Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Bio Efekt 17kw + Termostat pokojowy Tech st292v2


surmabck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim! 
Mam nowo zamontowany Kocioł SAS Bio Efekt 17kw. Narazie pracuje z PID na ustawieniach prawie fabrycznych. Ale nie o tym. 
Mam zamontowany zawór 4d bez regulacji elektronicznej. W tym momencie, sterownik pokojowy Tech st292v2 wyłącza pompę CO po dogrzaniu domu. 
Kocioł ma włączoną funkcje rozpalania (z instrukcji wnioskuje, ze PID + funkcja rozpalania powoduje, ze kocioł się wygasi po dogrzaniu). 
Wyłączanie pompy CO po dogrzaniu + wygaszenie kotła powoduje, ze temperatura w domu oscyluje wokół zadanej temperatury (22 stopnie, histereza 1 stopien). 
Narazie (październik) nie jest to problemem, bo kocioł włącza się w ciągu dnia 2/3 krotnie. 
Jak zrobi się zimniej na dworzu, ilość interwałów rozpalania/pracy/wygaszania zwiększy się.
Tutaj pojawiają się moje pytania: 
Czy praca w trybie wygaszania/rozpalania jest zdrowa dla kotła? 
Czy korzystniej byłoby przestawić kocioł na prace bez wygaszania (wyłączenie funkcji rozpalnia)?
Czy w zimie, korzystniej byłoby obniżyć pokojówkę w momencie dogrzania domu (np, zadana temperatura CO 65 -> 55, co spowodowaloby rowniez niższą temperature na zaworze mieszającym), zamiast wyłączyć pompę CO - rozumiem, że najlepiej byłoby domknąć zawór 4d, ale ten nie jest sterowany elektronicznie? 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha , kolejny z kotłem na pellet i zaworem 4D.

Zapewne nie masz albo pompy kotlowej na powrocie albo nie masz chronionego powrotu.

No cóż, Twoje pytania biorą się stąd, że masz kulawą instalację w kotłowni. Poczytaj tematy z ostatniego tygodnia a dowiesz się wszyskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna się to robić już nudne...

@Gonzo19 nie nabijaj się z użytkowników takich instalacji ponieważ to nie oni są fachowcami i nie oni je konstruowali. A skoro już takie mają to trzeba pomóc im doprowadzić je do używalności. Dobrze wykonana i ustawiona instalacja peleciaka z zaworem 4D dla mnie osobiście niczym nie ustępuje instalacji z zaworem termostatycznym na ochronie. A nawet pasuje mi bardziej bo mam pełną kontrolę nad  minimalną temperaturą powrotu jaką chcę osiągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz kontrolę, ale kumaty instalator woli żeby było jak Bóg przykazał a nie palec grzebalec regulował to czego nie powinien, ale dobra, masz rację, tu nie ma co wyśmiewać tylko spróbujmy pomóc. Notabene są termostatyczne które również mają zakres regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, surmabck napisał:


Jak zrobi się zimniej na dworzu, ilość interwałów rozpalania/pracy/wygaszania zwiększy się.
Tutaj pojawiają się moje pytania: 
Czy praca w trybie wygaszania/rozpalania jest zdrowa dla kotła? 
Czy korzystniej byłoby przestawić kocioł na prace bez wygaszania (wyłączenie funkcji rozpalnia)?
Czy w zimie, korzystniej byłoby obniżyć pokojówkę w momencie dogrzania domu (np, zadana temperatura CO 65 -> 55, co spowodowaloby rowniez niższą temperature na zaworze mieszającym), zamiast wyłączyć pompę CO - rozumiem, że najlepiej byłoby domknąć zawór 4d, ale ten nie jest sterowany elektronicznie? 

Dlaczego od początku grzania nie ustawisz niższej temp na zasilania na zaw 4-D, można to zrobić ręcznie albo dodać siłownik i sterować pogodowo  temp zasilania.

Wtedy na pewno będzie kocioł pracował dłużej i temp na powrocie będzie wyższa.

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

Hahaha , kolejny z kotłem na pellet i zaworem 4D.

Zapewne nie masz albo pompy kotlowej na powrocie albo nie masz chronionego powrotu.

No cóż, Twoje pytania biorą się stąd, że masz kulawą instalację w kotłowni. Poczytaj tematy z ostatniego tygodnia a dowiesz się wszyskiego.

Instalacja jest jak najbardziej OK.

Chroniony powrót z czujnikiem i siłownikiem w inst z zaw 4-D jest przekleństwem.

Ponadto nie wiemy jak duży jest kocioł w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Zawór 4D mam ustawiony ręcznie (bo to manualny zawór) na 3, czyli połowę. 
To nie tak, że kocioł dostaje na powrocie bardzo niską temperature. Po prostu sterownik pokojowy informuje kocioł o nagrzaniu domu i kocioł przechodzi w stan czuwania. W stanie czuwania wygasza się (bo jest włączona funkcja rozpalania - sterownik TECH-555p), i za kilka godzin rozpala się na nowo, bo sterownik pokojowy poinformował go o potrzebie dogrzania. Nie wiem w zasadzie skąd wnioski o zbyt niskiej temperaturze powrotu?
Załączam wykresy z poprzedniego dnia.

Zrzut ekranu 2020-10-16 o 16.12.00.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darekgra napisał:

Gonzo19 nie nabijaj się z użytkowników takich instalacji ponieważ to nie oni są fachowcami i nie oni je konstruowali. A

Nie nabijam się. 

Podkreślam tylko że w takim zestawieniu są problemy i w pewnym sensie daje potencjalnym inwestorom do myślenia czy aby na pewno robić w takim zestawieniu. Są tacy co najpierw czytają a później robią. W ten sposób im pomagam. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, eliks napisał:

Ty masz kontrolę, ale kumaty instalator woli żeby było jak Bóg przykazał a nie palec grzebalec regulował to czego nie powinien,

Tylko że życie pokazuje że ci kumaci są w dużej miejszości.

16 minut temu, Gonzo19 napisał:

Są tacy co najpierw czytają a później robią. W ten sposób im pomagam. 

Kurczę takich nie spotkałem, którzy by czytali i pouczali instalatora, nie czują takiej potrzeby bo przecież biorą i płacą fachowcowi który powinien wiedzieć co robi. A potem dopiero szukają pomocy gdy okazuje się że fachowiec już nic więcej nie chcę zrobić a nadal jest kibel. Mało tego myślę że większość z użytkowników którzy mają spartolone instalację nawet nie jest tego świadoma bo przecież zapłacili naście tysięcy to to musi tak działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor To źle Cię zrozumiałem. 
W zasadzie są dwa pomieszczenia ogrzewane podłogówką, ale są one za kolejnym zaworem 3D (tak mi się wydaje, raczej zielony jestem ;) ) Pompka od podłogówki może działać długo na wygaszonym kotle i temperatura na tym ostatnim raczej spada powoli. Więc wydaje mi się, że tutaj nie ma problemu. 
Pytania z pierwszego postu jednak pozostają. Na tą chwilę nie mam pogodówki a zawór 4d jest bez siłownika (btw, można kupić sam siłownik do zaworu, czy kupuje się raczej komplet, zawór - siłownik?). 
Czy obniżenie temperatury zadanej CO przez termostat pokojowy zamiast wyłączenie pompki CO jest prawidłowym rozwiązaniem w zimie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik można kupić osobno, chyba że masz jakiś dziwaczny zaw 3-D, ale te rynkowe są dostępne osobno siłowniki i zawory.

Zależnie od tego co wybierzesz siłownik może być sterowany temp zewnętrzną w zakresie np od 40C od nawet 60C albo temp pokojową - trudniejsza sprawa , gdyż obecne sterowniki raczej wyłączają pompę lub przełączają zawór w stylu - otwarty- zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, surmabck napisał:

Czy praca w trybie wygaszania/rozpalania jest zdrowa dla kotła? 

Jeśli będzie ciepły powrót, to wygaszanie i rozpalanie mu nie zaszkodzi.

 

3 godziny temu, surmabck napisał:

Czy korzystniej byłoby przestawić kocioł na prace bez wygaszania (wyłączenie funkcji rozpalnia)?

Zużycie pelletu może być większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor Odnośnie siłownika z termostatem pokojowym. Z tego co wyczytałem w instrukcji, to mogę zmniejszyć temperature na zaworze o zadaną wartość w momencie gdy zadana temperatura domu zostanie osiągnięta. Ale to jest sytuacja w której mam siłownik, ja natomiast go nie mam (choć nie wykluczam, że kupię). Z obecną konfiguracją, mogę zrobić coś takiego: 
Kocioł grzeje dom. Po wykryciu przez sterownik pokojowy, że temperatura została osiągnięta, temperatura zadana na kotle zostaje zmniejszona, np. o 10 stopni. To powoduje, że temperatura zaworu również spada. Pompka CO natomiast się nie wyłącza, przez co kocioł pracuje z mniejszą zadaną temperaturą i z mniejszą temperaturą płynącą na grzejniki. Pytanie, czy to ma sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Darekgra napisał:

Kurczę takich nie spotkałem, którzy by czytali i pouczali instalatora,

nie, oni czytają i nie pouczają, tylko rozmawiają i wiedza czego chcą. Jk im instalator wyskakuje z pewnymi rozwiązaniami, to albo sugerują inaczej, albo mówia "do widzenia".

jest jeszcze jedna grupa, czytają, analizują, wyciągają wnioski i..... robią sami. np. ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezar76 

2 minuty temu, cezar76 napisał:

Jeśli będzie ciepły powrót, to wygaszanie i rozpalanie mu nie zaszkodzi.

W tym momencie, kocioł rozpala się rano, osiąga temperature i kolejny raz rozpala się po południu. Jeśli jest cieplejszy dzień i interwał jest dłuższy, to temperatura na kotle spadnie do ok. 40 stopni. To też nie problem? 

 

4 minuty temu, cezar76 napisał:

Zużycie pelletu może być większe.

 A rozpalanie nie jest pelleto-żerne? ;) 
Dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu jest pytanie jak idzie temp na powrót do kotła - powinna być ponad 50C.

Temp na kotle powinna być w miarę stała, a jak zaczniesz ją zmniejszać to automatycznie spada temp na powrocie kotła i wtedy jest źle. 

I dlatego ja , odwrotnie niż dla podłogi radzę wyłączać pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, cezar76 napisał:

Zużycie pelletu może być większe.

Jeśli kociołek będzie stał krócej niż 5-6 godzin to spalanie nie będzie większe a nawet mniejszej, sprawdzone kilkanaście razy na tym kotle w 4 czy 5 instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, surmabck napisał:

A rozpalanie nie jest pelleto-żerne? ;) 
Dzięki za odpowiedzi

Zrobiłem kiedyś taki test i zmusiłem kocioł do pracy ciągłej przez całą dobę, zamiast pracy od termostatu pokojowego. Przy pracy ciągłej kocioł spalił 55kg, zamiast ok 40kg, a nawet powinien mniej. Gdyby twój palnik działał stabilnie na bardzo małej mocy, powiedzmy ok 3kW, i taka moc wystarczyłaby aby utrzymać temp w domu, to ok, można  palić w trybie ciągłym. Wtedy i komfort jest lepszy. Ale mój palnik nie moduluje efektywnie do takich mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, surmabck napisał:

@sambor Odnośnie siłownika z termostatem pokojowym. Z tego co wyczytałem w instrukcji, to mogę zmniejszyć temperature na zaworze o zadaną wartość w momencie gdy zadana temperatura domu zostanie osiągnięta. Ale to jest sytuacja w której mam siłownik, ja natomiast go nie mam (choć nie wykluczam, że kupię). Z obecną konfiguracją, mogę zrobić coś takiego: 
Kocioł grzeje dom. Po wykryciu przez sterownik pokojowy, że temperatura została osiągnięta, temperatura zadana na kotle zostaje zmniejszona, np. o 10 stopni. To powoduje, że temperatura zaworu również spada. Pompka CO natomiast się nie wyłącza, przez co kocioł pracuje z mniejszą zadaną temperaturą i z mniejszą temperaturą płynącą na grzejniki. Pytanie, czy to ma sens? 

Minimalny sens jest ale obniżenie musisz zastosować większe, lecz wtedy będzie problem z temperaturą powrotu i kondensatem w kotle o czym już wspomniał @sambor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cezar76 napisał:

Zrobiłem kiedyś taki test i zmusiłem kocioł do pracy ciągłej przez całą dobę, zamiast pracy od termostatu pokojowego. Przy pracy ciągłej kocioł spalił 55kg, zamiast ok 40kg, a nawet powinien mniej. Gdyby twój palnik działał stabilnie na bardzo małej mocy, powiedzmy ok 3kW, i taka moc wystarczyłaby aby utrzymać temp w domu, to ok, można  palić w trybie ciągłym. Wtedy i komfort jest lepszy. Ale mój palnik nie moduluje efektywnie do takich mocy.

Kotły sasa mają chyba jako jedyne tryb nadzoru taki jak w groszkowcach, więc tu sytuacja jest trochę inna bo kociołek nie musi modulować cały czas na minimalnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cezar76 napisał:

@Darekgra, czy obaj mówimy o pracy ciągłej bez wygaszania?

Ja mówię o pracy ciągłej ale z nadzorem czyli podsyp i długa przerwa, wentylator pracuje tylko kilka sekund podczas przerwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.