Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.01.2022 o 18:14, KarolBl napisał:

Dokładnie, mylne rozumowanie wielu ludzi

Ok, potrzebujesz więcej energii żeby ogrzać 300litrow niż 100litrow. Ale co się z tą energia stanie? Przecież w kosmos nie wyparuje, grzejniki oddadzą ją do domu. Lub pompa obiegowa wtłoczy to spowrotem w bufor

Czyli zgodnie z Waszą teorią jak zakręcę pół ze wszystkich grzejników czyli znacznie zmmniejsze pojemność to spalanie zostanie na takim samym poziomie 😝

W dniu 11.01.2022 o 23:56, Sandek napisał:

Michal86 - z ciekawości za ile sprzedałeś analizator ?  Przydatna rzecz ?  Laik poradziłby sobie z obsługą ? 

Ciekaw jestem czy Twoja sonda pasowałaby do mojego kotła - Biawar.

Dość sporą masz tą temp spalin. U mnie obecnie po wielu ustawieniach doszedłem do 105 stopni przy mocy max, ( temp kotła 65-68 stopni, ładowanie bufora - pompa podnosi na 0,8 metra tj. pobiera energie 3-4 W ). 

Analizator sobie daruj. Sonda ewentualnie, dobrze jak masz możliwość podpięcia do sterownika z regulacją nadmuchu lub podawania. Ją miałem po prostu do podglądu. W obu przypadkach kocioł, palnik musi być szczelny czego nigdy nie będziesz pewien bo np po pół roku pracy może się rozszelnić choćby na drzwiczkach.

Przewinęła mi się instrukcja użytkowania buforu i znalazłem taki wpis 

IMG_20220113_212708.jpg

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się ile grzejniki oddają energii do otoczenia a nie ile jest w nich wody

Jeżeli wg ciebie ilość wody w układzie ma takie kolosalne znaczenie to po co montujemy bufory i im większe tym lepsze. Czym różni się woda w buforze od tej w żeliwnych grzejnikach?

Odpowiadając na twoje pytanie:
Jeżeli zakrecisz połowę grzejników to - dla ułatwienia przyjmuje się nie ma głowic termostatycznych

a) jak nie podniesiesz temp zasilania to spalisz mniej ale będziesz miał mniejsza temp w domu. I nie różnica w spalaniu nie wyniesie połowę tylko dużo mniej
b) jak podniesiesz zasilanie żeby utrzymać wcześniejszą temp w domu to spalisz nawet minimalnie więcej bo tyle samo ciepła musisz oddać a z uwagi na wyższe zasilanie straty transportowe będą trochę większe (el to są minimalne różnice)

A jeżeli są głowice termostatyczne i mamy takie rozmieszczenie grzejników że w każdym pomieszczeniu zostaje chociaż jeden działający i da radę utrzymać temperaturę wcześniejszą to spalisz tyle samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kamieniem kotłowym bym nie przesadzał, ponieważ woda w układzie nie jest co chwila wymieniana. Co się ma odłożyć to się odłoży na początku użytkowania i woda się oczyści ze związków mineralnych. Dalszego wzrostu warstwy kamienia i osadów nie będzie. Do im wyższej temperatury naładujesz bufor, tym większe straty postojowe poprzez promieniowanie będzie generował. To normalne. 

Co do rozkminy o ilości wody w układzie. W zasadzie instalacja z dużym zładem wody będzie mniej ekonomiczna od tej z małą ilością czynnika grzewczego tylko w sytuacji, gdy taka instalacja będzie notorycznie wystudzana. Wtedy straty związane z nagrzewaniem wody od nowa będą widoczne. Przykład: palimy w kotle i rozgrzewamy instalację do np. 65 stopni i kończymy palenie. Woda na grzejniki będzie w stanie ogrzewać pomieszczenia do powiedzmy 35 stopni. Poniżej grzania już w zasadzie nie ma. Później następuje powolne wystudzenie instalacji do stanu początkowego przed rozpaleniem do np. 20 stopni. Następnego dnia cykl od nowa. Stratą będzie te 15 stopni, które nie zostanie wyemitowane w domu przez grzejniki, tylko powoli ucieknie w kotłownię (jeśli kotłownia jest w bryle ogrzewanego budynku to częściowo stratę to zmniejsza, jednak w skali czasu dzień po dniu różnica względem grzania ciągłego będzie rosła). W przypadku nagrzania instalacji i uzupełniania strat na bieżąco spalanie w skali sezonu powinno być porównywalne w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Czy zasilanie bufora z kotła musi być w najwyższym przyłączu? Bo hydraulik chce podłączać zasilanie w drugim od góry, a argumentuje to tym, że ciepło i tak idzie do góry

Od razu zapytam grzejniki dać w najwyższym i najniższym przyłączu? Poza nimi nic innego nie będzie

1152987473_Zrzutekranu2022-09-05175438.thumb.jpg.e38c6a668586635a825fa952aa229771.jpg

 

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

big_lemet-bufor1w-przek600.thumb.jpg.c2098e085a1f7f07e143362d58a6364e.jpg

Finalnie bufor został podłączony tak, czy nie powinno być zaworów zwrotnych w miejscach wskazywanych przez zielone strzałki i czy ogólnie podłączenie w ten sposób nie ma większych negatywnych skutków niż w tradycyjny sposób, czyli wykorzystać wejścia do bufora z obu stron i zasilania na samej górze i powroty na samym dole?

Edytowane przez bioly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy generowanie mocy chwilowej przez kocioł wygląda tu poprawnie?

Czujniki jednakowe o tych samych długościach przewodu, umieszczone są w kapilarach zanurzonych w strumieniu wody na rurze zasilającej i powrotnej, skalibrowane między sobą.

Wydajność podajnika przy tym pellecie waha się między 14.9, a 15.8kg/h.

Wg deklaracji producenta co do kaloryczności paliwa to przy podawaniu 4.6s w cyklu 20s przy tej rozbieżności w wydajności podajnika palnik generuje między 17.5, a 18,5kw.

 

 

 

 

Screenshot_2023-01-31-15-23-30-159_pl.esterownik.android.app.jpg

Screenshot_2023-01-31-15-24-37-928_pl.esterownik.android.app.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na wiosnę zamierzam wymienić żeliwo na stalowe grzejniki. 

I mam dylemat... Naczytałem się różnych postów i mądrzejszy nie jestem.

Czy dobrać grzejniki pod temperatury:

75/65/20 czy 55/45/20 ?

Dodam, że aktualnie przy żeliwnych nigdy nie puszczałem więcej niż 50st.

Krzywa grzewcza 37st i 44st dla +10 i -10 wystarcza aby w każdym pomieszczeniu i przy każdych warunkach pogodowych temperatura wew jest w stanie osiągnąć 22st.

Sądzę, że 55/45/20 ale niech wypowie się ktoś mądrzejszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierz pod niższe temperatury zasilania , może Ci się kiedyś pompa ciepła ubzdura będzie jak znalazł .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Michal86 ja Tobie jeszcze bardziej zamieszam w głowie.

Przeliczałem sobie wydajność swoich grzejników żeliwnych w celu zorientowania się, jaką wydajnością cieplną będą dysponowały owe zestawy grzejników, gdy ciepła będzie dostarczała pompa ciepła.

Przeliczenia zostały wykonane na podstawie prostego programu zamieszczonego, na stronach jednego z producentów grzejników panelowych.

Kolorem zielonym oznaczone są zakresy temperatur dotyczące pomp ciepła. Delta dla tych temperatur wynosi 5*C, dla delty 10*C moc członu żeliwnego jest nieco wyższa.

 

1501887075_CzonyeliwneT-1_mocwzalenociodtemperaturyzasilania.jpg.f405c99316bdafb609cbebae3aa14474.jpg       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet pomijając rozważania o pompie ciepła:

zawsze niższa temperatura na instalacji to mniejsze straty a więc oszczędność paliwa

tak więc - inwestycja w większe grzejniki ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja swoich żeliwnych nie oddałbym. W nocy z bufora zasilam ich 34 s.C w dzień podkręzam tak na 38/42 zależy od temeratury. Oddają długo ciepło, taka mini akumulacja. Mam w kuchi stalowy. Pompa się zatrzyma i grzejnik zimny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich 

Panowie mam taki dylemat

Mam zamiar zainstalować palnik pelletowy do mpm ds 10kw w tej chwili ten kociołek współpracuje z buforem 800l a instalator przyszłego palnika mówi że taki układ może być mocno nie ekonomiczny .

Czy spalanie na bufor będzie zeczywiscie mocno duże? I druga sprawa jakie temperatury należy utrzymywać żeby to wszystko miało jakiś sens

Dom 120 m ocieplony

Proszę o rady i wskazówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator  bredzi .

Oczywiście przy pracy na bufor nie ładujemy bufora tak jak przy drewnie bo nie ma takiej potrzeby , góra do 60 st .

Jaki to palnik? , może nie trzeba Ci instalatora .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik kipi  a coś więcej o tem .na buforze 

Plan jest taki żeby poalic przez bufor na dom a potem zobaczymy czy go odcinać

Nie wiem czy dobrze myślę ale według mnie dłuższa praca palnika to chyba lepiej dla niego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taki palnik z powodzeniem sam założysz .

Jedyne co to ten kocioł może nie mieć dobrze rozbudowanego wymiennika jak typowe peleciaki ,dobrze by było czujnik spalin założyć by wiedzieć jaka temperatura w komin idzie .

Termostat pokojowy ,zawór mieszający  albo sterowanie pogodowe byś nie marnował ciepła .

Praca z mocą maksymalną i postój .

Oczywiście sterownik z obsługą bufora , dwa czujniki bufora dolny ,górny .

Kwestia jak masz obecnie podłączony bufor ? Zawór VtC wystarczy pompa bufora na powrocie , CwU ładowana z kotła , czy bufora ? 

Nie znam nikogo kto by narzekał na bufor z palnikiem kipi , ja po pięciu sezonach palenia od termostatu teraz j pierwszy sezon za mną  z buforem i stwierdzam  że jest lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała ta instalacje mam tak jak napisałeś wymiennik jest spory wręcz duży bo to jest wersja kotła druga z większym wymiennikiem ogrzewanie cwu jest z buforu 

Według tego co piszesz to instalacja jest ok pozostanie regulacja palnika po założeniu

Powiedz mi dlaczego dwa czujniki temperatury w buforze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kocioł odpala się od temperatury górnej bufora ,a wygasza od dolnej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor nie będzie stanowiał problemu, o ile jego podłączenie i wysterowanie będzie prawidłowe. Bo jeżeli tylko to podłączysz rurami przez bufor i puścisz wszystko ze sterownikami włącznie jakby byfora nie było - to nie ma to sensu

czyli bufor z ochroną powrotu na powrocie, do tego na wyjściu z bufora zawór 3d z siłownikiem i najlepiej elektroniczna pompa z atoadaptem. Oprócz tego właściwe sterowanie pieca kiedy ma się dopalać kiedy wygaszać bo mało który sterownik pieca umie to obsłużyć. Jak nie to trzeba dokupić np. coś z Techa.

Więc żeby to z głową podłaczyć i mieć korzyści z tego bufora to najmniej ze 3k trzeba w elektronike zainwestować

załóż temat w dziale instalacji CO, narysuj co masz i opisz co chcesz osiągnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok będę dopytywał po montażu narazie dziękuję za odzew 

Mam tak ja opisał Kordjano teraz kwestia wysterowania do tej  pory palę drewnem a wszystkim steruje kepas  ale rozumiem że wysterowanie dla palnik będzie inne i dlatego dopytuję  inne sterty inne warunki temperatur

Ale zobaczymy co wyjdzie pod koniec maja pewnie będzie instalacja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się kolego nie przejmuj sterowanie pluma  bardzo fajnie obsługuje bufor i resztę ,mieszacze i pompy , będziesz chciał naładować bufor drewnem , to kliknięciem zmienisz na pracę w trybie ruszt ,naładujesz to zmienisz na pellet i pójdziesz spać a kocioł sam odpali się jak zajdzie potrzeba .

Radzę jednak przeglądnąć i nieco się zapoznać z funkcjami sterownika by nie być potem czymś zaskoczonym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie jeszcze raz proszę o pomoc nie awem będę instalował palnik jakich temperatur trzymać się w buforze najwyższy pomiar temperatury w buforze mam 30 cm od góry a najniższy 30 cm ndt powrotami czy z tych punktów można sterować palnik IMG_20230512_193117201_HDR.thumb.jpg.c91e913f13e15b683d03d97fdb049ce8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że można .

Do jakich temperatur grzać bufor to sam wypraktykujesz , z racji tego że palnik ma zapalarkę to nie potrzeba ładować bufora do pełna jak przy zasypowym , grzejąc do pełna będą większe straty ,czym większa temperatura zadana kotła to i większa będzie temperatura spalin ,czyli ciepło w komin .

65 st do 70 st zadana kotła to jest dość dla peleciaka , z resztą jak jest zawór VtC z wkładką 55 st to raczej kocioł i tak nie dojdzie do tej zadanej do póki bufor nie zostanie naładowany .

Ja mam na przykład 4 mufy pod czujniki bufora , więc też można by było czujnik na przykład przełożyć by nie grzać całego bufora .

Polecam Ci econet tam jest historia danych będziesz wiedział ile czasy Ci kocioł ładował bufor ile czasy był postój i wiele innych danych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.