Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

30 kg  na taką chawirę to wcale nie jest dużo.  Zmień myślenie i wyobraź sobie kupkę drewna o wadze 30 kg i powiedz swojemu sąsiadowi co pali w śmieciuchu, że ma mu to starczyć na cały dzień i noc palenia. Udusiłby się ze śmiechu.

A to, że masz tak pojemną instalację i żeliwniaki to wręcz zaleta a nie wada. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pompe ladujaca ustawiona na sredni bieg i ochrone powrotu ustawiona na 45°. Bufor (800 l) dol grzeje do 55°. Wg moich obserwacji u mnie to optymalne ustawienie.
Spalanie ok 20-25 kg doba (srednie od 29 wrzesnia niecale 17 kg).
Dom 184 m2 (w tym ogrzewany do 12° garaz 32 m2).

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2021 o 19:51, Outsider napisał:

 

A to, że masz tak pojemną instalację i żeliwniaki to wręcz zaleta a nie wada. 

Więc dlaczego aktualnie jest trend na mało-pojemnościowe instalacje?

Aktualnie przy -10st na zewnatrz zasilanie instalacji 40, a powrót 37st. Czy to dobrze czy źle to nie wiem.

Dodam, że do jednego z pionów jest podłączone kawałek pseudo-podłogówki jakieś 20m2, która jest wspomagana dodatkową pompą i pracuje cyklicznie 5/5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pisałem o wątpliwej jakości pelletu Barlinek, który zakupiłem u pośrednika. W paliwie dużo podfrakcji typu małe drzazgi i wprasowana kora w pellecie. Poza tym wydaje mi się, że jest b.wilgotny ponieważ popiół skleja się i także zakleja palnik. 

W Barlinku, który zakupiłem na zeszły sezon prosto od producenta nic takiego nie miało miejsca.

W związku z tegorocznymi warunkami pogodowymi, przyszła w końcu zima w zimę musiałem dokupić paliwo. I miałem dylemat co do Barlinka. Ale, że aktualnie producent daje promocję czyli ok 100zł taniej na palecie postanowiłem zaryzykować I zamówiłem. Dziś przyjechało i cóż.... żadnych podfrakcji, kory, pellet bardziej jednorodny i bardziej śliski. Poza tym o wiele intensywniejszy zapach drewna. Jak się pali jeszcze nie wiem. Sprawdzę jak wykończę aktualny.

I czy to jednak możliwe aby pellet robiony dla pośredników był innej jakości czy może trafiłem na jakąś "podróbkę"....hmmm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michal86 napisał:

 

I czy to jednak możliwe aby pellet robiony dla pośredników był innej jakości czy może trafiłem na jakąś "podróbkę"....hmmm 

Słyszałem kiedyś, że skupują worki po Barlinku i ładują tam badziew. 

Dystrybutorzy mają ich towar, a kombinatorzy mają ich worki... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 16:42, sambor napisał:

Wartość lambda jest wynikiem obliczeń, istotne są pomiary wprost np analizatorem spalin.

Dla pelletu dobry wynik to 9-12% tlenu w spalinach.

Piszesz tutaj o pracy na mocy znamionowej palnika i rzeczywistymi, aktualnymi wartościami tlenu? Czy uśrednione wyniki z mocy max-min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakiś czas temu w końcu wyrzuciłem 4d z instalacji i jest 3d.

Po testach to przy mojej instalacji, ogromnym zładzie wody i zapotrzebowaniu budynku na ciepło najlepiej sprawdza się grzanie całego buforu i książkowe ustawienie 70/50.

Co do spalania nie ma za bardzo różnicy. Przy lekkim przymrozku do ok -2/3 stopni i temperaturze w domu ok 23 stopni kocioł połyka ok 25 kg.

Edytowane przez Michal86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo.

Mi się wydaję że podczas wygaszenia palnika one powstają, wtedy dmucha na 80% i podaje to co zostało w stokerze i w krótką chwile przepala to do zaniku płomienia i zostaje spiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 16:42, sambor napisał:

Wartość lambda jest wynikiem obliczeń, istotne są pomiary wprost np analizatorem spalin.

Dla pelletu dobry wynik to 9-12% tlenu w spalinach.

Ja tutaj nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro wyznacznikiem całkowitego spalania jest poziom tlenków CO, czym niższy tym lepiej to dlaczego komora spalania lepiej wygląda przy tlenkach załóżmy na poziomie 300mg/m3 przy tlenie 9-12%, niż na poziomie 100tu przy tlenie 6-9%. Czy to jest poprostu tak, że przy większym nadmuchu te minerały które się nie spalą uciekają przez komin? A jeżeli nadmuch jest niższy poprostu osadzają się na ścianach komory i tworzą pył i sądzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi tlenami to za dużo nie kombinujcie. Owszem, za mocno biało oznacza wyższą stratę kominową, ale lepiej że w tą stronę niż czarno w kotle. Palnika od tego nie uszkodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Zabieram się za budowę domu. Parterówka 110m2, system mieszany (podłoga + grzejniki).

Zanim zacząłem studiować forum, miałem nakreślony jakiś system, ale wszystko wywróciło się do góry nogami.

Zamysł był taki:

Kocioł 12kw + bufor 1000l z wężownicą do CWU. Kocioł z najprostszym sterowaniem, czujnik od kotła umieszczony w buforze.

Temperatura bufora na górze 85 stopni z załączaniem kotła gdy spadnie do 60 stopni. Ochrona powrotu poprzez zawór 3D termostatyczny 50 stopni. Naczynie przeponowe 100L + chłodnica na zasilaniu. Za buforem temperatura CWU miała być ustalana na 50 stopni zaworem 3D termostatycznym. Dalej miałem dylemat jak sterować podłogówką i grzejnikami. Chciałem zrobić dwa obwody. Jeden niskotemperaturowy 30stopni a drugi 55 stopni. Obydwa sterowane zaworami mieszającymi termostatycznymi. Zamysł był taki aby każde pomieszczenie miało czujnik temperaturowy i było zasilane jeśli będzie taka potrzeba. teraz myślę że przy grzejnikach miało to "jakiś" sens, ale przy podłogówce już niekoniecznie.

Co o tym myślicie? jak regulować temperaturę w domu? czy generalnie ta idea jest słuszna czy to straszny szit...?

image.thumb.png.89d427f6624b74d4fb186b921a9ad033.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobil wszystko w podlogowce na podstawie rzetelnego projektu. Wtedy sterowanie pogodowe bez silownikow na petlach. Bedzie przyszlosciowo np pod pompe ciepla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Mam dom

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ab2c

W tym roku planuje ocieplenie 20cm  +Pv oraz wymiane kotła. Wszystko w programie CP.

Wybór padł na kocioł peletowy, z powodu braku gazu w ulicy. 
W domu mam same grzejniki  ale planuje w najbliższych latach zamontować podłogówkę  na ok 70m2 (salon kuchnia łazienka).

Czy Moc kotła 16kw z wyliczonego zapotrzebowania na stronie ciepło właściwe jest wystarczajaca?  Instalatorzy proponują cos w granicach 30kw. 

Czy warto zainstalować ewentualny bufor  w przedziale od 500-1000l ?

Czy jezeli bufor to odzielny bojler na Cwu ?

O buforze mysle też w kontekscie ewentualnych grzałek aby pożytkować nadmiary prądu z PV.

Aktualnie cwu w lecie grzeje pompa ciepła powietrze woda Ariston Nuos 120l.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rollyourown napisał:

Wg mnie coś nie tak z tym wynikiem - dom 250m2 nieocieplony i zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 50W/m2

Co do pytania o kocioł, to 20kW z buforem ok 600-800l powinno z naddatkiem wystarczyć, oczywiście po ociepleniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy średnio ocieplonym wyszło niby ok 70w na m2

Zapotrzebowanie na ciepło w przeciętny dzień zimy to 7kw czyli przy sprawności pieca na poziomie 90% będzie pod 8kw.

Faktycznie w taki przeciętny dzień zimy czyli ok zera potrzebuje wyprodukować między  5, a 6kw. Ok 25kg dobrego pelletu.

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ddko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.