Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS Bio Efekt 17kw + Termostat pokojowy Tech st292v2


surmabck

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Gonzo19 napisał:

tak, zdecydowanie lepszym niż wyłączanie pompki

@Gonzo19 Przy obecnej pogodzie wyłączenie pompki jest wciąż komfortowe, ale właśnie w zimie też chciałbym tego uniknąć! 


@sambor Racja. Temperatura powrotu może być zbyt niska. Natomiast co do stałej temperatury kotła, to chyba w kocioł pracujący z histerezą, nie utrzymuje stałej temperatury? 
 

2 minuty temu, Darekgra napisał:

Minimalny sens jest ale obniżenie musisz zastosować większe.

@Darekgra Większe, tzn 65 -> 60 tak? :) 

4 minuty temu, cezar76 napisał:

Zrobiłem kiedyś taki test i zmusiłem kocioł do pracy ciągłej przez całą dobę, zamiast pracy od termostatu pokojowego.

@cezar76 Co twój termostat pokojowy reguluje? Zawór 4D, zadaną kotła czy pompke CO? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gonzo19 napisał:

nie, oni czytają i nie pouczają, tylko rozmawiają i wiedza czego chcą. Jk im instalator wyskakuje z pewnymi rozwiązaniami, to albo sugerują inaczej, albo mówia "do widzenia".

jest jeszcze jedna grupa, czytają, analizują, wyciągają wnioski i..... robią sami. np. ja

Hehehe powodzenia w znalezieniu takiego instalatora który słucha jego zdaniem zielonego inwestora i nie przyzna się do błędu czy braku wiedzy i doswiadczenia. Ostatnio osoba której pomagałem szukała kogoś kto jej przerobi instalację wg wskazówek 4 nie chciało bo oni wiedzą lepiej dopiero 5 zrobił jak chcieli.

To podobnie jak ja czytam słucham i robię sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Darekgra napisał:

Ja mówię o pracy ciągłej ale z nadzorem czyli podsyp i długa przerwa, wentylator pracuje tylko kilka sekund podczas przerwy.

@Darekgra Czyli mówisz o konfiguracji z wyłączoną funkcją rozpalania, z włączonym PID i z skonfigurowanym PID nadzór tak? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc w skrócie. Mam ustawione tak, że po osiągnięciu temp w pomieszczeniach termostat pokojowy daje sygnał do wygaszenia, daje też sygnał do obniżenia temperatury na zaworze 4D. I pompa pracuje do czasu wyciągnięcia ciepła z kotła. 

Ale mam inny sterownik i kocioł niż ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, surmabck napisał:

@Darekgra Czyli mówisz o konfiguracji z wyłączoną funkcją rozpalania, z włączonym PID i z skonfigurowanym PID nadzór tak? 
 

Tak wyłączone rozpalanie od pokojówki, wyłączony tryb wygaszania, oraz praca w PID, z nadzorem

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra I takie użytkowanie kotła ma sens gdy, czas pomiędzy rozpaleniami jest krótszy niż 5-6 godzin? 
W takim razie, gdy zrobi się chłodniej, spróbuje takiego ustawienia. Istnieje jakiś złoty czas podawania/przerwy w potrzymaniu? 

Edytowane przez surmabck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, surmabck napisał:

Z moim kotłem i sterownikiem taka konfiguracja też jest możliwa. Natomiast nie mam zaworu 4D z siłownikiem. (Chyba) Jeszcze :) 

Możesz osiągnąć to samo tylko że bez obniżenia temperatury na zaworze. Przy tym ustawieniu jest tylko jeden problem aby pompa wyciągnęła kociołek na max trzeba ustawić niską temperaturę startu pomp, co znów jest niekorzystne podczas ponownego rozpalania bo pompy będą startować zbyt wcześnie.

Jeśli miałbyś siłownik to ten problem załatwia w pewnym zakresie aktywna ochrona powrotu która nie pozwoli odbierać ciepła z kotła zbyt wcześnie.

2 minuty temu, surmabck napisał:

@Darekgra I takie użytkowanie kotła ma sens gdy, czas pomiędzy rozpaleniami jest krótszy niż 5-6 godzin? 
W takim razie, gdy zrobi się chłodniej, spróbuje takiego ustawienia. Istnieje jakiś złoty czas podawania/przerwy w potrzymaniu? 

Tak zmniejszasz czas podawania a wydłużasz przerwę aż do czasu pojawienia się problemu z wznowieniem pracy czyli wygaśnięciu żaru na palniku.

Ja bez problemu stosuje 2sek podawanie 10 minut przerwy ale  da się czasami zejść jeszcze niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darekgra 

4 minuty temu, Darekgra napisał:

Jeśli miałbyś siłownik to ten problem załatwia w pewnym zakresie aktywna ochrona powrotu która nie pozwoli odbierać ciepła z kotła zbyt wcześnie.

Osobny sterownik? A siłownik podpięty pod sterownik kotła nie ogarnie tego?  nie ważne. Zle przeczytałem

Edytowane przez surmabck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem tylko o siłowniku nic o sterowniku :) jasne że podpinasz go pod sterownik kotła.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, potem przeczytalem jeszcze raz i wyedytowałem post :) 
Więc według tego co panowie piszecie, siłownik do zaworu 4D to dobra rzecz. Polecacie, może jakieś konkretne modele/firmy?
 

@Darekgra Jeszcze jedno pytanie. Jak pompka CO "wyciągałaby" ciepło z kotła, to w końcu pompowałaby temperature mniejszą niż 50 stopni. Czy nie stwarzałoby to problemu niskiej temperatury powrotu (Temperatura powrotu z grzejnikow bylaby nizsza niz 50, temperatura kotła również, więc na zaworze mieszającym nie uzyskałbym temperatury > 50 stopni)? Czy może niska temperatura powrotu jest problemem tylko gdy, temperatura na kotle jest wysoka (tj. różnica temperatur kocioł - powrót jest większa niż jakaś delta)? 

Edytowane przez surmabck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak siłownik na zaworze przy takim sterowniku kotła i instalacji to rzecz prawie niezbędna aby wykorzystać możliwości kotła i instalacji maksymalnie efektywnie.

50 stopni na zaworze to potrzebne przy mrozach około -30 stopni lub w domu bez okien :).

Niska temperatura powrotu jest niekorzystna podczas pracy palnika, gdy już nie pracuje niema co nią się zbytnio przejmować.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze Darku, że fachura z ciebie :) Powyciągam jeszcze troche wiedzy z ciebie, mam nadzieje, że nie przeginam. 
Pid Nadzór aktywowany jest w momencie podniesienia temperatury kotła o 5 stopni wyżej niż zadana. Jak ustawić parametry pracy kotła z PID, w sytuacji gdy temperatura nie wzrosła o 5 stopni powyżej zadanej, ale wciąż chce żeby kocioł pracował w "podtrzymaniu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko... ja żaden fachura, uczę się:)

Jeśli kocioł nie przebija o 5 stopni ponad zadaną to znaczy że moc kotła jaką generuje jest optymalna do zapotrzebowania budynku.

Możesz wrzucić zdjęcie paneli sterownika naradzie tylko tych głównych.

Ustawienia serwisowe PID mam nadzieję że nie zmieniałeś, jeśli tak to przywróć fabryczne.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, surmabck napisał:

@sambor Zawór 4D mam ustawiony ręcznie (bo to manualny zawór) na 3, czyli połowę. 
To nie tak, że kocioł dostaje na powrocie bardzo niską temperature. Po prostu sterownik pokojowy informuje kocioł o nagrzaniu domu i kocioł przechodzi w stan czuwania. W stanie czuwania wygasza się (bo jest włączona funkcja rozpalania - sterownik TECH-555p), i za kilka godzin rozpala się na nowo, bo sterownik pokojowy poinformował go o potrzebie dogrzania. Nie wiem w zasadzie skąd wnioski o zbyt niskiej temperaturze powrotu?
Załączam wykresy z poprzedniego dnia.

 

To nic nam nie mówi. W jaki sposób realizowaną masz ochronę powrotu do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniałem ustawień serwisowych PID. Są w ogóle takie? 
Przepisze ustawienia z menu instalatora: 
Wspolczynniki PID -> Moc kotła = 100%
Wspolczynniki PID -> Korekty wentylatora góra/dół = 0
PID Nadzór -> Tryb wygaszania = Włączony
PID Nadzór -> Czas podawania = 5 sek
PID Nadzór -> Przerwa podawania = 10 min
PID Nadzór -> Czas pracy wentylatora = 5 sek
PID Nadzór -> Czas przerwy wentylatora = 6 min 
PID Nadzór -> Obroty wentylatora = 30 %. 
Aktualnie mam włączony tryb wygaszania i rozpalania.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, eliks napisał:

To nic nam nie mówi. W jaki sposób realizowaną masz ochronę powrotu do kotła?

:) Zapewne grawitacja przez zawór 4d na małych średnicach rury i zaworu, czyli nijak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks Ochrona powrotu narazie tylko w formie manualnego zaworu mieszającego. Instalacja głównie grzejnikowa więc hydraulik uznał, że nie ma potrzeby dodatkowej ochrony powrotu. W tym momencie zastanawiam się nad siłownikiem do tego zaworu. Według mojej wiedzy, siłownik na tym zaworze mógłby pełnić role ochrony powrotu, jeśli jest inaczej proszę poprawcie mnie. 

Aktualnie mam zawór mieszający WITA Minimix MI 4. Możecie polecić siłownik który będę mógł zamontować na tym zaworze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, surmabck napisał:

Nie zmieniałem ustawień serwisowych PID. Są w ogóle takie? 
Przepisze ustawienia z menu instalatora: 
Wspolczynniki PID -> Moc kotła = 100%
Wspolczynniki PID -> Korekty wentylatora góra/dół = 0
PID Nadzór -> Tryb wygaszania = Włączony
PID Nadzór -> Czas podawania = 5 sek
PID Nadzór -> Przerwa podawania = 10 min
PID Nadzór -> Czas pracy wentylatora = 5 sek
PID Nadzór -> Czas przerwy wentylatora = 6 min 
PID Nadzór -> Obroty wentylatora = 30 %. 
Aktualnie mam włączony tryb wygaszania i rozpalania.
 

Jest taka możliwość ale na razie zostawmy to :)

zrób tak

Wspolczynniki PID -> Moc kotła = 100%
Wspolczynniki PID -> Korekty wentylatora góra/dół = 0
PID Nadzór -> Tryb wygaszania = Wyłączony
PID Nadzór -> Czas podawania = 2 sek
PID Nadzór -> Przerwa podawania = 10 min
PID Nadzór -> Czas pracy wentylatora = 5 sek
PID Nadzór -> Czas przerwy wentylatora = 6 min 
PID Nadzór -> Obroty wentylatora = 30 %. 
I na początek Funkcja rozpalania wyłączona. (Przypomnij mi masz jakąś pokojówkę jak tak to jaką... I nie chodzi mi o panią od sprzątania:) )

3 minuty temu, surmabck napisał:

@eliksInstalacja głównie grzejnikowa więc hydraulik uznał, że nie ma potrzeby dodatkowej ochrony powrotu.

Według mojej wiedzy, siłownik na tym zaworze mógłby pełnić role ochrony powrotu, jeśli jest inaczej proszę poprawcie mnie. 
 

To twój hydraulik był w błędzie.

Siłownik nie zapewni ci ochrony powrotu, do tego jest potrzebna przy tej instalacji pompa na powrocie z 4d do kotła, tzw pompa kotłowa/przewałowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam tą Tech st292v2. Wyłączenie funkcji rozpalania spowoduje, że nie będzie wygaszał się po osiągnięciu temperatury zadanej w pokoju, tak? Myślę, że narazie nie mam takiej potrzeby, bo kocioł uruchamia się o 6 rano, a potem po 15. Zastosuje to ustawienie jak temperatura na zewnątrz troche spadnie, ok?
Co zmienia to ustawienie -> PID Nadzór -> Tryb wygaszania = Wyłączony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że włącza się o 6 nie jest ważne ważne jest o której gaśnie  i po jakim czasie odpala się ponownie.

Tryb wygaszania - odpowiada za wygaszenie kotła po przekroczeniu/przebiciu temperatury zadanej o 5 stopni, oraz ponownym odpaleniu go po spadku temperatury bierzącej poniżaj zadanej o ustawioną histerezę CO. Przy aktywnej funkcji rozpalanie lepiej to wyłączyć aby kociołek nie rozpalał się kilka razy w krótkich odstępach czasu podczas jednego nagrzewania domu .

Tak możesz zostawić aktywna funkcję rozpalania jeśli kociołek ma odpowiednio długą przerwę pomiędzy kolejnymi rozpaleniami.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te powyższe ustawienia mają wpływ tylko podczas nadzoru czyli wtedy gdy kociołek przebije o 5 stopni żądaną.

Podczas pracy PID ustawienia podawania przerw itd. się gdzie indziej.

Przy takiej przerwie funkcję rozpalania zostaw aktywną

@surmabck pytam cię o pokojówkę a Ty masz to wpisane w tytule wątku.:) Sorki

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, surmabck napisał:

Instalacja głównie grzejnikowa więc hydraulik uznał, że nie ma potrzeby dodatkowej ochrony powrotu

Ale to jest bzdura. Ostatnio o tym rozmawialiśmy z Darkiem, zresztą napisał Ci wyżej jak ma to wyglądać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.