Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Efekt 23 Kw Tech St 550 Z Pid Pellet


Pawel24ng

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Może ktoś przypadkiem rozpracował ustawienia PID i się podzieli? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2019 o 14:37, rademenes napisał:

Hej , 

Posiadam piec SAS BI EFEKT 14 KV z sterownikiem ST-550 PID oraz sterownik pokojowy ST-280 podczas pracy w automacie pracował prawie ok ale mi za dużo spalał (nie było spieków )więc przeszedłem na tryb ręczny l 

Czas podawania 2s

Przerwa w podawaniu 8s

Nadmuch 24 

Podtrzymanie :

Praca podtrz 8 s

przerwa podtrz 4min

Went w podtrzymaniu praca 20 s

przerwa 3,48

bieg wentylatora 24 

I zaczęły się robić spieki jakie proponujecie ustawienia ? 

witam 

myśle że w podtrzymaniu za dużo walisz pelletu.

zauważyłem że często jest zadawane pytanie odnośnie kopcenia kotła w podtrzymaniu.

Biorąc pod uwagę prawidłowe spalanie to nic dziwnego że będzie owe kopcenie występowało ponieważ 

za dużo pelletu za mało powietrza i on się tam "kisi"

uważam że nie powinno występować żadne kopcenie.

Czym w ogóle jest podtrzymanie i jakie ma zadanie.?

trzyma kocioł aby nie zagasło ?

Ja u siebie mam 

1s / 1min

wentylator praca w podtrzymaniu

30s co 30s

15% nadmuchu. 

żadnego kopcenia nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ZUG napisał:

witam 

myśle że w podtrzymaniu za dużo walisz pelletu.

zauważyłem że często jest zadawane pytanie odnośnie kopcenia kotła w podtrzymaniu.

Biorąc pod uwagę prawidłowe spalanie to nic dziwnego że będzie owe kopcenie występowało ponieważ 

za dużo pelletu za mało powietrza i on się tam "kisi"

uważam że nie powinno występować żadne kopcenie.

Czym w ogóle jest podtrzymanie i jakie ma zadanie.?

trzyma kocioł aby nie zagasło ?

Ja u siebie mam 

1s / 1min

wentylator praca w podtrzymaniu

30s co 30s

15% nadmuchu. 

żadnego kopcenia nie mam. 

Przy jakim piecu stosujesz te ustawienia? Jaką moc i zuzycie? Jaką temp zadana i histereza co? Ciekawe ustawienie palisz bez wygaszania kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sas bio compact 15kw st555

Używam dopiero pierwszy sezon także" raczkuje".

Każdy z nas ma inny dom i porównanie między sobą zużycie to niema co brać pod uwagę.

CO 56 . Histereza 6. 

spaliny podczas pracy max 100stC

praca 2/14 20% czyli z 8KW

 

podtrzymanie już pisałem

do płomieniówek dolnych dłuższych ma wadzone "zawirowacze "

dól zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZUG napisał:

CO 56 

Minimalna temperatura kotła zadana przez producenta to 60°

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks ma rację. Ale co tu się sprzeczac twój kocioł i twoje będą późniejsze problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zapewnić stabilnej pracy kotła i temp powrotu ,zadajac temp kotła na 56  stopni .W zasadzie to zdecydowana wiekszość tematów "mam problem z kotłem na pellet " dotyczy pracy kotła ,gdzie uzytkownik ustawia temp kotła poniżej zalecanych dla wiekszosci "pelleciaków " 65stopni .Drugi problem to problem z utrzymaniem zalecanej temp powrotu ok 50 stopni .O ile na pierwszy parametr uzytkownik ma wpływ, to już na utrzymanie odpowiedniej temp powrotu już nie koniecznie,bo to zależy od tego jak ma zrobioną instalację .Niestety przy instalacji gdzie to zawór czterodrogowy ma pilnować temp.powrotu ,jest to w zasadzie nie wykonalne .Ale najdziwniejsze jest to ,ze praktycznie nie spotykany jest schemat instalacji  w instrukcjach   producentów kotłów pelletowych  ,gdzie jako ochronę powrotu zalecany jest zawór termostatyczny 55 stopni  ,który otwiera "duży obieg " dopiero po osiągnieciu przez kocioł tych 55 stopni ,albo pompa "przewałowa" na "krótkim obiegu "  .Z uporem maniaka zalecają schemat gdzie to  zawór czterodrogowy sluzy do ochrony powrotu .Za dobrze to niestety o producentach nie świadczy

Edytowane przez jurek72
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zawór 4D przy źle wykonanej instalacji faktycznie nie sprawdza się w 100% ale temperatury powrotu będzie pilnował na pewno. :)

Lecz w zestawie z pompą na krótkim obiegu sprawdza się już rewelacyjnie, od ponad miesiąca mam dołożona pompę i ani razu piec nie dostał czynnika o temperaturze poniżej zadanej no może za wyjątkiem momentu autokalibracji zaworu. Dodatkowo ustawiłem temperaturę załączania pompy na 57 stopni na wypadek gdy obieg CWU miał by ochotę zbyt wystudzić kociołek.

Zawór termostatyczny jest ok lecz i tak musisz zainstalować coś co będzie regulować temperaturę na obieg CO więc po co montować dodatkowo zawór termostatyczny?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Darekgra napisał:

Sam zawór 4D przy źle wykonanej instalacji faktycznie nie sprawdza się w 100% ale temperatury powrotu będzie pilnował na pewno. :)

Lecz w zestawie z pompą na krótkim obiegu sprawdza się już rewelacyjnie,

Własnie na tym polega problem .Sam zawór czterodrogowy ,nie "upilnuje "nam dwóch temp. na raz ,czyli na instalację i na powrocie .Ale z pompą kotłową na krótkim obiegu  jak najbardziej .Tez mam takie rozwiązanie i uważam że takie powinno być w instrukcjach producentów kotłów ,jako zalecana ochrona powrotu ,a nie ten nieszczesny zawór czterodrogowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Moje wariacje.Mam BioCompact 10KW. Generalnie jak miałem załączony PID to kocioł szalał. Przelaczylem się na manuala i jest naprawdę dobrze. Moje ustawienia (wyciągnięte po części z tego forum) to 2/12 went. 23%. Klapka u dołu otwarta dosłownie na 5mm. Temp.spalin 135 max,  natomiast podajnika max to 43 stopnie i tak pracuje 39-43. Podtrzymanie to 5/6 went.30% i tak samo 5/6. W czasie podtrzymania lekko się tylko zarzy i trzyma mi tak 50-60 minut. Co do spalania to pali przy temp.zewnetrznej około 0 stopni 20kg pelletu. Dom trzydziestoletni 120m piwnica, docieplony, okna 3 szynowe. Co do pelletu to nie oczekujemy że spalimy tyle co wegla albo i mniej. To tylko sprasowana trocina.

Nurtuje mnie jedno kiedy czyści ruszt, bo nie słyszałem żeby czyscił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie  mam pytanko podczas zakupu pieca dostałem w komplecie pudełko wyglądające tak samo jak czujnik temperatury zewnętrznej st 291 natomiast w środku jest mała płytka z kostka przyłączeniową i  jakimś scalakiem podpisana jako st 430_2_d....ktoś może mi powiedzieć co to w koncu jest??  I jak to podłączyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysztofwab napisał:

Witajcie  mam pytanko podczas zakupu pieca dostałem w komplecie pudełko wyglądające tak samo jak czujnik temperatury zewnętrznej st 291 natomiast w środku jest mała płytka z kostka przyłączeniową i  jakimś scalakiem podpisana jako st 430_2_d....ktoś może mi powiedzieć co to w koncu jest??  I jak to podłączyć 

Jest to właśnie czujnik temperatury zewnętrznej, a podłączyć go należy przewodem dwużyłowym do odpowiednich zacisków w sterowniku, opisanych jako "czujnik temperatury zewnętrznej" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Posiadam kocioł Sas Bio Slim 17kW. Zaczołem nim palić we wrześniu 2019. Na początku jechałem na ustawieniach fabrycznych na Pidzie testują różne rodzaje pelletu. Później próbowałem trochę walczyć z ustawieniami w Pidzie. Pierwsze co to wyłączyłem wygaszanie kotła co spowodowało zmniejszenie spalania o 5 kg na dobę. Zaczął się jednak pojawiać spieki. W ustawieniach zmniejszałem moc kotła i zwiekszałem obroty wentylatora ale średnio to pomagało. Przeszedłem więc na palenie bez Pid. Z ustawieniami Dziadka. Przez ostatnie 9 dni piec spalił mi 2 całe zasobniki. 240kg. Więc wyszło średnio ponad 26 kg na dobę. Jak wygląda to u kolegów przy obecnych temperaturach? Mój dom ma 215m2 po podłodze. Ocieplony styropianem 15cm 0.38. Skosy lane z wełna 2x 15cm. Oprócz garażu wszędzie mam podlogówkę. Piec bez bufora sterowany zaworem trojdrogowym. Ochrona powrotu realizowana za pomocą pompy kotlowej i sprzęgła hydraulicznego. Nie mam sterownika pokojowego do kotła. Ale zastanawiam się nad założeniem. Narazie mam zamiar założyć 11szt. Regulatorów pokojowych do sterowania siłownikami w rozdzielaczach. Z tech co zrozumiałem czytając to forum sterownik pokojowy do kotła wydłuża czas podtrzymania kotła. Czy ma jeszcze jakieś zalety? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim domku to bufor by się przydał. Mniejsze by spalanie było.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Posiadam 14kw Sas bio efekt, 

Piec pracuje na pidzie bez wygaszania. Tamten sezon zakończyłem wynikiem 6ton, dziennie jakieś 25-30kg, 

W tym sezonie dalej na pidzie tylko że z wygaszaniem spalanie mam na poziomie 15kg doba, ustawiłem 20st histereze na co,  piec ma zadane 60st, wygaasza się i przechodzi w czuwanie na jakieś 2godziny, jak było ciepłej trzymał dłużej do 3 godzin. 

Co o tym sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile  za jakiś trudny do przewidzenia czas ,pojawią sie wyniki obserwacji uzytkowników kotłów na pellet ,gdzie jedni użytkowali w taki sposób że " kocioł grzeje do zadanej  ,wygasza sie i odpala od histerezy " a drudzy " z wyłaczeniem od termostatu i wystudzaniem kotła  " .to bedzie można odpowiedzieć na twoje pytanie  co sądzimy o takim czy innym sposobie eksploatacji .Na dzień dzisiejszy panuje opinia ,do której się przychylam ,że lepiej na żywotnosć kotła wpływa eksploatacja gdzie kocioł jest cały czas dobrze wygrzany i nie stygnie do 25 czy 30 stopni ,czyli pracuje w trybie TK zadana70 i histereza 15.Na razie kotly na pelet są zbyt "młode " zeby komus jakiś "zgnił " od nie własciwej eksploatacji,wiec na potwierdzenie ,lub nie ,tezy "który sposób eksploatacji jest lepszy " trzeba bedzie kilka lat  poczekać

Edytowane przez jurek72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jurek72 co w takim razie z wykorzystaniem kotła do grzania CWU poza sezonem grzewczym?

To dopiero są ekstremalne warunki pracy kotła.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yoman 6 ton to bardzo dużo. Też mam 14kw ale w.tamtym roku lekko ponad 3 tony poszło. Wiadomo każdy dom inny i instalacja inna. 

W tym roku zaczęłam od  19 września palić na wodę i ogrzewanie bo doszedł kolejny członek rodziny. Bez pidu z wygaszaniem, później trochę bez gaszenia.  Wygaszanie mam zawsze ustawione po osiągnięciu temp pokojówki lub cwu( pompy równolegle). 

Start 19 września do 18 grudzień poszło 61 worków na 90 dni tj 10.05 kg - maximer( strasznie się pogorszył). Spieki w tym roku są u każdego kto kupił ze znajomych, tak samo w redpellet bo to produkt maximera. Teraz mam Tarskola i jest bajka. 

Teraz przełączyłem na pid. Spróbuję się trochę pobawić może coś z tego będzie. A wy jakie macie ustawienia na Pid? Ja strasznie duża korektę wentylatora musiałem robić na minus bo rwało w komin.  Na 9 dni poszło 8 worków. 

Jak by nie było pogoda nas rozpieszcza :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G69 ,masz oczywiscie rację ,sporadyczne grzanie CWU kotłem o dużej pojemnosci wodnej i bez zabezpieczenia wlasciwej temp powrotu ,to raczej ekstremalne warunki pracy dla kotła .Np mój 25kw "potwór" o pojemnosci wodnej 80 litrów ,kompletnie się do tego nie nadaje  . Grzanie nim CWU  mozna by porównać z   "ekonomią "   jazdy ciężarówką typu "tir " do pobliskiego  sklepu po bułki  . Na szczęscie mam do grzania CWU solary i praktycznie kotła do tego celu nie używam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kezorbz napisał:

@Yoman 6 ton to bardzo dużo. Też mam 14kw ale w.tamtym roku lekko ponad 3 tony poszło. 

Start 19 września do 18 grudzień poszło 61 worków na 90 dni tj 10.05 kg - maximer( strasznie się pogorszył). Spieki w tym roku są u każdego kto kupił ze znajomych, tak samo w redpellet bo to produkt maximera. Teraz mam Tarskola i jest bajka. 

Teraz przełączyłem na pid. Spróbuję się trochę pobawić może coś z tego będzie. A wy jakie macie ustawienia na Pid? Ja strasznie duża korektę wentylatora musiałem robić na minus bo rwało w komin.  Na 9 dni poszło 8 worków. 

To zmaczy że licząc 9 dni poszło Ci średnio ponad 13kg pelletu na dobę. Bardzo mało. Fakt że masz mniejszy dom i piec ale chyba różnica w spalaniu nie powinna być tak duża. Do jakiej temperatury spada Ci woda na piecu zanim znów dostanie sygnał z pokojowki że ma grzać?

13 godzin temu, Kazio321 napisał:

Przy takim domku to bufor by się przydał. Mniejsze by spalanie było.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Małą mam kotłownie. Nie mam miejsca na bufor. Nawet wymiennik mam wiszący żeby miejsca nie zajmował. Poza tym czytałem gdzieś że bufor najlepiej sprawdza się w starych kotłach zasypowych, bo wtedy napalisz żeby nagrzać bufor i masz parę dni spokoju. Natomiast podobno kotły na pellet w parze z podłogówką są dobrze sterowalne i bufor jest zbędny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mmario32

Tak patrzyłem to aktualnie do przedziału 36-40 stopni, jak rządzi pokojowka, ale często nie schodzi do 40 bo cwu przy dzieciach czy sparztaniu spadnie i piec się załączy.  Ogolnie piec grzeje na "ogrzewanie" jak kładziemy się spać czyli od jakiejs 22 do 3-4 rano. Wcześniej trochę wody pości na ogrzewanie jak pracuje na Cwu bo pompy pracują równolegle.

 

IMG_20200105_165221.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.