Skocz do zawartości

bonanza

Forumowicz
 • Zawartość

  55
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4 Neutralny

O bonanza

 • Tytuł
  Rozkręca się

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  Aha, myślę, że sam doktorat w zakresie sterowników (automatyka) nic nie poradzi. No chyba, że znajdzie się Kolega automatyk, który ma też doktorat z zagadnienia technik grzewczych :-), lub odwrotnie, chyba, że coś w swoich wywodach pomieszałem :-(
 2. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  Ok. Bezwładność termostatów jest duża ( o ile pracują prawidłowo, sprawdź głowice). Przy tym układzie osobiście zastosowałbym takie rozwiązanie: - regulację zależną od temperatury zewnętrznej (korygowałbym krzywą grzewczą, nic więcej). Dla komfortu i bajeru dodatkowo zastosowałbym system Danfoss.
 3. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  Jak masz zawory to ustaw je na 2.5 (poczytaj o zaworach, o ile pracują tak ja trzeba, nie są zapieczone). Zobacz, czy temperatury się wyrównają. Oczywiście Twoja reakcja na zmianę ustawień i sensowną odpowiedź, powinna nastąpić po min. tygodniu obserwacji. Na teraz: jak masz ustawiony piec? Regulacja jest od czego? Termostat pokojowy?
 4. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  I teraz można się skupić na Twoim wątku :-) . Czy na grzejnikach masz zawory termostatyczne?
 5. bonanza

  De Dietrich Wybór sterownika do pieca

  Na początek, fajnie by było, gdyby kolega w minimalnym stopniu zapytał w tym temacie Wujka Googla. Bez urazy :-) Wydaje mi się, że powyższe pytania są tak ogólne i "chciejne" oraz pomylone tematowo, że nikt na nie sensownie nie odpowie.
 6. bonanza

  Problem z temperaturą za zaw. 3D

  Dlatego też, dla mnie laika. Warto zobaczyć rozwiązania producentów (np: google). Jak przynajmniej takiego nie znalazłem. A powyższego nie rozumiem, bez urazy :-) .
 7. bonanza

  Problem z temperaturą za zaw. 3D

  A mi się wydaje, że nie dojdzie do zasysania. Pompa tworząc podciśnienie + ciśnienie tłoczenia (powrotu) skieruje ponownie strumień cieczy na stronę ssawną pompy.
 8. bonanza

  Problem z temperaturą za zaw. 3D

  A mnie uczono, że zawory są zabezpieczeniem pomp i odwrotnego kierunkiem przepływu. Dla mnie, po wyeliminowaniu umiejscowienia czujnika C i spostrzeżeń praktycznych PioBin , zastanów się nad zaworami. Dla mnie umiejscowienie w tym położeniu, zakłóca regulację (działanie sprężyny zaworu zwrotnego, przy małym przepływie, gdy siła przepływu równoważy się z siłą sprężyny). Tym bardziej, że przy większym przepływie jest ok. Nie traktujcie mnie poważnie, nie mam w tym temacie doświadczenia. Jednak chętnie zobaczyłbym schemat producenta, który realizuje podobne rozwiązania z zaworem zwrotnym (schemat kolegi).
 9. bonanza

  Problem z temperaturą za zaw. 3D

  Chociaż, czy zawory zwrotne nie powinny być zamontowane bezpośrednio za pompą, wydaje mi się, że w takim układzie wchodzą w regulację (czemu nie za pompą, tak jak w zasilaniu CWU). Mówiłem wcześniej o ideowym schemacie (wzorowy, każdy układ ma własną pompę i zawór 3D), ale teraz rozrysuj to szczegółowo. Wrysuj czujnik temp. i rozdzielacze podłogówki (czy są w układzie), czy grzejniki mają termostaty.
 10. bonanza

  Problem z temperaturą za zaw. 3D

  Analizując tylko Twój schemat instalacji (wzorowy pod kątem technologicznym) i początkowy post, dla mnie to proste (zwykłego chłopa), złe nastawy PID. Pomijam rozeznanie Twego sterownika, czy pozwala dla zwykłego użytkownika ingerować w te parametry? Pomijam także na jakich zasadach ustalasz temperaturę dla podłogówki. Dla mnie do bardzo ciekawy temat ( utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu z podłogówką, np. oscylacja o 0.5C od zadanej :-) ).
 11. bonanza

  Problem z temperaturą za zaw. 3D

  Dodam, że nawet jakby wskazania odczytu temp. byłyby złe, to regulator PID utrzymałby zadaną temp. (z danym błędem, w odniesieniu do temp. rzeczywistej), a układ nie wpadałby w oscylację. Pod warunkiem, że PID ma prawidłowe nastawy i dobierane indywidualnie do danej instalacji. Posłuchaj Dragstera :-)
 12. bonanza

  Sprawność instalacji (paliwa stałe a inne media).

  Niepotrzebnie użyłem słowa szybko (szybko - pojęcie względne, w tym przypadku mówię o cyklach palenia, np: 2 dniach). Raczej nie wiedzę ciepłomierza u układzie regulacji, ma on służyć, jak słusznie napisałeś do optymalizacji i wykrycia błędów w nastawach. Ciężko znaleźć odpowiedni czujnik do kontroli spalania (węgiel), ja bazuję na czujnikach temperatury ognia w palenisku. Słyszałem o sondzie lambda, czujniku jasności płomienia, ale jakość trudno wcielić je do układu z węglem, chyba, że czegoś nie wiem. Dzięki za merytoryczne odpowiedzi, pozdrawiam.
 13. bonanza

  Sprawność instalacji (paliwa stałe a inne media).

  Przepraszam, ale raczej chodziło mi o wymianę doświadczeń i poprawność spalania, której nie da się ocenić bez cytowanego przez Ciebie wzoru. Sam obserwuję, że zmiana nastaw powietrza już ma wpływ na sprawność. Ale co fajnego w takim układzie z ciepłomierzem. Jak określimy daną sprawność i nawet z jakimś np: 10% błędem (nie znamy danych węgla), to można szybko reagować na nastawy w przypadku zmian sprawności.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.