Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.

Posiadam piec Bio Slim 14 kw ze sterownikiem Recalart i po konsultacji z kolegą Ropuch zadzwoniłem do autora tematu z prośbą o plik z aktualnym oprogramowaniem, które jest przez niego zmodyfikowane.

Niestety w tym tygodniu jest w rozjazdach i poradził, abym napisał w tym wątku, ponieważ udostępnił ten plik kilku osobom.

Jeżeli ktoś może przesłać to mój mail: [email protected] 

Pozdrawiam   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich, od kilku dni mam problem z piecem codziennie rano mam blad przegrzanie kotla i kocioł oczywiście wygaszony , na dzień dzisiejszy pracuje w trybie palenie-wygaszanie. Blad zaczął się pojawiać po wymianie bojlera na vissman verti cel dwu plaszczowy. Dodatkowo jak patrzę coś w sterowniku to lubi się co jakiś czas wyłączyć i włączyć znowu czy też ktoś tak ma? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotła czy podajnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam mam pytanie, zaktualizowalem sterownik pieca cały czas palilem w trybie palenie wygaszanie, przelaczylem go teraz na palenie podtrzymanie i zauważyłem że pompa co1 gdy osiągnie żądaną temp. wewnetrzna 21 wyłącza się czy u was a trybie palenia podtrzymania pompa co1 też się wyłącza? Pytam ponieważ wydaje mi się że przed aktualizacją sterownika w tamtym roku na zimę jak przelaczylem na palenie podtrzymanie to pompa co1 działała cały czas. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odnalazłem menu serwis blokada pompy 100% wtedy tak jak mówisz czujnik nią steruje i dla tego się wyłącza po zmianie na brak blokad jest oddalone cały czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam

Mam kilka pytań odnośnie regulacji temperatury pokojowej w konfiguracji: "czujnik temp. zewnętrzny+czujnik temp. wewnętrzny".

Kocioł to Bio solid 25kw (na pellet) ze sterownikiem recalart. Powierzchnia 340m z wyłączoną piwnicą więc realnie 245m, całość bardzo dobrze ocieplona. Układ mieszany, podłogówka tylko w łazienkach, kuchni i holu, reszta na grzejnikach. Kłopot w tym że od samego początku nie dało się sterować temperaturami w pomieszczeniach inaczej niż przez głowice termostatyczne na grzejnikach. Jak to instalator ujął: "obieg CO1 będzie stały a robotę będą robić głowice". Podłogówka też jest w trybie ręcznym (bez termostatu ani regulatora pokojowego i dlatego temperatury się wahają  od przegrzania domu do wychłodzenia i tak w kółko.

CO1 to najpierw pompa, potem zawór 3d bez siłownika (podmieszanie ustawione na 3), potem idzie na dwa rozdzielacze, w sumie 16 grzejników. Pompa pracuje "bez blokady"

CO2 - najpierw zawór 3d ale z siłownikiem afriso, potem pompa i jeden rozdzielacz. Tu jest tryb pracy: "ręczny", pompa włączona na stałe.

CWU pomijam, bo jest ok. CO2 - zajmę się później, na razie wyłączyłem.

Chcę najpierw doprowadzić do porządku obieg grzejnikowy i tu pojawia się najważniejsze pytanie: czy instalator miał rację tzn. zostawić te głowice? Ewentualnie założyć elektroniczne i bawić się w ustawianie  ich smartfonem, czy jednak zrobić sterowanie obiegu CO1?

W tym drugim przypadku na pewno musiałbym zmienić kolejność: najpierw zawór 3d z siłownikiem, a potem pompa + ochrona obiegu (pompa przewałowa). Teraz jakbym zmienił tryb pracy pompy na "blokada 100%" to niby pojawia się sterowanie temperaturą pokojową ale powrót bierze w łeb i wiadomo czym to grozi.

Jeszcze jedna dziwna sprawa. Zrobiłem mały test i założyłem na próbę siłownik na zawór 3d w CO1, oczywiście czujnik za zaworem zamontowany, włączona obsługa zaworu w trybie serwisowym i niby wszystko działa dobrze tylko siłownik kompletnie ignoruje ustawienia temperatury minimalnej i ograniczenia temperatury za zaworem. Mogę sobie ustawić tam dowolne wartości, a on chodzi jak chce. Od całkowitego zamknięcia do pełnego otwarcia niezależnie od temperatury kotła. Reset sterownika też nic nie daje. Zauważyłem że na podłogówce CO2 jest to samo:  też te dwa parametry są ignorowane. Wygląda na jakiś błąd w firmware sterownika. Próbował ktoś się tym bawić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sas slim 14 kw plus sterownik multiFun - strona 2 - Kotły z podajnikiem -  Forum o ogrzewaniu

Teraz, kwadrat2603 napisał:

Sas slim 14 kw plus sterownik multiFun - strona 2 - Kotły z podajnikiem -  Forum o ogrzewaniu

Witam wszystkich ,Zniknęła ikona termostatu i obieg co2 nie chodzi, ustawienia są ok, termostat ok, pompa i przewody też są ok ogólnie to nic nie grzebałem, gdzie mam szukać ? ( zdjęcie z neta )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam posiadam kocioł sas bio solid 25kw sterowanie multifun ogrzewam nim dom 189m2 grzejniki plus podłogowka w salonie zamontowany termostat ustawiony na 23 stopnie i problem mam taki że cały zasyp 10 worków po 15kg starcza mi max na 3 dni piec idzie cały czas na 100% osoba palnika aż jest czwerwona od temperatury pomoże ktoś jak sobie poradzić z ustawieniami? Próbowałem już chyba wszystkich kombinacji w tej chwili piec ustawiony na wygaszanie eco w zakładce palenie korektą paliwa na -53% nadmuchu-20 i rusztu na -55. W inaralacji zamontowany jest zawor 4D firmy defro ustawiony e tym momecie recznie na pozycje 7 i w ciagu 3 dni spalilo 150kg pelletu. Pomóżcie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 8.11.2016 o 16:30, MultiFun666 napisał:

Czy te ustawienia dla pieca SAS BIO SLIM 29 kW są dobre ?

 

SERWIS:
kocioł:
temp. minimalna- 50 °C
temp. maksymalna-85 °C
temp. krytyczna kotła-90 °C
temp. powrotu - 40 °C
dodatkowa temp. kotła - 5  °C
czas ruchu rusztu-20 sek
moc kotła – 29 kW
wydajność podajnika- 0,33 kg
typ sterowania-ręczny
typ ogrzewania-grzejniki CO1

typ ogrzewania -podłogówka CO2
temp. włączenia pompy - 42 °C
priorytet-normalny

 

wybór paliwa-inne
PID- PID standard
rodzaj pracy- palenie podtrzymanie

 

ROZPALANIE:
czas przedm.komory-15 sek   
czas wst. zasypu-  51 s
moc wnetylatora- 50%
max czas pracy grzałki-3min
temp. wyłączania grzałki -15 °C  
czas zapłonu-130 sek
czas pracy podajnika - 4 sek          
czas postoju podajnika-40 sek          
czas pełnego rozpalenia-5 min          
temp. zakończenia-10 °C
 
PALENIE:
moc minimalna
czas podawania-2sek
czas postoju podajnika-12sek
czas postoju rusztu-3min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-40%
 
moc maksymalna
czas podawania-4 sek                
czas postoju podajnika-10 sek    
czas postoju rusztu-3 min            
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-54%
 
PODTRZYMANIE:
czas pracy podajnika-8 sek
czas postoju podajnika-6 min
czas postoju rusztu-15min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora 35%            
opóźnienie wył nadmuchu-10 sek
opóźnienie zał podajnika-10 sek
 
czas operacyjny wejścia w tryb wygaszania - 29min    
ograniczenie temp. spalin-240 °C
 

obieg CO1

55 °C grzejniki

temp załączania pomp 42 °C

 

obieg CO2

 

35 ° C podłogówka

temp załączania pompy 30 °C

 

CWU

-zadane 46 °C                      
-histereza 4 °C

 

 

 

Witam. Czy dalej użytkujesz ten kocioł? Ja swoje 29kw użytkuję od 4 lat. Dopiero teraz znalazłem forum. Wprowadziłem dane plus korekty [email protected]. Pojawiły się problemy z sadzą. Czarny nalot. Są jakieś sposoby jak z tym skutecznie walczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolego RobikF czy to są ustawienia już skorygowane przez Ciebie?, bo nie mogę znaleźć poprzednich ustawień a musiałem piec przywrócić do ustawień fabrycznych bo coś mu się poprzestawiało

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piszę gdyż mam problem ze sterownikiem mianowicie dzieje się coś takiego ze ekran staje się czarny i tak jakby sterownik sie resetuje i wtedy też wyrzuca czujnik wewnetrzny lub zewnetrzny. Mam shhs-b1 z czujnikiem t2 i auraton 2030 rth. Nigdy sie cos takiego wcześniej nie działo. Dodam, że wtedy też nie działa internet lokalny w sensie nie mogę wejść sobie na domek bo piszę ze stroną nieosiągalna. Dziwne bo dzieje się tez tak tylko wtedy jak piec chodzi tak z dzień, tak jakby temperatura miała cos z tym wspólnego. 

Na dzien dzisiejszy internet podłączony a nie dziala wcale domek po sieci lokalnej.Odrazu pisze ze strona nieosiągalna..

Gdy pali się pelletem to jak ekran stanie się czarny wyrzuca czujnik pokojowy i pompa chodzi 24/7 i żre pellet jak opętany. Czasem pomaga wyłączenie sterownika ale to rozwiązanie na krotka metę... bo znow się stanie to samo i tak w kółko. I gdy sterownik się wylaczy i jest autorozpalanie to dzieje się coś takiego ze grzałka i wentylator sie wlacza, Ale podajnik pelletu nie podaje. 

Z góry dziękuję za pomoc 

 

Pozdrawiam 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć wszystkim! 🙃.

Piszę z Ukrainy przez tłumacza, bo nie mówię po polsku. Dlatego przepraszam za błędy😌.
Kupiliśmy od poprzednich właścicieli kocioł na pellet SAS 14 kW, sterownik Tech st 450. Pracowaliśmy z nimi 3 sezony, sprzedany. Zakończył się w 2014 roku. Zainstalowany kocioł, komin o średnicy 180 mm. Istnieje kilka pytań dotyczących tego, jak to działa:
1. Mieszkam na południu, zimą są mroźne temperatury. Dom z gazobetonu, ściany 300 mm, wysoka piwnica, słupy betonowe i płyty podłogowe. jedno piętro plus zimny strych. Płyty stropowe ocieplone wełną mineralną 10 cm Podłoga izolowana tworzywem piankowym 5 cm Ściany, filary, armopoy nie są w żaden sposób izolowane. Okna plastikowe pięciokomorowe. Dom ma powierzchnię 86 mkw. m na parterze: 3 grzejniki w pokojach, ogrzewanie podłogowe w łazience, kuchni i przedpokoju, widoczny kocioł grzewczy 100 litrów z pompą obiegową. Spaliny 220 podczas rozpalania i 140 podczas spalania. Temperatura w układzie grzewczym to 60 radio (na bateriach głowicy ma wartość 3), w bojlerze 57 stopni. Temperaturę utrzymuję tak, aby nie dochodziło do kondensacji w kotle i dezynfekcji wody w kotle. Kocioł młóci 2, a czasem 3 worki po 15 kg pelletu. Myślę, że to dużo jak na mój 86 metrowy dom i temperatury powyżej zera na południu. Na naszych forach sugerowali nawet, że mam brzuch, a nie kocioł na pellet. Co należy zrobić dla wygody konsumpcji i czy można to uzyskać?
 2. Nawet przy temperaturze 65 stopni (+5 od ustawionej) kocioł wchodzi w tryb Obserwacji, ale nie wychodzi z tego, tylko znika. Po czasie angielskim, aż do wzrostu temperatury, wentylator włącza się i próbuje napełnić egetę pmetą. Jednak nic się nie dzieje, palnik się nie zapala. A on leci i nadal nalewa. Potem, gdy wrzucił podłogę bunkra do popielnika, pisze, że jest wygaszony. Muszę zebrać wszystkie pelety, wrzucić je z powrotem do silosu i stopić w miejscu wykrycia, spowodować zapłon. ... Co należy zrobić, aby wyjść za mąż bez nadzoru? Chyba rozumiem, że w okresie dozoru wypalają się wszystkie węgle, które są wrzucane do popielnika. Dlatego nie ma się czym błyszczeć, może jakoś włączyć się do pierwszej dziesiątki, jeśli nie da się jej zapalić jednym wentylatorem.

Naprawdę nie mogę się doczekać odpowiedzi. Mój mail:

[email protected]
 Wielkie dzięki Wam wszystkim 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2021 o 10:10, Tobiasz666666 napisał:

Witam, piszę gdyż mam problem ze sterownikiem mianowicie dzieje się coś takiego ze ekran staje się czarny i tak jakby sterownik sie resetuje i wtedy też wyrzuca czujnik wewnetrzny lub zewnetrzny. Mam shhs-b1 z czujnikiem t2 i auraton 2030 rth. Nigdy sie cos takiego wcześniej nie działo. Dodam, że wtedy też nie działa internet lokalny w sensie nie mogę wejść sobie na domek bo piszę ze stroną nieosiągalna. Dziwne bo dzieje się tez tak tylko wtedy jak piec chodzi tak z dzień, tak jakby temperatura miała cos z tym wspólnego. 

Na dzien dzisiejszy internet podłączony a nie dziala wcale domek po sieci lokalnej.Odrazu pisze ze strona nieosiągalna..

Gdy pali się pelletem to jak ekran stanie się czarny wyrzuca czujnik pokojowy i pompa chodzi 24/7 i żre pellet jak opętany. Czasem pomaga wyłączenie sterownika ale to rozwiązanie na krotka metę... bo znow się stanie to samo i tak w kółko. I gdy sterownik się wylaczy i jest autorozpalanie to dzieje się coś takiego ze grzałka i wentylator sie wlacza, Ale podajnik pelletu nie podaje. 

Z góry dziękuję za pomoc 

 

Pozdrawiam 

 

 

Spróbuj odłączyć przewód od internetu - powinno pomóc.

Pozdr RobikF

W dniu 28.12.2021 o 12:27, kwadrat2603 napisał:

Kolego RobikF czy to są ustawienia już skorygowane przez Ciebie?, bo nie mogę znaleźć poprzednich ustawień a musiałem piec przywrócić do ustawień fabrycznych bo coś mu się poprzestawiało

Pozdrawiam 

Podaj proszę datę Twojego programu 

W dniu 5.01.2021 o 00:25, dex75 napisał:

Witam

Mam kilka pytań odnośnie regulacji temperatury pokojowej w konfiguracji: "czujnik temp. zewnętrzny+czujnik temp. wewnętrzny".

Kocioł to Bio solid 25kw (na pellet) ze sterownikiem recalart. Powierzchnia 340m z wyłączoną piwnicą więc realnie 245m, całość bardzo dobrze ocieplona. Układ mieszany, podłogówka tylko w łazienkach, kuchni i holu, reszta na grzejnikach. Kłopot w tym że od samego początku nie dało się sterować temperaturami w pomieszczeniach inaczej niż przez głowice termostatyczne na grzejnikach. Jak to instalator ujął: "obieg CO1 będzie stały a robotę będą robić głowice". Podłogówka też jest w trybie ręcznym (bez termostatu ani regulatora pokojowego i dlatego temperatury się wahają  od przegrzania domu do wychłodzenia i tak w kółko.

CO1 to najpierw pompa, potem zawór 3d bez siłownika (podmieszanie ustawione na 3), potem idzie na dwa rozdzielacze, w sumie 16 grzejników. Pompa pracuje "bez blokady"

CO2 - najpierw zawór 3d ale z siłownikiem afriso, potem pompa i jeden rozdzielacz. Tu jest tryb pracy: "ręczny", pompa włączona na stałe.

CWU pomijam, bo jest ok. CO2 - zajmę się później, na razie wyłączyłem.

Chcę najpierw doprowadzić do porządku obieg grzejnikowy i tu pojawia się najważniejsze pytanie: czy instalator miał rację tzn. zostawić te głowice? Ewentualnie założyć elektroniczne i bawić się w ustawianie  ich smartfonem, czy jednak zrobić sterowanie obiegu CO1?

W tym drugim przypadku na pewno musiałbym zmienić kolejność: najpierw zawór 3d z siłownikiem, a potem pompa + ochrona obiegu (pompa przewałowa). Teraz jakbym zmienił tryb pracy pompy na "blokada 100%" to niby pojawia się sterowanie temperaturą pokojową ale powrót bierze w łeb i wiadomo czym to grozi.

Jeszcze jedna dziwna sprawa. Zrobiłem mały test i założyłem na próbę siłownik na zawór 3d w CO1, oczywiście czujnik za zaworem zamontowany, włączona obsługa zaworu w trybie serwisowym i niby wszystko działa dobrze tylko siłownik kompletnie ignoruje ustawienia temperatury minimalnej i ograniczenia temperatury za zaworem. Mogę sobie ustawić tam dowolne wartości, a on chodzi jak chce. Od całkowitego zamknięcia do pełnego otwarcia niezależnie od temperatury kotła. Reset sterownika też nic nie daje. Zauważyłem że na podłogówce CO2 jest to samo:  też te dwa parametry są ignorowane. Wygląda na jakiś błąd w firmware sterownika. Próbował ktoś się tym bawić?

z

Do Dex75 

czy po przełożeniu siłownika Afriso przełączyłeś też czujnik zaworu z CO2 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2021 o 12:27, kwadrat2603 napisał:

Kolego RobikF czy to są ustawienia już skorygowane przez Ciebie?, bo nie mogę znaleźć poprzednich ustawień a musiałem piec przywrócić do ustawień fabrycznych bo coś mu się poprzestawiało

Pozdrawiam 

 

20220112_063421.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 27.12.2021 o 21:04, RobikF napisał:

Tak używam

Za niska temp. na powrocie lub za mało powietrza lub jedno i drugie dlatego sadza.

 

Pozdrawiam

 

Witam. Proszę o pomoc w ustawieniach w okresie poza grzewczym tj. tylko CWU. Piec Sas 29kw bio slim na pellet ze sterownikiem Recalart. Wasze ustawiania zimowe zastosowałem i wszystko było ok. Czy w okresie letnim na CO1 i CO2 wyłączam obieg i wybieram Lato czy nie wyłączać obiegu. Piec w lato ma dalej chodzić w Pid Standard? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, podpowiedzi i sugestie. Pozdrawiam

Wojtek Polska Północna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.