Skocz do zawartości

zizi

Stały forumowicz
 • Zawartość

  134
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Ostatnia wygrana zizi w dniu 2 Kwiecień 2018

Użytkownicy przyznają zizi punkty reputacji!

Reputacja

17 Wysoki

O zizi

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  www.piec-zero.tk

Ostatnie wizyty

552 wyświetleń profilu
 1. zizi

  Co sądzicie o tym piecyku?

  Jaki kocioł masz na myśli?
 2. zizi

  Co sądzicie o tym piecyku?

  To jest tak, jak @def na samym wstępie stwierdził, projekt piecokuchni. Jak się coś gotuje, to się przy tym jest, a w każdym razie jest się w kuchni i szturchnąć co jakiś czas nie jest tematem. Inne uwarunkowania. Nawet można to zautomatyzować :-) Ciekawe, jakie wady ma taki system ruchomego rusztu. Wygląda na dość odporny na zacinanie. A w rozwiązaniach niemieckich, polskich, czeskich ostatnio przeważał chyba ruszt obrotowy. btw. ruszt chodzi przód-tył, tutaj taki filmik, co by nie szukać No właśnie. Np. taki palnik rurowy chyba nie jest bardziej skomplikowany, a czy nie jest jednak wygodniejszy?
 3. @marcus312, dlaczego raz Ci się zaklinowało? Szlaka z popiołu przykleiła się do cegieł czy smoły z węgla w rurze? Czy nie myślisz, że nadmuch chłodzący końcówkę rury podajnika może powiększać jej zasmołowanie?
 4. zizi

  Nowe Stare Palenisko

  Heso, we wątku o piecyku kirgizkim pogazywałeś fotki komory zasypowej i nie było zmniejszenia. Skasowałeś, dlaczego?
 5. zizi

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  Jeżeli chodzi o menisk, to jest tak. Menisk wklęsły lub wypukły nie jest własnością cieczy. Menisk powstaje na granicy cieczy i ścianki. Każda ciecz "klei się" sama do siebie i w stanie nieważkości tworzy kształt kuli. Jeżeli ciecz jest w naczyniu z materiału, do którego "klei się" bardziej niż do samej siebie, to powstaje menisk wklęsły - bo klei się do ścianki. W skrajnym przypadku cienkiej rurki ciecz wpływa pod górę do tej rurki i mówimy, że jest to kapilara. Podsiąkanie wody pod górę w cegle lub podobnym materiale to jest to samo zjawisko. Natomiast jeżeli ciecz nie ma powinowactwa do ścianki, a dokładniej jest ono mniejsze niż samej cieczy do siebie, to powstaje menisk wypukły. Bardzo wyraźnie to widać dla rtęci w szkle. Ta wypukłość jest tą samą wypukłością, co wypukłość kuli, tylko w warunkach grawitacji ciecz nie może sobie pozwolić na kulę, bo musi mieć generalnie płaską powierzchnię, a ten brzeg, to taki drobny wyjątek. A np. w naczyniu z polietylenu praktycznie nie ma menisku.
 6. zizi

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  Nie tylko wewnętrznie zaokrąglano. Tak mnie to zastanowiło, bo wtedy właśnie świadomie zaczęto łączyć estetykę mniej z tradycją, a bardziej z funkcjonalnością. Heso, popatrz na skalę temperatur. Nie ma siły, żeby to nie był mostek cieplny. Poza tym "doklejona" kostka działałaby bardziej jako radiator zbierający dodatkowe ciepło z pomieszczenia, a widać, że sama belka jest przy ścianie chłodniejsza. Dokładnie tę różnicę miałem na myśli mówiąc o "mostku geometrycznym" jako "śwince morskiej". Andrzej, sama powierzchnia jeszcze nie mówi wszystkiego. Jest jeszcze warstewka przyścienna płynu i jej efektywna grubość zależy od własności płynu. I jest jeszcze konwekcja/prędkość opływu. Na tych rysunkach najlepiej będzie w 4, a najgorzej w 1. (bo ścianka jako przewodnik idealny) Ale zdanie Zawijana chyba ciężko obronić, bo zawsze są jakieś kryteria dodatkowe. Gdyby ich nie było, to po prostu większy wymiennik jest lepszy. A jeżeli np. porównujemy 2 wymienniki o tej samej wielkości, to żeberka lepsze. Chyba że, jako stary wyjadacz, miał Zawijan właśnie jakieś inne kryteria na myśli, typu osiadanie sadzy itd.
 7. zizi

  Tematy Związane Z Ochroną Powietrza

  @Andrzej_M_ i mówisz, że nie masz talentu pedagogicznego. :-) Jeden rysunek i nie trzeba więcej wyjaśniać. O ile rozumiem heso, chodzi mu o to, że to niezbyt logiczne, żeby ten kształt nazywać "mostkiem", bo słowo mostek kojarzy się z miejscem, gdzie ciepło bardziej ucieka. Np. jakby była ściana gdzieś cieńsza, to by pasowało powiedzieć, że jest mostek geometryczny. A tutaj "bardziej ucieka" tylko jeżeli patrzymy od wewnątrz budynku, a nie całościowo. No ale jest "świnka morska", "ciśnienie dynamiczne", to i narożnik może być "mostkiem geometrycznym". A poza tym czy takie zaokrąglone rogi w architekturze międzywojennej nie wynikały właśnie z chęci uniknięcia tego lokalnego przechłodzenia naroża?
 8. zizi

  Palnik Pelletowy Grawitacyjny Własnej Roboty

  Wyglądają ładnie, ale co jest w środku? Jak z ryzykiem cofnięcia się żaru?
 9. zizi

  Dopalanie płomieni w gs

  @Jamjestcichy, tak jak piszesz, to wygląda jakby było mało powietrza do spalenia gazów z węgla. Że płomień sięga do czopucha i dużo sadzy. Albo zdecydowanie za mocno palisz i kocioł nie jest w stanie odebrać tej ilości gazu i płomienia - no ale jednak ktoś go zaprojektował, przekroje kanałów do pow. rusztu itd. - więc chyba raczej nie. Albo po przejściu na palenie od góry masz za mało powietrza nad węglem. Płomień stygnie powoli z ciemnopomarańczowymi i czerwonymi ogonami? Z moich obserwacji to jest cecha charakterystyczna niedomiaru powietrza. Ta płyta nad węglem imo jest ok, ale doprowadź jakieś powietrze pod nią. Np. tak jak @Gredy proponował spod rusztu. Podgrzane PW super działa. Albo jakąś rurkę z rozety w drzwiczkach, żeby pod płytę powietrze wchodziło, taka "przedłużona kierownica".
 10. Heso, pytasz o PC. Czy masz na myśli wymiennik bezprzeponowy? W takim przypadku myślę, że z PC będzie nieproporcjonalnie lepiej niż bez PC. Bez PC dużo ciepła pójdzie na odparowanie. Chyba że paliłbyś wilgotną biomasą i miałbyś spaliny już na starcie mocno wilgotne. Zrób taką próbę, żeby włożyć w płynące spaliny termometr owinięty mokrą szmatką (najlepiej z knotem w kubku z wodą umieszczonym na podobnej wysokości, co termometr, żeby szmatka była stale dobrze mokra). Podejrzewam, że nie będzie więcej niż 50-60st (zależnie czym palisz) Taką temperaturę maksymalną mógłbyś uzyskać bez poboru ciepła. Tzn. im niższa temp. wody, tym więcej ciepła uzyskasz, im wyższa tym mniej. Taki termometr pokaże maksimum w sytuacji bez poboru ciepła. A PC obniży temp. wody chłodzącej i zmniejszy straty na parowanie. Bez PC nie ma szans na 99%.
 11. zizi

  Palnik Pelletowy Grawitacyjny Własnej Roboty

  Gdybyś chciał coś robić ze stratami i nagrzewaniem pomieszczenia, to mógłbyś dorobić zewnętrzną obudowę i zasysanie powietrza do palenia spod tej obudowy. W ten sposób to ciepło, które ucieknie przez ścianki palnika będzie przynajmniej częściowo zassane z powrotem do środka. To może być zupełnie cienka blacha, albo nawet gruba folia aluminiowa na początek, żeby sprawdzić na ile to pomoże. Oczywiście można lepiej zaizolować miejsce, gdzie się grzeje, to niezależnie od podwójnej obudowy.
 12. zizi

  Ranking palników - palnik optymalny

  Fajnie, że to badacie, jak spojrzałem na stronie też o trocinach piszecie. Jak na razie rynek biomasy jest chyba poza peletem niezbyt rozwinięty, więc krok w dobrą stronę, żeby to rozruszać. A ten sv200 niestety ciągle nisza, nikt nie chce kopiować. Mimo że dobry i np. marcus palnik rurowy samemu zespawał.
 13. zizi

  Co sądzicie o tym piecyku?

  Postęp względem równie nieautomatycznego GS, który stanowił do niedawna 3/4 sprzedaży. To prawda, niestety. Ale Andrzej pytał o postęp techniczny. Brak wody wokół płomienia to jest postęp. Wydaje mi się, że sporo konstruktorów kotłów "standardowych" retortowych wciąż tego nie kojarzy.
 14. zizi

  Co sądzicie o tym piecyku?

  Co do cofania, to zależy względem jakiego punktu patrzeć. Nasz piecowy "state of art" był do niedawna gdzieś w okolicy międzywojnia (prawdopodobnie nie bez związku z ustrojem minionym). Przecież takie kotły GS, jakie jeszcze próbują niektórzy producenci opchnąć jako spalanie biomasy niedrzewnej, to śmiało z półki sklepowej można wstawić prosto do muzeum techniki. Natomiast w tym piecyku komora spalania nie jest otoczona ściankami wodnymi i to już jest postęp - taki postęp lekko w bocznej gałęzi, bez wentylatora, podajnika i automatyki.
 15. zizi

  Co sądzicie o tym piecyku?

  @Sony, tak nie będzie. Jeżeli nie wchodzi skądś dodatkowe powietrze, to ciepła ze spalin nie zniknie więcej, niż zostaje odebrane. Jeżeli 2 identyczne piece, identyczne kominy, itd, to węższy czopuch będzie działał jak lekko przymknięty szyber. A jeżeli w piecu paliwo nałożone, to im bardziej otworzysz szyber, tym bardziej wzrośnie temperatura na czopuchu, bo się po prostu mocniej pali. Każdy piec ma swoją optymalną moc, wynikającą z konstrukcji i głównie powierzchni rusztu i przy tej mocy ma najwyższą sprawność. Często nawet wyższa temperatura na czopuchu łączy się paradoksalnie z lepszą sprawnością, bo proporcja powietrza przy mocniejszym rozpaleniu jest lepiej dobrana. Tak jak mówisz, to może być, jeżeli rozpalone słabo, tylko na części rusztu, albo kiedy już się dopala.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.