?
 7. bonanza

  Sonda lambda czy może zmierzyć poziom CO

  Piec na pellet, czy węgiel? Powiedz więcej o własnych doświadczeniach :-) tego rozwiązania.
 8. bonanza

  Zakup sprzęgła Afriso czy Elterm

  Fajnie i dzięki za ruszenie tematu dawno temu (szacunek), czytałem już powyższe po uwagach do mojej odpowiedzi , co nie zmienia faktu, że wszyscy podniecają się prostotą konstrukcji. A ja zadaję pytanie, po co są te ograniczenia:
 9. bonanza

  Zakup sprzęgła Afriso czy Elterm

  Jako branżysta tej dziedziny (automatyka i robotyka), który musi znać w stopniu podstawowym inne dziedziny (hydraulika, pneumatyka, elektryka, technologia) , generalnie wolę zasięgnąć merytorycznej opinii branżystów lub bardzo doświadczonych praktyków w tych tematach (mechanika płynów, itp.). Trochę poczytałem i jest to fajny układ (o ile jest cały zaprojektowany pod te rozwiązanie). I tu masz rację, nie powinienem zabierać głosu zanim nie poproszę o wiedzę wujka googla :-) Ale w pierwszej chwili zainteresowała mnie różnica (rysunek) pomiędzy rozwiązaniami dla kotłów na paliwo stałe i kotłów kondensacyjnych. To nie jest prosta rura, widać różnicę, zaznaczony ogranicznik przepływu.
 10. bonanza

  Zakup sprzęgła Afriso czy Elterm

  A czy może ktoś, dla automatyka, "łopatologicznie" wytłumaczy poniższe (zaznaczam, że rozmawiamy o kotłach na paliwo stałe): Sprzęgło hydrauliczne BLH Sprzęgło hydrauliczne służy do rozdzielenia hydraulicznego obiegu źródła ciepła oraz obiegów grzewczych instalacji zgodnej z PN-EN 12828. Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego w instalacji zapewnia separację obiegów pompowych - obiegu pompowego źródła ciepła oraz obiegu pompowego instalacji grzewczej. Pozwala to na zapewnienie właściwych warunków hydraulicznych pracy pomp obiegowych poprzez samoczynne zrównoważenie przepływów. Zapewnia to płynną pracę instalacji i źródła ciepła w przypadku wyłączenia części odbiorników ciepła oraz zwiększa żywotność pomp obiegowych. Sprzęgło, dzięki swej budowie i właściwościom pomaga również w odpowietrzaniu oraz separacji zanieczyszczeń, które mogą zostać usunięte przy użyciu zaworu spustowego. Inną funkcją sprzęgła może być też podwyższenie temperatury wody wracającej do źródła ciepła. Jakoś nie kumam!!! Hydraulika a automatyka, hydraulika próbuje sterować: Pozwala to na zapewnienie właściwych warunków hydraulicznych pracy pomp obiegowych poprzez samoczynne zrównoważenie przepływów. Zapewnia to płynną pracę instalacji i źródła ciepła w przypadku wyłączenia części odbiorników ciepła oraz zwiększa żywotność pomp obiegowych. Czy tego nie mamy w sterownikach pieców,(PID, 3D, itp.)
 11. bonanza

  Zębiec Zębiec Merkury 14KW

  Nie znając zapotrzebowania energetycznego twojego budynku (nie martw się, mało kto zna). Osobiście, zacząłbym dyskusję od przedstawienia temperatury spalin (trendy systemowe lub własne zapisy). Potem uszczelnienie, pogodówka, itp.
 12. bonanza

  Klimosz-Viadrus Klimosz Combi 25KW + Sterownik Tech

  Proste i pierwsze pytanie w temacie ( w zakresie sterowania układem). Czy grzejniki mają termostaty?
 13. bonanza

  Kaskada buforow. Poprawnosc zalozen

  Rozładowanie z bufora 1 (wiesz o co chodzi :-) ). Projektując własną instalację z dwoma buforami (równoległe podłączenie) z zasuwami odcinającymi dany bufor (sterownik), myślałem o ładowaniu pojedynczego bufora (zalety, zawsze mogę dany bufor wyłączyć z użytkowania). Obecnie nic nie zamykam i pracuję na dwóch (temperatury rozkładają się równomiernie). Raczej zastosowałbym równoległe podłączenie.
 14. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  Aha, myślę, że sam doktorat w zakresie sterowników (automatyka) nic nie poradzi. No chyba, że znajdzie się Kolega automatyk, który ma też doktorat z zagadnienia technik grzewczych :-), lub odwrotnie, chyba, że coś w swoich wywodach pomieszałem :-(
 15. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  Ok. Bezwładność termostatów jest duża ( o ile pracują prawidłowo, sprawdź głowice). Przy tym układzie osobiście zastosowałbym takie rozwiązanie: - regulację zależną od temperatury zewnętrznej (korygowałbym krzywą grzewczą, nic więcej). Dla komfortu i bajeru dodatkowo zastosowałbym system Danfoss.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.