Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Sosna powietrzno- sucha 15-18% pali się doskonale natomiast jak dołożę kawałki po suszarni 8 % to nawet ds kopci na czarno więc  suszmy drewno z umiarem -to z mojego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Daćko napisał:

Sosna powietrzno- sucha 15-18% pali się doskonale natomiast jak dołożę kawałki po suszarni 8 % to nawet ds kopci na czarno więc  suszmy drewno z umiarem -to z mojego doświadczenia.

Czym drewno suchsze tym daje więcej energii.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Jak tam wyglądają zalety,wady i spostrzeżenia?

Jak wygląda komora spalania ,dużo smoły już zrobił?Jak wygląda rozpalanie w tej blasze są otwory żeby palnikiem gazowym zapalić rozpałkę?

Zdjęcia mile widziane


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej brak odzewu od użytkowników tego kotła?Inni też chcieliby sie dowiedziec jak wygląda palenie w tym piecu;nie samym MPM to forum żyje

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin25

Blachę wywaliłem, bo blacha to jedna wielka pomyłka. Nie nadaje się do drewna - przy takim klinie cały czas wieszają się polana - logiczne... Jak jest blacha to polana trzeba układać w poprzek palnika. Bez blachy mamy olbrzymią komorę załadowczą jak na kocioł "zabawkę" 11 kW. Polana układane wzdłużnie mogą mieć max 28 cm - z niagięciem do 28,5 - 29 cm, bo polano zaczyna się klinować przy 29,5 - 30 cm między ściankami. Musi być trochę luzu - ja dałem po 1 cm luzu po obu stronach. Stare polana są docinane na długość 28 cm. Polana układane w poprzek muszą być krótsze - nie pamiętam wymiaru. Palę w 98% sosną a drewno miękkie powinno się spalać właśnie wzdłużnie względem palnika. Stałopalność na sośnie 3 godziny, stałopalność na jesionie 4 godziny przy temperaturach jak teraz, bliskich zera. Dom nieocieplony, jakieś 12 grzejników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja producent, że mam wiedzieć jaką komorę ma 15 kW? 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj o wszystko a po powrocie podziel sie informacjami bo jest tu kilka osob zainteresowanych tym kociołkiem.Na dofinansowanie do wymiany  z czystego nie ma co liczyc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kubaa napisał:

tez chyba kupie ten piec o ile spelnia wymagania ,,czystego powietrza'', jutro jade obejrzec go do producenta o co mogłbym go zapytac?

Jak na dofinansowanie to nie lepiej HG?

1 minutę temu, pawlopawlo napisał:

.Na dofinansowanie do wymiany  z czystego nie ma co liczyc.

 

Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiadywałem sie w grudniu w NFOŚ w Wawie to powiedzieli ze dofinansowanie przysługuje tylko na kotły z automatycznym podawaniem paliwa,zasypowe z jakimi by nie były certyfikatami to nie podlegaja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie aby wziac dofinansowanie z czystego powietrza wymagaja pieców zagazowujących drewno, ja zlozylem wniosek w marcu 2020 i wtedy przepisy czystego powietrza wymagały aby kocioł na paliwo stałe byl 5 klasy i spelnial wymagania ekoprojektu nie musial byc zagazowujący takze setlans selvan w moim przypadku moze byc.

@Alewalneło2 a HG jaki bys polecił do malego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ten jak i inne kotły zasypowe 5 klasy nie są dostosowane do dłuższego kiszenia jak stare kopciuchy  tylko do pracy na pełnej mocy przez ~4h, naładowaniu bufora ciepła do pełna,  po czym kocioł stoi pusty a ciepło do ogrzewania domu pobierasz z bufora ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli 4h nie wystarczą do naładowania bufora bo instalacja w tym czasie zje połowę energii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze zle mysle,czy nie powinno byc tak ze palisz z pelna moca(bez kiszenia) na bufor,instalacja pobiera z bufora tyle ile potrzebuje. Duzo jest zalezne od pogody na za oknem,wieksze nadwyżki beda jak jest 0 a inaczej bedzie przy -5.  Żeby palic w taki sposób ze ladujesz i masz luz na jakis czas to trzeba miec ogromny bufor i kocioł o duzej mocy. Tylko ile osob ma miejsce na 2 czy 3tys litrow?  W kwesti bufora jestem teoretykiem, jeśli moje chłopskie myślenie jest zle to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, instalacja może byc różna i inne czynniki też na to wpływają,jest wiele zmiennych.

Wszyscy chwalą bufor i ładowanie tegoż w kilka godzin,ale nie znam nikogo,kto miałby bufor połączony ze starą instalacją,gdzie są grube rury i żeliwne kaloryfery. Są koledzy którzy mają podpięte do takiej instalacji podajniki,kotły gazowe,ale bufor?(są i tacy,z żeliwniakami,ale rurki maja juz wymienione)  W takim starym układzie z buforem prawdopodobnie można by kocioł puścić na 80-90*C większość czasu, ale korzyść z puszczania ciepłej wody na grzejniki raczej żadna . Jedyna korzyść, to taka,że kocioł większość czasu chodziłby na nominalnej mocy,a nie na 60-65*c przy dużym zładzie wody bez bufora.

PS. Jestem zwolennikiem zostawienia starej instalacji,która działa dobrze i nie szpeci zanadto domu,przy czym nie jestem już konserwatystą jeśli chodzi o inne usprawnienia tj montaż pompki czy zaworów 3D. Stare instalacje nie są za bardzo sterowalne,sam mam piętro na grawitacji (+pompka).

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.