Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Rozjasniles dużo ale jakie są najlepsze temperatury góry i dołu buforu żeby było Eco i do tego ciepło 

To głupie pytanie jest ale od czegoś muszę zacząć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura górna buforu to temperatura od której kocioł dostaje sygnał że ciepło w buforze kończy się i trzeba go naładować , ja mam na 40 st , z racji z tego że na zasilanie co nie idzie więcej jak 40 st , no chyba że były by jakieś mrozy minus 20 st i więcej , temperatura dolna to sygnał dla kotła że bufor został naładowany i czas na postój ja mam na 60 st .

Może być i 65 st , w każdym razie woda z bufora musi zagrzać i cwu . To wszystko można w sterowniku byle kiedy zmienić i nie kosztuje wysiłku .

Dobrze by było zrobić sobie ładowanie cwu tak by np była możliwość ładowania bezpośrednio z kotła na sezon letni ,wyłączasz obsługe bufora i w trybie lato dogrzewasz tylko sam zasobnik ,jak ktoś dobrze pomysli to i bufor by mozna było obejść i w okresach przejściowych dogrzewać np od termostatu pokojowego bezpośrednio co , ale tu może nie ma sensu kombinować , ja w okresach przejściowych grzeję pompą więc takiego czegoś nie zrobiłem u siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te miejsca o których pisałem do pomiaru temperatur buforu będą ok 

Górna to 30cm od góry buforu a dolna to 30cm nad powrotami

Wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie i proszę o pomoc 

Palnik zamontowany ster Eco max 920 p1-k

Problem jest taki że bufor pełny czyli 60* góra i potrzeba podgrzać cwu to wtedy odpala się palnik 

Co jest nie tak w ustawieniach

Jakieś podpowiedzi mile widziane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaśniej gdzie szukać 

Sambor zainspirowała mnie do działania 

Źródło ciepła cwu to bufor  jutro napiszę czy trafiłem 

Dzięki wielkie jedni zdanie potrafi czynić cuda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam i ja 

Zamontowałem kipi do mpm ds II wszystko idzie przez bufor góra 45* dół 60 cwu 41 +- 2* palnik spala obecnie 20 kg  na tydzień na cwu dla 2 osób czasami 4  

Czy to wynik do przyjęcia? Poj cwu 140 l

Przcuje około 2 h potem około 40h przerwy

Jak wygląda u innych praca z buforem w czasie grzania domów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tak , to 3kg na dobę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik 16 kw 

A może ktoś podpowie jak wygląda taka praca palnika zimą ogrzewając przez bufor

Przypalaniu drewna paliłem codziennie przez około 6 h aż do zagrania domu i buforu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak ma wyglądać ? ładujesz bufor z pracą palnika maksymalną a pompki od cwu i grzejników załączają się jak trzeba zawór 3d ustawiasz temperaturę zadaną i idzie na grzejniki temperatura jaka potrzebna ,termostat pokojowy wyłączy pompkę obiegową i zamknie mieszacz jak się chata nagrzeje i po sprawie , albo ustawiasz krzywą grzewczą i pompka mieszacza chodzi na okrągło a mieszacz obniża lub podnosi temperaturę na grzejniki od tego jaka temperatura na zewnątrz , ładowanie cwu to najzwyczajniej załączenie pompy cwu .

chcesz naładować bufor drewnem to wyłączasz obsługę bufora , włączasz tryb ruszt i palisz, pompka kotła powinna się załączyć od temperatury zadanej [ temperatura załączania pompy co )Naładujesz bufor przełączasz na pellet,włączasz obsługę bufora  i idziesz spać Kocioł sam się odpali jak się bufor rozładuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Panowie ile procent powietrza dać w palniku kipi 16 kw żeby było super spalanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od kotla, ciagu kominowego, kotlowni, temperatury itd. Dla mocy 15kW okolo 30% w widelkach +/- 5%. Ale to indywidualnie bedzie sie roznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo zwiększyłem nadmuch średni do 33% a minim do 28% max mam 34 i nie bardzo nie to się podoba zwłaszcza popiół 

Czas ładowania buforu to 1.35min

Może ktoś coś jeszcze doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół w dużej mierze zależy od jakości pelletu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo zwiększyłem nadmuch średni do 33% a minim do 28% max mam 34 i nie bardzo nie to się podoba zwłaszcza popiół 

Czas ładowania buforu to 1.35min

Może ktoś coś jeszcze doradzi?

Przy większym nadmuchu pojawiły się nie dopalone peletki coś w rodzaju węgla   drzewnego 

Może się myślę ale palnik chyba ma za dużo powietrza ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze go wydmuchuje z palnika?

Moze masz po prostu pellet ktory lubi dluzej polezec - jakis lisciasty?

Moze byc ze jest peletu za duzo podawane lub czyszczenie czeste i przesuwa go do przodu za szybko?

Moze byc ze na koniec przed wygaszaniem nie dopali resztek (czas za krotki) i wydmucha go w popielnik?

Moze byc… itd.

Tak z moich obserwacji jak palnik 16kW to ustaw max moc na jakies 14kW bedzie prosciej zapanowac nad spalaniem. Inne sprawy tez maja znaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy chodzą u kogoś z buforem grzejniki 55/45/20?

Przy letnim remoncie wymieniłem żeliwo na stalowe C22, 55/45/20.

Wielkość, moc dobierałem do każdego pomieszczenia dla temperatury wew 22st.

Nie wiem jak przewymiarowane było to żeliwo bo nigdy nie liczylem ale już teraz widzę, że starczała im mniejsza temperatura niż do tych stalowych.

Chodzi mi konkretnie o krzywą grzewczą. Jeżeli dla III strefy czyli -20st grzejniki muszą grzać z temperaturą 55st aby utrzymać 22st wewnątrz pomieszczenia, czyli taką traktować jako maksymalną przy -20 na krzywej grzewczej?

Przy +10st temp zewnętrznej i kiepskich warunkach pogodowych(wiatr, deszcz) potrzebuje 36st na grzejniki.

Czyli taka krzywą będzie odpowiednia?

+20 > 30

+10 > 36

  0 > 42

-10 > 48

-20 > 54

 

W sterowniku mam możliwość ustawienia krzywej opierając się tylko na dwóch wartościach +10 i -10 stąd przedstawiłem taki równomierny podział.

Żeliwa nie musiałem tak mocno grzać:p Ale w sumie było chyba coś ok 150 żeberek na niecałe 190m2 powierzchni grzewczej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siema.

Mam pytanie drobne. Jestem w trakcie mojego pierwszego sezonu z NBE BS+ I jedyne co mnie denerwuje to, to że kocioł jest ekstremalnie szarpany przez instalację. W obiegu kotłowym mam 75* (zadaną 65* z możliwością wejścia wyżej o 20* kocioł pracuje z mocą 1,7kw) na grzejnika h 46 aktualnie od 2 tygodni, gdzie 1 grzejnik włączany jest sporadycznie. Ale jak ów grzejnik włączę, temperatura na kotle spada do 60* nawet niżej i kocioł zamiast śmigać na minimalnej mocy, zaczyna zwiększać moc żeby stratę nadrobić. 

 

Czy montaż 250l jako sprzęgła/bufora będzie ok, czy to już będzie nieco za dużo na bufor robiący za zbiornik bezwładnościowy.  Dodatkowo kocioł w przyszłości będzie używany w instalacji ogrzewania podłogowego (jakieś 135m²) jak zbuduje nowy dom. 

Edytowane przez sleepyhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kocioł Stalmark Ekosilver 2 14kw spięty z buforem 500l. Temperatura zadana na kotle 68*, bufor góra 68*, bufor dół 56*, histereza kotła 10*. Kocioł odpala się jak temperatura bufora spadnie poniżej 56*. Jednak gdy bufor nie jest rozładowywany i kocioł się nie odpala zdarza się że temperatura kotła spadnie do 40-45*. Jak tego uniknąć aby na kotle nie spadało tak nisko bo potem ma ciężko wystartować z tak niskiej temperatury? Aby przy np 55* kocioł się odpalił i dogrzał sam siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyłącz obsługę bufora , pal od histerezy kotła jak ma ciężko .

Po co Ci ten bufor w taki razie? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.