Skocz do zawartości

Darekgra

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  532
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

27 Bardzo wysoki

O Darekgra

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Olsztyn

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 160m2, ocieplenie 15 cm
 • Instalacja
  10 grzejników panelowych, 4D + pompy Wilo yonos pico 1-4 na CO, CWU, Kotłowa, pokojówka dwustan + moduł internetowy
 • Kocioł
  Defro komfort eko lux 15kW

Ostatnie wizyty

383 wyświetleń profilu
 1. Darekgra

  sas Ustawienia pieca

  @sanczo29 podaj na początek swoje ustawienia rozpalania
 2. Na początek zmniejsz moc kotła o np 20%od tego co masz teraz.
 3. Nie mówię że Ty tylko ktoś wcześniej instalator lub nawet na produkcji ktoś. Masz zarejestrowany kociołek na emoduł, lub możliwość podpięcia internetu do kotła?
 4. To napewno nie jest wina PID, ewentualnie tego że ktoś w nim namieszał.
 5. Kurcze... To nie PID-owi ma być lepiej tylko tobie dzięki PID i odpowiedniej izolacji rur. Idąc twoim tokiem rozumowania można by stwierdzić że dom generuje straty tylko co kilka godzin. Otóż nie, straty ciepła są ciągłe a najoszczędniej jest je uzupełniać na bieżąco. Nie wiem czy wiesz ale wpuszczając czynnik o temperaturze 60 stopni w te rury co kilka godzin masz większe straty niż byś ciągle zasilał 40 stopniami.
 6. I tu jesteś w błędzie... Praca ciągła to stabilizacja a stabilizacja to oszczędności, straty w Twoim wypadku to niewystarczająca izolacja rur skoro grzejesz trawnik, nie obwiniajmy za to PID :)
 7. Da się i z tymi wszystkimi bajerami dobrze wysterować PID tylko trzeba do wszystkiego z rozsądkiem podejść.
 8. @gmaj22 dobrze rozumiesz i piszesz.. Niektórzy nawet tu ma forum mają zawór 4D oraz mają pompę przewałową, i nawet dobrze im to działa, dlatego pisałem o jednej i drugiej jako stosowanej znamiennie nigdy razem. :)
 9. Wejść brakuje bo pewnie masz jeszcze pompę cyrkulacyjną na CWU. @Jaro7575 Może lepiej jak byś pompę cyrkulacyjną podłączył bezpośrednio do sieci poprzez programator czasowy. A pompę przewałową do sterownika kotła bo wtedy możesz sterować nią zależnie od temperatur, pompa cyrkulacyjna to i tak tylko sterowanie czasowe więc programator czasowy za 40 zł spełni bez problemu to zadanie.
 10. A czym się różni 4d z pompą na powrocie od samej pompy kotłowej? Dlatego że pompa nazwana jako przewałową wcale nie musi w instalacji takiej funkcji spełniać. Zawór z pompą na powrocie od samej pompy kotłowej jest lepszy w tym że zawór z włączoną funkcja ochrony i pompą na jego powrocie w określonych sytuacjach może odseparować obiegi CO od samego kotła a sama pompa kotłowa tego nie potrafi.
 11. A no tak że po włączeniu ochrony na tak zamontowanym zawoże, zawór zamknie się co spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z kotła, a woda będzie krążyć tylko w odseparowanym obiegu podłogowym bez podawania wychłodzonej wody do powrotu kotła.
 12. Autor pisał że włączył na zaworze 3d - ja napisałem że to bez sensu. W sterowniku jest opcja włączenia na wyjściu dodatkowym 1 i 2 pompy przewałowej lub krótkiego obiegu, nigdzie nie znajdziesz w nim informacji że służą one do ochrony powrotu, my wiemy że przy odpowiednim ich zamontowaniu w określonych miejscach taka funkcję mogą spełniać ale nikt nie zabroni ustawić pod taką nazwą pompy pracującej w innym miejscu. Podsumowując... To że pompa w sterowniku pracuje pod nazwą jako pompa przewałowa lub krótkiego obiegu nie daje 100% gwarancji że zabezpiecza ona odpowiednią temperaturę powrotu. To i to... Chodziło mi o to że najlepiej mieć zawory 3D i 4D w instalacji z możliwością włączenia ochrony powrotu oraz mieć instalację z zamontowaną pompę przewałową czy krótkiego obiegu aby taki proces ochrony wspomagać.
 13. Czytaj od 92 postu i będzie wiadomo o jaką ochronę chodzi.
 14. @hajtaler428 no właśnie przecież to napisałem, że po co mu włączona ochrona powrotu zaworem... W dodatku tylko na jednym obiegu. :):) No i należy pamiętać że sama pompa kotłowa w określonych warunkach pracy instalacji również nie będzie w stanie zapewnić wymaganej temperatury powrotu. Najlepiej mieć to i to.
 15. Tylko po co Ci włączona ochroną powrotu skoro na obiegu grzejnikowym nie masz żadnego zaworu? Ochrona powrotu "mechaniczna" poprzez zawory i tak nie będzie zapewniona bo nie masz ich na obu obiegach, także spokojnie możesz ją wyłączyć bo w twoim przypadku pożytku z tego żadnego a tylko może przeszkadzać.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.