Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Bio Efekt 17kw + Termostat pokojowy Tech st292v2


surmabck

Rekomendowane odpowiedzi

Aby uzyskać minimalną wymaganą temperaturę powrotu do kotła.

Co przełoży się na stabilną i oszczędniejsze pracę kotła. Ponadto minimalna temperatura powrotu jest wymagana przez producenta do utrzymania gwarancji, z powodu występowania korozji niskotemperaturowej spowodowanej przez wykraplanie się pary wodnej na ściankach kotła w dolnych partiach jego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozumiem idee ochrony powrotu. Ale dlaczego pompka krótkiego obiegu jest do tego wymagana? 
Widzę w ustawieniach sterownika kotła, że na zaworze mieszającym można ustawić "Ochrone powrotu" i ustawić minimalną temperature powrotu. Stąd moje pytanie, dlaczego pompka jest niezbędna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest niezbędna aby wymusić prawidłowy obieg wody na krótkim obiegu pomiędzy 4d a powrotem do kotła.

Funkcja którą widzisz ustawieniach zaworu działa na zasadzie... jeśli temperatura powrotu do kotła spadnie poniżej ustawionego minimum wtedy zawór zamyka się czyli odcina dopływ gorącej wody do instalacji c.o. a tym samym cały strumień gorącej wody kieruje na powrót do kotła lecz gdy nie ma pompy na powrocie a rury i zawór 4d są zbyt małej średnicy lub/i opory przepływu są zbyt duże to obieg taki przy udziale grawitacji jest zbyt mało wydajny, dlatego wymusić trzeba go za pomocą pompy obiegowej.

Edytowane przez Darekgra
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz taki silownik https://hvacpr.pl/sklepy/produkt/silownik-wita-sm-4-model-nazwa-sm-4-10-10-nm-kotly-com

Jest tańsza wersja oznaczona WITA SM 44,6 przeznaczona do mniejszych średnic,   ale będzie za słaba .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa tą montuje się pomiędzy zaworem 4d a powrotem do kotła.

Pompa ta ma pracować cały czas.

I generalnie załatwia to problem niskiej temperatury powrotu.

 

Pompę możesz kupić Wilo yonos poco 25/1-4 

Siłownik Afriso tylko trzeba sprawdzić czy jest kompatybilny z twoim zaworem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76 Obawiam się, że mam kolejne pytania :D 

@Darekgra

Co do ciągłej pracy pompy krótkiego obiegu. W sterowniku kotła mogę wybrać: 
1. Temperatura załączenia pompy:  Rozumiem że tutaj wartość taka jak dla reszty pomp - w moim przypadku 45?
2. Temperatura maksymalna: Temperatura po osiągnięciu której pompa się wyłączy (wyłączona pompa = brak przepływu?). Jaką temperaturę tutaj podać?
3. Czujnik załączenia: Czujnik z którego odczytana zostaje Temperatura załączenia pompy? Czy pompa ma swój czujnik? Jaki czujnik tutaj wybrac?
4. Czujnik wyłączenia: Czujnik z którego zostaje odczytana Temperatura maksymalna. Jaki czujnik tutaj wybrać? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. 38 stopni

Ad2. Tutaj ustaw max jaki jest możliwy bodajże 80 stopni

Ad3. Tutaj wybierz czujnik CO

Ad4. tutaj też CO lub jeśli jest taka możliwość to - brak

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawor kulowy z filtrem skośnym  - pompa - (zawor zwrotny ) - zawor kulowy i bedzie git . Co do zaworu zwrotnego moze być różnie, ja np u siebie nie mam i śmiga bez zarzutu .

Edytowane przez Kazio321
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 16.10.2020 o 22:16, Darekgra napisał:

Ad 1. 38 stopni

patrzę na te nastawy i sie zastanawiam, czy u mnie nie są za niskie, bo: temp. załączenia pompy podłogowej 25 st.C, temp. załączenia pompy kotłowej 30st., a temp. załączenia pompy CWU 45 st.C. tak jest od 3 lat, ale może warto zmienić? co Ty na to? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie wysoko. mój kocioł załącza sie mniej więcej 2 razy na dobę, więc praktycznie wszystkie pompy stałyby, nie lepiej jak jednak trochę dłużej pracują i mielą wodę w układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pracy z wygaszenie to najlepiej aby kociol mial jak największą temperature w czasie startu . Inaczej to wytwarzają się skropliny podczas rozpalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2020 o 12:53, Kazio321 napisał:

Przy pracy z wygaszenie to najlepiej aby kociol mial jak największą temperature w czasie startu . Inaczej to wytwarzają się skropliny podczas rozpalania .

tak, tylko jak kocioł u mnie przechodzi w czuwanie czyli w tym czasie tylko stygnie i włączy sie po kilku godzinach to i tak jest już wychłodzony (27 st. na przykład), więc wszystko i tak zaczyna sie od nowa

pytanie do Darekgra jak najlepiej ustawić temp. załączania pomp? bo widzę, że człowiek ma głowę na karku. oczywiście bez urazy do pozostałych :) chcę po prostu poznać inne opinie na ten temat

W dniu 16.10.2020 o 22:24, surmabck napisał:

@Darekgra Ok. Czy sama pompka wystarczy? Tj. czy taki układ jest wystarczający: Zawór 4D - rurka - pompka - rurka - króciec powrotu kotła?

głupie pytanie ale jak wstawiacie to na czerwono ???   nie było pytania jestem genialny sam doszedłem

Edytowane przez Andy1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra poproszę o wypowiedź na temat załączania pomp. @Kazio321 napisał, że u niego temp. załączania pomp to 48 st.C.

u mnie mam: podłogowa 25 st.C, krótkiego obiegu 30 st.C, CWU 45 st.C. czy moje ustawienia są złe dla pracy kotła? pompy mam ustawione równolegle i na dzień dzisiejszy kocioł włącza się głównie do grzania CWU, regulator pokojowy mam ustawiony na 22 st. z histerezą 0,2 st.C i właściwie daje cały czas sygnał do kotła, że jest OK. w związku z tym 2 razy na dobę kocioł sie załącza, więc chcąc nie chcąc w międzyczasie wystygnie poniżej 30 st.C. pompa podłogowa cały czas chodzi no bo jest na 25 st.C ustawiona pozostałe pompy nie pracują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start pomp w menu głównym ustaw na 50-55(zależnie od zadanej kotła) stopni będzie to sterowało pompą CO oraz pompą CWU.

Pompę krótkiego obiegu daj na 38 stopni a podłogową na 50.

Jaką masz ustawioną temperaturę minimalna powrotu?

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andy1111 zobacz @Darekgra pisze żebyś jeszcze wyżej ustawil start pomp . Ja mam 48 stopni bo bardzo dobrze znam swoja instalacje i wiem jak się zachowuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra  jeśli to ma znaczenie to proszę ująć to w propozycji ustawień. obecnie kocioł wchodzi maksymalnie na 58 st.C (temp. kotła ustawiona na 60 st.C), bo tyle wystarcza żeby zagrzać CWU i/lub dogrzać pomieszczenia (sterownik pokojowy wyłącza kocioł jak temp. pomieszczenia osiągnie 22 st.C). kocioł włącza się 2 razy na dobę, czasami 3x ale rzadko (jak jest większy pobór wody w domu np weekend). temp. CWU mam na 50 st.C z histerezą 5 st.C, czy to ustawienie na 50 st.C nie będzie za wysokie?

rozumiem, że proponujesz ustawić w menu "nastawy temp." załączanie pomp na 50 st.C, a w "menu instalatora" pompę krótkiego obiegu na 30 st.C, a podłogową na 50 st.C? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andy1111 napisał:

(temp. kotła ustawiona na 60 st.C), bo tyle wystarcza żeby zagrzać CWU i/lub dogrzać pomieszczenia

Należy ją ustawić na 65 stopni.

Do dogrzania domu wystarczy nawet dużo mniej a do CWU przynajmniej 1 stopien więcej niż zadana CWU, ale minimalna kotła definiują inne czynniki.

 

4 godziny temu, Andy1111 napisał:

rozumiem, że proponujesz ustawić w menu "nastawy temp." załączanie pomp na 50 st.C, a w "menu instalatora" pompę krótkiego obiegu na 30  st.C, a podłogową na 50 st.C? 

Tak tylko z jedna zmianą pompa krótkiego obiegu na 38.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Darekgra napisał:

minimalna kotła definiują inne czynniki.

@Darekgra  możesz mi to wytłumaczyć? bo ja rozumuję to tak, że jeśli mam ustawioną na 60 st. C a kocioł i tak sie wyłącza wcześniej to nic się nie zmienia. czy ustawienie zadanej kotła na 65 st.C zmienia również inne ustawienia? tak to rozumieć?

@Darekgraczego dotyczy załączanie pomp przy temp 50 st.C i jak to się ma do zmian w menu instalatora w kwestii parametrów załączania poszczególnych pomp tj. krótkiego obiegu, podłogowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 wyższa zadana wpływa na lepszą dynamikę pracy kotła oraz na stabilizację układu, pomijam już fakt minimalnej temperatury pracy jakiej wymaga producent (gwarancja)

Ad 2 te ustawienia są niezależne od siebie a cUm steruje to w menu nastawy temperatur pisałem już w poście. Nr68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej jak pompy chodzą dłużej bo przy ustawieniach dla CO i CWU na 50 st. C pompy wyłączą się pewnie po 0,5-1 godzinie? i jeszcze jedno może głupie pytanie ale zadam: czy pompa CO i podłogowa to to samo?

Edytowane przez Andy1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.