Skocz do zawartości

bonanza

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  82
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

5 Neutralny

O bonanza

 • Tytuł
  Rozkręca się

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. bonanza

  Pytanie o zawór

  Kolego może najpierw narysuj schemat układu, bo tak wszyscy, razem z Tobą gonimy za czymś, ale nie wiemy za czym :-)
 2. bonanza

  Pytanie o zawór

  Moim zdaniem jest to zawór, który zabezpiecza pompę przed całkowitym zamknięciem strony tłocznej i zabezpiecza przepływ przez pompę (może też służyć do regulacji przepływu).
 3. To masz powyższe? Podłogówkę ze sterownikiem i siłownikami? Czujniki C w pokojach? To wyższa matematyka dla sterowania :-) Raczej Twój schemat ogrzewania nie jest kompletny. A AutoAdapt jest bardzo pomocny w powyższych rozwiązaniach, gdzie przepływy (ciśnienia) ograniczają inne sterowania, a pompa w tym trybie ogranicza swoją wydajność (zawory na tłoczeniu się zamykają i pompa zmniejsza wydajność oraz ogranicza pobór energii).
 4. A jak wygląda obecny schemat, paleciak? Bo coś mi wygląda, że teraz TEŻ, możesz mieć bombę (patrząc na Twój przedstawiony projekt).
 5. Trochę przesadzasz. A skąd Wiesz, ile będzie kosztował kWh za 5 lat albo za dwa miesiące, jak unia wywróci inwencję twórczą naszej władzy, która ma doskonałe pomysły na uregulowaną gospodarkę. Okaże się, że Twoja pompa ciepła jest be...... i jak ktoś teraz zaprojektuje dom bez komina, to co będzie? Koledzy, którzy sparzyli się na paliwach stałych (jak wyżej), łatwiej mogą przejść na PC, ale nie odwrotnie.
 6. lub na PLC :-), tylko to nie to forum i podpowiadamy tutaj w miarę gotowe sterowania, które nie wymagają znajomości programowania.
 7. Tak, dla mnie to średniowiecze, ciągać kable do pseudo regulatorów nawet nie wiedząc jak ich używać. Osobiście, podłączam czujnik temperatury, wilgotności w każdym pokoju w wprowadzam dane do sterownika, który zarządza całym układem. Nastawy robię przez telefon, PC lub z centralnego panelu. Najpierw robi się projekt technologiczny, potem automatyki, ale nie odwrotnie, kable a potem projekty. Koledzy podpowiadali, zobacz gotowe rozwiązania całego układu ogrzewania, np: Danfoss. Ale jak chcesz uzyskać konkretne odpowiedzi, to zacznij od przedstawienia technologii (jaki, piec, jakie zawory 3d, 4d, sterowanie pogodowe, rozdzielacze, bufory?) Potem wyjdzie jakiej automatyki potrzebujesz. Zobaczysz dopiero się zacznie. Wątek z instalacją czujników w pokoju przejdzie do historii i zauważysz, że podchodziłeś od końca do rozwiązania problemów z ogrzewaniem. Pozdrawiam
 8. W swoich postach nigdzie nie wspominałem o urządzeniach bezprzewodowych, mam podobne zdanie, jak najmniej. Chciałem Ciebie tylko uczulić na etapie budowy, gdzie jest największy problem. To, że naładujesz "dwu stanów" ( a nie regulatorów) w każdym pokoju, które informuję układ grzewczy (grzać lub nie), to tylko jeden malutki klocek w całej układance. Tylko jak tym sterować? Gdzie te sygnały wchodzą, jaki źródło grzania (węgiel, gaz), jaki sterownik? Rozdzielacza, pieca? I tak jak, do danego pokoju możesz dodać zawsze "czujnik bezprzewodowy w skrajanym przypadku" to jeżeli skopiesz technologię na etapie budowy, to trudno będzie bezkolizyjnie rozwiązać problem. Teraz, żeby zamknąć temat, to kładź przewody, tylko dobierz odpowiednie miejsca, bo umiejscowienie czujnika temperatury jest kluczowe. I tak jak łatwo jest zamontować sam czujnik temperatury i przekazać dane do sterownika, to już "regulator" pokojowy ma wbudowany wewnętrzny czujnik i zwykle umieszcza się go przy drzwiach (a to jak pisali koledzy ma wpływ na prawidłowe odczyty).
 9. Ruch to kolega będzie miał jak nie ogarnie sterowania oraz technologii i będzie biegał do piwnicy rwąc siwiejące z nerwów włosy. Bo na razie, z tego co widzę na to się zanosi.
 10. Tak obserwuję doświadczenia kolegów w zakresie instalacji kabli w pomieszczeniach i raczej w przypadku C.O. i innych branż, to już jest raczej "średniowiecze". Nie lepiej sterować z web lub aplikacji dla każdego użytkownika w domu (telefon), po co wstawać i iść do "regulatora", żeby przestawić temperaturę? Oczywiście w danym pomieszczeniu mamy czujnik C oraz H, a może i dla wentylacji :-) Dla bajeru warto dać panel HMI z ustawieniami na każdym poziomie domu. Pozdrawiam
 11. Najpierw wyjaśnij, co według ciebie znaczy "pokojówka" termostat? Czym sterujesz (sam piszesz soft, PLC, czy kupowany)? Tak napisałeś, że ciężko ogarnąć. Za dużo wątków. Z ciekawości, dlaczego nie interesuje Ciebie temperatura powrotu pieca? Masz to opanowane?
 12. Najpierw zobacz, czy sterownik kotła obsłuży Twoje regulatory i jak będzie zarządzał całym układem sterowania (bo dostaniesz z nich informację grzać lub nie). Mówisz jeszcze o czujnikach temperatury w podłodze, gdzie je wepniesz (sterownik, rozdzielacze podłogówki)? Chętnie zobaczę Twoje rozwiązanie sterowania układem.
 13. To może Kolega opisze bardziej Swoją teorię.
 14. Po to, żeby palić optymalnie i nie dusić paleniska. Oczywiście mamy też straty na buforach, ale też mamy przy braku buforów, pracę na min. mocy. Łatwiej jest opanować piec na mocach większych niż minimalnych. Podsumowując: każdy piec - paliwo stałe z jest przewymiarowany bez buforów :-)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.