Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Efekt 14kW


ajatija

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy odnośnie ustawień pieca na pellet. Mam wrażenie, że piec bardzo dużo spala (około 1,5 - 2 worki na dobę). Dom z 2019r. ocieplony porotherm 20cm styropianiem. Powierzchnia domu 90m2, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Poniżej podaję aktualne ustawienia. Z góry proszę o pomoc, może coś zmienić? Ustawienia na podstawie tak zwanych prób i błędów.

Piec na pellet SAS BIO EFEKT 14kW ze sterownikiem tech-st555 z PID

Aktualnie usiadłam do netu i przeglądam różne wątki i czytam, że czas między podawaniem a przerwą w pracy jest w sekundach a u nas nawet w minutach! Pytanie, czy tak jak jest poniżej może być czy coś byście zmienili:

Praca z PID.

Temp. zadana CO - 47 st

Histereza CO - 5 st.

Temp. zadana CWU - 45 st.

Histereza CWU - 5 st.

Temp. załączenia pomp - 30 st.

Współczynnik mocy kotła 50%

Korekta wentylatora dolna - 0%

Korekta wentylatora górna - 0%

Czas podawania - 5 sek.

Przerwa podawania - 10 min.

Czas pracy wentylatora - 5 sek.

Czas przerwy wentylatora - 8 min.

Obroty wentylatora - 25%

Ustawienia, które zaznaczyłam na czerwono różnią się znacząco od tego co czytam na forach.

Proszę o pomoc/podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ustawienia to zależy od pracy kotła. Jeżeli kocioł pracuje w pid nadzór tzn kocioł się nie wygasza tylko pracuje cały czas to ustawienia zależą już od pelletu tak aby się nie wygasił kocioł tylko był cały czas w podtrzymaniu. A jeśli kocioł pracuje w samym pid czyli kocioł rozpala się gdy dostanie sygnał od termostatu bądź CWU żeby podgrzać pomieszczenia bądź CWU. To te ustawienia są trochę dziwne. Po pierwsze zalecana minimalna temperatura kotła przez producenta to 60°C 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

Zacznę od zmiany na 60% moc kotła, oraz 60st temp na piecu.

Czy zmienił byś Czas podawania - 5 sek. oraz Przerwa podawania - 10 min.? Czy dobrze rozumiem, że to powinno się w granicy 1 minuty mieścić?

Czy jeśli jest ustawiony PID to mimo tych 'podanych' parametrów piec sam sobie reguluje ten czas podawania i przerwę w podawaniu bo nie pozwala na wygaszenie się? Dobrze to rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o pid nadzor to czas podawania i przerwę w podawaniu ustawiamy do pelletu tak aby jak najmniej pelletu dawał a ogień był podtrzymanny. 

Jeśli chodzi o sam PID to tak predkosc wiatraka i podsyp jest sterowany przez niego. Ale tryb podtrzymania najlepiej ustawić samemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to czy jesteś w stanie mi pomóc jakie dać ustawienia aby dawał tego pelletu jaknajmniej? Jestem laikiem i niestety nie rozumiem tego tak dobrze jak Ty.

Ponowię pytanie, mam zmienić:

- czas podawania

- przerwę podawania?

Co byś sugerował? Teraz podaje niby 5 sek. a przerwa jest 8min. rozumiem, że te wartości są złe?

Czy możesz coś zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to trochę duży ten kocioł  myślę że w zupełności starczy 10kw ale to już inny modlę na Sas Bio Compact 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ajatija napisał:

Kocioł taki ponieważ nie mieliśmy innej opcji tzn. z SASA z czopuchem do góry były najmniejsze na 14kW tylko :) A inne modele nam nie odpowiadały.

 

Ja mam Sas bio compact 10kw z czopuchem od góry :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Również posiadam piec sas bio efekt 14 kw i tez mnie spalanie zamartwia. Posiadam 3 grzejniki w sypialniach i 80m2 podlogowki. Spalanie dobowe mieści się między 2-2,5 worka. Wydaje mi się że to zbyt dużo. Za jakies podpowiedzi w ustawieniach bylbym wdzieczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy kotła. Schemat instalacji bądź zdjęcia. No i opis domku (ocieplenie i inne)

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dom jest parterowy z poddaszem nieużytkowym. 150m2 w tym garaż 25m2 ale to nie ogrzewam ale grzejnik w nim mam. Tak to 3 pokoje z grzejnikami i reszta to 80 m2 podłogowe. Dom ocieplony 15cm styropian oraz strop 10cm. 

A nastawy kotla mam następujące:

Temp. Kotla zadana 65

Temp  cwu 48

Histereza cwu 5

TEmp co 65

Histereza 4 

Temp zalaczania pomp 35

Współczynnik mocy kotla 95

Korekty wentylatorów obydwie po 0

Czas podawania 6sek

Przerwa podawania 8min 

Czas pracy went 6sek

Czas przerwy 7min

Obrotu wentylatora 25%

Ruszt przerwa w pracy 15min

Ruszt przerwa w podtrzymanie 20min 

20200104_094859.jpg

20200104_094806.jpg

20200104_094743.jpg

20200104_094743.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy zadanej kotła 65 stopni, masz ustawioną histerezę tylko 4 stopnie ? Przecież przy tak niskiej histerezie kocioł odpala się co chwila już przy spadku do 61 stopni .Zadana 65 moze zostać ,ale ja bym ustawił histerezę na 10 stopni ,tak zeby kocioł odpalał przy 55 stopniach .Albo zadaną kotła podniósł na 70 stopni a histerezę na 15 stopni .Takie temp ,czyli TK 70 stopni z histerezą 15 stopni ,zalecają praktycznie wszyscy producenci kotłów na pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolega ma termostat pokojowy to histereza odpowiada tylko za podbicie temperatury na kotle.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam regulatora pokojowego A słyszałem że może on zmniejszać spalanie.  Nie wiem naprawdę co jest nie tak, z tego co się zorientowałem to powinien palić około 20kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie tu może być problem. Kocioł pali według histerezy więc odpala się pewnie co godzinę max 2 i znów grzeje do zadanej. Z regulatorem jest tak że nagrzeje Ci pomieszczenia, wyłączy się kocioł i włączy dopiero wtedy gdy dostanie sygnał od regulatora że spadła temperatura o histereze. I to jest dobre rozwiązanie.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się będę musiał zainwestować w ten regulator ponieważ szkoda tej ilości pellet spalac nadaremno. Jeżeli ktoś miałby jeszcze jakiś inny pomysł to proszę  piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam potrzebuje pomocy w ustawieniu mojego pieca sas bio efekt 14 

Dom parterowy 132m2 podłogówka plus 3 grzejniki drabinkowe. Zawór 3d. Dom beton komórkowy termobet 24 cm + styropian 15cm 0.33 

Strop lany będzie ocieplony 10cm 0.33 

Praca PID piorytet bojler

Temp zadana kotła 55

Histereza10

Temp cwu 45

Histereza 5

Temp zadana zaworu 26

Otwarcie 5%

Współczynik mocy kotła 90%

Tem załącznika pomp 35

Korekty wentylatorów 0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wyslij zdj instalacji wtedy można coś rozważyć. Tak ogolnie minimalna temperatura kotla to 60 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.